14/10/2011 18:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Φορολογικό ριφιφί" Βενιζέλου

Στη βουλη κατατέθηκε η τροπολογία με τις αλλαγές στον τρόπο πληρωμής της εισφοράς αλληλεγγύης.

Από το 2012 η έκτακτη εισφορά θα παρακρατείται μηνιαίως από μισθούς και συντάξεις, ενώ το Φθινόπωρο του 2012, η έκτακτη εισφορά για τα εισοδήματα του 2011 θα καταβληθεί εφάπαξ ή σε δόσεις.
Με άλλη διάταξη καταργείται το ευνοικό καθεστώς φορολογήσης με το οποίο απαλάσσονταν απο φόρο εισηδήματος για κέρδη έως 30 χιλιάδες ευρώ οι νέοι έως 35 ετών ελευθέροι επαγγελματίες για τα πρώτα τρία χρόνια της έναρξης της επιχειρήσης τους .

Μάλιστα η κατάργηση έχει αναδρομική εφαρμογή καθώς ισχυεί απο τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν απο 1η Ιανουαρίου του 2011.

Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Κυκλάδων Ιωάννης Βρούτσης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

 

Μόνο ως φορολογικό “ριφιφί” θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η νέα τροπολογία Βενιζέλου, με την οποία καλούνται όλοι οι Έλληνες να πληρώσουν, για το 2012, διπλές έκτακτες εισφορές.

Μία για το 2011 και άλλη μία για το 2012.

Η δεύτερη, μάλιστα, θα παρακρατείται τμηματικά, κάθε μήνα, από όλους τους μισθούς και τις συντάξεις.

Αντί, λοιπόν, ο κ. Βενιζέλος να αναζητά κόλπα για να βάζει όλο και πιο βαθιά το χέρι στην άδεια τσέπη του Έλληνα φορολογούμενου, θα ήταν καλύτερα να εξαντλεί την “εφευρετικότητά” του στην αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής.

Η Νέα Δημοκρατία, για το θέμα αυτό, έχει κάνει συγκεκριμένες προτάσεις.

Ο κ. Βενιζέλος, ας έχει το πολιτικό θάρρος, να τις υιοθετήσει και να τις βάλει μπροστά».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2011 18:40:28

    Σε σχέση με τον φορομπήχτη Βενιζέλο, ο (πρώην) Παπακωνσταντίνου μοιάζει με τον Άη Βασίλη!
    Τι είναι ετούτος ρεεεεεεε.......;;;;;;;;;;

    • 3η Σεπτέμβρη avatar
      3η Σεπτέμβρη @ Strange Attractor 14/10/2011 18:46:06

      Βενιζέλος!!!
      Και για να θυμηθούμε πόσο "καλός" άνθρωπος είναι ας θυμηθούμε αυτό

      http://www.youtube.com/watch?v=fl9K0MWF2aY

      • 3η Σεπτέμβρη avatar
        3η Σεπτέμβρη @ 3η Σεπτέμβρη 14/10/2011 18:47:08

        το δεύτερο "θυμηθούμε" κάντε το "δούμε"

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 14/10/2011 20:18:51

      Εμείς φίλε μου στο Δημόσιο ...." γελάμε".
      Τον Ιανουάριο με τις μειώσεις του νέου μισθολογίου (σε όλους), τη μείωση του αφορολόγητου (με την αναδρομική κράτηση), την παρακράτηση του κεφαλικού και τα δάνεια ορισμένων θα έχουμε αρνητικές μισθοδοσίες.
      Να φανταστείς είχαμε μισθοδοσία μηνός ...2 € σε ανθρώπους τώρα.

  2. makis avatar
    makis 14/10/2011 19:25:58

    Έτσι γίνεται η κατασπατάληση δημοσίου χρήματος....

    http://preveza-info.gr/node.php?id=3529

  3. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 14/10/2011 20:13:43

    Μπορει κανεις να μου εξηγησει με απλα λογια τι περιμενουμε 10.000.000 Ελληνες και δεν εχουμε επαναστατησει ακομα;

    Τυνησια, Λιβυη, Αιγυπτος και οπου ναναι η Συρια μας βγηκαν απο δεξια και μας αφησαν χιλιομετρα πισω. Κι εμεις τους ειχαμε για κοιμισμενους Αραβες.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ρομαντικος 14/10/2011 20:36:52

      Όπως το είπατε αγαπητέ, "από τα δεξιά", ο μόνος λόγος που ακόμα δεν έχει κατέβει σύσσωμη η ελληνική κοινωνία είναι γιατί τα αριστερίστικα ανακλαστικά πολλών τους απαγορεύουν υποσυνείδητα να αποδεχτούν ότι η μόνη ρεαλιστική ελπίδα για την Ελλάδα είναι ένας πατριώτης δεξιός. Προτιμούν την τακτική του ολοι-ίδιοι-είναι-σμού και του κατά βούληση συνδρόμου της Στοκχόλμης, παρά να αποδεχτούν το τέλος των ταξικών τους ονειρώξεων.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ TopGunZ 15/10/2011 03:13:10

        Με λογια μεστα, απλα εφτασες στην πηγη του προβληματος!!!! Αυτοι οι θολοκουλτουριαριδες με τις αριστεριζουσες ιδεοληψιες τους, τυπου: "ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια...!!!", θα επρεπε να "εξοστρακιστουν"(Οστρακισμός ή εξοστρακισμός: διαδικασία ψηφοφορίας με την οποία αποφασιζόταν ελεύθερα, άνευ δίκης, η υποχρεωτική εξορία ή όχι ενός ατόμου που κρινόταν επικίνδυνο για την πόλη-κρατους). Μονο τοτε, ισως θα μπορεσουμε να βαλουμε τα θεμελια για μια Ελλαδα που θα τιμα τους προγονους μας και θα αξιζει σ' εμας και τα παιδια μας!!!!!!!!!!!