#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2013 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κλειδώνει" η συμφωνία για τον ΔΕΣΦΑ



Κλειδώνει όπως όλα δείχνουν η συμφωνία με την αζέρικη εταιρεία Socar για την απόκτηση του 66% του ΔΕΣΦΑ, μετά τη βελτιωμένη προσφορά ύψους 400 εκατ. ευρώ.

Υπενθυμίζεται ότι ως ελάχιστο τίμημα για την απόκτηση του ΔΕΣΦΑ είχε κοστολογηθεί από την εταιρεία η οποία διεξήγαγε την αποτίμηση του υπό εκποίηση φορέα, το ποσόν των 330 εκατ.ευρώ.

Όπως αναφέρουν οι ίδιες πηγές, η εξέλιξη θεωρείται καταλυτική για την απόκτηση του ΔΕΣΦΑ από τη Socar, γεγονός το οποίο θεωρείται πρόκριμα για τη διέλευση του αγωγού ΤΑΡ από τη χώρα μας.

Η προσφορά της αζέρικης εταιρίας για τον ΔΕΣΦΑ εκτός από οικονομική έχει και ιδιαίτερη γεωπολιτική σημασία καθώς επίκειται η απόφαση για την επιλογή του αγωγού του λεγόμενου νοτίου διαδρόμου, που θα μεταφέρει φυσικό αέριο από το Αζερμπαϊτζάν στην Ευρώπη.

Τα εναλλακτικά σχέδια είναι ο αγωγός ΤΑΡ που ξεκινά από τα ελληνοτουρκικά σύνορα και καταλήγει στην Ιταλία μέσω Αλβανίας και ο Ναμπούκο που διέρχεται εκτός Ελλάδος. Η απόφαση για το σχέδιο που θα προωθηθεί αναμένεται ως το τέλος Ιουνίου από την Κοινοπραξία εκμετάλλευσης του κοιτάσματος Σαχ Ντενίζ του Αζερμπαϊτζάν στην οποία συμμετέχει και η SOCAR.

Ο ΔΕΣΦΑ είναι ιδιοκτήτης και διαχειριστής του εθνικού συστήματος φυσικού αερίου που περιλαμβάνει τον κεντρικό αγωγό από τα ελληνοβουλγαρικά σύνορα ως την Αττική, τους κλάδους υψηλής πίεσης καθώς και τις εγκαταστάσεις της Ρεβυθούσας όπου αποθηκεύεται και αεριοποιείται υγροποιημένο φυσικό αέριο. Είναι 100 % θυγατρική της ΔΕΠΑ, η οποία ελέγχεται κατά 65 % από το Δημόσιο και 35 % από τα ΕΛΠΕ. Το ΤΑΙΠΕΔ διαθέτει προς πώληση το 66 % των μετοχών του ΔΕΣΦΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 18/06/2013 20:29:11

    Ποιός να το λεγε πριν 20 χρόνια, έτσι? Καλωσόρισαν!

  2. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 20:42:56

    Πολύ καλή συμφωνία, και στο τίμημα και στις προοπτικές που μπορεί να ανοίξει (αν ανοιξεί τελικά) με τον ΤΑΡ!

  3. Περικλής avatar
    Περικλής 19/06/2013 08:46:32

    Μου κάθεται λίγο στραβά βέβαια που πουλήσαμε τη ΔΕΣΦΑ σε Τούρκους... Από το τίποτα όμως καλό είναι και αυτό.

  4. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 19/06/2013 09:38:13

    Ευχάριστα νέα λοιπόν! Άντε να δούμε...

  5. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/06/2013 11:16:33

    Μήπως θά έπρεπε πρώτα νά κλείση ο αγωγός ΤΑΡ καί μετά νά γίνη η πώληση στούς Αζέρους ?
    Κλέίσιμο τού ΤΑΡ ασφαλώς σημαίνει ίτι δέν αρκούμαστε σέ Memorandum of Understanding ή Expression of Interest ή Letter of Intent αλλά ολοκληρώνουμε όλα τά στάδια,
    1. προκηρύξεως τής μελέτης κατασκευής,
    2. εξασφαλίσεως τών απαιτουμένων πόρων γιά πληρωμή πάσης φύσεως δαπανών (μελέτης, κατασκευής, κ.λ.π.),
    3. μετοχικής συμμετοχής, συγκεκριμένης,
    4. κοστολογικής συμφωνίας,
    -καί τής τιμής διαθέσεως,
    -καί τής τιμής ανταμοιβής τών πλευρών από τά μέρη τών οποίων θά διέρχεται ο αγωγός.
    1. Επειδή οι αθεράπευτοι ατλαντιστές φ α ί ν ε τ α ι νά συμφωνούν μέ αυτήν τήν πώληση ενώ διερρύγνυαν τά ιμάτιά τους γιά ενδεχόμενη πώληση τής ΔΕΠΑ στούς Ρώσσους,
    2. Επειδή η Χώρα δέν έχει μόνον ανάγκη τών χρημάτων τής πωλήσεως,
    3. Αλλά κυρίως επειδή η Πατρίδα έχει πάλι τεράστια ανάγκη Εθνικής Ανεξαρτησίας,
    - εάν ναυαγήση αυτή η περίπτωση,
    - ή καί εάν γίνη μέ περαιτέρω υποτέλεια,
    Τότε ...θά μάς κλαίνε καί οι ρέγγες...
    Καί μία ...προβοκατόρικη ερώτηση : Μήπως θά πρέπει νά διασφαλίσουμε εξ αρχής, πρό τής μεταβιβάσεως τής εταιρείας στούς Αζέρους, ότι δέν θά επιτραπή ενδεχομένη μελλοντική πώληση τής εταιρείας από αυτούς σέ εταιρεία-εταιρείες μή αποδοχής από τήν τότε Ελληνική Κυβέρνηση ?
    Γιά όσους δέν γνωρίζουν :
    - Οι Αζέροι ομιλόύν ιδίωμα προερχόμενο από τήν Τουρκική γλώσσα,
    - Όταν διαλύθηκε, δυστυχώς ατάκτως, η Σοβιετική Ένωση, η Τουρκική Ακαδημία δημιούργησε Αζερικό Αλφάβητο, προσθέτοντας 6 γράμματα στά γράμματα τού Τουρκικού. Έτσι, οι Αζέροι εγκατέλειψαν τό Κυριλλικό Αλφάβητο.
    - η μεγάλη πλειοψηφία τών ξένων επενδύσεων στήν Αζερία είναι ...ευλόγως Τουρκικές.
    Στήν βιτρίνα Αζέρος ιδιοκτήτης.
    Πίσω από τήν κουρτίνα Τουρκικό φέσι ? (μήν είναι καί μεταφορικό!!!...)

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 19/06/2013 12:56:27

    Οι Ρωσοι ως τωρα εχουν αποδειχθει οτι κρατανε αποστασεις απ το να επενδυσουν στην Ελλαδα (μιλαμε για σοβαρα λεφτα). Πιο πολυ θα πιστευα τους Κινεζους, παρα τους Ρωσους.

    Το οτι οι Αζεροι ειναι Τουρκοφωνοι, ελαχιστα με ενοχλει. Εδω εχουμε φτασει, το δευτερο κομμα σε ψηφους στην Ελλαδα να ειναι Τουρκόδουλοι και Σκοπιανόδουλοι, η επενδυση των Αζερων θα μας ενοχλησει??

    Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι οντως επρεπε πρωτα να κλεισει ο ΤΑΡ και μετα η ΔΕΣΦΑ. Επισης αν θυμαμαι καλα, η αρχικη προταση των Αζερων ηταν 460 Εκατ Ευρω. Τωρα πως καταληξαμε να χαιρομαστε για τα 400, ας μας το εξηγησει ο αρμοδιος υπουργος...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Μικρασιάτης 19/06/2013 17:23:47

      Θετική εξέλιξη είναι,θα σταματήσει επιτέλους και το Αζερμπαϊτζάν να δίνει το 12άρι στην γιουροβίζιον στην Τουρκία.

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Μεγάλες στιγμές 20/06/2013 04:09:22

        Χαιρομαι που συμφωνειτε για το χαρακτηρισμο που εδωσα, στο δευτερο κομμα σε ψηφους στις εκλογες του 2012. Ειναι προφανες βεβαια, αλλα η εστω σιωπηρη επιβεβαιωση, ειναι ... θετικη εξελιξη.