Χαρίζουν  στον Κόκκαλη  το Ιπποδρομιακό Στοίχημα
08/08/2014 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαρίζουν στον Κόκκαλη το Ιπποδρομιακό Στοίχημα

Το ΤΑΙΠΕΔ συζητά για τα πέντε ψωροεκατομμύρια του Σωκράτη αντί να δεχτεί τα 40 εκατ. της Global

Η μεγάλη ξεφτίλα με το Ιπποδρομιακό Στοίχημα αποδείχθηκε σε όλο της το μεγαλείο με το άνοιγμα της μοναδικής προσφοράς, αυτής της εταιρείας του Κόκκαλη. Συγκεκριμένα, όπως ανακοίνωσε το Διοικητικό Συμβούλιο του ΤΑΙΠΕΔ, σε κοινή συνεδρίαση με το Συμβούλιο Εμπειρογνωμόνων, αποσφράγισε σήμερα την οικονομική προσφορά ύψους €5.250.000 που είχε υποβάλει στις 31 Ιουλίου 2014 η Ένωση Προσώπων “Intralot (SPV No. 1) Limited” και “Intralot (SPV No.2) Limited” παρουσία της, για τη χορήγηση του δικαιώματος για την αποκλειστική διοργάνωση και διεξαγωγή του αμοιβαίου ιπποδρομιακού στοιχήματος στην Ελλάδα για 20 χρόνια. Επίσης, αποσφραγίστηκε η αποτίμηση που διενήργησε ο ανεξάρτητος αποτιμητής.

Τα σχετικά έγγραφα δόθηκαν για αξιολόγηση στο Συμβούλιο Εμπειρογνωμόνων και τους συμβούλους του έργου. Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΤΑΙΠΕΔ θα συνεδριάσει εκ νέου για το θέμα εντός του Αυγούστου.

Αντιλαμβάνεστε τι έγινε. Ο ανοιχτοχέρης Σωκράτης δίνει πέντε ψωροεκατομμύρια για να πάρει για 20 χρόνια το στοίχημα και θα πρέπει να συνεδριάσει πάλι το ΤΑΙΠΕΔ για να δει τι θα κάνει. Αντί να ακυρώσει τον διαγωνισμό και να προχωρήσει σε νέο διότι είναι αδιανόητο να δοθεί κοψοχρονιά το φιλέτο. Εκτός κι αν πρόκειται πράγματι για έναν στημένο διαγωνισμό από την αρχή, γι’ αυτό και αποχώρησαν οι Γάλλοι και γι’ αυτό δεν έγινε αποδεκτή η προσφορά της Global η οποία λένε οι πληροφορίες εγγυήθηκε για ένα ποσό της τάξης των 40 εκατ. ευρώ.

Αλλά να θέλει η Ιντραλότ να πάρει με πέντε εκατ. το στοίχημα αυτό δεν πρέπει να γίνει αποδεκτό. Τι νομίζει ότι αγοράζει; Περίπτερο στο Σύνταγμα;

Έτσι είχε μάθει ο Σωκράτης να κάνει τις δουλειές του, αλλά δεν πρέπει να τον αφήσουμε αυτή τη φορά να… καβαλήσει το άλογο και μαζί και όλη τη χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 09/08/2014 02:04:51

    Αυτή η κυβέρνηση δεν θα πέσει λόγω μνημονίου. Από κάτι τέτοια θα πέσει...

  2. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 09/08/2014 07:58:22

    Να εξεταστούν οι τυχόν προκύπτουσες ποινικές ευθύνες. Να εξεταστούν οι υπάρχουσες δυνατότητες προσφυγών. Αυτά οφείλει να πράξει το Antinews. Να υπερβει το εαυτόν του ως απλό φόρουμ νουθεσίας των κυβερνώντων.

    • teodelta avatar
      teodelta @ Μανιάτης 13/08/2014 19:00:41

      Οι ευθηνες ειναι γνωστες, αλλα δεν μιλαει κανεις.Βαραινουν αυτους που φορτωσαν τον ΟΔΙΕ, ολα τα δανεια για την κατασκευη των ολυμπιακων εγκαταστασεων( κεντρο ιππασιας - μοντερνο πενταθλο ) και τον εκαναν ακομη πιο προβληματικο. Δεν θα ηταν 200 εκατ. μεσα, αλλα 20 με 30. Τωρα για την ταμπακιερα, τα 25 εκατ. που χρωσταει ο ΟΔΙΕ στην ιντραλοτ, ποιος θα τα πληρωσει ;;

  3. Αντιγόνη avatar
    Αντιγόνη 09/08/2014 09:58:50

    '' Αλλά να θέλει η Ιντραλότ να πάρει με πέντε εκατ. το στοίχημα αυτό δεν πρέπει να γίνει αποδεκτό. Τι νομίζει ότι αγοράζει; Περίπτερο στο Σύνταγμα;'' Η Ιντραλότ φταίει; Τελικά, η κοκκινοσκουφίτσα μας παραπλάνησε και τόσα χρόνια, διαβάζουμε το ...παραμύθι λάθος. Ας το παραδεχτούμε και ας το ...ξαναγράψουμε σωστά. Άδικα λοιδωρούμε τον ...κακό τον Λύκο. Τα θέλει και η πονηρά, μικρή, ...αμέριμνη καλαθοφόρος, που τριγυρνά με το πρασινογαλαζοκόκκινο στρινγκ της στο δάσος, σφυρίζοντας αδιάφορα....

    • my way avatar
      my way @ Αντιγόνη 09/08/2014 10:07:09

      Ελάτε τώρα, "Αντιγόνη", μη μας χαλάτε την illusion!!! Δεν φταίει το αφήγημα. Ας όψονται οι παραδόσεις. Ο Σωκρατάκος ήταν πάντα πολύ φίλος μας.

      • Αντιγόνη avatar
        Αντιγόνη @ my way 09/08/2014 10:31:54

        Αγαπητέ μου, καλές και συμφέρουσες είναι οι ...(Λυκο)φιλίες δε λέω, μα όταν συμβαίνουν γύρω σου κοσμογονικές αλλαγές, όταν σωριάζονται σε ερείπια οι ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων, με την προϋπόθεση οτι διατηρείς φυσικά κάποια επαφή με το ..περιβάλλον και διαθέτεις και λίγα δράμια αυτοσεβασμό, κάτι τέτοιες ....''παραδόσεις'', τις ισοπεδώνεις με την αποφασιστικότητα οδοστρωτήρα.

        • my way avatar
          my way @ Αντιγόνη 09/08/2014 10:34:43

          Ε, τότε θα μας λέγατε άφιλους και δεν μας πρέπει.

          • Αντιγόνη avatar
            Αντιγόνη @ my way 09/08/2014 10:47:35

            '' Όμοιος, ομοίω αυτώ πελάζει '' θα σας έλεγα κι αν δεν το εννοούσατε, θα σας το μετέφραζε ο Άδωνις.

          • my way avatar
            my way @ Αντιγόνη 09/08/2014 10:53:26

            Μέχρι το "βελάζει" και πολύ του είναι.

          • my way avatar
            my way @ Αντιγόνη 09/08/2014 11:01:11

            Υ.Γ: Όπου "αυτώ", θέσατε το "αεί", ...ίνα αποκαταστήσητε το ρηθέν.

          • Αντιγόνη avatar
            Αντιγόνη @ my way 09/08/2014 14:42:32

            Ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση. '' 'Ομοιος ομοίω αεί πελάζει'' λοιπόν!

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/08/2014 14:49:10

    χα, χα, χα! τα δικά τους δικά τους και τα δικά μας δικά...τους... με εργαλεία την νομιμότητα και την σωτηρία της πατρίδας...

  5. άλυτη εξίσωση avatar
    άλυτη εξίσωση 09/08/2014 15:18:46

    Κι αυτός ο Κόκκαλης! Άπληστος βρε παιδί μου και τσιφούτης και μικρόψυχος. Τόοοοοσααα έφαγε κι ακόμα επιμένει να μην αφήνει ούτε ψίχουλο γι άλλον. Και σα να μην έφτανε αυτό, δεν κάνει και μιά ευγενική-μερική ...επιστροφή αρπαγμένων υπό μορφή αξιοπρεπούς πρότασης, ώστε να μην εκθέτει έτσι απροκάλυπτα και τα...παιδιά!! Τελείως άξεστος μπακάλης ο κυρβάτραχος. Συμπέρασμα : Άρχοντα, δεν σε κάνουν τα λεφτά. :-)