#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2011 10:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φταίνε οι άνεργοι που παίρνουν επίδομα για τις μαύρες τρύπες του προϋπολογισμού !!!



Θα θέλαμε να ξέρουμε που σπούδασαν οικονομικά όλοι αυτοί που διοικούν σήμερα και καθορίζουν τις τύχες μας. Διότι αν είναι να ακούμε και να διαβάσουμε όλα όσα δηλώνει για παράδειγμα ο υφυπουργός Οικονομικών, Φίλιππος Σαχινίδης, τότε σίγουρα θα χάσουμε τα μαλλιά μας και τα μυαλά μας. Μιλώντας χθες στην  Επιτροπή Οικονομικών της Βουλής ο υφυπουργός είπε ότι οι δαπάνες του προϋπολογισμού αυξήθηκαν λόγω «επιχορήγησης προς τα ασφαλιστικά ταμεία, πρόσθετης χορηγίας στον ΟΑΕΔ λόγω αύξησης του αριθμού των ανέργων και έκτακτου κονδυλίου που συνδέεται με πληρωμές τόκων».

Φταίνε δηλαδή οι άνεργοι που έμειναν χωρίς δουλειά και παίρνουν επίδομα για τις μαύρες τρύπες του προϋπολογισμού.

Φταίνε οι περισσότεροι από 300.000 άνθρωποι που έχασαν τη δουλειά τους στον ιδιωτικό τομέα και εγγράφηκαν στον ΟΑΕΔ για να πάρουν τα ψίχουλα μπας και πληρώσουν κανένα χαράτσι.

Δε φταίει δηλαδή η οικονομική πολιτική που έφτασε την ανεργία κοντά στο 20%.

Να κάνουμε μια τολμηρή πρόταση για να μειωθούν τα ελλείμματα: Να ρίξουμε στον Καιάδα όλους τους ανέργους που... τόλμησαν να χάσουν τη δουλειά τους. Οι άθλιοι αυτοί που παίρνουν το επίδομα ανεργίας και επιβαρύνουν το κράτος καλό είναι να τους κάνουμε ευθανασία.

Έτσι θα μπορέσει και ο δύσμοιρος χειρότερος υπουργός Οικονομικών της Ευρωζώνης, κ. Βενιζέλος, να φτιάξει πλεονασματικό προϋπολογισμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 24/11/2011 10:54:10

    Νεοφιλελεύθερο γιαπάκι είναι. Τι άλλο περιμένατε να ακούσουμε από δαύτον;

  2. ORIMA avatar
    ORIMA 24/11/2011 11:08:23

    "φταίμε κι εμείς,
    Φταίτε κι εσείς,
    Φταίει κι ο Χατζηπετρής... Άπό παλιό τραγούδι του Γιάννη Μηλιώκα.

    • Πάνος avatar
      Πάνος @ ORIMA 24/11/2011 12:31:39

      Σωστός! (βέβαια το τραγούδι είναι του Λ. Κηλαηδόνη).

  3. Orestios avatar
    Orestios 24/11/2011 11:31:10

    Ποιός θα πάει φυλακή για αυτήν την αλλοπρόσαλη και καταστροφική πολιτική???

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Orestios 24/11/2011 12:52:45

      Ο φούφουτος... όπως πάντα!

    • anideos avatar
      anideos @ Orestios 24/11/2011 15:08:10

      Οι φυλακες Ορεστη γεμισανε με φοροφυγαδες και δεν χωρανε αλλους...

  4. sawas avatar
    sawas 24/11/2011 11:58:12

    Καλή η πρόταση με την ευθανασία αλλά ακόμα καλύτερη η σχεδιαζόμενη πολιτική του υπέρβαρου να πληρώνει κανονικά φόρους και χαράτσια ο άνεργος, έτσι και λεφτά θα πάρει (από φοροδανεια) και θα αναγκάσει τον άνεργο να βρει δουλειά (που?) για να ξεπληρώσει. Και ο άνεργος θέτετε στην υπηρεσία της ανάπτυξης (χαχα) και σωτηρίας του χρηματοπιστωτικού τομέα. Όλα αυτά θα χανόταν αν τους πετούσαμε στον Καιάδα.

    Αναγνωρίζω το όραμα τους.......τρομάρα τους!!!

  5. STEFANOS GRAGAS avatar
    STEFANOS GRAGAS 24/11/2011 12:28:20

    αψογα τα λες φακτορα...ομως με αυτους κυβερνας και τα δικα τους μετρα εφαρμοζεις....και βεβαια πηγαινεις πασο για την ημερομηνια των εκλογων...θυμησου εκλογες ουτε την ανοιξη....εχει προ πολλου πεταξει το πουλακι..ολα τα αλλα ....

    • avanti avatar
      avanti @ STEFANOS GRAGAS 24/11/2011 17:25:18

      @stefanos gragas : Πέστα χρυσόστομε, γιατί στο τέλος θα τρελαθούμε σ' αυτή τη χώρα. Εύγε.

  6. lotofagos avatar
    lotofagos 24/11/2011 13:57:40

    ΕΥΓΕ, καιρο ειχα να γελασω!
    LOL,
    ιδιως για τα σχολια...

  7. Orestios avatar
    Orestios 24/11/2011 14:04:41

    Ο Ράιχενμπαχ είδε το βαρέλι του Βενιζέλου και είπε πως δεν έχει πάτο.
    χο χο χο

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Orestios 25/11/2011 09:56:12

      Μήπως ο ΡΑΪΧενμπαχ είδε τον Βενιζέλο και του είπε ότι δεν έχει πάτο; LOL!

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 24/11/2011 14:41:15

    Αντί να σκίσουνε το Μάρτιο του 2010, Δημόσιο και Δέκο επέλεξαν με τη φορολογία για να τους συντηρήσουν όλους αυτούς και να έχουν χιλιάδες κλεισμένες επιχειρήσεις και 1.000.000 ανέργους. Μέχρι να διώξει 200.000 ΔΥ η φορολογία θα είναι ασήκωτη.

  9. Makis avatar
    Makis 24/11/2011 16:22:55

    Αμ αυτοί οι συνταξιούχοι;
    Τι θέλουν και δεν πεθαίνουν;
    Συνεχίζουν και ζουν, εκεί, με πείσμα, και κάθε μήνα θέλουν να παίρνουν και τη σύνταξή τους.
    Μα καμμία αίσθηση ευθύνης δεν έχουν αυτοί οι άνθρωποι πια;
    Δεν θέλουν να σώσουν την πατρίδα;

    • juliet avatar
      juliet @ Makis 24/11/2011 16:34:00

      Και έλεγα και εγώ ,τι φταίει και πάμε για χρεωκοπία.....οι συνταξιούχοι του ΙΚΑ και του ΟΓΑ που ζουν και βασιλεύουν και ας τρώνε ψωμί με λάδι και ρίγανη.

  10. Ταραχή avatar
    Ταραχή 24/11/2011 17:19:30

    Ναι αλλά ποιός στήριξε την δημιουργία αυτής της κυβέρνησης;Αποφεύγετε να γράψετε επιμελώς.Η δική μας παράταξη κύριοι δηλαδή η ΝΔ.

    • juliet avatar
      juliet @ Ταραχή 24/11/2011 18:47:46

      Ε,όχι και τη δημιούργησε η Ν.Δ ,για θυμήσου φωτιές ,ανθρώπους καμένους απο μολοτωφ ,η Αθήνα να καίγεται,οι συνδικαληστάδες εν δράση και όλοι εμείς ...χαμένα ανθρωπάκια να δίνουμε 10% στον ΓΑΠ .Η Ν.Δ δεν κατάλαβε τι εστί Σοσιαλιστικό μπλόκο,το μόνο που καταλαβαίνανε ήταν ο ένας να σκάβει το λάκο του άλλου .Και η άλλη περίπτωση να έχουνε βάλει το χέρι στο μέλι και οι εξπερ στη διαπλοκή να τους λένε κάνετε μοκο γιατί οι φυλλάδες αύριο το πρωΐ θα έχουνε χρώμα ροζ.....όλα τα χρώματα της ίριδος.

  11. avanti avatar
    avanti 24/11/2011 17:28:37

    Αυτή η φωτογραφία Παπαδήμου - Βενιζέλου είναι σκέτο δηλητήριο. Τους βλέπεις και αρωσταίνεις. Αν μπορούσατε τουλάχιστον να μην τους βάζετε .... θα προσφέρατε τεράστεια υπηρεσία αγαπητό Antinews ......

  12. helios avatar
    helios 24/11/2011 22:25:34

    -Ανασύσταση της ΜΟΜΑ και πολλών άλλων μορφών της, οι οποίες δεν θα επικεντρωθούν μόνο στον κατασκευαστικό κλάδο, αλλά και σε άλλους κλάδους και τομείς αναλόγως των αναγκών που έχουν δημιουργηθεί και θα δημιουργηθούν στο μέλλον.

    - Αντικατάσταση του επιδόματος ανεργίας με επίδομα εργασίας.Όσο πιο βαριά είναι η εργασία, τόσο μεγαλύτερο θα είναι το επίδομα εργασίας.

    -Ισχυρά και σοβαρά αντικίνητρα προκειμένου οι επιχειρήσεις να μην προσλαμβάνουν αλλοδαπούς π.χ. υψηλότερη φορολογία / υψηλότερες εισφορές/ υψηλότερα δημοτικά τέλη/περισσότερα ένσημα κλπ....
    π.χ. μείωση των ασφαλιστικών εισφορών για τους Έλληνες κατά 25% και ταυτόχρονη αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών για αλλοδαπούς από χώρες της Ε.Ε. κατά 50% και για αλλοδαπούς από τρίτες χώρες κατά 100%.

    -Ισχυρές μετατάξεις δημοσίων υπαλλήλων.Ακόμη και αν είναι στον τομέα της καθαριότητας. Με τον τρόπο αυτόν θα μπορούσαμε να απαλλαγούμε και από τους εργολάβους και υπεργολάβους ( πολλοί από τους οποίους πλέον είναι αλλοδαποί π.χ. στην καθαριότητα) που τους πληρώνουμε εκατομμύρια ευρώ και που απασχολούν σχεδόν αποκλειστικά αλλοδαπούς.

    -Διοχέτευση 200.000 - 300.000 δημοσίων υπαλλήλων στον ιδιωτικό τομέα (κατά βάση σε επιχειρήσεις με εξαγωγικό χαρακτήρα και όχι μόνο) με το κράτος να αναλαμβάνει το 30% - 40% του μισθού τους στη νέα τους εργασία για τα επόμενα τρία έως πέντε χρόνια. Υπάρχουν ολόκληρες βιομηχανικές ζώνες, ξενοδοχεία κλπ... όπου ο έλληνας εργαζόμενος είναι είδος προς εξαφάνιση, θα μπορούσε λοιπόν με αυτόν τον τρόπο να αντικατασταθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό οι αλλοδαποί.