#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 22:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

8% κάτω οι μισθοί στο Δημόσιο και 2% στον ιδιωτικό τομέα



Στον κάλαθο των αχρήστων πετάει η κυβέρνηση την προεκλογική της δέσμευση για «ενιαία προοδευτική κλίμακα», την οποία θέσπισε για τα εισοδήματα του 2010, αλλά την καταργεί -και αναδρομικά- για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1-1-2011 και μετά.

Τα νέα μέτρα κλείδωσαν έπειτα από την πολύωρη συνάντηση που είχε με τους ελεγκτές της Τρόικας ο υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου, ενώ με φόντο την προσπάθεια για εξασφάλιση τόσο της 5ης δόσης όσο και πρόσθετης βοήθειας ο πρωθυπουργός κ. Γιώργος Παπανδρέου θα συναντηθεί την Παρασκευή στο Λουξεμβούργο με τον πρόεδρο του Eurogroup κ. Ζαν Κλοντ Γιούνκερ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, το νέο πρόγραμμα λιτότητας θα προβλέπει όχι μία, αλλά δύο φορολογικές κλίμακες, όπως και επί υπουργίας Αλογοσκούφη. Η μία θα αφορά μισθωτούς και συνταξιούχους με αφορολόγητο 10.000 ευρώ αντί 12.000 ευρώ, και μία άλλη για ελεύθερους επαγγελματίες και εμπόρους, με αφορολόγητο 6.000 ευρώ αντί 12.000 ευρώ σήμερα.

Ενδεχομένως να υπάρχει και μια τρίτη «ενδιάμεση» κλίμακα, ειδικά για αγρότες, με αφορολόγητο 8.000 ευρώ.

Το νέο «πακέτο», όπως μετέδωσε το protothema.gr θα οδηγεί στην μείωση των αποδοχών των δημοσίων υπαλλήλων από 1ης Ιουλίου έως και 8%, ενώ οι μισθοί των εργαζόμενων στον ιδιωτικό τομέα μειώνονται αυτομάτως κατά 2%.

Καθώς στην κυβέρνηση προβλέπουν ότι σύντομα όλο και περισσότεροι θα χάνουν τη δουλειά τους και θα προσέρχονται στο ταμείο ανεργίας για να εισπράττουν επίδομα, προνόησαν να επιβάλουν έκτακτη εισφορά 3% που θα πληρώνουν όλοι οι εργαζόμενοι. Οι του ιδιωτικού ταμείου πλήρωναν ήδη 1% εισφορές υπέρ ανεργίας, αλλά θα την πληρώνουν και οι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν πλήρωναν καθόλου.

Επίσης για τους δημοσίους υπαλλήλους κόβεται στο μισό το κίνητρο απόδοσης που κυμαίνεται από 57-100 ευρώ το μήνα και πλέον περιορίζεται στα 28 ως 50 ευρώ το μήνα.

Μείωση έρχεται και στις υψηλές συντάξεις (άνω των 1700 ή και από τα 300 ευρώ προκειμένου για επικουρική) από 2% ως 4%.

Το ίδιο πακέτο προβλέπει να αυξηθεί κατά 40% ο ΛΑΦΚΑ για όλες τις συντάξεις πάνω από 1700 ευρώ.

Έτσι, η κλίμακα του ΛΑΦΚΑ, του "φόρου αλληλεγγύης" θα αυξηθεί στο 6% (από 4% σήμερα) για τις συντάξεις από 1700 - 2000 ευρώ το μήνα και στο 14% (από 10% σήμερα) για τις συντάξεις που υπερβαίνουν τις 3500 ευρώ το μήνα.

Περικοπές θα υπάρξουν και στις υψηλές - πρόωρες συντάξεις της ΔΕΗ και όλων των ΔΕΚΟ ενώ οι μειώσεις στις επικουρικές συμβάσεις προβλέπονται ότι θα επιβληθούν το Σεπτέμβριο.

Ταυτόχρονα για λόγους "κοινωνικής δικαιοσύνης" αποφασίστηκε να επιβληθεί νέα έκτακτη εισφορά στους ιδιοκτήτες μεγάλης ακίνητης περιουσίας, κατεβάζοντας το όριο επιβολής ΦΑΠ από τις 400.000 ευρώ στις 300.000 ή 350.000 ευρώ καθώς και έκτακτη εισφορά στους κατόχους σκαφών αναψυχής, πολυτελών ΙΧ άνω των 2000 κυβικών, ακόμη και επί των ιδιοκτησιών που έχουν πισίνες.

Παράλληλα θα μειωθεί κατά 150.000 ευρώ το αφορολόγητο όριο του Φόρου Ακίνητης Περιουσίας. Σήμερα το αφορολόγητο ποσό του ΦΜΑΠ είναι 400.000 ευρώ.



PROTO THEMA


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sofie avatar
    Sofie 01/06/2011 22:08:53

    Ωραία φιρί φιρί το πάνε αφενός μεν να φύγουν όχι με ελικόπτερο αλλά με κλοτσιές και αφετέρου να μην ξαναεκλεγούν για τα επόμενα 50 χρόνια!

    • Μήτσος avatar
      Μήτσος @ Sofie 02/06/2011 00:39:55

      εγώ λέω ότι μπορεί και να μην ζήσουν να πουν την ιστορία τους...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/06/2011 22:16:32

    τς τς τς πάλι ημίμετρα παίρνει ο κύριος Παπακωνσταντίνου...

    -εργασία Ανατολή Δύση ...που σηματοδοτεί και το σήμα του ΠΑΣΟΚ
    -αφορολόγητο ανάλογα με το ...ΑΦΜ: 1,000 ε αν λήγει σε 1 / 2,000 αν λήγει σε 2 κλπ κλπ
    -συντάξεις κομμένες, δεν φτάνει που κάθονται θέλουν και λεφτά
    -μισθοί κομμένοι: δεν φτάνει που έχουν την χαρά της ενασχόλησης θα πληρώνονται κιόλας;
    -κίνητρο απόδοσης; κατάργηση τελείως ...που θέλουν να έχουν και απόδοση.

    Γλιτώνουμε έτσι και με όλες τις αντιδράσεις για τις νέες περικοπές αφού ...κόβουμε τα πάντα...

    Αλλά δεν ανησυχώ:

    -Ο ΓΑΠ δεν θα έκοβε μισθούς και συντάξεις
    -ο Παπακωνσταντίνου γιατί αν έπαιρνε νέα μέτρα θα είχε ...αποτύχει.

    Συναίνεση στη συνέπεια ...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/06/2011 22:22:59

    και από Β, σε Caa... η Μούντυς.... Εεεε... μέχρι το D έχουμε δρόμο, μην φοβάστε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 01/06/2011 22:24:45

      Ο Παπανδρέου τραβά το καζανάκι της Ελλάδας με τα μέτρα αυτά. Τα θερμόμετρα λένε ότι ο πυρετός θα αυξηθεί

  4. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2011 22:23:44

    Κοινωνικός αρμαγεδώνας

  5. Sofie avatar
    Sofie 01/06/2011 22:25:29

    Η επιτυχία του Μνημονίου .....

    Οι χαμηλότερες κλίμακες βαθμολογίας από την Moody’s

    Ba1 Κολομβία, Γουατεμάλα, Ουρουγουάη, Μαρόκο
    Ba2 Ελ Σαλβαδόρ, Ιορδανία, Τουρκία
    Ba3 Αίγυπτος
    B1 Σρι Λάνκα, Βιετνάμ, Δομινικανή δημοκρατία, Αγκόλα, Λίβανος

    B2 Ουκρανία, Βενεζουέλα
    B3 Αργεντινή, Τζαμάικα, Πακιστάν
    Caa1 Ελλάδα
    Caa2
    Caa3
    Ca
    C (Η χρεοκοπία)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Sofie 01/06/2011 23:11:50

      D... D...

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/06/2011 22:33:54

    Μας κυβερνάνε λεχρίτες.
    Οι οποίοι ψηφίστηκαν με 10% διαφορά παρακαλώ.
    Την φάγαμε για τα καλά....
    Το χάσαμε το κορμί πατριώτες!

    • Μήτσος avatar
      Μήτσος @ Strange Attractor 02/06/2011 00:41:35

      σιγά το 10%... Από την κυβέρνηση του "καταλληλότερου" δεν ήταν και δύσκολο. Άσχετα τώρα που φαίνεται ότι είναι τρις χειρότεροι.

  7. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2011 22:34:56

    Τα μέτρα είναι στο ίδιο πνεύμα με τα προ έτους.
    Η αποτυχία είναι δεδομένη και όπως οι παλιές θυσίες έτσι και οι καινούργιες πάνε στον βρόντο.

  8. Enzo avatar
    Enzo 01/06/2011 22:54:31

    Μήπως ήρθε η ώρα να ζητήσει εκλογές ο Σαμαράς;
    Μήπως ήρθε η ώρα να μπει μπροστά απο τον κόσμο ο Σαμαράς;
    Μήπως ήρθε η ώρα της επανάστασης;
    Έτσι και αλλιώς θα έρθει η επανασταση και κανείς δεν πρόκειται να την σταματήσει , το θέμα είναι να πάρει τα ηνία της ο Σαμαράς και να προλάβει να την κουμανταρει.
    Οποίος προλάβει παιδια, έρχεται!

  9. anonymous avatar
    anonymous 01/06/2011 23:19:10

    Εγώ θα χαρακτήριζα τα μέτρα κοινωνικά δίκαια διότι θίγουν κυρίως τα κομματόσκυλα του ΠΑΣΟΚ. ΔΕΚΟ κλπ.
    Όσο για τις συντάξεις ένα θα πω. Οι σημερινοί συνταξιούχοι είναι υπεύθυνοι για την κατάσταση στην οποία περιήλθε η χώρα. Λογικό είναι λοιπόν να επιστρέψουν ένα μέρος από αυτά που εισέπραξαν από τα δανεικά του Αντρέα. Κανονικά 300 Ευρώ έπρεπε να τους δίνουν και πολλά είναι.

    • lampros avatar
      lampros @ anonymous 02/06/2011 00:20:08

      Ακολουθήστε τους κυρίους με τα άσπρα πίσω στο ψυχιατρείο παρακαλώ...

  10. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 01/06/2011 23:23:26

    Ερώτημα ¨ Ποίοι εργολάβοι δημοσίων έργων εταιριών 6ης και 7ης τάξης εν έτη 2011 άρχισαν την ένδοξη καριέρα τους επί ΧΟΥΝΤΑΣ ΈΧΟΝΤΑΣ Πατεράδες και θείους Συνταγματάρχες - Ταξιαρχους- Στρατηγούς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΠΥΡΟΣ 02/06/2011 00:52:02

      Ερώτημα: ποιοί έλεγαν ότι άνοιγαν χωματόδρομους στα μεσόγεια, ενώ τους είχε ανοίξει ο στρατός, και πήραν λεφτά με αυτά τα ψεύδη???????????????

  11. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 02/06/2011 02:25:24

    Μεγάλε

    Ο καταληλότερος

    Μπόρεσε και είπε 3 ΟΧΙ

    Και στην τελική ΑΡΝΗΘΗΚΕ να κάνει οτι κάνουν αυτοί.(Γιατίνα είσαι σίγουρος οτι αυτά του ζητήθηκαν)

    Κατα τα άλλα μπορείς να συνεχίσεις να αναπαράγεις τα περι ΄΄καταληλότητας΄΄ που σου σερβίρουν οι εθνικοί εργολάβοι αντί να κοιτάζεις γύρω σου.

  12. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 02/06/2011 02:33:39

    @ anonymous

    Μεγάλε συγχαρητήρια πέτυχες τον σκοπό σου.

    Μ΄ αυτά που γράφεις προκάλεσες το ενδιαφέρον και βγήκες απο την αφάνεια και την ανωνυμία και έγινες ΄΄Επώνυμος΄΄

    Οπότε τώρα πιστεύω οτι θα σταματήσεις τις μακακίες

    ΥΓ. Επώνυμε συγγνώμη για την χρήση του nick .

  13. East avatar
    East 02/06/2011 08:16:04

    Η κρίση οφείλεται στο ότι καταναλώναμε χωρίς να παράγουμε.

    Όμως και αυτα τα λίγα που παράγουμε, προιόντα και υπηρεσίες, είναι τα ακριβότερα της Ευρώπης.

    Πώς όμως θα έχουμε ανταγωνιστική οικονομία, αν μειώνουμε τους αυτοαπασχολούμενους, αυξάνουμε την γραφειοκρατία και την φορολογία, δεν χρησιμοποιήσουμε μετανάστες ως φθηνό χειρωνακτικό εργατικό δυναμικό, και αν πληρώνουμε για "πράσινη ενέργεια" 12 φορές ακριβότερα από τον εγχώριο λιγνίτη(τα αποθέματα του οποίου επαρκούν για πολλές δεκαετίες);

    Κάνουν τα πάντα για να μας χρεωκοπήσουν και να μειώσουν την παραγωγή και τον πληθυσμό.

    • san avatar
      san @ East 02/06/2011 22:16:42

      Πώς να έχουμε ανταγωνιστική οικονομία, όταν την εποχή που ερχόταν τα πακέτα από την Ευρώπη κάποιοι μάγκες έπαιρναν τα έπαιρναν χοντρά και εντελώς ανεξέλεγκτα αγόραζαν καινούρια μηχανήματα, έστηναν τα εργοστάσιά τους στα γείτονα βαλκανικά κράτη για να έχουν φτηνό εργατικό δυναμικό και να κερδίζουν περισσότερα.
      Και γι' αυτό φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι;
      Όμως μπούμεραγκ γιατί τώρα πια ούτε οι Έλληνες μπορούν να αγοράσουν αφού είναι άνεργοι, ούτε και το φτηνό τους εργατικό δυναμικό δεν αγοράζει, με τα ψίχουλα που τους δίνουν ίσα που τους φτάνουν για τα προς το ζειν. Και όλα αυτά με τις ευλογίες του Κράτους.
      Τι ματαιοδοξία είναι αυτή, αντί να προσπαθείς να βελτιώσεις τη δική σου θέση να επιδιώκεις να κατεβάσεις τους άλλους στον πάτο.
      Η αλήθεια είναι μία ότι όλοι έχουμε ανάγκη από εργασία και όχι να δουλεύω εγώ και οι άλλοι ας καίγονται. Αυτό πρέπει να διεκδικήσουμε, αυτή είναι η υποχρέωση του κράτους ώστε να υπάρχει κοινωνική ειρήνη.

  14. koinos_nous avatar
    koinos_nous 02/06/2011 10:13:14

    ΕΕΕΕΕΕΕ??

  15. Desperate Mind avatar
    Desperate Mind 02/06/2011 22:12:14

    Το θέμα είναι τι θα κάνουμε ρε παιδιά; Όπου φύγει φύγει πχ Αυστραλία;
    Να μείνουμε για να πάρουμε το ρίσκο μπας και βγούμε από το αδιέξοδο; και αν δεν κάτσει το ρίσκο; Τότε θα χάσουμε όλα αυτά τα χρόνια από προυπηρεσία, καλύτερους μισθούς και εξέλιξη σε χώρα του εξωτερικού.

    Τι κάνουμε οεο;;;;;;;;;