#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/12/2009 11:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

162.750.000 (!) ΕΥΡΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ στα ταμεία από ένα «λαθάκι» της κυβέρνησης …



Έχουν γραφτεί πολλά περί της κοινωνικά απαράδεκτης ενέργειας με την υπερφορολόγηση εκατοντάδων χιλιάδων ιδιοκτητών παλαιών αυτοκινήτων.

Εδώ θα ασχοληθούμε με το οικονομικό μέρος. Έχουμε και λέμε:

250.000 περίπου αποσύρσεις πινακίδων Χ 300 ευρώ κατά μέσο όρο για κάθε σήμα, έχουμε 75.000.000 ευρώ, μέχρι σήμερα. Προσθέστε σε αυτά το ΦΠΑ που έχει απολεσθεί λόγω διακοπής και των ασφαλιστηρίων συμβολαίων.  Εάν δεχτούμε με τους μετριότερους υπολογισμούς ότι κάθε αυτοκίνητο ασφαλίζονταν με 400 ευρώ το χρόνο έχουμε 100.000.000 ευρώ ασφάλιστρα, άρα άλλα 19.000.000 για τον κρατικό κορβανά. Στη συνέχεια οφείλουμε να υπολογίσουμε ότι κάθε αυτοκίνητο από αυτά τα 250.000 δεν μπορεί να είχε μικρότερο κόστος συντήρησης από 500 ευρώ το χρόνο. Σε αυτό το στάδιο έχουμε άλλα 125.000.000 από το τζίρο αυτής της κατηγορίας. Εδώ η απώλεια εσόδων από  το ΦΠΑ είναι  23.750.000 εκ. ευρώ. Προσθέστε την απώλεια φορολογικών εσόδων από τον κύκλο εργασιών ασφαλιστικών εταιριών, εμπορίας ανταλλακτικών και συνεργείων συντήρησης αυτοκινήτων. Δηλαδή άλλα  45.000.000 εκ ευρώ!

Οι κοινωνικές συνέπειες που είναι και οικονομικές και που δεν υπολογίσαμε: 250.000 ασφαλισμένα αυτοκίνητα είναι μια μεσαία ασφαλιστική εταιρία. Για την εξυπηρέτησή τους απασχολούνται 500 υπάλληλοι περίπου. 250.000 αυτοκίνητα απασχολούν  άλλα 1000 συνεργεία επισκευών που κι αυτά με τη σειρά τους απασχολούν τουλάχιστον 2000 άτομα εργαζομένων.

Παρακαλώ την κυβέρνηση δια του κ. Πεταλωτή να απαντήσει έστω στο παρακάτω ερώτημα: Εάν οποιοσδήποτε φορολογούμενος  ξεχάσει να συμπληρώσει ένα κωδικό στη φορολογική δήλωση και «ζημιώσει» το δημόσιο 100 ευρώ, του επιβάλλεται τουλάχιστον το 10/πλάσιο πρόστιμο. Τα μέλη της κυβέρνησης και οι κιγκινάτοι σύμβουλοί της που έκαναν αυτό το «λαθάκι» από ποιους θα κληθούν να πληρώσουν το πρόστιμο και πόσο π΄ρέπει να είναι αυτό;;;

Αν η κυβέρνηση δεν μπορεί να απαντήσει, που δεν μπορεί, τι θα κάνει αύριο όταν εκατοντάδες χιλιάδες ελεύθεροι π.χ. επαγγελματίες καταθέσουν  ΛΕΥΚΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ στις εφορίες, είτε ισχυριζόμενοι  ότι διαμαρτύρονται για την υπέρμετρη φορολόγηση, δικαίως, είτε τους περισσεύσει το χιούμορ και πουν ότι έκαναν ένα «λαθάκι» και ξέχασαν να συμπληρώσουν τους κωδικούς;;;

Οι καταθέτες των πινακίδων έδειξαν και άνοιξαν το δρόμο.

Το 2010 Θάνε χρονιά με εκπλήξεις. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

 Β.Β.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TELE avatar
    TELE 31/12/2009 11:48:04

    Καλή χρονιά factor και βοήθειά μας!!!!!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/12/2009 11:51:37

    100.000 ΛΕΥΚΕΣ φορολογικές δηλώσεις είναι πολιτική δύναμη. Βλέπω και ηθικό έρεισμα. Με 300.000 λευκές το κάνω και νόμιμο.

  3. theokot2002 avatar
    theokot2002 31/12/2009 12:02:34

    Τι υπολογισμοί είναι αυτοί που κάνεις;
    Η απόσυρση αυτοκινήτων αντικαθίσταται, σίγουρα, από σχεδόν ίδιο στόλο νέων αυτοκινήτων. Το ισοζύγιο πωλήσεων αποσύρσεων στην Ελλάδα είναι θετικό εδώ και 15 χρόνια (~250 χιλ πωλήσεις έναντι ελάχιστων (~15 χιλ.) αποσύρσεις ανά έτος).
    Συνεπώ δεν χάθηκε τίποτα. Του 'ναντίον το κράτος κέρδισε πολύ πολύ περισσότερα. Φυσικά άλλαξαν κατεύθυνση οι τζίροι που γίνονταν προς ορισμένους χώρους, όπως είναι φυσικό.
    Το σημαντικό όμως δεν είναι αυτό, αλλά ότι λόγω αυτού του ισοζυγίου έχουμε φθάσει να παράγουμε στην Αθήνα τόσο διοξείδιου του άνθρακα όσο όλη η Βουλγαρία μαζί!!!

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 31/12/2009 12:02:46

    Για την πράσινη ανάπτυξη ρε γαμώτο... το μέτρο χωρίς την απόσυρση δεν έπρεπε να εφαρμοστεί.

  5. theokot2002 avatar
    theokot2002 31/12/2009 12:16:12

    Κασσάνδρα, η πράσινη ανάπτυξη δεν γίνεται με πριμοδότηση μόνο δύο μαρκών αυτοκινήτων που έχουν "οιολογικά" αυτοκίνητα (Lexus και Honda).
    Η τεχνολογία αυτοκινήτων δεν έχει προσαρμοσθεί ακόμη σε "πράσινα" δεδομένα.
    Τα μέτρα της κυβέρνησης έχουν μόνο εισπρακτικό χαρακτήρα, σε συσκευασία "πράσινη". Αυτά είναι για γέλια. Δεν φαίνεται να έχουν κανένα σχέδιο. Στέλνουν ειδήσεις, βλέπουν την κονή γνώμη και πράττουν αναλόγως.

    Μελλοντολογώντας, θα δούμε ότι σε λίγο θα φέρνουν αντιμέτωπες κοινωνικές ομάδες, αντί να καταστείλουν την κλοπή που κάνει τόσο το κεφάλαιο όσο και οι υμέτεροι στην χώρα μας.

  6. ΒΒ avatar
    ΒΒ 31/12/2009 12:21:36

    Αγαπητέ theokot2002 ποια σχέση έχουν οι καταθέσεις 250.000 πινακίδων με την απόσυρση; Αυτά τα αυτοκίνητα αποσύρθηκαν όχι γιατί αντικαταστάθηκαν αλλά γιατί δεν μπορούν να πληρώσουν τα "πράσινα άλογα", δηλ. τα νέα τέλη κυκλοφορίας. Τώρα όσο αφορά το "ισοζύγιο" απο τις πωλήσεις καινούργιων αυτοκινήτων αυτό μπορεί να είναι θετικό για τους Γάλλους, τους Γερμανούς, τους Ιάπωνες κ.α. που μέσα στη χειρότερη οικονομική κρίση βρήκαν αγοραστές στο Ελαδιστάν και βοήθησαν τις δικές τους οικονομίες.
    Στα υπόλοιπα περί διοξειδίου του άνθρακα συμφωνώ μαζί σου, αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία που δεν μπορεί να διορθωθεί άν δεν αλλάξουμε εντελώς αντιλήψεις και πολιτικές περί της "ανάπτυξης" κι άν δεν αλλάξει η ανθρωπογεωγραφία στη χώρα μας, βλέπε η κατανομή πληθυσμού κ.λ.π.

  7. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 31/12/2009 13:06:35

    ΞΑΧΑΣΕΣ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΞΗΣ : ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΑ 250.000 ΙΧ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΜΟΝΙΜΑ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑΘΜΕΣΗΣ?????

    • ένας avatar
      ένας @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 31/12/2009 16:26:21

      Στη Ρόδο πάντως βρήκαν λύση:
      Υπάλληλοι του δήμου σε συνεργασία προφανώς με μηχανικούς κολλούν αρχικά το ειδικό αυτοκόλλητο που τοποθετείται στα οχήματα που βρίσκονται παρατημένα σε δημόσιους χώρους. Στην συνέχεια τα απομακρύνουν χωρίς όμως να έχει παρέλθει το απαραίτητο διάστημα των 25 ημερών που προβλέπει ο νόμος. Τα οχήματα προφανώς καταλήγουν σε συνεργεία επιτήδειων και γίνονται ανταλλακτικά, καθώς όσο και αν τα αναζητήσουν οι ιδιοκτήτες δεν τα βρίσκουν. (palmos-fm.gr)

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ ένας 31/12/2009 17:22:17

        Μηχανικός χρειάζεται να κολλήσει ένα αυτοκόλλητο???

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ (Α)θανάσης 31/12/2009 17:25:05

          Στο δήμο ναι. Στον ευρύτερο δημόσιο τομέα δυο...
          Μόνο μη μας πάρει χαμπάρι η σχολιάστρια Τζαζεμένη, και έχουμε συνέχεια.

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ (Α)θανάσης 31/12/2009 19:58:08

          XA XA XA XAAAA!!

          (Να πως βγαίνουν τα καλά ανέκδοτα!)

  8. fitsulas avatar
    fitsulas 31/12/2009 13:43:11

    Για νέο μας το λές; Ότι θα πάρουν το τρίτο το μακρύτερο το είχε προβλέψει και ο Μπάμπης ο ψιλικατζής. Θα 'θελα να 'ξερα, εκεί στα Μασαχουσέτια και τα Κοννεκτικούτια που τους στείλαν οι πατεράδες τους - ανάθεμα την ώρα - τι σκατά τους μάθανε; Το κράτος το έχουνε ρημάξει οι μαθητευόμενοι μάγοι και οι πολυαργόμισθοι των "υποτροπών". Όσα και να φάνε τα λαμόγια, τόση ζημιά δεν μπορούν να κάνουν. Τα νομοθετήματα το έχουν ρημάξει κι όχι οι παρανομίες. Εκλιπαρώ την κυβέρνηση να μην κάνει απολύτως τίποτα στο μέλλον. Να πάει για φραπέ μαζί με τον Κωστάκη.

    • Soustom avatar
      Soustom @ fitsulas 31/12/2009 20:30:31

      ..δέν φταίνε οι σπουδές φίλε..Το πώς,πού και για ποιό λόγο τίς χρησιμοποιείς παίζει ρόλο.Την γνώση χρησιμοποιούν και οί Εφιάλτες..

  9. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 31/12/2009 13:55:00

    ΣΥΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΚΑΙ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,000.00 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΕΠΙ 250,000 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ = 500,000,000.00 ΕΥΡΩ ΕΠΙ 30 % (φπα +εφκ) = 150,000,000.00 ΕΥΡΩ ΑΠΩΛΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ.!!!!!
    ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΑ ΙΟΙ ΠΑΤΡΟΝΕΣ ΤΟΥΣ, ΟΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑΔΕΣ !!!!!!
    ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ !!!!!!!

  10. ένας avatar
    ένας 31/12/2009 16:22:39

    Ξέχασες το φόρο από τα ΚΑΥΣΙΜΑ μεγάλε.... το ποσό μεγαλώνει...

  11. ΒΒ avatar
    ΒΒ 31/12/2009 18:48:37

    Φίλε ΙΑΝΕ έχεις απόλυτο δίκιο. Το ποσό ξεπερνάει έτσι με τους μετριότερους υπολογισμούς τα 300.000.000 ευρώ! Μιλάμε για Βατοπέδι νο2 στην ουσία.

  12. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 31/12/2009 21:13:17

    για τους ιδιοκτήτες παλαιών αυτοκινήτων το μέτρο είναι πολύ καλό,

    ένα παλιό αυτοκίνητο θέλει μια περιουσία έξοδα συντήρησης, όλοι όσοι κατέθεσαν τις πινακίδες θα γλυτώσουν το έξοδο του μάστορα !

    εκτός αυτού, ειδικά στην επαρχία θα είναι πολλοί κ εκείνοι που θα κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες!!!