#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2012 17:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

68.000 Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις έκλεισαν το 2011!!!



Περίπου 68.000 Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις σταμάτησαν τη λειτουργία τους το 2011 σε σύγκριση με το 2010, σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΣΕΕ, που συνεχίζει το πρόγραμμα δωρεάν συμβουλευτικής υποστήριξης «Υπηρεσίες Υποστήριξης Μικρομεσαίων Εμπορικών Επιχειρήσεων». Είναι προφανές ότι οι πολύ μικρές και μικρές επιχειρήσεις της χώρας μας βρίσκονται αντιμέτωπες με έναν πρωτοφανή συνδυασμό από κρίσιμα προβλήματα (έλλειψη ρευστότητας, μείωση της ζήτησης, αστάθεια επιχειρηματικού / επενδυτικού περιβάλλοντος, αύξηση κόστους λειτουργίας, αύξηση βραχυχρόνιων υποχρεώσεων, κατάρρευση της εμπιστοσύνης στην εγχώρια αλλά και τη διεθνή αγορά κ.λπ.), με άμεση συνέπεια τη διακινδύνευση όχι μόνο της ανταγωνιστικότητάς τους αλλά της ίδιας τους της βιωσιμότητας, αναφέρει η ΕΣΕΕ σε ανακοίνωσή της. Όπως σημειώνει είναι περισσότερο από αναγκαίο οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες να υποστηριχθούν αποτελεσματικά, προκειμένου να αντεπεξέλθουν στην κρισιμότητα της κατάστασης, να διατηρήσουν ανοιχτές τις επιχειρήσεις τους αλλά και τις θέσεις εργασίας που αυτές προσφέρουν, προκειμένου να διαφυλαχτεί όσο είναι δυνατόν ο επιχειρηματικός ιστός αλλά και η κοινωνική συνοχή στη χώρα μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 28/03/2012 17:44:32

    Μία από τις μεγάλες επιτυχίες Βενιζέλου - ΓΑΠ.

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/03/2012 17:52:34

    Παρών!

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ TopGunZ 28/03/2012 18:02:02

      Top ποιός είσαι ? Μικρομεσαία επιχείρηση υπό καθεστώς εκκαθάρισης ή η μεγάλη επιτυχία ΓΑΠ-Βενιζέλου?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Φελίζα 28/03/2012 18:19:49

        Πριν κανά μήνα τελειώσαμε μετά από πολύ ταλαιπωρία με την πτώχευση της οικογενειακής επιχείρησης. Μαζί με την πλήρη οικονομική μου καταστροφή φυσικά για καμιά δεκαετία. Οπότε μάλλον ξεχνάω οικογένεια, παιδιά, καριέρα κλπ. Είμαι ζωντανό παράδειγμα της τεράστιας επιτυχίας των Παπάκηδων+Μπένυ.

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ TopGunZ 28/03/2012 18:53:23

          Top στο ίδιο καζάνι βράζουμε ....και είμαστε πολλοί .
          Πάντα εργαζόμουν σε ¨μικρομεσαία¨, πρώτα στην πρωτεύουσα και μετά .... αποκεντρωμένη. Μετά από πολλά χρόνια δουλειάς , αληθινής δουλειάς , βρίσκομαι στη θέση να χρηματοδοτώ εγώ και άλλοι συνάδελφοι την επιχείρηση- με τα δεδουλευμένα- και να μην ξέρουμε αν θα βγάλουμε τον μήνα. Όσον αφορά το ρεπορτάζ , είναι λάθος , γιατί είναι ήδη πολύ περισσότερες αυτές που έχουν παύσει την δραστηριότητά τους - μια ματιά γύρω σου θα σε πείσει- χωρίς να έχουν κάνει διακοπή εργασιών, και στις νέες υπάρχουν πολλές παλιές με νέο ΑΦΜ και ονομασία.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Φελίζα 28/03/2012 19:03:21

            Σε καταλαβαίνω. Βέβαια, εμείς για να μη λείψει ούτε μεροκάματο από τους υπαλλήλους μας, μέχρι να το πάρουμε απόφαση, χρεωθήκαμε και προσωπικά, όσο μπορούσαμε να κρατήσουμε την επιχείρηση, αλλά έχοντας κάνει μια τεράστια επένδυση σε επιχείρηση του χώρου του αυτοκινήτου...αποχαιρετάς ακόμα και το πατρικό σου. Η Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ...

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ TopGunZ 28/03/2012 19:52:20

            Top στην Αθήνα δούλευα στο χώρο του αυτοκινήτου.
            Έξω από την Αθήνα στο χώρο της οικοδομής , που τα βρήκα λίγο σκούρα από την αρχή , 16 χρόνια πριν,
            φαντάσου τώρα τι γίνεται ...
            Κουράγιο νάχουμε όλοι μας και να μην εφησυχάζουμε.

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 28/03/2012 19:04:57

            Tώρα ήλθα από ταξίδι Μεσολόγγι ,Πάτρα πέθανε η επαρχία.....κλαίει η ψυχή σου.Αλλη στιγμή θα σας πολύ περισσότερα.

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 28/03/2012 19:46:55

            Τι να πώ ? Δεν ξέρω αν είναι χειρότερα στην πόλη ή στο χωριό....

          • Ιωάννης33 avatar
            Ιωάννης33 @ Φελίζα 29/03/2012 02:16:26

            Και συζητούν για τα κέντρα κράτησης στις πιο φτωχές περιοχές (δράμα,κοζάνη,φλώρινα).Δεν έχουν δουλειές,θα τους φορτώσουμε και τους λαθρο.

  3. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 28/03/2012 17:57:53

    Σημασία έχει και πόσες άνοιξαν. Διάβαζα μία τοπική εφημερίδα που έλεγε ότι μόλις τώρα πήραν κεφάλι στην πάτρα οι επιχειρήσεις που κλείνουν από αυτές που ανοίγουν.

    Δεν θέλω βέβαια να υποτιμήσω την σοβαρότητα της κατάστασης.
    Ευχής έργο είναι μόνο να ανοίγουν και να μην κλείνει καμία...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιώργoς Αχαιός 28/03/2012 18:21:53

      Βάλτε πόσοι είναι εγκλωβισμένοι από χρέη σε ασφαλιστικές εισφορές και κωλυσιεργίες των αρμόδιων αρχών...

  4. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 28/03/2012 21:07:43

    Η κατάσταση στο χώρο του επιχειρείν στην Ελλάδα είναι πραγματικά δραματική. Δεν περιγράφεται με λόγια ο Γολγοθάς της πτώχευσης μιας επιχείρησης, και δη οικογενειακής.


    Επειδή αξίζει να αναφερθούν τα στοιχεία της που δίνει η ΕΣΕΕ, οι 68.000 Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις που σταμάτησαν τη λειτουργία τους το 2011, οδήγησαν στην απώλεια 135.000 θέσεων εργασίας, ενώ "οι εκτιμήσεις της ΕΣΕΕ δείχνουν ότι άλλες 63.000 Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις βρίσκονται πολύ κοντά στο οριστικό τους κλείσιμο εντός του τρέχοντος έτους. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι μόνο στο εμπόριο την περασμένη χρονιά χάθηκαν 77.800 θέσεις εργασίας, με τις απολύσεις να εμφανίζουν αύξηση κατά 55%".

    Παραφράζοντας την ατάκα ενός ταπεινού σφουγγοκωλάριου, το ΠΑΣΟΚ να κερδάει και όλοι οι άλλοι να πάνε να γ@@@ούν.

  5. ΠΑΣΧΑΛΗΣ avatar
    ΠΑΣΧΑΛΗΣ 03/04/2012 19:32:54

    Παιδιά μας εξαφάνισαν, προσπαθούν να μη μείνει κάνεις, μόνο τα λαμόγεια!!!