Χάος επικρατεί στο υπουργείο Οικονομικών
11/07/2014 18:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χάος επικρατεί στο υπουργείο Οικονομικών

«Το αμίλητο νερό» λένε ότι πήρε ο υπουργός Οικονομικών γιατί ούτε μιλάει, ούτε παίρνει αποφάσεις, ενώ τα θέματα τρέχουν.

Τo ότι η οικονομία είναι σε κρίσιμη φάση και οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα θα είναι σκληρές το ξέρουμε. Για το λόγο αυτό και ο πρωθυπουργός συγκάλεσε ευρεία κυβερνητική σύσκεψη το πρωί της Παρασκευής στην οποία συμμετέχουν εκτός του Β. Βενιζέλου και ο υπουργός Οικονομικών Γκίκας Χαρδούβελης καθώς και ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας Γιάννης Στουρνάρας.

Βασικό θέμα είναι ασφαλώς το μπρα ντε φερ με την τρόικα για τους φόρους και τη μείωση κάποιων από αυτούς αλλά και η κατάσταση που διαμορφώθηκε με αφορμή τη «μικρή» ΔΕΗ.

Ομολογουμένως, πάντως, είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι και ο Γ. Στουρνάρας βρίσκεται στην κυβερνητική σύσκεψη. Εκ της θέσεώς του δεν έχει να συζητήσει κάτι για τις τράπεζες π.χ. ή για τα «κόκκινα» δάνεια. Ο ρόλος του προφανώς είναι υποστηρικτικός στο νέο υπουργό Οικονομικών ο οποίος, απ' ότι μαθαίνουμε, «τα έχει βρει μπαστούνια» με τους τροικανούς.

Οι πληροφορίες που έχουμε αναφέρουν ήδη υπάρχει μια σχετική δυσαρέσκεια για τις κινήσεις του κ. Χαρδούβελη στον ένα μήνα που βρίσκεται στην πλατεία Συντάγματος, αν και κάποιοι θέλουν να του δώσουν μια περίοδο χάριτος. Ωστόσο, ήδη του έχουν βγάλει και παρατσούκλι. «Το αμίλητο νερό» λένε γιατί ούτε μιλάει, ούτε παίρνει αποφάσεις κι ενώ τα θέματα τρέχουν.

Δεν πρέπει να περνούν απαρατήρητες ορισμένες πληροφορίες μας:

Το πρώτο είναι ότι την περασμένη εβδομάδα ο Αντώνης Σαμαράς πήγε στο γραφείο του κ. Στουρνάρα στην ΤτΕ κι έμεινε εκεί επί τρεις ώρες ενθυμούμενος την εξαιρετική συνεργασία που είχαν και την καλή πορεία που είχαν οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα. Οι κακές γλώσσες λένε ότι ο πρωθυπουργός εμφανίζεται προβληματισμένος για το πόσο μπορεί να ανταποκριθεί στις δυσκολίες της διαπραγμάτευσης ο κ. Χαρδούβελης και αναπολεί τον παλιό υπουργό.

Επίσης, ο πρωθυπουργός παίρνει συνέχεια τηλέφωνο τον Γ. Στουρνάρα, περισσότερο από το νέο υπουργό, προκειμένου να τον συμβουλευτεί για βασικά ζητήματα που «τρέχουν». Κι αυτό σίγουρα κάτι λέει

Το δεύτερο είναι ότι, όπως μαθαίνουμε, στο υπουργείο Οικονομικών επικρατεί το απόλυτο χάος. Δεν λειτουργεί τίποτε με ευθύνη όχι τόσο του νέου υπουργού όσο των συνεργατών του, διευθυντών, συμβούλων και λοιπών παρατρεχάμενων οι οποίοι λειτουργούν άκρως γραφειοκρατικά και έχουν φτιάξει ένα σύστημα που δεν λειτουργεί με τίποτε. Παράλληλα, στελέχη του υπουργείου, πολλαπλώς ευεργετηθέντα από τον κ. Στουρνάρα, έχουν αρχίσει και τον «θάβουν» στο νέο υπουργό κάνοντας «κωλοτούμπες» σε σχέση με την προ μηνός στάση τους όπου πήγαιναν πίσω από τον κ. Στουρνάρα μέχρι και στην... τουαλέτα. Παράλληλα, βγήκαν και τα «μαχαίρια» με αποτέλεσμα να ξηλωθούν σημαντικά στελέχη που είχαν βασικό ρόλο στη διαπραγμάτευση με την τρόικα κι έτσι τώρα ο υπουργός έχει μείνει με άσχετους και άγνωστους στον Τόμσεν και την παρέα του.

Και το τρίτο είναι ήδη υπάρχει μια υποβόσκουσα κόντρα μεταξύ του Γκ. Χαρδούβελη και του Χρ. Σταϊκούρα με πολλούς να λένε ότι είναι θέμα χρόνου να έρθει η ανοικτή σύγκρουση. Κι όλα αυτά την ώρα που η τρόικα είναι στην Αθήνα και απειλεί. Καλά ξεμπερδέματα...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημητρης Καμμενος/Πορτα Πορτα avatar
    Δημητρης Καμμενος/Πορτα Πορτα 11/07/2014 19:08:12

    Ο τυπος κατεστρεψε την Eurobank...την εστειλε στα βραχια.... Τραστ μι. ΠΠ

    • Ιδιώτης avatar
      Ιδιώτης @ Δημητρης Καμμενος/Πορτα Πορτα 11/07/2014 19:53:17

      Ε, ναι έτσι είναι όλοι οι μεγάλοι "δημιουργοι". Καταστρέφουν το παλιό και φτιάχνουν το καινούριο!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ιδιώτης 11/07/2014 20:17:12

        «Λύπη δεν είναι όταν κανενός του λείπουν αγαθά που δεν τα έχει δοκιμάσει άλλοτε, παρά σαν συνηθίσει κάτι και ύστερα το χάσει». Επιτάφιος, Θουκυδίδης ΥΓ άλλο να παίζεις με την εγγύηση του δημοσίου...και να είσαι πετυχημένος δημιουργός όταν άλλοι σου κλείνουν τις τρύπες άλλο να δίνεις την εγγύηση του δημοσίου...και να πρέπει μόνος σου να κλείνεις τις τρύπες και των άλλων δημιουργών Ελπίζω μόνο να μην έχει τις ....ίδιες επιτυχίες που είχε και στην τράπεζα.

        • Ιδιώτης avatar
          Ιδιώτης @ Ο Ιθαγενής 12/07/2014 00:07:48

          Αποκλείεται να έχει τις ίδιες. Στην τράπεζα πρόσεχε να μη "λαθέψει" επειδή ήταν ιδιωτική. Τώρα που έχει την εγγύηση του δημοσίου, όπως είπες, δουλεύει χωρίς άγχος...

  2. sofokles5 avatar
    sofokles5 11/07/2014 20:29:07

    Ναι αλλα έχουμε γενικό γραμματέα εσόδων με 30 μεταπτυχιακά 5 πτυχία και 2-3 διδακτορικά. ... και παράλληλα δουλευε απο το πρωι μεχρι το βραδυ... κάτσε

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 11/07/2014 20:48:51

    Το πράγμα φάνηκε από τις πρώτες ημέρες. Απόλυτος καθηγητικός εξυπνακισμός, στυλάκι "σωτήρα" και "εγώ θα σας δείξω πώς γίνεται, άχρηστοι", παράκαμψη πρωθυπουργικών (!) επιλογών (για την θέση του επικεφαλής του ΣΟΕ), βόλεμα "κολλητών" (όλου τους Πανεπιστημίου Πειραιώς!) σε όλες τις θέσεις συμβούλων κλπ. κλπ. που προφανώς εμείς δεν τα γνωρίζουμε. Υπάρχει επίσης κάτι άλλο: Από την (άθλια...) εποχή Παπακωνσταντίνου στο ΥπΟικ δημιουργήθηκε μια σειρά "στελεχών" της εμπιστοσύνης της τρόικας (ας μην πούμε ονόματα) που διοικούσαν στην ουσία το Υπουργείο πέρα και πάνω από την κανονική υπηρεσιακή ιεραρχία. Η έλευση του ΓΓΔΕ, όπως ήταν φυσικό, ενίσχυσε αυτή την "τροϊκανή" ανεξαρτησία κάποιων δομών. Οι δομές αυτές συνεχίζονταν και μετά από κάθε αλλαγή υπουργού. Δεν άλλαξαν επί Βενιζέλου, δεν άλλαξαν επί Σαχινίδη, δεν άλλαξαν επί Στουρνάρα. Τώρα είναι φανερό ότι ο νέος Υπουργός πήγε να φτιάξει δικές του δομές. Με την διαφορά ότι τα πράγματα πλέον λειτουργούσαν με άλλους ρυθμούς και όχι με τους συνήθεις ρυθμούς "αυτόματου πιλότου" και νεοελληνικής νιρβάνας που λειτουργούσαν στην προ Μνημονίου εποχή, διότι το ΥπΟικ είχε αναλάβει στην ουσία να διοικεί την χώρα για λογαριασμό της τρόικας. Τώρα, τι θέλει να κάνει ο Χαρδούβελης σε αυτό το σχήμα; Να το καταργήσει; Μα δεν γίνεται, χωρίς να φύγουμε από το Μνημόνιο. Γενικώς, μου κάνει ένα πράγμα εντύπωση. Οι πάρα πολλές πρωτοβουλίες του νέου Υπουργού. Δεν γίνεται να λειτουργήσει έτσι η κυβέρνηση και κυρίως δεν γίνεται να λειτουργήσει έτσι ΑΥΤΗ η κυβέρνηση, σε συνθήκες μνημονίου και τρόικα. Και κάνω και μια σύγκριση με του Χαρδούβελη με την Σαββαϊδου. Καινούργιοι και οι δύο. Ακούσαμε ποτέ την κυρία Σαββαϊδου μετά την τοποθέτησή της; Όχι. Προφανώς μαθαίνει την δουλειά, ενημερώνεται, εν πάση περιπτώσει, φροντίζει να μην εκτίθεται με κοτσάνες. Δεν ξέρουμε αν θα αλλάξει τακτική αργότερα, όταν θα γνωρίζει πια όλα τα θέματα σε βάθος, πάντως τώρα η μη επαφή με την δημοσιότητα είναι επιβεβλημένη. Ο Χαρδούβελης έχει επαφή με την δημοσιότητα, αλλά αντί να κρατάει χαμηλά τους τόνους, δίνει την εντύπωση ότι θέλει "να τα αλλάξει όλα". Μα άνθρωπέ μου, δεν μπορεί να μην υπάρχει συνέχει στην διοίκηση ενός υπουργείου, και μάλιστα ενός τέτοιου υπουργείου. Φέρεσαι λες και δεν υπάρχει κυβέρνηση, λες και είσαι μόνος σου, φέρεσαι χωρίς να υπάρχει καμιά εμφανής συνεννόηση με τον πρωθυπουργό, φέρεσαι λες και πρέπει να διαγραφεί το παρελθόν (κι εγώ δεν πολυσυμπαθούσα τον Στουρνάρα, αλλά ήδη νοσταλγώ την σταθερότητα που απέπνεε, έστω και μνημονιακή σταθερότητα, ο Στουρνάρας), φέρεσαι λες και υπάρχει παρθενογένεση. Λες ότι θα καταργήσεις χαράτσια και έκτακτους φόρους, εντάξει, όλοι θέλουμε να καταργηθούν, αλλά εσύ ακόμη δεν σε έβαλαν υπουργό και κάνεις τέτοιες πομπώδεις εξαγγελίες; Είναι αυτό το στυλ του Σαμαρά; Ο Σαμαράς δεν λέει τίποτε αν δεν το έχει τσεκάρει διπλά και τριπλά. Αν ο Σαμαράς λοιπόν μιλάει με τον Στουρνάρα για τα μεγάλα θέματα και παρακάμπτει τον Υπουργό (του), τότε ποιος ο λόγος να τον έχει Υπουργό; Μπελά στο κεφάλι του έχει. Ή να ξαναφέρει άρον-άρον τον Στουρνάρα να του στρώσει ξανά τη λειτουργία του ΥπΟικ (ας κάνει τον Μουρμούρα διοικητή της ΤτΕ) ή να βάλει κάποιον άλλον, όποιον να 'ναι (αλήθεια το λέω!), που τουλάχιστον να παίρνει από λόγια και να μην πουλάει τόσο εξυπνακισμό στην όλη του παρουσία. Και, για να έχουμε καλό ρώτημα: Από πού κι ως πού κάποιος έχει το "θράσος" να κάνει τόσες αλλαγές με το καλημέρα και δεν φροντίζει να προσαρμοστεί στις υπάρχουσες δομές; Που θα τις αλλάξει σιγά-σιγά, αν θέλει να τις αλλάξει; Είναι μόνον από "καθηγητικό εξυπνακισμό" ή έχει ατζέντα; Γιατί εμένα κάτι μου λέει ότι ισχύει το δεύτερο; Αν έχει προσωπική ατζέντα (που δεν θα είναι δική του, αλλά κάποιου άλλου), ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος και πρέπει να πάρει πόδι το συντομότερο δυνατόν. Χθες. Επιτέλους, ο πρωθυπουργός χρειάζεται έναν στοιχειωδώς αξιόπιστο άνθρωπο στην διοίκηση του σημαντικότερου υπουργείου του τέλους της περιόδου των μνημονίων.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Διογένης 11/07/2014 20:57:36

      Καλό θά ἦταν ὁ Πρωθυπουργός νά ἐφαρμόση τήν Theory X rather than Theory Y.

    • ΞΕΝΟΣ. avatar
      ΞΕΝΟΣ. @ Διογένης 11/07/2014 21:43:25

      . Δηλαδή αγαπητέ Διογένη απο τις αλλαγές του Λοβέρδου,του Γιακουμάτου της Βούλτεψη του Βορίδη και του Χαρδούβελη, που προφανώς εν γνώσει του Σαμαρά έιναι άχρηστες, σε πείραξε μόνο αυτή του Χαρδούβελη? Οι άλλες είναι σωστές, ή ασήμαντες για να ασχοληθούμε μαζί τους?

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ ΞΕΝΟΣ. 14/07/2014 09:40:41

        Οι υπόλοιπες αλλαγές υπακούουν τουλάχιστον σε μια παλαιοκομματική λογική. Ετούτη εδώ, σε ποια λογική υπακούει, με δεδομένα όσα διαβάζουμε στο ρεπορτάζ αυτού του άρθρου;

  4. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 11/07/2014 20:51:54

    Η ..αλεπού γιατρός, ή πως ν αναπολήσετε τη Χάρυβδη !! Το χείριστο, πάντα θα είναι ο καλύτερος διαφημιστής και συνήγορος του κάκιστου. Ο πήχης σέρνεται στο χώμα τώρα πια. Τε-λει-ό-τη-τα! Σίγουρα, έχει και πιό κάτω. Αρκεί να το βάλουμε στόχο.

  5. panas avatar
    panas 11/07/2014 21:14:56

    Γιατί δεν φέρνουμε και τον αρχηγό της παρέας, τον Σημίτη!! Αυτός δεν είναι ο αρχηγός των: Στουρνάρας, Παπαδήμος, Χαρδούβελης Παπακωνσταντίνου και Παπαντωνίου... Αν πάντως αυτή η παρέα μας σώσει, αν και δεν νομίζω, θα πρέπει να στήσουμε άγαλμα στον Σημίτη και η ΝΔ να παραδεχτεί πως η παρέα του Σημίτη είναι το φιλελεύθερο στίγμα της. Οι δικοί της όψιμοι φιλελεύθεροι περιορίζονται στον Κυριάκο Μητσοτάκη, στον Βορίδη και στον Γεωργιάδη. Θα δείτε που η παρέα του Τσίπρα θα εφαρμόσει και τις πιο φιλελεύθερες πολιτικές τελικά. Όλα ανάποδα σ΄συτή τη χώρα...

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/07/2014 21:15:13

    Oμάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις.Γιατί άλλαξε ο Στουρνάρας;

    • MCA avatar
      MCA @ ψυχραιμια 11/07/2014 23:34:07

      Αν δεν κάνω λάθος ο Στουρνάρας ήθελε σαν τρελός την θέση του προέδρου στην Τράπεζα της Ελλάδος.Εξασφαλισμένη θητεία για έξι χρόνια, μεγαλύτερος μισθός και από δουλειά χαλαρά σε σχέση με την θέση του Υπουργού Οικονομικών.

      • Ιδιώτης avatar
        Ιδιώτης @ MCA 12/07/2014 00:07:08

        Μισθός μεγαλύτερος και από του Μπερνάνκε. Μεγάλες οι ευθύνες της ΤτΕ βλέπεις.

    • Nik avatar
      Nik @ ψυχραιμια 12/07/2014 01:26:09

      Για να πάρει ανάσες το παιδί.

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ ψυχραιμια 13/07/2014 19:30:16

      Ποιά ομάδα κερδίζει, αγαπητέ; Αυτή που παίζει κάτι χρόνια τώρα το σύστημα "γκολ αυτοί; - σέντρα εμείς"; Δηλαδή τρώμε απανωτά γκολ και κάνουμε σέντρα μετά μήπως και βαρεθούνε να μας τα παστελώνουνε; Αυτά τώρα που γράφετε εδώ τα λέτε και σε φίλους/γνωστούς σας live; Ρωτάω διότι δεν μπορώ να την φανταστώ τη σκηνή... Είπαμε, internet είναι ό,τι θέλει ο καθένας γράφει, αλλά υπάρχουν και όρια κάπου.

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/07/2014 21:44:30

    Υπάρχει λύση,να βγάλει ο Σαμαράς από το κτίριο τη ταμπέλα Τ τ Ε. και να βάλει ''Υπουργ.Οικονομικών''...

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 11/07/2014 22:35:10

    «Μούτρα», «αμίλητα νερά», «μαχαιρώματα», συμπλεγματικές συμπεριφορές κακομαθημένων νηπίων, ασυνεννοησία, κακοφωνία και όλα αυτά τα τραγικά ανεύθυνα, την ώρα που η Ελληνική Οικονομία καίγεται, διασφαλίζουν τη ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ με τη Τρόϊκα. Κύριοι, εφόσον ΔΕΝ αντέχετε και εφόσον ΔΕΝ μπορείτε, να έχετε τα Γόνατα να το παραδεχτείτε και να πάτε Σήμερα-Τώρα στο σπίτι σας κατ’ ευθείαν, χωρίς επιστροφή. Αρκετά με τα παιχνίδια σας, στη πλάτη μας! Η αηδία και η αγανάκτησή μας, έχουν χτυπήσει κόκκινο βαθύ. Τρις αλλοίμονό σας, αν εξ αιτίας σας, προκληθεί στην Ελληνική Οικονομία καμιά τροϊκανή στραβή.

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 11/07/2014 23:50:50

    το ερώτημα είναι το εξής: εαν ο στουρνάρας ήταν τόσο πετυχημένος γιατί τον αντικατέστησε με τον χαρδούβελη; κάποια πράγματα δεν είναι λογικά...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Νίκος Αργεάδης 11/07/2014 23:53:36

      Παραήταν επιτυχημένος φαίνεται...

    • Η άλυτη εξίσωση avatar
      Η άλυτη εξίσωση @ Νίκος Αργεάδης 12/07/2014 07:53:06

      Αντικατεστάθη ο ....επιτυχημένος, λαμβάνοντας τιμητική προαγωγή, την οποία με ...υποσχετική είχε προεξασφαλίσει. Αυτό που ....χάνουμε και μπερδευόμαστε στο συλογισμό, είναι το οτι ο Οικονομίας, ΔΕΝ επιλέγεται με κριτήριο την εξυπηρέτηση του Ελληνικού λαού, αλλά την τυφλή υπηρέτηση των συμφερόντων των τοκογλύφων. Σαν τέτοιος, μια χαρά Χαρδούβελος είναι και ο Γκίκας....

      • foros1 avatar
        foros1 @ Η άλυτη εξίσωση 12/07/2014 16:16:25

        ...και ακόμα καλύτερα ο ίδιος ο Soible! Να έχουμε και τον original βρε αδελφέ....

  10. K.P. avatar
    K.P. 11/07/2014 23:55:48

    ''Kαλά ξεμπερδέματα'' . Αλήθεια, για ποιους; Για τους Σταϊκούρα - Χαρδούβελη ή για το λαό;

  11. Nik avatar
    Nik 12/07/2014 01:29:19

    Όταν ήταν ο Στουρνάρας έφταιγε για όλα αυτός. Τον αλλάξαμε. Τώρα ο Χαρδούβελης σε ένα μήνα θητεία πάλι αυτός φταίει. Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνουμε σωστά για το τι φταίει;

  12. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 12/07/2014 07:11:44

    Ψάξτε στις τράπεζες για τη "σιγή ασυρμάτου" απο το ΥΠΟΙΚ. Ξανανοίγει το θέμα της κεφαλαιικής επάρκειας, και όχι μόνον στην Ελλάδα. Θα έχουμε σκελετούς να πέφτουν μόλις ανοίξει το παραπόρτι. "Έσκασε" τελικά η Esprito Santo, η μεγαλύτερη της Πορτογαλίας; Κρατικοποίηση + delete εταιρικών ομολόγων της, ή αυτά σύν "κούρεμα" καταθέσεων άνω των 100.000;

  13. Ρηνα avatar
    Ρηνα 12/07/2014 11:07:45

    Κορυφη μισθολογικης ιεραρχιας οι μισθοι των τραπεζικων μεγαλοστελεχων, πατος οι μισθοι των καθηγητων γενικως. Ενδιαμεσα ολοι οι υπολοιποι....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ρηνα 12/07/2014 22:03:36

      Υπάρχει και πιό χαμηλά από τον πάτο Ρήνα...

    • μελιτίνη avatar
      μελιτίνη @ Ρηνα 13/07/2014 12:45:27

      Οι υπερφύαλες, παραφουσκωμένες απολαβές τραπεζικών είναι, ένα απο τα κύρια αίτια της τραπεζικής αποσταθεροποίησης παγκοσμίως..., όπως άλλωστε και τα παρανοικά κερδοσκοπικά, ευκαιριακά υποπροιόντα και παιχνίδια τους! Αυτά πληρώνουν τα γνωστά υποζύγια... μισθωτοί, συνταξιούχοι, κάτοχοι ακινήτων και λοιπά θύματα. Αλλά όταν ο υποικ είναι διορισμένος υπάλληλος του προέδρου της ΤτΕ, που διορίστηκε από τους κερδοσκόπους κατακτητές, πως να τους επιβληθεί ο εκλεγμένος πρωθυπουργός, που μόνο ευχολόγια και προθέσεις του επιτρέπουν, να εκφράζει.....;;;;;

      • Ιδιώτης avatar
        Ιδιώτης @ μελιτίνη 13/07/2014 17:56:22

        "Πώς να τους επιβληθεί?" "μόνο ευχολόγια και προθέσεις του επιτρέπουν". Μα τι λέτε? Αυτός ο Χ πρωθυπουργός που περιγράφετε δεν είναι πρωθυπουργός! Ούτε για κλητήρας δεν κάνει. Εκτός κι αν θέλει να είναι έτσι τα πράματα. Αν είναι κι αυτός στο κόλπο με λίγα λόγια. Ένας πραγματικός εκλεγμένος πρωθυπουργός δημοκρατικής χώρας, λέει την αλήθεια στο λαό, χαράζει πολιτική στα πλαίσια που δήλωνε προεκλογικά, αποφασίζει μόνος του για τους συνεργάτες του, ακολουθεί κατά γράμμα μόνο το Σύνταγμα της χώρας στο οποίο ορκίστηκε κατά την ανάληψη των καθηκόντων του και αν υπάρχει σοβαρό ζήτημα στη χώρα, τότε κάνει δημοψήφισμα. Αλλιώς παραιτείται. Και μη μου πείτε πως δεν υπάρχει πλέον τέτοια ηθική στους πολιτικούς γιατί είναι ο λαός πρώτος που λέει "τι να κάνουμε?", σκύψε το κεφάλι, μη μιλάς, άσε τα παιδιά σου άνεργα, και αποδέχεται να του διορίζουν τους υποικ οι κερδοσκόποι και οι πρωθυπουργοί του να μπορούν μόνο να εκφράζουν ευχολόγια και προθέσεις. Η δουλική συμπεριφορά των πολιτικών είναι η αντανάκλαση της γενικότερης ελληνικής νοοτροπίας.