03/01/2011 14:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φόβοι για δεύτερη πιστωτική κρίση

.

Η ευρωπαϊκές αγορές ομολόγων ενδέχεται να «χτυπηθούν» από μια δεύτερη πιστωτική κρίση εντός των επόμενων μηνών, καθώς εντείνονται οι φόβοι γύρω από τις δανειακές ανάγκες και τον όγκο των νέων ομολόγων που θα εκδοθούν από τις κυβερνήσεις και τις τράπεζες εντός του 2011, σύμφωνα με δημοσίευμα της βρετανικής Telegraph.

"Αυτό που παρατηρούμε εδώ ενέχει ξεκάθαρα την πιθανότητα μιας δεύτερης πιστωτικής κρίσης. Αυτή τη φορά, ωστόσο, η κρίση θα είναι πολύ χειρότερη από την προηγούμενη", δήλωσε ο ιδρυτής της IlliquidX, Celestino Amore.

Ο ίδιος συμπλήρωσε: "Οι κυβερνήσεις κατάφεραν να επιβραδύνουν τη διαδικασία, αλλά τα προβλήματα δεν εξαφανίστηκαν. Παραμένουν χρέη τρισεκατομμυρίων δολαρίων που θα πρέπει να αναχρηματοδοτηθούν ή να πουληθούν".

Παράλληλα, πολλοί fund managers καθώς και άλλοι θεσμικοί επενδυτές αναζητούν να περιορίσουν την έκθεση τους σε ομόλογα, εκπέμποντας κατά αυτόν τον τρόπο το σήμα ότι δεν πρόκειται αν υπάρξει ισχυρή ζήτηση ικανή να καλύψει την αγορά κρατικών και τραπεζικών ομολόγων που θα πουληθούν.

Την προηγούμενη εβδομάδα το Κέντρο Οικονομικής και Επιχειρησιακής Έρευνας ανακοίνωσε ότι προβλέπει νέα κρίση χρέους στην Ευρωζώνη το 2011, υπογραμμίζοντας το γεγονός ότι μόνο η Ισπανία και η Πορτογαλία θα πρέπει να αναχρηματοδοτήσουν χρέος ύψους πάνω από 400 εκατ. ευρώ την άνοιξη.

"Θεωρώ ότι όλοι θα σπεύσουν να πουλήσουν ομόλογα νωρίς τον Ιανουάριο, καθώς κανείς δεν θέλει να χάσει οποιαδήποτε ευκαιρία χρηματοδότησης είναι διαθέσιμη», σχολίασε τραπεζίτης.

Ο γενικός διευθυντής μιας εκ των μεγαλύτερων βρετανικών τραπεζών δήλωσε στην Telegraph πως θεωρεί ότι τα πράγματα θα επιδεινωθούν κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους για αυτό και η τράπεζά του επιταχύνει τις διαδικασίες έκδοσης ομολόγων.

Επιπλέον, η ΕΚΤ προειδοποίησε στην τελευταία της έκθεση για την οικονομική σταθερότητα, η οποία δημοσιεύτηκε τον προηγούμενο μήνα ότι, υπάρχει κίνδυνος «αύξησης του ανταγωνισμού χρηματοδότησης».

Σε σειρά προειδοποιήσεων προέβη και η Τράπεζα της Αγγλίας κατά τον προηγούμενο μήνα λέγοντας ότι οι βρετανικές και ευρωπαϊκές τράπεζες παραμένουν ευάλωτες στις «εντάσεις στις αγορές αναχρηματοδότησης».

Τέλος, η Credit Suisse αναφέρει ότι το κόστος χρηματοδότησης ενδέχεται να γίνεται ολοένα και ακριβότερο για τις τράπεζες, ιδίως για τα μεγάλα πιστωτικά ιδρύματα τα οποία δεν μπορούν να αλλάξουν άμεσα τις τιμές των προϊόντων τους ώστε να αντικατοπτρίσουν το υψηλότερο κόστος χρηματοδότησής τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 03/01/2011 14:39:31

    Αν υποτεθεί ότι μερικές χώρες συγχρονισμένα ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ να μην εξυπηρετήσουν τα χρέη τους, τι θα συμβεί; Τι θα πουν όλοι αυτοί οι έξυπνοι αναλυτές;

    Η ερώτηση μπορεί να είναι και χαζή, αλλά πραγματικά περιμένω απάντηση από γνώστες.

    • Enzo avatar
      Enzo @ σιδεράκιας 03/01/2011 14:52:15

      δεν χρειαζεται να εισαι γνωστης! αμα γινει αυτο τοτε οι "ΑΓΟΡΕΣ" θα κλασουν μεντες και θα βαλουν σε ολα τα κρατη ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ++++++++

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ Enzo 03/01/2011 15:22:49

        αυτό πιστεύω κι εγώ...αλλά που;! και ποιός; οι μπαταχτσήδες βαψομαλλιάδες φοβούνται τα αφεντικά τους πιό πολύ από τους λαούς τους!

    • kapios avatar
      kapios @ σιδεράκιας 03/01/2011 15:35:04

      ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ HYPERINFLATION. ΤΟ ΕΥΡΩ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΟΛΟΧΑΡΤΟ.

      Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΑΦΡΙΚΗΣ.

      ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΣΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ. ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ.

      • kapios avatar
        kapios @ kapios 03/01/2011 15:40:46

        ΔΗΛΑΔΗ ΔΥΟ ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ.

        Η ΤΥΠΩΝΕΙΣ ΧΡΗΜΑ Η ΚΑΝΕΙΣ ΠΤΩΧΕΥΣΗ.

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ kapios 03/01/2011 15:44:13

          αν κατάλαβα, η ερώτησή μου γίνεται δήλωση;
          αφού αυτές είναι οι μοναδικές λύσεις....

          • kapios avatar
            kapios @ σιδεράκιας 03/01/2011 15:50:20

            ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΣ ΠΟΙΟΝ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ.

      • kapios avatar
        kapios @ kapios 03/01/2011 15:42:04

        ΣΟΡΡΥ ΞΕΧΑΣΑ

        ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/01/2011 14:50:33

    Εχει μαλλιασει το πληκτρολογιο μου.... ολα εγιναν για να σωθουν οι Τραπεζες απο τα χρωστουμενα ολων μας.
    Ολη η κουβεντα γινεται για να βρουν αλλον εναν τροπο να τα χωσουμε ΕΜΕΙΣ παλι στις Τραπεζες-Δανειστες μας. Ολοι οι λαοι.

    ΠΠ

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/01/2011 15:25:59

      Και πάλι δε θα σωθούν ΠΠ, σίγουρα όχι οι δικές μας. Εχουν να διαγράψουν χρέη.... ιδίως κάτι καταναλωτικά και κάρτες! όχι βέβαια ότι σε βάθος χρόνου έχουν χάσει. Αλλά το κεφάλαιο θα το κλαίνε σε μεγάλο βαθμό.

      • Enzo avatar
        Enzo @ σιδεράκιας 03/01/2011 15:29:16

        τα εχουν βγαλει τα λεφτα τους και με το παραπανω, μην τους κλαις αυτους.

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ Enzo 03/01/2011 15:32:53

          Αυτό λέω Enzo, εμάς ποιός θα κλάψει όσο τους ακούμε;! Σε στεγαστικό που έχω, σε 4 χρόνια έχω πληρώσει 27.000 τόκους με το κεφάλαιο να έχει μειωθεί κάτι παραπάνω από 6.000

          • MatrixRevolutionEra avatar