22/11/2010 18:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

30.000 συμβασιούχοι θα απομακρυνθούν από Δημόσιο - ΟΤΑ

Περίπου 25.000-30.000 συμβασιούχοι θα απομακρυνθούν από τον «στενό» δημόσιο τομέα και τους ΟΤΑ μετά τη λήξη της σύμβασής τους, προκειμένου να επιτευχθούν οι στόχοι της δημοσιονομικής προσαρμογής που απαιτούν μείωση του ελλείμματος κατά 14 δισ. ευρώ το 2011.
Σύμφωνα με τον προϋπολογισμό που κατέθεσε η κυβέρνηση για το επόμενο έτος, από τη μείωση των συμβασιούχων του δημόσιου τομέα αναμένεται να επιτευχθεί εξοικονόμηση της τάξης των 100 εκ. ευρώ. Παρόλο που ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου, έκανε λόγο για μείωση των συμβασιούχων κατά 10.000, στελέχη της ΑΔΕΔΥ αναφέρουν ότι το ποσό των 100 εκ. ευρώ αφορά περικοπές σε μεγαλύτερο αριθμό συμβάσεων, που μπορεί να αγγίζουν και τις 20.000.

Οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου έχουν διάρκεια από 2 μέχρι 48 μήνες και στην πλειοψηφία τους αφορούν 8μηνη απασχόληση. Τα 100 εκ. ευρώ μπορεί να αντιστοιχούν μέχρι και σε 20.000-25.000 θέσεις συμβασιούχων, σύμφωνα με τους υπολογισμούς στελεχών της ΑΔΕΔΥ.

Περισσότερα: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=42550952
Παράλληλα στα 500,2 εκ. ευρώ που αντιστοιχούν στις περικοπές δαπανών των ΟΤΑ από τον Καλλικράτη, περιλαμβάνεται και η μη ανανέωση συμβάσεων σε 5.000 εποχικούς υπαλλήλους των δημοτικών επιχειρήσεων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 22/11/2010 19:18:40

    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΡΤ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ;;;;;;;;;;

    • loretta avatar
      loretta @ ΜΑΝΙΑ 22/11/2010 21:11:26

      αυτο ξαναπες το μανια....

      αυτη η ερτ ποτε θα σταματησει τις προσληψεις???? ...ο χυτηρης τι λεει γιαυτο???

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/11/2010 21:58:42

    Θα πανε στο κινημα της Θοδωρας.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2010 00:30:48

      Δεν το συζητάω. Ουρά θα κάνουν

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2010 11:23:20

      Φυσικά και θα πάνε. Για να κάψουν τα γραφεία του.

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 23/11/2010 00:08:25

    Είναι τραγικά αυτά που θα συμβούν. Η απώλεια εισοδήματος στην αγορά λόγω της μείωσης της κατανάλωσης από την απόλυση χιλιάδων ανθρώπων (που θα παραμείνουν άνεργοι μέσα στη γενικευμένη ύφεση) θα είναι πολλαπλάσια του ποσού που εξοικονομεί το δημόσιο ταμείο και θα επιφέρει ακόμη περισσότερη ανεργία. Ο ΓΑΠ είναι ό,τι πιο καταστροφικό πέρασε από την Ελλάδα από την εποχή της γερμανικής κατοχής.

    • what avatar
      what @ Δημήτρης 23/11/2010 05:42:20

      Κάνετε ένα λάθος εσείς που αναφέρετε αυτό σαν επιχείρημα.
      Τα χρήματα των μισθών είναι δανεικά και ξοδεύονται κυρίως σε προϊόντα εισαγωγής, οπότε ... do the math.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Δημήτρης 23/11/2010 10:59:01

      Πάλι ο Κέινς, πάλι το φάντασμα του Ρούσβελτ ! Το τελευταίο αποκούμπι της αριστεράς απέναντι στα οικονομικά αδιέξοδα : δώσ'του νάχει για να αγοράζει. Δώστου δουλειά - να σκάβει άσκοπες τρύπες στο χώμα - για να παίρνουν εισφορές τα ασφαλιστικά ταμεία ! New Deal αλλά Ελληνικά.

      Ούτε στην Κούβα δέν περνάνε πλέον.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ τσώφλι πασατέμπου 23/11/2010 11:22:37

        Πώς ακριβώς οραματίζεστε εσείς οι νεοφιλελεύθεροι μια κοινωνία χωρίς εργασία; Ή μήπως οραματίζεστε μια Ελλάδα αποτελούμενη μόνο από νομιμοποιημένους λάθρο, που θα έχουν ρίξει τις αμοιβές στα επίπεδα των χωρών από τις οποίες προήθλαν;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Δημήτρης 23/11/2010 11:20:36

      Δεν είναι μόνο ο ΓΑΠ. Είναι και όλοι οι νεοφιλελεύθεροι "μαϊντανοί" που τον σιγοντάρουν. Πολιτικοί και μη.

  4. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 23/11/2010 03:33:52

    Ελάτε τώρα, σε λίγο καιρό θα έχουμε πρωτάθλημα μπάσκετ που θα λέγεται... Turkish Airlines Α1! Ποιους συμβασιούχους, όλα θα τα ξεχάσουμε. Άφεριμ.

    http://www.superbasket.gr/spy/?p=308

  5. Enzo avatar
    Enzo 23/11/2010 11:08:33

    εδω πα να γινει πολεμος στην κορεατικη χερσονησο και εμεις με τις τροϊκες μας.
    αντε κοντα ειναι το 2012.οτι φαμε και οτι πιουμε παιδια.
    μην στεναχωριεσται καθολου!