#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2011 18:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Η Ελλάδα πωλείται φθηνά και η Γερμανία αγοράζει"



"Η Ελλάδα πωλείται φθηνά και η Γερμανία αγοράζει". Έτσι ξεκινά το άρθρο της αμερικανικής εφημερίδας Wall Street Journal, που αναφέρεται στις αποκρατικοποιήσεις και τις επιδιώξεις της ελληνικής κυβέρνησης για πώληση κρατικών περιουσιακών στοιχείων, αλλά και τις γερμανικές εταιρείες που κυνηγούν αγοραστικές ευκαιρίες.

Το άρθρο έχει τίτλο "Κυνήγι ευκαιριών στην Ελλάδα" και αναφέρεται στην αγορά από την Deutsche Telekom επιπλέον 10% του ΟΤΕ, εστιάζοντας στο τίμημα των 400 εκατ. ευρώ και σχολιάζει πως το ποσό αυτό αποτελεί  'κλοπή' αν αναλογιστεί κανείς ότι η γερμανική εταιρεία διέθεσε κοντά στα  4 δισ. το 2008 για να μπει στον ελληνικό οργανισμό.

 

H Wall Street Journal απαριθμεί και άλλες εταιρείες που εδρεύουν στη Γερμανία και αναζητούν ευκαιρίες στην Ελλάδα, μετά και τις εξαγγελίες της ελληνικής κυβέρνησης για αποκρατικοποιήσεις ύψους 50 δισ. ευρώ. Μεταξύ άλλων κάνει λόγο για την εταιρεία διαχείρισης αεροδρομίων Fraport, που φέρεται να εξέφρασε ενδιαφέρον για την απόκτηση μεριδίου στο "Ελευθέριος Βενιζέλος".

Η εφημερίδα σημειώνει, τέλος, πως οι γερμανικές εταιρείες μπορούν να αξιοποιήσουν το ελληνικό 'πωλητήριο' καθώς έχουν μεγάλη εμπειρία από εσπευσμένες πωλήσεις κρατικών περιουσιακών στοιχείων σε χώρες της Ανατολικής Ευρώπης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 07/06/2011 18:13:15

    Ποιός είπε ότι η Ελλάδα είναι πλούσια εξαιτίας των assets της (και γι' αυτό χρειάζεται να τα ξεπουλήσει ο Παπανδρέου κοψοχρονιά)?

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/06/2011 18:18:08

    Το έγκλημα του ΟΤΕ είναι 60% Πασοκ , 30% ΝΔ και το 10% ΚΚΕ.

    Το Ελυθέριος Βενιζέλος φτιάχτηκε με δανεικά για να το πάρουν οι Γερμανοί.

    Η ΟΑ έφτασε εκεί που έφτασε για να έχουν 2 feeder airlines τα Γερμανικά hubs.

    H ΔΕΗ σαλαμοποιείται γιατί έτσι θέλουν οι Γερμανοί. Ασχετα εάν έρθουν με μαϊμούδες Τσεχους ή Σλοβένους ή τι σκ___ θα έρθουν.

    Η Γιουρομπανκ βγάζει λογίδρια γιατί έτσι θέλουν οι Γερμανοί.

    Λαδωθήκαμε για να δανειστούμε για να πάρουν οι Γερμανοί στο 10% και 20% των δανείων. Τα δάνειά μας είναι το ΑΕΠ τους και εισπράτουν και το ενέχυρο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 07/06/2011 18:31:11

      τσ τσ τσ εχεις ξεφυγει χτες και σημερα !! αχχαα

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2011 18:43:19

        μπα... απλά τα πράγματα φωνάζουν... Να μας πει ο Λαλιώτης γιατί άλλαξε την σύμβαση παραχώρησης του Ελευθ Βενιζέλου...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 07/06/2011 18:44:44

          -Φταιει η Δεξια.
          -ο Παμπουκης πηγε Μερκελ... φωναζα..! το εκλεισε το θεμα! αχχα

          ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2011 18:33:39

    ο Ομπαμας θα δωσει το βραβειο της Ελευθεριας στη Μερκελ !
    μετα η Μερκελ θα δωσει το βραβειο του Βολικότερου Δανειζομενου στο ΓΑΠ-ΝΧ.
    μας το εχουν γεμισει βραβεια.. που να του μεινει μυαλο για δουλεια !
    να του κ δωσουμε εμεις το βραβειο "Φυλακη ή Εξορια" να κλεισει το Φεστιβαλ του Τοκου.

    ΠΠ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2011 18:42:34

      Πάντως οι Γερμανοί έχουν καιρό να ξαναβραβεύσουν τον Giorgos. Μόνο 2 βραβεία ως τώρα..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2011 18:47:17

      είναι για το Νόμπελ που του έδωσε αυτή αρχικά.

      • Άνθρωπός τις avatar
        Άνθρωπός τις @ archaeopteryx 07/06/2011 19:30:34

        Νόμπελ βλακείας υπάρχει; Ή να εισηγηθούμε στη Σουηδική Ακαδημία;

        Βλέπω φαβορί κάποιον που "έχει κάνει πολλές δουλειές, και οδοκαθαριστής στη Στοκχόλμη".

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2011 19:27:38

      Φυλακη η φυλακη η Γουδι μια και εξω.

  4. katerina avatar
    katerina 07/06/2011 20:02:12

    Η γερμανία έδωσε δάνεια ή γερμανικές εταιρίες ανέλαβαν την κατασκευή έργων στην Ελλάδα (µε βάση αυτά που λέτε). Πιστεύω ότι την ευθύνη την την έχουν οι δικοί MAΣ ΠOY υπέγραψαν τους όρους των δανείων KAI TIΣ συμβάσεις ΓIATI Οποιοσδήποτε δανειστής θέλει TA χρήματα TOY πίσω KAI KAΘE επιχείρηση EXEI ως σκοπό TO κέρδος, δε TO κάνουν ΓIA Tη KAΛH τους TH καρδιά.

  5. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 08/06/2011 09:29:08

    Τα ψιλά γράμματα των συμβάσεων που υπέγραφαν να υποθέσω ότι είναι αγράμματοι, αδαείς ή ηλίθιοι και δεν τα διάβασαν, γιατί οι έξυπνοι ( και το λέω κυριολεκτικά) Γερμανοί προέβλεψαν τα πάντα ώστε να μην αφήσου περιθώρια διαφυγής ή αλλαγής των όρων δανεισμού. Επιτέλους λίγη σοβαρότητα, φτάσαμε στο σημείο άσχετοι να διαχειρίζονται οικονομικά εθνικά θέματα, ή μήπως δεν είναι άσχετοι;;;;

  6. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 09/06/2011 02:25:17

    Μάλλον τους ενδιαφέρει μόνο να πλουτίζουνε με τα λεφτά των άλλων, να γα&^&^&ιούνται και να πίνουνε κόκες!!!
    ΦΟΛΑ