#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/11/2012 21:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φορο-κεραμίδα και στα φωτοβολταϊκά



Φόρο από 25% έως 35% επί τους τζίρους τους θα κληθούν να πληρώσουν όσοι επένδυσαν τα τελευταία χρόνια στα φωτοβολταϊκά. Στο πολυνομοσχέδιο θα υπάρχει η επιβάρυνση αυτή η οποία ουσιαστικά τινάζει στον αέρα τις επιχειρήσεις αλλά και τους αγρότες που «έσπειραν» φωτοβολταϊκά στα χωράφια τους και τώρα θα αποκτήσουν… συνέταιρο την εφορία. Παράλληλα, θα παγώσει τα επενδυτικά σχέδια όσων ήθελαν να μπουν στην αγορά και θα καταστρέψει τον κλάδο ο οποίος ήταν ραγδαία ανερχόμενος στην Ελλάδα.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το ποσοστό της εισφοράς επί του τζίρου αναμένεται να ξεκινήσει από το 25% για τα φωτοβολταϊκά που άρχισαν να λειτουργούν πριν από 7 χρόνια. Για τα προγράμματα που άρχισαν να λειτουργούν από την 1η Ιανουαρίου 2012 η εισφορά αυτή θα είναι 35%, ενώ για το ενδιάμεσο διάστημα τα τέλη θα φτάνουν το 29%.

Η μεγαλύτερη εισφορά που φτάνει στο 35% θα ισχύσει εάν επιβεβαιωθούν οι πληροφορίες για περίπου 50% των μονάδων, καθώς από τον Ιανουάριο του 2012 η εγκατεστημένη ισχύς ήταν 500 μεγαβάτ και τον Σεπτέμβριο έφτανε τα 974 μεγαβάτ.

Κάποιες χιλιάδες Έλληνες πίστεψαν το κράτος που τους παρότρυνε να επενδύσουν στα φωτοβολταϊκά, από τα σπίτια τους μέχρι τα χωράφια στην επαρχία. Κι αφού έριξαν δεκάδες χιλιάδες ευρώ ο καθένας, από τη μια τους μειώνεται η τιμή με την οποία αγοράζει η ΔΕΗ από αυτούς κι από την άλλη τους έρχεται η απίστευτη φορο-κεραμίδα.

Και ύστερα λένε στους Έλληνες να γίνουν τολμηροί, να ρισκάρουν, να κάνουν επενδύσεις αντί να είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Μα όταν το ίδιο το κράτος διαλύει την επιχειρηματικότητα, περιμένουμε να δούμε ανάπτυξη σ’ αυτή τη χώρα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 05/11/2012 21:48:47

    Πλεον η κατασταση εχει γινει αστεια! Ενταξει το καταλαβαμε πρεπει η ταμπελα που γραφει ΝΔ να κατεβει, πρεπει το κομμα να διαλυσει και ενω θα παμε σε νεα σχηματα, να γινει Κυβερνηση ο Συριζα.

    ΟΚ, απλα μερικοι μην νομιζουν οτι ολη αυτη τη φορο-επιδρομη κατα της Ελληνικης μεσαιας ταξης, θα τη χρεωθουν οι ταμπελες των 2 κομματων που μετα θα διαλυσουν. Προσωπα θα τη χρεωθουν... κι ο καθενας ας ψηφισει οτι νομιζει...

  2. Λεφτα γιοκ avatar
    Λεφτα γιοκ 05/11/2012 21:55:54

    Ποια επιχειρηματικότητα; Προφανώς δεν ξέρετε τίποτα. Το 95% του κεφαλαίου το έβαζαν οι τράπεζες και μετα απο 5 χρόνια, ο ιδιώτης καθόταν στο σπίτι του και εβγαζε 70.000ε τον χρόνο άκοπα απο το κράτος

    • ΚΚ avatar
      ΚΚ @ Λεφτα γιοκ 06/11/2012 00:48:26

      Πόσο άσχετος είσαι??? Πόσο???

  3. sagini avatar
    sagini 05/11/2012 21:58:49

    Ποτε επιτελους θα μαθουμε σε αυτη τη χωρα οτι αλλο ειναι επενδυτης και αλλο επενδυτης ΑΠΕ . Ο επενδυτης ΑΠΕ υπαρχει μονον , για τις εγγυημενες τιμες (ταριφες-FIT ) στο προιον του για 20-25 χρονια .Ο επενδυτης ΑΠΕ , λειτουργει παρασιτικα και μονον . Τα λεφτα αυτα (κερδη)τα πληρωνει ο Ελληνας καταναλωτης παρα την θεληση του. Ο επενδυτης ΑΠΕ , δεν ανελαβε ποτε κανενα ρισκο , αφου τα κερδη του τα εγγυαται το κρατος για 25 χρονια . Αυτο δεν γινεται για καμοια αλλη επενδυση σε οποιονδηποτε τομεα .

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ sagini 05/11/2012 22:09:23

      +1000!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ sagini 05/11/2012 22:14:22

      Άντε να δούμε ποιους έχει ακόμα να στοχοποιήσει ο φθόνος ορισμένων και τι μορφές ακόμα θα πάρει ο κοινωνικός αυτοματισμός...

  4. Περαστικος avatar
    Περαστικος 05/11/2012 22:34:44

    Μαλιστα εσενδα δλδ σε ενδιαφερει αν λεγονται επενδυτες και οχι η κοροιδια προς το προσωπο τους;Εριξαν τα χρηματα τους σε κατι που τους προτεινε το κρατος,υπεγραψαν ενα συμβολαιο και ξαφνικα ερχεται και αλλαζει τους ορους το κρατος.Αν στο απλο δεν μπορει το κρατος να κανει κατι σωστο το κρατος που δημιουργησατε εσεις με την ψηφο σας τοτε φαντασου στα ποιο δυσκολα θεματα.Και μετα σας φταιει ο Συριζα που θα ερθει και θα δεσμευσει τις καταθεσεις.
    Πληροφοριακα οι Απε αναπτυσονται παγκοσμιως,δεν ειναι ελληνικη μοδα.

  5. nestor avatar
    nestor 05/11/2012 22:54:50

    Ακόμη και οι παπατζήδες στην Ομόνοια σε ένα απο τα τρία φύλλα είχαν τον παπά.
    Το κράτος σε βάζει να ψάξεις βρείς τον παπά και στα τρία φύλλα έχουν ένα εφτάρι ένα οχτάρι και μιά ντάμα.
    Σκεφτόμουν να στήσω έναν πάγκο να πουλήσω κεράκια στην Ανάσταση αλλα δεν θα το τολμήσω τελικά, είναι μεγάλο το ρίσκο.

    • Karkampounas avatar
      Karkampounas @ nestor 05/11/2012 23:02:29

      Καλό! Να συμπληρώσω όμως ότι από τις φάκες που στήνει κατά καιρούς το Ελληνικό Κράτος αυτή ήταν η πιο προφανής. Δεν έβγαιναν τα κουκιά από την αρχή καθώς το είχαν παρακάνει και για να τραβήξουν τον κάθε λαουτζίκο τάζανε λαγούς με πετραχείλια. Με ένα σπάρο όμως 2 τριγώνια: Κατάφερε (κυρίως) η Γερμανία να πουλήσει στα Ελληνικά πειραματόζωα του κόσμου τα panels για μια τεχνολογία που συνεχώς βελτιώνεται + ότι τώρα θα τους τα πάρει και από τους φόρους! Να ζήσουν τα κορόιδα.

      • Κυαίστωρ avatar
        Κυαίστωρ @ Karkampounas 06/11/2012 00:18:55

        Κάποτε έλεγαν "πάρτε αμάξια μεγάλου κυβισμού" και μόλις τα αγόρασαν όσοι τα αγόρασαν εν πάσει περιπτώσει έπεσε ο βούρδουλας πάνω τους...

        Αθάνατο ελληνικό κράτος...

  6. Σταύρος avatar
    Σταύρος 05/11/2012 23:23:49

    Άντε να το στείλω χωρίς τους υπερσυνδέσμους οι οποίοι μάλλον δυσκολεύουν τον moderator.


    Πλάκα κάνεις ρε φίλε όταν γράφεις για παρότρυνση σε… “φωτοβολταϊκές επενδύσεις?!
    Επένδυση είναι να βάλεις ένα 12ωρο άχρηστο πράγμα στην ταράτσα σου και να περιμένεις τους μ@λάκες να στο πληρώνουν με αυξήσεις στα δικά των τιμολόγια?
    Επένδυση έκαναν και οι βλάχοι στο Αγρίνιο πέρσι τέτοιον καιρό, “προσθέτοντας πεντοχίλιαρα” για να σηκωθεί η αίτησή των πρώτη για φωτοβολταϊκά και στο τέλος έκατσαν στον ανθό όταν η ΔΕΗ δήλωσε ότι οι άδειες είχαν σταματήσει να γίνονται δεκτές από το καλοκαίρι!
    Δεν με κάνω αβάντα αλλά διάβασε με εδώ και διάβασε για τα ΠΑΣΟΚόσκυλα, Βολευτές και ΠΑΣΕΓΕΣ, ανακατεμένα στην κομπίνα!
    h**p://gamostavros.blogspot.co.uk/2011/01/mega.html

    Θέλουν οι Γερμανοί να επενδύσουν σε φωτοβολταϊκά και ανεμογ@μήτριες και ότι άλλο?
    Βεβαίως και πολύ ευχαρίστως!
    Οι απαιτούμενες προϋποθέσεις εδώ!
    h**p://gamostavros.blogspot.co.uk/2011/10/blog-post_08.html

    Και φυσικά τα πάντα όλα για την “πράσινη απάτη“!
    h**p://gamostavros.blogspot.co.uk/2011/10/blog-post_18.html

  7. Περαστικος avatar
    Περαστικος 05/11/2012 23:28:57

    Πες τα γιατι θα τρελλαθουμε βραδιατικο.Τελικα οχι μισθοι βουλγαριας μας αξιζουν αλλα μισθοι κινας με βουρδουλα βορειας κορεας μπας και λειτουργησουν καποια μυαλα...

  8. Karenin avatar
    Karenin 05/11/2012 23:54:25

    Δεν κατάλαβα, ποια η διαφορά απο τον ελεύθερο επαγγελματία που θα φορολογηθεί με τα ίδια ποσοστά; Και ούτε πιστευω ότι στην σύμβαση τους υποσχέθηκαν αφορολόγητο.

  9. nestor avatar
    nestor 06/11/2012 00:28:35

    Πρόκειται για εισφορά στον τζίρο 25-35%.
    Δηλαδή τζίρος 100.000 χ 35%=35.000 χαράτσι.
    Σου μένουν 65.000- έξοδα (δάνεια ασφάλιση λειτουργικά κτλ) = 20.000
    Στα 20.000 θα πληρώσεις και φόρο εισοδήματος.
    Δεν έχω καμια σχεση με ΦΒ ούτε εγώ ούτε συγγενής μου.
    Αλλα θεωρώ άδικο το χαράτσι στον τζίρο απο την στιγμή που είναι γνωστό ότι το 99% των ΦΒ φτιάχτηκε με δάνεια και με αυτή την εξέλιξη θα τα πάρουν όλα οι τράπεζες.

  10. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 06/11/2012 00:40:23

    Τα πράγματα είναι απλά . Αν κάποιοι δεν τα καταλαβαίνουν τότε δυστυχώς έχουν πρόβλημα κατανόησης εκτός αν κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν. Το Ελληνικό Δημόσιο (ΔΕΗ) συντάσσει ένα συμβόλαιο το οποίο ορίζει ρητά το αφορολόγητο των κερδών. Αν κάποιοι έχουν πρόβλημα με τις άδειες , τον τρόπο που δόθηκαν κτλ είναι άλλο από την καταστρατήγηση μιας συμφωνίας κοινά αποδεκτής . Αν τα χρήματα προέρχονται από δάνειο τότε δεν υπάρχει υπόλοιπο να πληρωθούν οι φόροι. Το Ελληνικό Δημόσιο συνεχίζει να είναι αναξιόπιστο , και επειδή το Δημόσιο γενικά είναι απρόσωπο αναξιόπιστοι ήταν και είναι αυτοί που το διοικούν.

  11. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 06/11/2012 00:41:33

    Δεν έχω σχέση με ΦΒ . το τονίζω γιατί εδώ πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας

  12. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 06/11/2012 03:49:24

    Συμφωνώ με τον ¨Λεφτα γιοκ¨.. Ειναι και ο λόγος που πληρώνουμε κερατιάτικα στη ΔΕΗ αλλά και ο λόγος που μπαίνει μέσα συνεχώς από το 2010. Επίσης ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΚΟΡΥΦΕΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΑ! ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΔΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΡΣΩΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ!

  13. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 06/11/2012 03:53:09

    Τώρα τελευταία γεμίσαμε "frozen greek yoghurt". Οταν περάσει κι αυτή η μόδα και κλείσουνε όλα τους, πάλι το κράτος θα βρίζουνε.... Ετσι αρπακολλατζίδικα, καταστρέψανε κορυφογραμμές και χωράφια σε όλη την Ελλάδα. Προσγειώνεσαι στο Ελ.Βενιζέλος και βλέπεις ολοένα και λιγότερα αμπέλια και περισσότερα φωτοβολταϊκά.. ΑΙΣΧΟΣ. ΤΕΡΜΑ!

  14. fantomas avatar
    fantomas 06/11/2012 08:20:06

    και εγω δεν γουσταρω ουτε την ραδιενεργεια ουτε το καρβουνο! ολα αυτα δεν λενε τιποτα, επειδη η διοικηση στην Ελλαδα ειναι μπουρ---0 και κουμαντο κανει ο Φωτοπουλος (με την πλατη της ΔΑΚΕ)

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ fantomas 06/11/2012 23:41:40

      Η Ελλάδα ΔΕΝ έχει ραδιενέργεια! Οσο για το κάρβουνο, είναι πάμφθηνο, ατέρμον και το κυριότερο, ΝΤΟΠΙΟ! Και υπάρχουν εξαιρετικοί τρόποι να έχει κανείς ΚΑΘΑΡΗ ενέργεια από αυτό!

  15. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 06/11/2012 09:09:56

    Εγώ θέλω να πουλάω αέρα.
    Να μου δώσει το κράτος μερικές χιλιάδες ευρά, να στήσω μια φουρφούρα ψηλά στα βουνά που θα στέλνει καθαρό αέρα στην πόλη.
    Θέλω και για 100 χρόνια συμβόλαιο ότι θα αγοράζετε τον αέρα μου, και καμία φορολόγηση στα κέρδη.
    Είναι πολύ αποδοτική, πράσινη και καθαρή ενέργεια.
    Δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς.
    Θα κλείσω και την στάνη, τι θα θέλεις τα παλιοπρόβατα που βρωμάνε κιόλας τον αγέρα με τις κοπριές τους.
    Θα κάαααθομαι και το φουρφούρι θα δουλέβει για μένα..
    Και εσείς οι πρωτευουσιάνοι πληρώνεται χωρίς να φωνάζεται ...
    ΑΠΕς είμαι και φαίνομαι, οπότες μόκο.

    Εν ολίγοις ψάχνω για κορόιδα, είστε?

  16. sagini avatar
    sagini 06/11/2012 09:53:20

    Η "Ευρώπη" της Γερμανίας είναι χυδαία. Δημιούργησαν έναν νέο φόρο , τον "φόρο ρυπων" ( απο 1 Ιαν. 2013 ) , δήθεν για να μας σώσουν από την ανύπαρκτη κλιματικη αλλαγη, και ο μόνος τροπος για να γλυτώσουμε τον φόρο, ειναι να βάζουμε ΑΠΕ ( αιολικά ή φ/β )(που εισάγουμε μαζί με τις σχετικές σαβούρες, βασικά από την Γερμανία. Και επειδή τα ΑΠΕ άχρηστα και πανάκριβα, τα χρηματοδοτούμε εμείς, με την αναγκαστική αγορά του τυχαίου ρεύματος από το δίκτυο της ΔΕΗ , υποχρεωτικά, και σε φουσκωμένες τιμές, 3-8 φορές, πάνω από το συμβατικό. ''Πράσινη απάτη'' για ηλιθίους.

    • dimx avatar
      dimx @ sagini 06/11/2012 10:29:52

      Εχεις απολυτο δικιο και φαινεται οτι γνωριζεις το θεμα σε αντιθεση με τους φωνασκουντες «επενδυτες» που σκιζουν τωρα τα καλσον τους λες και οταν μειωνονται οι μισθοι και συνταξεις , αυξανονται οι φοροι και καταργουνται δικαιωματα δεκαετιων δεν ειναι εξαπατηση αυτων που τους ψηφισαν να κανουν τα αντιθετα.
      Ελπιζω αυτο που γραφεις για τους Γερμανους φιλους μας να δημιουργησει καποιες αμφιβολιες σε οσους πιστευουν οτι ψηφιζοντας οτι μας λενε οι Γερμανοι θα περασουμε εμεις καλα και αυτοι καλυτερα .

      • sagini avatar
        sagini @ dimx 06/11/2012 19:52:35

        Σαν μαγνήτης τραβάει τον κερδοσκόπο η επιδότηση .
        Σίγουρα και εγγυημένα κέρδη για 25ετία , χωρίς το παραμικρό ρίσκο , για τους απανταχού κερδοσκόπους και τυχοδιώκτες .
        Η πράσινη ανάπτυξη δηλ. η'' πράσινη απάτη'' , τους έχει βαφτίσει πλέον ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ ΑΠΕ .
        Όλοι θυμούνται τον ΓΑΠ τον αδελφό του ,την I4sence , και την Μπιρμπίλη και τον Παπακωνσταντινου . Ήταν η φωνή της προπαγάνδας των AΠΕ στην Ελλάδα.!!!
        Με την πάροδο τόσων χρόνων, η προπαγάνδα των πράσινων τρομο-εμπόρων του κλίματος , σχεδον έπεισε την κοινή γνώμη οτι πράγματι οι κρατικοδιαιτοι τυχοδιώκτες , κερδοσκόποι είναι ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ !!!!
        Έτσι ο κάθε τυχάρπαστος που μπορεί να δανειστεί μερικά εκατομμύρια απο τις πράσινες Τράπεζες, γίνεται αμέσως ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ ΑΠΕ .
        Η λέξη επενδυτής έχει χάσει το αληθινό της νόημα , απο την προπαγάνδα τους.
        Οι τράπεζες κέρδισαν απίστευτα λεφτά αφού τα δάνεια των ΕΠΕΝΔΥΤΩΝ ΑΠΕ είχανε και έχουν την κρατική εγγύηση των επιδοτήσεων για πολλα χρονια .
        Έτσι ήταν όλοι κερδισμένοι . Τράπεζες, τυχοδιώκτες , διαπλεκόμενοι , διαφθορείς, πολυεθνικες , ΜΚΟ, Ε Ε , κυβερνήσεις ,τύπος, ΜΜΕ , ερευνητές κλπ,κλπ.
        Μόνο που δεν ειχαν υπολογίσει την οικονομική κριση που
        ηρθε σαν τυφώνας .
        Ο ήλιος και ο αέρας ειναι τζάμπα. Ομως τα κοστόλογια μετατροπής τους , σε ηλεκτρική ενέργεια ειναι πανάκριβα με την υπαρχουσα σήμερα τεχνολογία. Μόνο για πολυ πλούσιους η για ηλίθιους.

    • αβαρία avatar
      αβαρία @ sagini 06/11/2012 14:25:37

      Οχι απλώς απάτη αλλα φάκα κυριολεκτικά γιατί σε λίγες μέρες που θα ιδιωτικοποιηθεί η ΔΕΗ θα χρηματοδοτούμε και τα νέα αφεντικά της (Γερμανοί?) δήθεν για να συντηρούν τους "πράσινους επενδυτές" οι οποίοι στο εξής θα παίρνουν ίσα-ισα τα τοκοχρεωλύσια για τα δάνεια και όταν αποσβέσουν το χρέος τους θα τους μείνουν στο χέρι ενα μάτσο άχρηστα μη αποδοτικά και ξεπερασμένης τεχνολογίας πανελς....

  17. kastis avatar
    kastis 06/11/2012 11:06:44

    Έχουμε ηλιοφάνεια τις περισσότερες μέρες τον χρόνο. Θα μπορούσαμε να το εκμεταλλευτούμε διπλά. Από την μια να δημιουργήσουμε μια ισχυρή βιομηχανία παραγωγής φ/β συστημάτων και από την άλλη να δώσουμε κίνητρα για να βάλει φ/β συστήματα ο κόσμος στα σπίτια του. Που σημαίνει άνοιγμα νέων θέσεων εργασίας και εξοικονόμηση πετρελαίου, φυσικού αερίου και λιγνίτη για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Η απλή λογική αυ΄τήν την λύση προβάλλει. Τα συμφέροντα που καθοδηγούν τις κυβερνήσεις όμως άλλα έχουν στο μυαλό τους.

  18. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 06/11/2012 11:54:53

    Δεν τους ενδιαφέρει η ανάπτυξη , γιατί ενοχλεί τους " ανεπτυγμένους ¨"
    ΦΟΡΟΚΑΤΑΙΓΙΔΑ , και μετά αναγκαστική εκτέλεση της υποθήκευσης , γιατί νόμιζε ο κάθε ένας που έσπειρε τσιμέντο στα χωραφάκια του θα τον αφήσει και το σύστημα να καθορίζει ¨ πολιτικές ¨
    ΚΑΙ είναι βέβαια και ένας καλός προπομπός για να έρθουν επενδύσεις ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΗς Μπανανιάς
    -reset οσο ποιο γρήγορα τόσο καλύτερα

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/11/2012 13:21:31

    Όταν δεν είναι ιδιωτικό μικρό σύστημα, είναι άλλο ο επενδυτής (η εταιρεία που εγκαθιστά το σύστημα) και άλλο ο οικοπεδούχος που συνεισφέρει το χωράφι ή άλλο ακίνητο. Και αυτό είναι η συνηθέστερη περίπτωση. Το τί συμβόλαιο συνάπτουν (εταιρικού ή άλλου τύπου) είναι αρκετά σύνθετη ιστορία.
    Είστε βέβαιοι ότι υπόκειται στον φόρο και οι οικοπεδούχοι;
    Και τι ακριβώς θα πεί "τζίρος" σε τέτοια δραστηριότητα;
    Καλό είναι η αρθρογραφία να γίνεται πιό συγκεκριμένη.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 06/11/2012 13:44:29

      "Εξαιρούνται από την επιβολή της εισφοράς τα φωτοβολταϊκά με ισχύ μέχρι 10 κιλοβάτ, που έχουν εγκατασταθεί σε στέγες κτιρίων".
      Ως συνήθως, ο διάβολος χώνεται στις λεπτομέρειες, καλό είναι να ξέρει κανείς γιατί μιλά. Η εισφορά αφορά επιχειρήσεις και όχι ιδιώτες μικροπαραγωγούς.

  20. ERASMUS avatar
    ERASMUS 06/11/2012 14:23:13

    QUIZ ....... Στην Γερμανία που εχει την μιση ηλιοφάνεια από την Ελλάδα ... ποσο πληρώνεται ο Παραγωγός την KW/h ... και πόσο την πλήρωνε το Ελληνικό Κρατος στους Ελληνες Παραγωγούς ( που με βάση την ηλιοφάνεια της Ελλάδας ειχαν απο 50% εως 100% μεγαλύτερη παραγωγη από την Γερμανό ) ???????

    • sagini avatar
      sagini @ ERASMUS 06/11/2012 19:56:13

      Απαντηση 0,13 ΕΥΡΩ Η ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑ

  21. Ραβινος avatar
    Ραβινος 06/11/2012 18:43:06

    +100000!!!Στο χωριο μου το φυσαν και δεν κρυωνει !Οταν τους ελεγα στειλτε τα λαμογια με τα 4χ4 απο κει που ηρθαν γιατι θα σας δεσμευσουν τα χωραφια καμια 25 χρονια και δεν θα περετε μια εαν το κρατος φορολογησει το οφελος μου ελεγαν τωρα ειναι το ζεστο χρημα απο τις Τραπεζες και την ΔΕΗ αυριο ποιος ζει και ποιος πειθαινει !Να λοιπον ποιος πεθαινει καλα να παθουν για να μαθουν οι χωριατες ''επενδυτες '' του κ@λου !

  22. ΧΡΗΣΤΟΣ Π. avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ Π. 06/11/2012 18:45:49

    ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΙΑΚΑ Φ/Β Ή ΟΧΙ?

  23. κλόουν avatar
    κλόουν 23/03/2013 08:51:58

    Είναι μια σειρά ενεργειών , που στόχο έχουν να κάμψουν την ψυχική αντίσταση του ΕΛΛΗΝΑ. Είναι προμελετημένα όλα παιδιά.