#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2012 08:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φοροφυγάδες το ... 55,7% των επιχειρηματιών στον Τουρισμό



Όργιο φοροδιαφυγής εντόπισαν τα κλιμάκια των υπαλλήλων του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος (ΣΔΟΕ) κατά τους ελέγχους που πραγματοποίησαν το χρονικό διάστημα από τις 6 Ιουλίου μέχρι τις 19 Αυγούστου, σε χιλιάδες επιχειρήσεις που λειτουργούν σε τουριστικές περιοχές.

Σύμφωνα με στοιχεία που ανακοινώθηκαν χθες από το υπουργείο Οικονομικών, το μέσο ποσοστό παραβατικότητας έφθασε το 55,7%, ενώ ειδικά σε ορισμένες νησιωτικές περιοχές οι παραβάτες έφθασαν το 65%-80% των ελεγχθέντων! Οι περισσότερες παραβάσεις αφορούσαν σε μη έκδοση (ή ανακριβή έκδοση) αποδείξεων για την παροχή υπηρεσιών και την πώληση αγαθών σε αιγιαλούς και παραλίες. Οι 2.266 επιχειρηματίες στους οποίους εντοπίστηκαν οι συγκεκριμένες παραβάσεις δεν δικαιούνται πλέον το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ για τα φετινά εισοδήματά τους. Θα κληθούν, δηλαδή, να πληρώσουν φόρο 10% από το πρώτο ευρώ του συνολικού ετησίου εισοδήματος που θα δηλώσουν το επόμενο έτος για το 2012. Επιπλέον, για κάθε μία απόδειξη που δεν εξέδωσαν θα κληθούν να πληρώσουν πρόστιμο 800 ή 1.200 ευρώ με ανώτατο πλαφόν το 15πλάσιο των ποσών αυτών, ενώ παράλληλα θα βρεθούν αντιμέτωποι με την άσκηση ποινικών διώξεων και με την επιβολή ποινών φυλάκισης, καθώς για όλες τις περιπτώσεις έχει ήδη ενημερωθεί ο οικονομικός εισαγγελέας.

Ειδικά, για κάθε περίπτωση, κατά την οποία οι αποδείξεις που δεν εκδίδονται υπερβαίνουν τις 10 ή τα 500 ευρώ σε αξία, προβλέπεται η άμεση άσκηση ποινικής δίωξης και ο παραβάτης απειλείται πλέον με άμεση σύλληψη και επιβολή ποινής φυλάκισης, βάσει της διαδικασίας του Αυτοφώρου! Ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες από το ΣΔΟΕ, σε καμία από τις περιπτώσεις παραβατών που εντοπίστηκαν από τους συγκεκριμένους ελέγχους δεν πραγματοποιήθηκαν συλλήψεις ούτε εφαρμόστηκαν οι διαδικασίες περί Αυτοφώρου.

Όπως ανακοίνωσε χθες το υπουργείο Οικονομικών, από τις 6/7 μέχρι τις 19/8/2012 πραγματοποιήθηκαν από το ΣΔΟΕ 4.067 έλεγχοι σε περιοχές με μεγάλη τουριστική κίνηση και αυξημένη οικονομική δραστηριότητα. Στους 2.266 από τους ελέγχους αυτούς διαπιστώθηκαν συνολικά 31.237 παραβάσεις, δηλαδή το συνολικό ποσοστό παραβατικότητας διαμορφώθηκε στο 55,7%.

Τα υψηλότερα ποσοστά διαπιστώθηκαν σε Ρέθυμνο (84%), Ηράκλειο (77,8%), Κω (77,5%), Νάξο (73,9%), Χανιά (73,1%) και Ρόδο (72,2%). Σε Μύκονο και Σαντορίνη τα αντίστοιχα ποσοστά είναι 64,5% και 68,4%.




 ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΩ ΤΟΥ 60%, ΟΠΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΣΔΟΕ ΑΠΟ 6/7/2012 ΕΩΣ 19/8/2012




 


ΣΥΝΟΛΟ ΕΛΕΓΧΩΝ


ΣΥΝΟΛΟ ΠΑΡΑΒΑΤΩΝ


ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ


ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟ-ΤΗΤΑ




ΜΥΚΟΝΟΣ


203


131


2.439


64,5%




ΘΗΡΑ


228


156


624


68,4%




ΠΑΡΟΣ -ΑΝΤΙΠΑΡΟΣ


124


79


2.804


63,7%




ΝΑΞΟΣ


46


34


181


73,9%




ΚΕΑ


20


13


70


65,0%




ΣΥΡΟΣ


71


43


310


60,6%




ΖΑΚΥΝΘΟΣ


39


26


419


66,7%




ΙΘΑΚΗ


9


6


17


66,7%




ΚΕΡΚΥΡΑ


138


84


651


60,9%




ΛΕΥΚΑΔΑ


70


45


491


64,3%




ΡΟΔΟΣ


151


109


1.814


72,2%




ΚΩΣ


102


79


1.254


77,5%




ΛΕΣΒΟΣ-ΧΙΟΣ


53


32


64


60,4%




ΣΑΜΟΣ


34


23


59


67,6%




ΧΑΝΙΑ


119


87


445


73,1%




ΗΡΑΚΛΕΙΟ


27


21


52


77,8%




ΡΕΘΥΜΝΟ


25


21


58


84,0%




ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ ΣΗΤΕΙΑ


27


17


27


63,0%




ΕΥΒΟΙΑ -ΣΚΥΡΟΣ


209


150


13.081


71,8%




ΚΑΣΤΟΡΙΑ- ΚΟΖΑΝΗ-ΦΛΩΡΙΝΑ


52


33


99


63,5%




ΜΕΣΣΗΝΙΑ


86


52


970


60,5%




ΚΟΡΙΝΘΙΑ


80


54


398


67,5%




 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tzimanis avatar
    Tzimanis 22/08/2012 08:34:44

    Αυτός είναι ο περίφημος ιδιωτικός τομέας της Ελλάδος. Να τον χαιρόμαστε.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Tzimanis 22/08/2012 09:27:39

      Αυτός είναι ο τουριστικός/σιτιστικός τομέας της Ελλάδας (μαζί και κάνα δυο άλλοι), εκτός αν με την ίδια λογική βάζετε τον γιατρό και τον δάσκαλο στο ίδιο καζάνι με τον ΔΕΚΟτζή.

      • Tzimanis avatar
        Tzimanis @ TopGunZ 22/08/2012 09:41:39

        Ο ιδιωτικός τομέας είναι της αρπαχτής, και όπου δεν είναι είναι κρατικοδίαιτος.
        Και συμφωνώ πως άλλο ο μάγκας της ΔΕΚΟ που παντελονιάζει 6-7 χιλιάρικα τον μήνα, και άλλο ο δάσκαλος. Και οι δυο τσουβαλιάζονται στην κατηγορία δημόσιοι υπάλληλοι απο κάποιους νεοφιλελεύθερους βαμπίρ που ευδοκιμούν τελευταίως ακόμη και εδώ μέσα.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Tzimanis 22/08/2012 11:42:17

          Ενώ εσύ τι είδους βαμπίρ είσαι που τσουβαλιάζεις όλους τους μικρομεσαίους επιχειρηματίες? Ο κοινωνικός αυτοματισμός είναι ένα τέρας με δυο κεφάλια ξέρεις.

          • Tzimanis avatar
            Tzimanis @ TopGunZ 22/08/2012 12:04:08

            Είσαι και οξύθυμος και κακοπροαίρετος. Κρίμα.

          • Tzimanis avatar
            Tzimanis @ Tzimanis 22/08/2012 12:44:26

            Και οσοναφορα τους επιχειρηματιες που θαυμάζεις,ακόμα με χρωστάνε δεκάδες μεροκάματα ενω οι ίδιοι πρόλαβαν και τα έστειλαν έξω με τσουβάλια τα λεφτά τους.
            Κακομίρη μου.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Tzimanis 22/08/2012 15:36:20

            Εγώ είμαι κακοπροαίρετος? Που έχεις γεμίσει το αντινέα με σχόλια εναντίον μου και βρίζεις όποιον είχε επιχείρηση επειδή εσύ έμπλεξες με απατεώνες? "Ο ιδιωτικός τομέας είναι της αρπαχτής, και όπου δεν είναι είναι κρατικοδίαιτος." Αν αυτό δεν είναι γενικολογία και κοινωνικός αυτοματισμός τι είναι? Δεν ξέρω αν ξύπνησες στραβά ή αν σου έκοψε η μπεσαμέλ, αλλά για σοβαρέψου λίγο. Υπηρέτησες έναν κλάδο που αντιπροσώπευσε την νεοελληνική διαστροφή πολύ παραπάνω από την οικοδομή ή τον δικό μου του αυτοκινήτου και τολμάς να μιλάς? Και στο κάτω κάτω εγώ έχω κάνει την αυτοκριτική μου και αναγνωρίζω τα λάθη του κλάδου μου. Αλλά δεν ζητάω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, όπως ο κάθε πικραμένος εδώ που αρχίζει κι αμολάει κάτι κατοστάρικα χιλιάρικα απολύσεις ΔΥ.

  2. Geros avatar
    Geros 22/08/2012 09:29:49

    Θα έπρεπε να διορθώσετε τον τίτλο , δεν μιλάμε για τους Έλληνες επιχειρματίες γενικά αλλα για τους εστιάτορες τουριστικών περιοχών , επίσης δεν μιλάμε για φοροφυγάδες αλλα για μια γκάμα παραβάσεων που ξεκινάει από απλές παρεξηγήσεις , παρατυπίες η παραλείψεις και φυσικά φτάνει μέχρι την φοροδιαφυγή.
    Νομίζω ότι η συγκεκριμένη καλοκαιρινή έφοδος του ΣΔΟΕ ήταν αποτυχία , οι ελεγκτές επέδειξαν υπερβάλλοντα ζήλο και βάση της νομοθεσίας οποιοσδήποτε μπορεί να βρεθεί ένοχος για μη κόψιμο αποδείξεων , όχι γιατί φοροδιαφεύγει αλλα επειδή ο νομος είναι παράλογος. Είναι μια Ελληνική πατέντα που απαιτεί ανά πασα στιγμή στο κάθε τραπέζι να υπάρχουν αποδείξεις που να αντιστοιχούν στα προϊόντα που υπάρχουν στο τραπέζι , ακόμα και η τρόικα όταν το είδε είπε ότι ήταν θεοπάλαβο , σε βγάζει παραβάτη για ψηλού πήδημα.
    Φέτος πήγα διακοπές στην Λευκάδα και στην Εύβοια , και τα δυο αυτά νησιά βγήκαν πρωταθλητές στην φοροδιαφυγή από τους ελεγχους του ΣΔΟΕ αλλα εγώ δεν θυμάμαι να μην μου έχουν δώσει κάπου απόδειξη. Στην Αυστρία που επίσης πήγα φέτος το καλοκαίρι δεν θυμάμαι που μου δώσαν απόδειξη! Στην καρδιά της Βιέννης σου δίναν το χαρτί από το μπλοκάκι που κάναν τον λογαριασμό και τίποτα άλλο!
    Οι ελεγκτές το μόνο που κατάφεραν ήταν να δώσουν τροφή σε ανθελληνικά σχόλια στο εξωτερικό , βγάλαμε με τα χερια μας τα ματια μας.
    Σε ένα γεμάτο μαγαζί είναι τεράστιες οι πιθανότητες σε κάποιο τραπέζι να μην υπάρχει μια από τις τόσες αποδείξεις που θα έπρεπε να υπάρχουν , είτε γιατί ο υπάλληλος ξέχασε, είτε γιατί δεν προλαβαίνει η ταμειακή τον ρυθμό των παραγγελιών (ειδικά σε μπαράκια που ο κόσμος παραγγέλνει συνέχεια) , είτε γιατί την πήρε ο άνεμος , είτε γιατί την κατέστρεψε ο πελάτης .

  3. unfair avatar
    unfair 22/08/2012 11:11:47

    Ενδιαφέροντα νούμερα, όμως δεν νομίζω πως είναι κάποια έκπληξη. Εξάλλου, κ ο Πάγκαλος δεν είπε "μαζί τα φάγαμε"?
    Φοροφυγάδες, άρα κ κλέφτες!? οπότε, ας πληρώσουν, ας πάνε κ φυλακή. Απ' ότι είδα, πάνω από 1.000 άτομα πιάστηκαν στην φάκα. Κ μ' αυτό το παράδειγμα, θα συναιτιστούν κ οι υπόλοιποι κ θα κόβουν αποδείξεις.
    Αποτέλεσμα, η αύξηση των εσόδων του κράτους, κ έτσι δεν θα χρειαστούν όλα αυτά τα "δύσκολα" μέτρα.
    Έτσι είναι? ή κάπου δεν είναι σωστός ο λογισμός?
    Μήπως, παράλληλα θα κλείσουν κ 1.000 επιχειρήσεις? Μήπως θα μπουν ακόμα 1.000 οικογένειες στην ανεργία? άρα, θα λείψουν ακόμα περισσότερα χρήματα από την αγορά. Θα 'νοιξουν καινούργιες κ θα είναι νόμιμες... Ή μήπως θα μειωθούν οι τιμές?
    Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί κάποιος φοροδιαφεύγει? Υπάρχουν 3 κατηγορίες:
    - αυτοί που έτσι κ αλλιώς, θα έκλεβαν ώστε να κάνουν περιουσίες.
    - αυτοί που για να επιβιώσουν, "πρέπει" να κλέψουν.
    - αυτοί που είναι στο ενδιάμεσο κ παράλληλα είναι κ άσχετοι με τα φορολογικά.
    Τα βασικά προβλήματα είναι τα εξής 2:
    - Κάποιοι νομίζουν, πως έτσι κ θα κάνουν μια επιχείρηση, θα θησαυρίσουν κ μάλιστα σε χρόνο dt.
    - Το φορολογικό καθεστώς!
    Οι μοναδικές λύσεις, είναι πολιτικές! κ αφορούν την παιδεία [ηθική κ διαπαιδαγώγηση] κ το δίκαιο [συνάμα πιο ΑΠΛΟ κ ΣΤΑΘΕΡΟ] σύστημα φορολόγησης.
    Δεν θα επεκταθώ περισσότερο, γιατί δεν θέλω να δημιουργήσω flame, σ' ένα τόσο σημαντικό θέμα, που πρέπει κάποια στιγμή να συζητηθεί σοβαρά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ unfair 22/08/2012 11:41:15

      Μέχρι το 2009, όπου δεν υφίστατο βεβαίως κανένα θέμα "να κλέψουν για επιβιώσουν", ήταν λίγοι εκείνοι που έκλεβαν "έτσι κι αλλιώς, ώστε να κάνουν περιουσίες"; Ή μήπως, ειδικά στις τουριστικές περιοχές, ήταν ο κανόνας και ΗΔΗ έχουν κάνει περιουσίες ικανές να εξασφαλίσουν ακόμα και τα εγγόνια τους;

      Ειδικά κατά την περίοδο της διάλυσης του ΣΔΟΕ (με τη μετονομασία του σε ΥπΕΕ από τον Αλογοσκούφη και τον ουσιαστικό ακρωτηριασμό του), η απόδειξη ήταν άγνωστη λέξη στις τουριστικές περιοχές, ακόμα κι αν τη ζητούσες μετ' επιτάσεως. Ξέρεις πόσες φορές επιχείρησαν να μου πασάρουν μηχανογραφημένο δελτίο παραγγελίας ως δήθεν "απόδειξη"; Φαντάσου λοιπόν τι γινόταν όταν οι περισσότεροι (ή οι αλλοδαποί τουρίστες) δεν ζητούσαν καν!

      • unfair avatar
        unfair @ Αυριανιστής 22/08/2012 12:09:47

        καλέ μου Αυριανιστή,
        ανέφερα, προβλήματα, αιτίες προβλημάτων κ λύσεις.
        καθώς, κ πως πρέπει να συζητηθεί σοβαρά το όλον θέμα.
        προσπαθώ καλόβουλα, να συνεισφέρω στον "δημόσιο" διάλογο κ όχι να καούν ΟΛΟΙ στην πυρά [με την σειρά τους βέβαια, μια οι δημόσιοι, μια οι ιδιωτικοί, μια οι επιχειρηματίες...].
        Κ μην ξεχνάμε, πως μέσα από την μοναδικότητα που έχει ο καθένας μας, ο στόχος είναι να πάμε κ συνολικά σαν κοινωνία πιο μπροστά.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/08/2012 11:14:45

    Χε χε, "τουριστικός τομέας, οικοδομή και ναυτιλία", επί 60 χρόνια οι 3 "ατμομηχανές" της Ελληνικής οικονομίας!
    Και οι 3, διαχρονικές ατμομηχανές της φοροδιαφυγής, εισφοροδιαφυγής και φοροαποφυγής. Και της "μαύρης" κατάμαυρης εργασίας, οι δύο πρώτοι τουλάχιστον.
    Τυχαίο; Δεν νομίζω!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 22/08/2012 11:17:39

      Έκαναν περιουσίες και κατανάλωσαν πάντως, για να λέμε του στραβού το δίκιο.
      Το διεθνές jet set ευγνωμονεί τον απλό Έλληνα φορολογούμενο για την πρόθυνη χρηματοδότηση των δικών του πελατών...
      Και οι κτηματομεσίτες του Λονδίνου επίσης...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 22/08/2012 11:20:29

      Το χειμώνα, που δεν έχουν δουλειά στην Ελλάδα, το Νταβός και το Τσερμάττ χαίρονται ένα σωρό από δαύτους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 22/08/2012 11:51:03

      Ο "τουριστικός τομέας", Θείο, κατάφερε να πετύχει (κυρίως κατ' απαίτησή του) τη μαλδιβοποίηση της αγοράς εργασίας. Πλέον, η εργασία στον τομέα αυτό γίνεται και επίσημα με όρους γαλέρας.

      Το κακό είναι όμως που το κράτος δεν φρόντισε να υπάρξει αντίστοιχη μαλδιβοποίηση και στη... φορολογική πειθαρχία. Σ' αυτό το νησιωτικό κράτος, ακόμα και τα σαντουιτσάδικα κόβουν λεπτομερείς αποδείξεις, όπου αναγράφεται μέχρι και η... σύσταση του σάντουιτς (τι περιείχε μέσα)! Βέβαια, εκεί μέχρι πριν από 2-3 χρόνια είχαν... οιονεί δημοκρατία (ο πρωθυπουργός "εκλεγόταν" με σταλινικά ποσοστά) και οι νόμοι είναι δρακόντειοι. Ενώ εδώ, που οι κυβερνήσεις τελούν υπό την ομηρία των σαλονάτων ψευτοαριστερών του Κουβέλη, βλέπετε τι κατάσταση δημιουργεί η πολλή "διαβούλευση"...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 22/08/2012 11:58:43

        Aγορά εργασίας όπως στις Μαλδίβες και φορολογική συνείδηση όπως στο Τρινιτάντ εντ Τομπάγκο.
        Ενδιαφέρων συνδυασμός: Η Ελλάδα των 7 θαλασσών και των 3 ηπείρων.
        Έ ρε "μπουρλότο" αλά Σαπφώ Νοταρά που τους χρειάζεται...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Ο Θείος 22/08/2012 12:13:20

          Τι γίνεται στο Τρινιντάντ/Τομπάγκο, Θείο; Πληρώνει κι εκεί... μόνο όποιος γουστάρει; Τι λες, πάμε να ανοίξουμε μια off-shore;

  5. Nikitas avatar
    Nikitas 22/08/2012 11:22:26

    Καμία έκπληξη. Η Ύδρα μας δείχνει το δρόμο της φοροδιαφυγικής επανάστασης.

  6. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 22/08/2012 11:37:06

    Πρέπει να τους κλείσουν άμεσα τις επιχειρήσεις τα άλλα είναι ημίμετρα

  7. armageddon avatar
    armageddon 22/08/2012 11:50:23

    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΕΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ.ΠΟΥ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΘΑ ΚΟΠΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ.

  8. TARAMAS avatar
    TARAMAS 22/08/2012 12:39:08

    ‘Όπως συμβαίνει συνήθως στην Ελλάδα, έχουμε χάσει τα αυτονόητα. Η φοροδιαφυγή είναι παρανομία, όπως είναι και η κλοπή ή η ληστεία κλπ. Αρμόδια για την αντιμετώπιση της είναι η εφορία, όπως για την εγκληματικότητα είναι η αστυνομία και η δικαιοσύνη. Αν αυξηθεί η εγκληματικότητα θα ρίξουμε την ευθύνη στους εγκληματίες ή στο κράτος και την αστυνομία που δεν την περιόρισαν; Αν υπάρχει μεγάλη φοροδιαφυγή δεν είναι αυτό ανεπάρκεια των κρατικών μηχανισμών (Εφορία, δικαιοσύνη, νομικό πλαίσιο); Αν στηριζόμαστε στην ηθική των φορολογουμένων, τι τη χρειαζόμαστε την εφορία, ας την καταργήσουμε. Ποια είναι η δουλειά της, γιατί την πληρώνουμε, για να σφραγίζουν χαρτιά; Σε άλλες χώρες με μικρή φοροδιαφυγή, αυτό συμβαίνει επειδή είναι «υγιέστερος» ο ιδιωτικός τομέας ή επειδή δουλεύουν οι κρατικοί μηχανισμοί; Οι έλληνες του εξωτερικού γιατί δεν φοροδιαφεύγουν στα κράτη που ζούνε; Ένας γερμανός που δραστηριοποιείται επιχειρηματικά στην Ελλάδα πιστεύετε ότι δε θα φοροδιαφύγει αν του δοθεί η ευκαιρία; Γιατί, έχει καλύτερα γονίδια; Δεν υποτιμώ τη νοοτροπία και την κουλτούρα, αλλά αυτά δημιουργούνται σιγά σιγά με την πρακτική. Μόλις ο Έλληνας πάει να ζήσει στο εξωτερικό σας πληροφορώ είναι υπόδειγμα πολίτη, διότι ξέρει ότι εκεί δεν τον παίρνει.
    Ατυχήσατε λοιπόν όσοι σπεύσατε να κάνετε κακεντρεχή σχόλια για τον ιδιωτικό τομέα. Αρμοδιότητα για το κυνήγι της φοροδιαφυγής έχει το κράτος και οι δημόσιες υπηρεσίες, εκεί αναζητήστε την αποτυχία, την προχειρότητα, την ανικανότητα, την διαφθορά, την τεμπελιά και την έλλειψη βούλησης.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ TARAMAS 22/08/2012 13:47:05

      Επιτέλους, κάποιος που βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Βαρέθηκα να διαβάζω κουταμάρες, μα το Θεό.

      Σήμερα το πρωί έκανα βόλτα στο κέντρο (Ομόνοια, κρεαταγορά). Πολύ αλλαγμένη εικόνα, είναι βέβαια καλοκαίρι ακόμη, αλλά τουλάχιστον κυκλοφορείς ελεύθερα. Μόνο τα πεζοδρόμια βρωμούν και ζέχνουν, αλλά βεβαίως δεν περίμενα από τον κ.Καμίνη να δραστηριοποιηθεί.

      Και ένα οικονομικό παρεπόμενο: φίλη ασφαλίστρια μου είπε ότι άρχισαν να προσέρχονται Πακιστανοί για να ασφαλίσουν τα μηχανάκια τους, φοβούμενοι τους εντεινόμενους ελέγχους της αστυνομίας. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/08/2012 12:51:12

    Για απλή off-shore:
    Rental income earned by nonresident individuals not engaged in trade or business in Trinidad and Tobago is subject to a flat withholding tax rate of 20%.

    REAL ESTATE TAX, PROPERTY CLASSIFICATION TAX RATE
    Industrial Property 6%
    Commercial Property 5%
    Residential Property 3%
    Agricultural Property 1%

    Συμφέρει φυτεία με κοκκοφοίνικες λοιπόν. Ή με κακαόδενδρα.
    h**p://www.globalpropertyguide.com/Caribbean/Trinidad-and-Tobago/Taxes-and-Costs

  10. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 22/08/2012 13:59:11

    Ανοίξτε τις τραπεζικές κινήσεις των τελευταίων δέκαπέντε ετών όλων αυτών των "κυρίων" και θα δείτε στο πότε μαζέυετε 3 δις στο άψε σβήσε από τα πρόστιμα που θα πρέπει να μπουν.

    Αλλά που...

  11. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 22/08/2012 15:28:35

    Και για όσους λένε ότι οι συγκεκριμένοι έλεγχοι αφορούσαν μόνο εστίαση, τουρισμό , κ.λ.π συναφή ,να δουν τη σημερινή ανακοινωθείσα έρευνα του ινστιτούτου φορολογικών Μελετών όπου όλοι σχεδόν οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες (κυρίως επιστήμονες όπως Δικηγόροι , Μηχανικοί , κ.λ.π) έχουν ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ πάνω από 18-20 χιλ. φοροδιαφυγή έκαστος.
    Αθάνατη και Έντιμη Ιδιωτική Ελλάδα.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 22/08/2012 18:57:55

      Τουλάχιστον αυτοί που έκαναν τη μελέτη, θα έπρεπε να ξέρουν τη διαφορά ανάμεσα σε χαμηλό Σ.Σ.Κ. και σε φοροδιαφυγή. Άλλη μια αποτυχία του δημόσιου τομέα να εισπράξει φόρους, δεν αντιλέγω.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ TARAMAS 22/08/2012 18:59:40

        Μ.Σ.Κ.Κ. αντί Σ.Σ.Κ.