#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2010 21:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«100 ημέρες» ή «το τέλος της ελληνικής Οικονομίας»



Στην αρχαιότητα όσοι έρχονταν και έλεγαν άσχημα νέα ονομάζονταν “άγγελοι κακών” ή όταν είχαν κακοβουλία λέγονταν Κασσάνδρες.

Στην σημερινή ελληνική πραγματικότητα απλά ονομάζονται... διεθνείς οίκοι, ΕΚΤ και Κομισιόν. Όμως στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται καθόλου για Κασσάνδρες αλλά για πραγματικούς μάντεις πολύ κακών ειδήσεων για την ελληνική οικονομία.

Σε μια ημέρα που η ίδια η κυβέρνηση μετέτρεψε σε επέτειο, όλα της πάνε τόσο χάλια που μόνο με... κηδεία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Κι ενώ όλοι πιστεύουμε ότι δεν μπορεί να ξημερώνει χειρότερη ημέρα από την προηγούμενη, τελικά διαψευδόμαστε συνεχώς.

Παρά το γεγονός ότι ποτέ δεν πρέπει να τα βλέπουμε όλα μαύρα, φαίνεται ότι τώρα η οικονομία είναι πλέον στον πάτο. Σήμερα η Mood'ys μας προειδοποίησε για αργό θάνατο, κάτι σαν το μαρτύριο της σταγόνας προτού μας βγει η ψυχή δηλαδή. Τα spreads διευρύνονται συνεχώς και η Ελλάδα δυσκολεύεται να δανειστεί, κάτι που σημαίνει ότι οι αγορές έχουν χάσει κάθε ελπίδα ότι σωθούμε. Μας έχουν βάλει στην απομόνωση, όπως παλαιότερα τους φυματικούς στα σανατόρια ή τους λεπρούς στη Σπιναλόγκα. Δεν είμαστε απλά το “μαύρο πρόβατο” για τους ξένους, αλλά το... ημιθανές πρόβατο.

Ακόμη και η σφαλιάρα που έφαγε η Λ. Κατσέλη από την ΕΚΤ για το νομοσχέδιο για τις τράπεζες είναι ενδεικτικό της απαξίωσης της Ελλάδας.

Το οικονομικό επιτελείο από την άλλη πελαγοδρομεί μεταξύ των μέτρων που πρέπει να πάρει και αυτών που παίρνει αλλά τελικά αποσύρει από προχειρότητα.

Αν μάλιστα ο ίδιος ο Γ. Παπανδρέου παραδέχεται ότι είμαστε για κλάματα, τότε πράγματι συμβαίνει κάτι πολύ σοβαρό.

Κι αυτό το σοβαρό λέγεται πτώχευση. Έρχεται και όσοι δεν το βλέπουν μάλλον το κάνουν διότι δεν αντέχουν την καταστροφή. Με μια κυβέρνηση αδύναμη να πάρει μέτρα που θα αποδώσουν και να δώσει νέο όραμα δυστυχώς η μόνη διέξοδος οδηγεί στον γκρεμό.

Δεν ξέρω αν έχετε περάσει κοντά σε κάποιον που ζει τις τελευταίες του στιγμές. Δεν είναι καθόλου μακάβριο, είναι λυπηρό. Έτσι ζούμε και εμείς όλοι το τέλος της οικονομίας. Ελπίζω να διαψευστώ αλλά φοβάμαι ότι το πικρό ποτήρι της χρεοκοπίας θα το πιούμε όλοι μαζί.

 ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/01/2010 21:55:04

    Το πρόβλημα είναι ότι η Κασσάνδρα έλεγε την αλήθεια αλλά δεν την πίστευε η ...διοίκηση
    Το τραγικότερο είναι ότι δικαιώθηκε, με δάκρυα φωτιά και αίμα αλλά δικαιώθηκε ότι αν και Κασσάνδρα έλεγε την αλήθεια

    ΥΓ

    Δεν φταίνε οι ξένοι που δεν μας "καταλαβαίνουν", εδώ εμείς δεν καταλαβαίνουμε τους λεβέντες μας από τις αλλεπάλληλες κυβιστήσεις ούτε δεν ξέρουν προς τα που κοιτούν που κάθονται ή προς τα που θα κυλήσουν αύριο....

  2. loretta avatar
    loretta 13/01/2010 22:04:53

    Χρειαστηκαν 47 ερωτησεις και 2.30 με 3 ωρες παπαρολογιας απο το GAP για να καταλαβετε τι τσιρκο μας κυβερναει..διοτι αναθεμα αν εδωσε εστω και μια ξεκαθαρη απαντηση η μια που να ειχε εστω νοημα και να απαντουσε επι της ουσιας στην ερωτηση που του εθεταν και να φανταστειτε οτι ηταν μαλακοι οι δημοσιογραφοι μαζι του(δεν περιμεναμε βεβαια και τιποτα αλλο)

    Λοιπον ΑΝΤΩΝΗ τελος η ανοχη περαστε στην αντεπιθεση για να τελειωνουμε με αυτο το θιασο του παραλογου.

    ΕΛΕΟΣ.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/01/2010 22:09:01

    Ή θα διώξουν οι Πασόκοι τον ΓΑΠ, ή θα αναλάβει ο Σαμαράς. Ένα από τα δύο αυτά ενδεχόμενα υπάρχουν. Διότι το πρόβλημα είναι η χαρακτηριολογική αδυναμία αυτού του ανθρώπου να πάρει έστω και ένα σοβαρό μέτρο πέρα από αυτά που ηχούν ευχάριστα.

    Ο άνθρωπος είναι ένας συνδυασμός των ελαττωμάτων πατέρα και παππού, χωρίς ούτε ένα δυστυχώς από τα προτερήματά τους.

    Η Ελλάδα δεν θα χρεωκοπήσει, γιατί δεν θα την αφήσουμε. Για κλάματα δεν είναι η Ελλάδα, αλλά είναι ο ΓΑΠ και η κυβέρνησή του.

    Άντε να μας αδειάσετε τη γωνιά γιατί κάθε μέρα που περνάει κάνετε κακό σε αυτό τον τόπο.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/01/2010 22:11:51

    Εγώ βάζω στοίχημα €5 ότι θα πάμε σε "εθνική ενότητα" πριν το Πάσχα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 13/01/2010 22:13:39

      ...το ίδιο δυστυχώς βλέπω και εγώ

      • ndvoice avatar
        ndvoice @ Ο Ιθαγενής 13/01/2010 22:18:17

        Συμφωνούμε απόλυτα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 13/01/2010 22:14:06

      Θα είναι πολύ λάθος του Σαμαρά αν πέσει στην παγίδα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Επώνυμος 13/01/2010 22:16:10

        θα θέσει όρους, εξ άλλου πρέπει να είναι εύσχημο, στην Ελλάδα ζούμε. Να μου το θυμηθείτε, θα πάμε σε πρόταση που είχα κάνει (από αυτές τις σελίδες) προεκλογικά στον ΚΚ και τον ΓΑΠ. 12 μήνες διαχείριση, Σύνταγμα.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ archaeopteryx 13/01/2010 22:23:21

          Πρέπει να αρνηθεί και να ζητήσει εκλογές. Αν παραδέχονται ότι δεν μπορούν να κυβερνήσουν, ενώ υπάρχει η στήριξη της ΝΔ και για σκληρά ακόμη μέτρα, τότε τι παραπάνω θα γίνει αν υπάρξει κυβέρνηση εθνικής ενότητας;

          Το πρόβλημά μας έχει ονοματεπώνυμο και ονομάζεται Γεώργιος Α. Παπανδρέου.

          Καληνύχτα σας.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 13/01/2010 22:28:17

          Ή θα παραιτηθεί (σιγά μην τον αφήσουν) ή θα έχουμε Προεδρικές, ή μια απρόβλεπτη κρίση θα αλλάξει τα πάντα. Δεν εννοώ Κυβέρνηση ΓΑΠ με τον Σαμαρά να σιγοντάρει. Εννοώ ττον ΓΑΠ ευσχήμως παραιτημένο, και Κυβέρνηση ενότηας που 1. θα βάλει την κριση στην θέση της (ω γίνεται...) 2. θα αλλάξει το Σύνταγμα και θα παριτηθεί σε 12 μήνες από την ανάληψή της. State workout πως το λένε...

          Αν πάλι υπάρχει προοπτική καθαρού αποτελέσματος εκλογών, πάσο. Ωστόσο φίλε επώνυμε, το προβλημα παραμένει. Μια δυσβάσταχτη αναδιάρθρωση.

    • ndvoice avatar
      ndvoice @ archaeopteryx 13/01/2010 22:27:09

      Το ότι θα πάμε σε συγκυβέρνηση είναι απόλυτα βέβαιο. Είναι μαθηματική συνέπεια.
      Το ερώτημα είναι όμως: Με τι όρους θα γίνει η συγκυβέρνηση; Γιατί, να υποφέρει ο λαός για να επιβιώσει το ίδιο κατεστημένο δεν λέει και θα είναι λάθος για το Σαμαρά να δεχτεί κάτι τέτοιο χωρίς ουσιαστικές αλλαγές στο Συνταγματικό καθεστώς της χώρας. Από παλιά είχε καταθέσει 20 προτάσεις γα αλλαγή του παλαιοκομματικού πολιτικού συστήματος.
      Ιδού λοιπόν ήρθε η ώρα του. Αλίμονο αν δεχτεί να είναι και αυτός ένας ακόμα διαχειριστής του σάπιου και αποτυχημένου πολιτικού συστήματος.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ndvoice 13/01/2010 22:41:57

        είναι έτοιμη η ΝΔ για προτάσεις για συνταγματικές αλλαγές?

        • ndvoice avatar
          ndvoice @ archaeopteryx 13/01/2010 22:50:16

          Η ΝΔ σαν κόμμα δεν είναι. Όμως ο Αντώνης Σαμαράς είχε κάνει στις αρχές του 1995 20 προτάσεις και ορισμένες από αυτές τις επανέλαβε πριν από λίγες ημέρες και ο Μανώλης Κεφαλογιάννης.
          Ας ελπίσουμε ότι το επόμενο Συνέδριο θα τα ξεκαθαρίσει όλα αυτά, αν στο μεταξύ δεν μας προλάβουν τα γεγονότα.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ archaeopteryx 14/01/2010 09:00:02

          Δεν μπορεί να γίνει αναθεώρηση πριν το 2013, πρέπει να περάσουν πέντε χρόνια από την προηγούμενη.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ndvoice 13/01/2010 22:55:35

        Με τίποτα, γιατί κάθε κόμμα και οι επιστρατευμένοι του τη διαχείριση επιθυμούν.
        Οι Συνταγματικές αλλαγές ή η διαφάνεια χαλούν την μανέστρα....

        ΥΓ

        και να θέλει ο εκάστοτε αρχηγός, πίσω του φέρει ένα κομματικό μηχανισμό χιλιάδων ατόμων που σε κάθε κομματική αλλαγή κυβερνώντος κόμματος ...αρπάζουν το Ταμείο

    • loretta avatar
      loretta @ archaeopteryx 13/01/2010 22:41:56

      Aρχαιοπτερυγα i ll take your bet and raise it to 20!!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ loretta 13/01/2010 22:43:13

        απαπαπα... και τα 5 είναι υπέρογκο ποσό για μένα...

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ archaeopteryx 13/01/2010 23:59:26

      MONO 5€; ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΙ! ΑΝ ΚΕΡΔΙΣΩ ΚΕΡΝΑΩ ΚΑΦΕ!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ archaeopteryx 14/01/2010 00:20:00

      Αδερφέ εάν γίνει κυβέρνηση "εθνικής ενότητας" με πρωθυπουργό τον Γιωργάκη, ΕΓΩ δε πρόκειται να "πληρώσω" ούτε μισό ευρώ στο κράτος!

      Θα προτιμήσω να πάω φυλακή, για να με πληρώνουν από τη μια και να χάνουν τα έσοδα από την παραγωγική μου δυναμικότητα!

      Στο προτείνω ανεπιφύλακτα! Να πάμε και στη ίδια φυλακή να κάνουμε παρέα!

      • loretta avatar
        loretta @ Ένας Τυχαίος 14/01/2010 00:23:08

        να συμπληρωσω Τυχαιε...θα χρειαστει να χτιστουν πολλες φυλακες για να χωρεσουν ολη την ελλαδα...!!!

      • Jasmin avatar
        Jasmin @ Ένας Τυχαίος 14/01/2010 00:23:33

        Θα σε ακολουθήσω ευχάριστα και εγώ στη φυλακή.
        Αρκεί να είμαστε σε κοντινές πτέρυγες για να συνεχίζουμε τον διάλογο που λέγαμε :)

        • Ένας Τυχαίος avatar
          Ένας Τυχαίος @ Jasmin 14/01/2010 00:57:52

          Αυτό είναι σίγουρο!
          Δες στο θέμα με τα Ρωσο-Τουρκικά....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Ένας Τυχαίος 14/01/2010 00:23:39

        δεν υπάρχει φυλακή να μας χωράει. Είμαστε 2 είμαστε 3 είμαστε 1013 χαχαχα...

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ archaeopteryx 14/01/2010 00:29:51

          Όλοι μέσα!!!

        • Jasmin avatar
          Jasmin @ archaeopteryx 14/01/2010 00:36:54

          Αν καταλάβουμε ότι την φυλακή δεν θα την αποφύγουμε, ίσως για μια φορά αντιδράσουμε όπως πρέπει να αντιδράσουμε.
          Ούτως ή άλλως αυτό το πολυ-πολιτισμικό νεο-οθωμανικό
          γκέτο που μας ετοιμάζουν
          ένα είδος φυλακής δεν είναι;
          Τουλάχιστον ας μαντρωθούμε μαχόμενοι

      • Ένας Τυχαίος avatar
        Ένας Τυχαίος @ Ένας Τυχαίος 14/01/2010 00:54:46

        Το' χουμε....Πλάκα Πλάκα κάπως έτσι ξεκινάνε όλα.

        ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΤΡΕΛΛΟΥΣ......

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 14/01/2010 09:05:02

      Πρέπει να αφήσει ο Σαμαράς να φθαρεί το ΠΑΣΟΚ. Πρέπει να εκλείψουν απο τον ελληνικό λαό οι ψευδαισθήσεις που του δημιούργησε ο Ανδρέας και το ΠΑΣΟΚ του. Τώρα είναι η ευκαιρία για το τέλος των όμορφων ψευδαισθήσεων. Λίγη υπομονή να κάνει ο Σαμαράς και θα γίνει αυτοδύναμος πρωθυπουργός και το ΠΑΣΟΚ θα διαλυθεί για να δώσει τη θέση του σε ένα σύγχρονο και σοβαρό, μη λαϊκιστικό κόμμα, που θα κληρονομήσει την παλιά βενιζελική παράταξη.

      Δεν πρέπει να τον χτυπήσουν τον ΓΑΠ, αν τον χτυπήσουν θα τον ηρωοποιήσουν. Να τον αφήσουν να ξεφτελιστεί και να τελειώσει από μόνος του. Να τελειώσει μαζί του και το εγκληματικό δημιούργημα του πατέρα του.

  5. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 13/01/2010 22:27:34

    Τα 112 ΘΑ και το «one stop shop»

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/112-one-stop-shop.html

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 13/01/2010 22:30:16

    Η «Δανία του νότου» έγινε το «Πακιστάν της Ευρώπης».

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 13/01/2010 22:30:50

      είδατε αλλαγές σε 100 μέρες;

      • loretta avatar
        loretta @ «Κασσάνδρα» 13/01/2010 22:48:00

        Ασε ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ τοσο συγκλονηστικες που χτυσπησαν την αητη με 7,3

  7. vas avatar
    vas 13/01/2010 22:47:33

    απορώ πως Υπουργοί δέχονται έλεγχο απο κοινοτικούς υπαλλήλους και ο Πρωθυπουργός τους ανέχεται
    -αυτοί δεν είναι που μας έβαλαν να καταστρέψουμε την γεωργία μας ?
    -αυτοί δεν μας έβαλαν να διαλύσουμε την βιομηχανία μας?
    -αυτοί σεν πήραν τον ΟΤΕ ,τα Λιμάνια ,θα πάρουν την ΔΕΗ και ότι άλλο?
    -αυτοί την ώρα που λένε οτι χρεωκοπήσαμε πιέζουν για πληρώσουμε για νέα εξοπλιστικά προγράμματα ?
    -οι γερμανοί φίλοι μας ……που μας κράζουν για χρεοκοπημένους δεν είναι αυτοί που πήραΝ δις για φρεγάτες,υποβρύχια,άρματα κλπ ?
    -οι γερμανοί φίλοι μας δεν είναι αυτοί που ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ όλες τις νόμιμες Επανορθώσεις, που κατοχύρωσε στη χώρα μας η Διάσκεψη Ειρήνης των Παρισίων το 1946, ως αποζημιώσεις προς την Ελλάδα, αλλά κατακρατεί και το αναγκαστικό Κατοχικό «Δάνειο» που μας άρπαξε κυριολεκτικά το Βερολίνο, κατά τη διάρκεια της Γερμανικής Κατοχής, αφήνοντας να πεθαίνουν κατά χιλιάδες οι Έλληνες και τα Ελληνόπουλα, από την πείνα και τις κακουχίες! ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙ και Επανορθώσεις ακόμη και από τον καιρό του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου, όπως και αποζημιώσεις από τις ημέρες της Ουδετερότητας, πριν η Ελλάδα μπει στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο το 1940!
    ΜΙΛΑΤην καταβολή του υπολοίπου των Επανορθώσεων από τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο αξίας περίπου 275 εκατομμυρίων ευρώ!
    2. Αποζημιώσεις λόγω της απώλειας κυρίως σκαφών (βομβαρδισμοί, τορπιλισμοί, βυθίσεις, αιχμαλωσία) κατά την περίοδο ουδετερότητας της Ελλάδος στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, πριν την επίθεση Ιταλίας και Γερμανίας εναντίον μας, ύψους 153 εκατομμυρίων δολαρίων του 1946, που η σημερινή τους αξία υπολογίζεται σε περίπου 5 δις ευρώ!
    3.Την επιστροφή του Αναγκαστικού Κατοχικού «Δανείου» που πήρε η Γερμανία από την Κατεχόμενη και ανήμπορη να αντιδράσει Τράπεζα της Ελλάδος, ύψους 3,5 δισ. δολαρίων σε τιμές του 1944, σημερινής αξίας περίπου 14 δις ευρώ!

    4.Τις Επανορθώσεις των 7,1 δισεκατομμυρίων δολαρίων σε τιμές του 1946, που υποχρεώθηκε από τη Διάσκεψη Ειρήνης των Παρισίων (1946) να μας πληρώσει, για τις τεράστιες ζημιές και πολλαπλάσιες βλάβες που προξένησε στην Ελληνική Οικονομία, που κλονίζεται σήμερα, με τιμητή μάλιστα τη Γερμανία! Η σημερινή αξία των κατοχυρωμένων αυτών Επανορθώσεων, υπολογίζεται σε τουλάχιστον 51 δις ευρώ!
    ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 70 ΔΙΣ

    Δηλαδή ευημερούν οι Γερμανοί σε βάρος μας και την ίδια ώρα μας κατηγορούν για χρεοκοπία.

    Κύριοι της κυβέρνησης αισθάνομαι ντροπή που επιτρέπεται σε αυτά τα ανθρωπάκια να έρχονται στην χώρα μας και να ελέγχουν ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ.
    Το όποιο πρόβλημα μπορούμε να το λύσουμε μόνοι μας ,πιστεύω οτι η ΕΛΛΑΔΑ είναι πλούσια χώρα ,έχει ορυκτό πλούτο,πετρέλαια,ναυτιλία ,εμπόριο ,τουρισμό ΚΛΠ και ανθρώπους υπερήφανους και ικανούς.
    Πετάξτε τους έξω ,σταματείστε την ρεμούλα των εκάστοτε μεγαλοκαρχαριών,μιλήστε καθαρά και όλοι να πληρώσουμε για να επανέλθει η χώρα στον δρόμο της.

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 13/01/2010 22:55:09

    Αναμενόμενο ήταν να τα θαλασσώσει το ΠΑΣΟΚ, άλλωστε τι άλλο θα έκανε ένα κόμμα που εξακολουθεί να θεωρεί ευεργετικές για τη χώρα τις επιζήμιες έως καταστροφικές πολιτικές σε οικονομία, διοίκηση και παιδεία που ακολούθησε από το 1981 και μετά; Ωστόσο έχουν μέγιστη σημασία οι κινήσεις του Σαμαρά μέσα στο κόμμα του. Η ΝΔ έδειξε την τελευταία πενταετία ότι, δυστυχώς, μπορεί να συναγωνισθεί σε ανεπάρκεια το ΠΑΣΟΚ. Ακόμη κι αν ο Σαμαράς είναι κλάσεις πάνω από τα υπόλοιπα μέλη του κόμματός του αυτό μόνο δεν σώζει την κατάσταση. Δε φτιάχνεις καλή ομάδα όταν οι περισσότεροι παίκτες σου είναι σαπάκια. Άν δε στελεχώσει ο Σαμαράς τη ΝΔ με νέα άτομα, ικανά και πρόθυμα να βοηθήσουν τη χώρα, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Αν θέλει να αλλάξει τα πράγματα πρέπει επειγόντως να ψάξει και εκτός του στενού κομματικού χώρου. Υπάρχουν σοβαροί, ευφυείς και εργατικοί άνθρωποι που δεν έχουν ασχοληθεί με την πολιτική στην Ελλάδα γιατί δε θέλησαν να κάνουν εκπτώσεις στην ηθική τους. Αυτούς πρέπει να βρει και να προσελκύσει ο Σαμαράς. Αλλιώς η 'αναγέννηση και ανασυγκρότηση της ΝΔ', που ανέφερε ο ίδιος, θα μείνει ατελέσφορη όπως οι μεταρρυθμίσεις της κυβέρνησης Καραμανλή.

  9. πατριωτης avatar
    πατριωτης 13/01/2010 23:18:34

    Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για τον εγχρωμο που πουλα στην Ερμου χωρις ΦΠΑ,φορο.κλπ οτι πουλα και ο εξαδελφος μου μονο που αυτος πληρωνει ενοικιο, ΦΠΑ, φορο, κλπ ?

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ πατριωτης 14/01/2010 00:02:06

      WWW.OPENGOV.GR

    • loretta avatar
      loretta @ πατριωτης 14/01/2010 00:04:23

      να καλεσεις τον ΠΡΟΠΟ να τον μαζεψει...!!

    • Bob ο μάστορας avatar
      Bob ο μάστορας @ πατριωτης 14/01/2010 07:40:40

      Πες του naka subosi.
      Σημαίνει καλημέρα στη γλώσσα του.

      Εγώ που το έκανα, έμαθα οτι η επιχείρηση - αν συνυπολογίσεις και τις κατασχέσεις που είναι συχνές, με το ζόρι αφήνει 400 ευρώ το μήνα.

      Συμφωνώ οτι είναι εκνευριστικοί (ας θεσμοθετηθεί ένα υπαίθριο παζάρι όπως σε κάθε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα), αλλά να γονατίσουν μια οικονομία μερικές εκατοντάδες υπαίθριοι πωλητές...

      Ισως η εφαρμογή ενός πλαισίου κινητοποίησης παραγωγικών ανθρώπων και η ενεργοποίηση της ανεκμετάλευτης συσωρευμένης γνώσης που λιμνάζει άνεργη, με στόχο ένα στοίχημα σχετικά απλό, ρεαλιστικό να μεταστρέψει την πιθανή πτώχευση σε ανάσα, σε επιβίωση.

      Τόσο δύσκολο είναι να παράγουμε κάτι χρήσιμο;
      Τόσο απίθανο είναι να κολυμπήσουμε σ' αυτή τη λίμνη;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ πατριωτης 14/01/2010 08:43:23

      Αν έλεγες στον ξάδερφό σου να πετάξει ένα σακουλάκι μπογιά πάνω στα εμπορεύματα του λαθρέμπορου λαθρομετανάστη;

      Παράνομο; Αν δεν του αρέσει, να καλέσει την αστυνομία!

      Ρατιστικό; Από πού κι ως πού; Τα λαθρεμπορεύματα μας πειράζουν και όχι το χρώμα του πωλητή τους.

      Βίαιο; Αν το κράτος που έχει τη νόμιμη βία αρνείται να την ασκήσει για να τηρηθούν οι νόμοι, τότε δεν υπάρχουν επιλογές από την πλευρά όσων πληρώνουν ενοίκιο, χαρτόσημο στο ενοίκιο, ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος κλπ.

      Αυτοδικία; Μια παραλλαγμένη μορφή της, που προκαλείται από την απουσία του κράτους.

      Να κοιτάξει μόνον ο ξάδερφός σου να σε έχει μαζί του, μαζί και με πεντ' έξι ακόμη αρσενικά ξαδέρφια του, για την περίπτωση που του την πέσουν οι πωλητές.

      Με λίγα σακουλάκια μπογιά από τον ξάδερφό σου και μερικά άλλα θύματα του παραεμπορία, μπορεί να εξαφανιστεί το παραεμπόριο οριστικά από τις γειτονιές της Ελλάδας.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 13/01/2010 23:30:59

    Αγαπητε Δημητρη, σ' ευχαριστω για την ψηφο εμπιστοσυνης αλλα δεν θα παρω. Χαχαχαχαχα!
    Αρχαιε, τι λες;

  11. skeptiki avatar
    skeptiki 13/01/2010 23:56:43

    άσχετο αλλά σωστά περιορίστηκε το βάθος των σχολίων ήταν πολύ κουραστικό

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ skeptiki 14/01/2010 11:05:33

      Ο περιορισμός του "βάθους" των σχολίων είναι πιο κουραστικός.

  12. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 14/01/2010 01:15:49

    Αυτό που έγινε σήμερα στα Ίμια γιατί πέρασε στα... ψιλά? Συγκρούστηκε ή δεν συγκρούστηκε η τουρκική ακτεωρός με σκάφος του λιμενικού στ΄ανοικτά των Ιμίων και εντός των ελληνικών χωρικών υδάτων?

  13. poclen avatar
    poclen 14/01/2010 01:48:18

    Φοβάμαι ότι το μπλογκ που διάβαζα, αργά αλλά σταθερά κατακλύζεται από ΝΔημοκράτες που οραματίζονται μία φωτισμένη επιστροφή. Μία επιστροφή από που προς τα που αραγε; Καμμία μαθηματική εξίσωση πάντως δεν θα βγάλει από δύο αποτυχημένες διακυβερνήσεις μία (αλτρουιστική) επιτυχημένη συγκυβέρνηση...Όνειρα δικομματικής νυκτός...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ poclen 14/01/2010 08:35:39

      Φίλε poclen δημοκρατία έχουμε και γράφει ο καθένας ότι θέλει. Πολλοί από εμάς δεν αυτοχαρακτηριζόμασταν ως νεοδημοκράτες μέχρι να αναλάβει ο Σαμαράς τη ΝΔ. Μιλώ για τον εαυτό μου, τουλάχιστον. Ενώ ως τότε δεν την ήθελα την ταμπέλα με τίποτα (άσχετα που είχα ψηφίσει ΝΔ κάποιες φορές στο παρελθόν), τώρα δεν με ενοχλεί καθόλου. Κάτι σημαίνει αυτό, έτσι δεν είναι; Υπάρχει δυναμική στην κοινωνία και στην πολιτική και δεν υπάρχει λόγος να δαιμονοποιείς τίποτα. Οι απόψεις είναι για να ανταλλάσσονται, όχι για να τις κρατάμε στα συρτάρια μας.

  14. Orestios avatar
    Orestios 14/01/2010 01:48:24

    Εχετε δει χειρότερη παράσταση από αυτή του GAP? Εδώ οι φαν του έχουν εξαφανιστεί από ντροπή βλέποντας αυτόν τον σωτήρα να μιλά. Δεν λέω περισσότερα γιατί δεν αξ'ιζει κιόλας να μιλούμε για το ασήμαντο πρωθυπουργό.

  15. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 14/01/2010 01:55:23

    Αν τυχόν ο GAP περάσει το Ν/Σ για το μεταναστευτικό, ακόμα και αν είναι η χώρα να κηρύξει πτώχευση ΔΕΝ πρέπει ο Σαμαράς να δεχτεί να συμμετάσχει σε κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Εκτός και αν πάρει πίσω ο GAP τον νόμο για την ιθαγένεια που θα έχει στο μεταξύ ψηφίσει.

  16. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 14/01/2010 01:55:29

    @poclen Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς!

    Επειδή φαίνεσαι όμως γνώστης και παλιός, μπορείς να μου δώσεις τον ορισμό του ΝΔημοκράτη εν έτη 2010;

  17. Orestios avatar
    Orestios 14/01/2010 02:06:45

    Από αύριο θα μοιραστούν χρυσά κουτάλια σε κάθε σπίτι. Θα φάμε όλοι. Γιατί το GAP έχει ΣΧΕΔΙΟ. το μόνο σίγουρο είναι πως κάπου θα του παράπεσε και ψάχνει να το βρει. Μην ανησυχείται όμως. Τα έχει όλα καλώς καμωμένα μέσα στον υπερλειτουργικό εγκέφαλό του.

  18. poclen avatar
    poclen 14/01/2010 02:12:48

    Αν είναι σημαντικό, Τυχαίος, να το επιχειρήσω αργότερα ίσως. ΄Ημουν ίσως έντονος αλλά με ενοχλεί πολύ όταν αλλεπάλληλες "ισχυρές κυβερνήσεις" που εξελέγησαν ισχυρές μέσα από συστηματική εξαπάτηση και λόγω δυναμικής και συνδρόμων που γεννά το στρεβλό εκλογικό σύστημα, βούλιαξαν την Ελλάδα. Και τώρα θέλουν από κοινού να μας ξανασώσουν...έχει λογική; Γιατί άραγε η Ελλάδα δεν μπορεί να έχει μιά μέτρια Χριστιανοδημοκρατική ή Σ Δημοκρατική κυβέρνηση που να βάλει μπρος για μερικά απλά πραγματάκια αυτονόητα για όλη την υπόλοιπη Ευρώπη: ασφάλεια παιδεία περίθαλψη, θεσμοί γενικότερα, σοβαρότητα...

  19. Giannis76 avatar
    Giannis76 14/01/2010 02:42:24

    Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 10% ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ!!!

    http://manosbee.blogspot.com/2010/01/blog-post_4365.html

  20. Nikolas avatar
    Nikolas 14/01/2010 07:56:42

    Το κακό είναι ότι πολλοί από τους συμπολίτες μας πιστεύουν ότι τα οικονομικά και τα λοιπά χάλια της χώρας μπορεί να αντιμετωπιστούν από την υπάρχουσα πολιτική ηγεσία. Οι υφιστάμενοι πολιτικοί σχηματισμοί δεν έχουν αντιληφθεί που βρισκόμαστε. Και αν το έχουν καταλάβει, φοβάμαι ότι, παγιδευμένοι στον κομματικό κόσμο τους, είναι αδύναμοι να το αντιμετωπίσουν. Καλό, αλλά ανέφικτο σενάριο, θα ήταν το υπάρχον πολιτικό κατεστημένο, να παραχωρήσει τη θέση του σε μη πολιτικούς, πρόσωπα ικανά και καταξιωμένα στο χώρο τους, όπως έκανε και η δικτατορία στη μεταπολίτευση.

  21. stelios avatar
    stelios 14/01/2010 08:36:41

    vas says:
    13/01/2010 at 10:47 pmαπορώ πως Υπουργοί δέχονται έλεγχο απο κοινοτικούς υπαλλήλους και ο Πρωθυπουργός τους ανέχεται
    -αυτοί δεν είναι που μας έβαλαν να καταστρέψουμε την γεωργία μας ?
    -αυτοί δεν μας έβαλαν να διαλύσουμε την βιομηχανία μας?
    -αυτοί σεν πήραν τον ΟΤΕ ,τα Λιμάνια ,θα πάρουν την ΔΕΗ και ότι άλλο?
    -αυτοί την ώρα που λένε οτι χρεωκοπήσαμε πιέζουν για πληρώσουμε για νέα εξοπλιστικά προγράμματα ?....
    Vas,
    με τον Vas-Vas ο Παρασκευας στα παρατραγουδα της Πανια εχεις καμια σχεση?
    Ποιος μας εβαλε να δανειστουμε για να τα φαμε στα σκυλαδικα αντι να κανουμε επενδυσεις?
    Σκυψε ευλογημενε τωρα,γιατι αν δεν βρουμε δανεικα,σε μια βδομαδα θα κυκλοφορουμε με γκαζοζεν για να βρουμε ψωμι στη μαυρη αγορα πουλωντας τα επιπλα του σπιτιου μας.

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2010 08:50:04

    To νεο παρατσουκλι που βγαζω στον ΓΑΠ ειναι ... ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ !!

    Μην μπερδευτειτε στο μελλον με τις αναφορες μου στην συμπαθη ηλεκτρικη συσκευη...

    ΠΠ