#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2011 16:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χέλμουτ Σμιτ «Πίσω από τη διάσωση της Ελλάδας βρίσκονται τα συμφέροντα των τραπεζών»



Πίσω από τις προσπάθειες αποτροπής πτώχευσης της Ελλάδας βρίσκονται τα συμφέροντα τραπεζών ευρωπαϊκών χωρών, υποστηρίζει ο πρώην καγκελάριος της Γερμανίας, κ. Χέλμουτ Σμιτ, σε συνέντευξή του στην γερμανική εβδομαδιαία εφημερίδα Die Zeit.

Ο κ. Σμιτ επισημαίνει ακόμα το γεγονός ότι παρά τη θέσπιση του κοινού νομίσματος ισχύουν οι παλιοί κανόνες λειτουργίας της ΕΕ και δεν υπάρχει κοινή οικονομική, δημοσιονομική και φορολογική πολιτική.

«Οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις δεν αντιλήφθηκαν ότι από μόνο του, ένα κοινό νόμισμα μόνο κατά τύχη μπορεί να φέρει ευημερία», λέει ο κ. Σμιτ.

«Τώρα μαλώνουν επί ώρες, αν θα πρέπει να βοηθήσουν τους φτωχούς Έλληνες, Πορτογάλους Ιρλανδούς με χρήματα ή με εγγυήσεις, ή αν είναι προτιμότερο να τους συμβουλεύσουν να κηρύξουν πτώχευση. Εκείνο που δεν λέγεται είναι ότι πίσω από τη διάσωση της Ελλάδας βρίσκονται τα συμφέροντα γερμανικών, βρετανικών και γαλλικών τραπεζών», σημειώνει.

Προσθέτει ότι η επιβεβλημένη ανάλυση οδηγεί στο συμπέρασμα ότι «οι Eλληνες δεν είναι σε θέση να εξυπηρετήσουν τα ομόλογά τους. Και ποιος υποφέρει από αυτό; Οι ξένες τράπεζες, οι οποίες τους δάνεισαν χρήματα».

Στο ερώτημα γιατί δεν έγινε έγκαιρα αντιληπτό ότι η Ελλάδα ήταν υπερχρεωμένη, και ποιος φέρει την ευθύνη για αυτό ο Σοσιαλδημοκράτης πρώην καγκελάριος απαντά:

«Πιστεύω, κατ' αρχήν η Κομισιόν». Ευθύνη φέρει και το Ευρωκοινοβούλιο, κατά τον κ. Σμιτ, γιατί «οι ευρωβουλευτές δεν χτυπούν το χέρι στο τραπέζι για να πουν ότι δεν συμμετέχουν πλέον».

Oπως λέει, θα επιθυμούσε ένα «πραξικόπημα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», προκειμένου «να καταργηθεί η ανοησία των 27 επιτρόπων και η ΕΕ να γίνει επιτέλους λειτουργικότερη».


Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=385131&dt=17/02/2011#ixzz1EE0JtR8S

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 16:34:14

    η γνωριμη φαρα σε γνωστες δηλωσεις.. OPM.. Other People Money χερ Σμιτ.
    Ντενεκεδες ξεγανωτοι ολοι σας.. τοσα χρονια σου αρσε το αρμεγμα της Ελλαδας..!
    Τωρα που σφιξανε τα υγρα, γλυφετε οπου βρειτε απο υστεροφημια.
    Γριες ολες σας.

    ΠΠ

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 17/02/2011 18:31:44

    Να καταργηθει το Ευρω, αυτο χρειαζεται....!!!!!
    Εδω και 10 χρονια μας εχει γονατισει....
    Ειναι δυνατον, με βαση την Κοινη λογικη, τοσες διαφορετικες χωρες στην Ευρωπη, "να ενωσουν τις οικονομιες τους και να γινουν μια.."
    ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ ουτε σε 200 χρονια...., αλλα κι αν διορθωθει κατι, παλι θα δημιουργειται καποιο αλλο προβλημα, Η θα υποφερει ο κοσμος αν ευημερησουν οι αριθμοι....
    Το ευρω ειναι ενα ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ νομισμα..... ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ!! αρκετα
    ταλαιπωρηθηκε ο κοσμος στις ευρωπαικες χωρες..

    • Dal avatar
      Dal @ Kostas D 18/02/2011 09:20:10

      Πέστα Χρυσόστομε!

    • JOHN avatar
      JOHN @ Kostas D 19/02/2011 12:55:20

      Σωστος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/02/2011 19:01:18

    Νομίζω οτι έπρεπε να το θέσει διαφορετικά ο κ.Σμίτ:
    "Πίσω από την κρίση της Ελλάδος κρύβονται συμφέροντα τραπεζών"

  4. στ.τακης avatar
    στ.τακης 17/02/2011 19:07:39

    ΠΕΣΤΑ ΧΡΙΣΟΣΤΟΜΕ.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/02/2011 22:16:47

    Πίσω από την Ελληνική κρίση κρύβεται η 1) μονόπλευρη μονομανία και διαφθορά που σχετίζεται με Γερμανικούς τζίρους (η διαφθορά πάει 50-50), 2) η απληστία και ποιότητα των Ελληνικών τραπεζών που φτιάχτηκαν μεταξύ 1990 και 2000, και 3) η αλογομουρίαση του πόπολου. Και τα ήθη της δεκαετίας του 80, σε περιβάλλον εύκολου χρήματος, που τα ανέχθηκαν όλα αυτά.

  6. δημης avatar
    δημης 18/02/2011 01:10:27

    "«Πιστεύω, κατ’ αρχήν η Κομισιόν». Ευθύνη φέρει και το Ευρωκοινοβούλιο, κατά τον κ. Σμιτ, γιατί «οι ευρωβουλευτές δεν χτυπούν το χέρι στο τραπέζι για να πουν ότι δεν συμμετέχουν πλέον»"
    ΠΟΙΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ; ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΕΣ ; ΠΟΙΟΣ ΥΠΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΕΙΜΑΤΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ; ΜΗΝ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ ΤΟΥ ΑΝΗΞΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΕΣ.....

  7. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 18/02/2011 18:19:12

    Επειδή κρύβονται οι ευρωπαϊκές τράπεζες, πίσω από την ελληνική κρίση, γι' αυτό βοήθησαν τον ΓΑΠ να πάρει τα δυσβάσταχτα μέτρα για να εξασφαλίσουν τα συμφέροντά τους. Για τον λαό που στενάζει δεν τους ενδιαφέρει. Αλλά μέχρι πότε. Η βόρειος Αφρική και τα τεκταινόμενα σ΄αυτή ,δεν πρέπει να τους αφήνουν αδιάφορους.

  8. Apollonios avatar
    Apollonios 18/02/2011 20:26:06

    Citi: Kαθυστερεί για πολιτικούς λόγους η μείωση 50% στο χρέος της Ελλάδας

    Η Ελλάδα χρειάζεται μείωση του χρέους της κατά το ήμισυ, αλλά καθυστερεί πολιτικά η απόφαση για την αναδιάρθρωση. Αυτό υποστηρίζει ο επικεφαλής αναλυτής της Citigroup, καθ. Βίλχελμ Μπούιτερ.
    «Οικονομικοί λόγοι επιβάλουν την άμεση αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους, αλλά πολιτικοί λόγοι καθιστούν αναγκαία την αναμονή ολοκλήρωσης των μέτρων αντιμετώπισης αναταράξεων στο τραπεζικό σύστημα», λέει ο κ. Μπούιτερ σε συνέντευξη του στην Frankfurter Allgemeine
    Zeitung.
    Ο Γερμανός οικονομολόγος επισημαίνει ότι πάνω από το ήμισυ του ελληνικού χρέους των 360 δισ. ευρώ βρίσκεται «εκτός συνόρων». Μεταξύ των πιστωτών βρίσκονται και «συστημικά σημαντικές τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρίες και ασφαλιστικά ταμεία άριστα δικτυωμένα πολιτικά».
    Ο κ. Μπούιτερ εκτιμά ότι «μια αναδιάρθρωση θα προκαλούσε σημαντικές αναταράξεις και θα απαιτούσε νέα κρατική βοήθεια. Γίνονται προσπάθειες να επιμηκυνθεί ο χρόνος, προκειμένου να δοθεί χρόνος στις
    τράπεζες να προετοιμαστούν για ενδεχόμενες ζημιές. Αυτός είναι ο μόνος λόγος των καθυστερήσεων. Καθυστερείται η αναδιάρθρωση προκειμένου να προετοιμαστεί αυτό το πλαίσιο», λέει ο αναλυτής της Citigroup.
    Ο κ. Μπούιτερ υπογραμμίζει ότι όλα τα μέτρα που προτείνονται για τον περιορισμό του χρέους Ελλάδας και Ιρλανδίας είναι χρήσιμα, όταν οδηγούν στην πραγματική μείωση του. Τάσσεται δε υπέρ της ενίσχυσης του Ταμείου «EFSF» με τα μέσα εκείνα που θα βοηθούσαν στην επαναγορά των ελληνικών ομολόγων.
    Πηγή: ΑΠΕ

  9. makis avatar
    makis 20/02/2011 14:55:25

    Το ευρώ δεν είναι πείραμα, είναι ένα βήμα μαζί με το νέο δολάριο της ενωμένης Αμερικής και το ενιαίο ασιατικό (τριμερείς) που θα οδηγήσει στο 1 ένα και μοναδικό παγκόσμιο νόμισμα.
    Τα οικονομικά προβλήματα δεν είναι αστοχίες είναι προμελετημένα και σχεδιασμένα για να οδηγήσουν σε τεράστια αδιέξοδα και πείνα φτώχεια ώστε εντελώς λογικά να οδηγήσουν στην αρχή της ενιαίας ευρωπαϊκής οικονομικής διακυβέρνησης και αργότερα στην παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση που τάχατες θα λύσει τα προβλήματα που σκόπιμα δημιουργούν.
    Η εκχώρηση Εθνικής κυριαρχίας με το μνημόνιο δεν είναι τυχαία ούτε η μόνη! Με ΟΗΕ και κάθε παγκόσμιο Οργανισμό (πχ Περιβάλλον - Πράσινοι φόροι) που υπερτερούν των Εθνικών νόμων συνεχώς εξασθενεί η Εθνική κυριαρχία τελικά θα καταργηθεί με την Παγκόσμια διακυβέρνηση!
    Θέλετε και άλλα;
    Το χρήμα ως φυσική υπόσταση τέλος! Κάρτα του πολίτη δεν θέλετε και σφράγισμα; πως θα πληρώνεστε όταν ήδη είναι νόμος του κράτους η αναγόρευση συναλλαγών με μετρητά για αρχή πάνω από 1.500. - 3.000 χιλιάδες ευρώ τάχα για την φοροδιαφυγή;
    και και και .....