26/09/2011 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαμηλά 18ετίας στο Χρηματιστήριο

Χαμηλά 18ετίας έπιασε σήμερα το Χ.Α. με το Γενικό Δείκτη να υποχωρεί 1,67% στις 784,65 μονάδες.

 Ο δείκτης της υψηλής κεφαλαιοποίησης κατέγραψε νέο ιστορικό χαμηλό με πτώση 2,60% στις 320 μονάδες ενώ σημαντική ήταν η υποχώρηση και των τραπεζικών μετοχών.

Ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης υποχώρησε σε ποσοστό 3,23% και ο δείκτης της μικρής κεφαλαιοποίησης σημείωσε πτώση 2,21%.

Τη μεγαλύτερη πτώση στο ταμπλό του εικοσάρη σημείωσαν οι μετοχές των Τ.Τ (-14,13%), Πειραιώς (-12,00%), Alpha Bank(-8,46%), Εθνικής (-6,52%) και της Eurobank (-6,38%). Α

Η αξία των συναλλαγών ανήλθε στα 46,950 εκατ. ευρώ ενώ ανοδικά κινήθηκαν 43 μετοχές, 100 πτωτικά και 42 παρέμειναν σταθερές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/09/2011 19:36:20

    Τι; Έπεσε το Ταχ Ταμ; Με τόσο ωραία καταστηματα που ανοίγει στην συμπρωτεύουσα;

    Τα ΧΑ δεν θα πάει κάτω από τα 650 (είχα κάνει έναν μπακάλικο υπολογισμό με βάση επιτόκια και ποιά θα έπρεπε να είναι η ισοτιμία... Βέβαια, με το νέο καθεστώς δεν ισχύουν οι θεωρίες...

    • manos avatar
      manos @ archaeopteryx 26/09/2011 20:30:21

      650 μονάδες? Αισιόδοξος είσαι. Μόλις δεις την ΕΤΕ 0,80, και την ALPHA 0,28, αγόρασε.

      • juliet avatar
        juliet @ manos 26/09/2011 20:52:53

        Μάνο,τι έγινε το ρίξαμε στο τζόγο;
        Καλησπέρα!
        Ακόμη αντέχουμε ,μέχρι πότε να δούμε.

        • manos avatar
          manos @ juliet 26/09/2011 20:57:58

          Hi Juliet,

          Που να τρέχεις στο Βέγκας τέτοιες εποχές.
          Το ίδιο είναι, μόνο που στο Βέγκας έχει και φωτάκια πολύχρωμα, και μηχανάκια που κάνουν μπλιγκ. :-)

          • ΕΛΛΑΣ avatar
            ΕΛΛΑΣ @ manos 27/09/2011 01:53:57

            ΝΕΒΑΔΑ ΚΑΖΙΝΟ
            ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΞΥΝΩ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ manos 26/09/2011 21:00:03

        δες το αλλιώς... Από τα 785 έως τα 650, θα μάθουμε για τον Κοπρωνυμο, τον Ρινότμητο, τον Πωγωνάτο, και τον ...Κώνστα.

        • manos avatar
          manos @ archaeopteryx 26/09/2011 21:07:46

          Κώνστας!!!

          Τι μορφή της παγκόσμιας δημοσιογραφίας.
          Οσο για ρινότμητους, προβλέπω ότι θα υπάρξουν αρκετοί.
          Καζάνι που βράζει δεν είναι η κ.ο. του πασοκ.
          Καζάνι που βράζει είναι η κοινωνία. Και όταν η χύτρα SEB σκάσει, δεν θα έχει καμμία σχέση με το αυγό που έφαγε ο Oto Von Fascist.

          • juliet avatar
            juliet @ manos 26/09/2011 21:32:50

            Με πρόλαβες ,με το που ειπώθηκε Κώνστας,ανοιξε το μαγικό κουτάκι της ευφυίας ,της οικονομικής ενημέρωσης ,η πατερίτσα του συστήματος .Διορθώνω, της παγκόσμιας σοσιαλιστικής είναι ο εγκέφαλος.

  2. manos avatar
    manos 26/09/2011 21:52:03

    Οχι εγκέφαλος.
    Μάλλον κέφαλος είναι.
    Το ρετιρέ ξενοίκιαστο. Καλιά έχω τον Αυτιά.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/09/2011 22:05:57

    χεχεχε... για τον αυτοκρατορα του Βυζαντίου έλεγα, περί το 650 μΧ.

    • manos avatar
      manos @ archaeopteryx 26/09/2011 22:10:05

      Το κατάλαβα .
      Αλλά θα έρθει η ώρα που το όνομα θα γίνει κυριολεξία.
      Η αρχή έχει γίνει με αυγοδέκτες, και γιαουρτοφάγους :-)
      Μετά θα περάσουμε σε κοπρώνυμους, και τέλος ...

    • juliet avatar
      juliet @ archaeopteryx 26/09/2011 22:15:00

      Αρχαίε,
      καλησπέρα ,μπερδέψαμε τις αυτοκρατορίες και τους αυτοκράτορες .Ο Κώνστας Β
      καταπολεμούσε τις αιρέσεις και ο Κώνστας ο Πράσινος καταπολεμά τις μύγες που ενοχλούν τον αυτοκράτορα ΓΑΠ.
      Μάνο,είδες τι πάθαμε απο τον Αρχαίο....

      • manos avatar
        manos @ juliet 26/09/2011 22:20:27

        Γεώργιος ο Βου, αυτοκράτορ των Βρωμαίων, και Κώνστας ο Αχ μέγας σφουγγοκωλάριος.
        Λες να με πάρει η Αννα στο υπουργείο ή ίσως η Αννίτα Πάνια στο κανάλι?