28/03/2012 14:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψηφίσθηκε η απόφαση για τον ESM και τον ειδικό λογαριασμό

(Ανανεωμένο) Με τη στήριξη του ΠΑΣΟΚ της ΝΔ και της Δημοκρατικής Συμμαχίας κυρώθηκε κατά πλειοψηφία στη Βουλή, μετά από ονομαστική ψηφοφορία, η απόφαση του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου για την θέσπιση Ευρωπαϊκού Μηχανισμού Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, αλλά και της συνθήκης για την διακυβέρνηση της Ευρωζώνης.

Ειδικότερα, υπέρ της αρχής του νομοσχεδίου, καθώς και του άρθρου 4, στο οποίο ενσωματώθηκε η προσθήκη για τη δημιουργία Ειδικού Λογαριασμού του ελληνικού Δημοσίου με στόχο την αποκλειστική και άμεση εξυπηρέτηση του δημόσιου χρέους, ψήφισαν 194 βουλευτές από το ΠΑΣΟΚ, τη ΝΔ και τη Δημοκρατική Συμμαχία, ενώ 59 βουλευτές από τα άλλα κόμματα καταψήφισαν.

Σημειώνεται ότι αρχικά η Δημοκρατική Αριστερά, δια του εισηγητή της Γιάννη Αμοιρίδη είχε δηλώσει ότι υπερψηφίζει επί της αρχής το νομοσχέδιο. Ωστόσο, λίγο αργότερα ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος Νίκος Τσούκαλης ξεκαθάρισε ότι το κόμμα του το καταψηφίζει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απόστολος avatar
    Απόστολος 28/03/2012 15:19:39

    Είναι δέσμευση της δανειακής. Έχει ήδη ψηφιστεί, με μεγάλη πλειοψηφία.

  2. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 28/03/2012 15:21:17

    Γιατί ντροπολογία;! Απαίτηση δεν ήταν για να δοθεί το νέο δάνειο; Ποιός το ψήφισε; Το ξέραμε ότι το δάνειο θα εξυπηρετείται κατά προτεραιότητα κι ότι περισσέψει θα πηγαίνει για τις ανάγκς του ελληνικού λαού. Δεν τα έχουμε πει αυτά; Οταν τα έσοδα δε θα είναι επαρκή θα γίνονται μειώσεις ή και αναστολή πληρωμών μισθών, συντάξεων κι ότι άλλο. Γιατί εκπλήσσεστε;! περιμένατε ότι θα το ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ κι απλά δε θα το εφάρμοζαν; Αντε να δούμε τι θα σωθεί σε αυτή τη χώρα.....

  3. Αντώνης avatar
    Αντώνης 28/03/2012 16:11:04

    Στην κυβερνηση παπαδημου,παιρνει μερος και η νεα δημοκρατια ,η οποια δια του αρχηγου της ,αν και ο ιδιος ειχε δηλωσει σε συνεντευξη του σε γερμανικη εφημεριδα οτι "εχω προβλημα με τον ειδικο λογαριασμο ",ψηφισε και την δανειακη και το μνημονιο .
    και επειδη ,εχει κατ επαναλειψη δηλωσει δια των στελεχων της οτι "οι υπογραφες θα τηρηθουν",δεν καταλαβαινω προς τι η εκπληξη και η διαμαρτυρια.ειτε τωρα ειτε μετα τις εκλογες (αν σχηματισει κυβερνηση η νεα δημοκρατια),ο λογαριασμος θα γινοταν πραξη.
    ελεος με τους τακτικισμους.

  4. xaris avatar
    xaris 28/03/2012 16:58:52

    αν δεν συμφωνει η ΝΔ δεν το ψηφιζει και δεν περναει απλα ειναι τα πραγματα

    • Orestios avatar
      Orestios @ xaris 28/03/2012 22:07:36

      Τί δεν κάνει?????????

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/03/2012 17:01:03

    Είναι δέσμευση της δανειακής.
    Που είναι πλέον Νόμος του Κράτους....
    Καθώς ψηφίστηκε οπότε ....ουδείς άσφαλτος που άδει και η Λαίδη.

  6. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 29/03/2012 00:08:04

    Καλά η Δημ.Αριστερά τέτοια εναλλαγή θέσεων;Ούτε στο μπάσκετ τέτοιο σασπένς.Σε λίγο θα παίζεται λάιβ στα πρακτορεία ΟΠΑΠ ο πολιτικός της λόγος

  7. knight rider avatar
    knight rider 29/03/2012 11:24:00

    Και περιμένει ψήφο η γαλαζοπράσινη συμμορία? Μαύρο κατάμαυρο που σας περιμένει!