#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2011 20:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φορολογικό πραξικόπημα Βενιζέλου με τις αποδείξεις !



Ταβάνι 300 ευρώ στο όφελος από τις αποδείξεις βάζει το υπουργείο Οικονομικών και μάλιστα αναδρομικά από τις δηλώσεις εισοδήματος του 2010 με μια ρύθμιση οριακής νομιμότητας. Αυτό σημαίνει πως όσοι πήραν φέτος επιστροφές φόρου λόγω των αρκετών αποδείξεων που μάζεψαν, θα κληθούν να τις δώσουν πίσω στην κυβέρνηση, για το ποσό που ξεπερνάει τα 300 ευρώ. Σύμφωνα με τα όσα περιλαμβάνονται στο Μεσοπρόθεσμο η ωφέλεια φόρου που προέρχεται αποκλειστικά από τις αποδείξεις δεν μπορεί να ξεπερνάει τα 300 ευρώ.

Σε περιπτώσεις που έχουν επιστραφεί χρήματα και το όφελος απο τις αποδείξεις ξεπερνούσε τα 300 ευρώ, ξεκαθαρίζεται ότι το επιπλέον ποσο θα χρεωθεί στον φορολογούμενο σαν φόρος με την έκτακτη εισφορά.

Παράλληλα το ποσοστό που ζητείται για την κατοχύρωση του αφορολόγητου πάει στο 25%, ενώ η ποινή φόρου με 10% έναντι του ποσού που δεν θα συγκεντρωθεί παραμένει.

Η ρύθμιση για το 25% θα τεθεί σε εφαρμογή από 1/1/2012. Η παραπάνω πρόβλεψη έρχεται να αντισταθμίσει τα μεγάλα ποσά επισροφών που έδωσε φέτος το υπουργείο Οικονομικών, ως αποτέλεσμα του μέτρου των αποδείξεων.

Όσον αφορά στα έσοδα από το ειδικό τέλος των ελεύθερων επαγγελματιών, αυτά υπολογίζονται από το 2012, κάτι που υποδηλώνει ότι προφανώς το μέτρο θα εφαρμοστεί από τη νέα χρονιά.

Στο σχέδιο του Μεσοπρόθεσμου περιλαμβάνεται ακόμη, η έκτακτη εισφορά σε οχήματα μεγάλου κυβισμού, μεγάλης αξίας ακίνητα, σκάφη και πισίνες. Παράλληλα, "έρχεται" ειδικό τέλος για επιχειρήσεις που εξαιρούνται του αντικαπνιστικού νόμου, ειδικές συμφωνίες νοσοκομείων για παροχή υπηρεσιών σε ασφαλιστικές εταιρείες, χρέωση αλλοδαπών στις υπηρεσίες υγέιας και "κόψιμο" παροχών σε ανασφάλιστους.

 

Οι αποδείξεις που θα χρειάζονται από το 2012

Αρχής γενομένης από το 2012, θα ζητούνται αποδείξεις ίσες με το 25% του εισοδήματος του φορολογούμενου μέχρι 60.000 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι ο αριθμός των αποδείξεων ανά εισόδημα αλλάζει ως ακολούθως:




Aποδείξεις


Εισόδημα
Πριν
1/1/2012


6000
600
1500


8000
800
2000


10000
1000
2500


12000
1200
3000


14000
1800
3500


16000
2400
4000


18000
3000
4500


20000
3600
5000


22000
4200
5500


25000
5100
6250


28000
6000
7000


30000
6600
7500


34000
7800
8500


38000
9000
9500


42000
10200
10500


46000
11400
11500


50000
12600
12500


55000
14100
13750


60000
15600
15000


υπερβάλλον

15000



www.enet.gr

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 24/06/2011 20:38:24

    ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΟΣΟ ΤΡΕΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ???ΤΟΥΣ ΒΑΡΕΣΕ Η ΖΕΣΤΗ???ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΚΟΣΜΑ .ΘΑ ΣΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ΑΒΑΣΤΑΚΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ .ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/06/2011 20:54:24

    Ψεύτες.
    Κλέφτες.

    Αναδρομικά πλέον από το 2010 και ...εγγράφως.

    Αλλά πλέον και ανθρωπάκια.
    Που δεν έχουν ούτε βούληση.
    Που δέχονται ότι τους λένε με το χέρι απλωμένο.
    Που τους λένε ότι θα τα πάρουν τα € αν ψηφίσουν ότι τους πούνε.
    Αλλά έχουμε Σύνταγμα;
    Νόμους ;
    Δημοκρατία;

    Απλά διαμορφώνουν και επικυρώνουν τους Νόμους που καθορίζουν τη ζωή των πολιτών και την τύχη της χώρας κάθε Μαζούχ και Ντερούζ και οι πολιτικοί μας συνομιλούν ακόμα μαζί τους.

    Έχουμε όμως κάτι που θέλουν να αγνοούν όλοι τους γιατί απλά εθελοτυφλούν: πολίτες στις πλατείες.

    Δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις.
    Δεν υπάρχουν μάγοι.
    Ομως αν δεν προσπαθήσουμε και δεν ματώσουμε απλά θα αιμορραγούμε και θα κοιτάμε τους ψεύτες που κυβερνούν και που δεν θα έπαιρναν άλλα μέτρα ...απλά νέα μέτρα παίρνουν ανά τρίμηνο οι ανίκανοι ψεύτες.
    Μας λένε ότι θα χρεοκοπήσουμε ή ότι θα κλείσει το ΕΣΥ που δεν έχει γάζες και γιατρούς, δεν θα πληρώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις απλά θα έχουμε :

    1.500.00 άνεργους
    20% κάτω του βασικού μισθού για τους νέους δουλοπάροικους
    κεφαλικό φόρο σε μισθωτούς και συνταξιούχους
    κλπ κλπ κλπ

    Μα αν δεν είναι ωμός πολιτικός εκβιασμός τι είναι;
    Όποιοι υποκύπτουν στον εκβιασμό τι είναι;
    Αύριο τι θα ξεπουλήσουν και σε τι θα υποκύψουν για την επόμενη δόση;

    Μακάρι να χρεοκοπήσουμε ...χθες.
    Γιατί τι χώρα θα έχουμε αύριο; Αν ψηφιστούν τα μέτρα; Γιατί να εφαρμοστούν αποκλείεται. Απλά γιατί δεν υπάρχει όχι αντοχή ούτε ανοχή πλέον.
    Γιατί κάποτε φτάνουμε σε μια καμπή.
    Που είτε περπατάς όρθιος είτε σέρνεσαι ως ζήτουλας.
    Και μια χώρα και περισσότερο η ΧΩΡΑ μου, δεν μπορεί να είναι ζητιάνος και παρίας επειδή οι ανίκανοι που κυβερνούν δεν μπορούν ούτε να διαχειριστούν τίποτα άλλο πέρα από τη γλώσσα τους.

    Γιατί ρίχνετε σε μιζέρια μια κοινωνία για να πάρετε δανεικά.
    Γιατί να είστε σίγουροι ότι η απάντηση της κοινωνίας θα είναι ένα μεγαλόπρεπο φτύσιμο στα μούτρα σας που θα σας πνίξει.

  3. Απλά Εγώ avatar
    Απλά Εγώ 24/06/2011 20:57:52

    'Ils sont fous ces pasokains'

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/06/2011 21:02:22

    Oι Πασόκοι δε θα σταματήσουν να παίρνουν μέτρα αν δε μείνουν στην Ελλάδα μόνο λαμόγια, φτωχοί και λαθρομετανάστες.

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ Δημήτρης 24/06/2011 23:18:35

      όσοι είναι και τώρα δηλαδή

  5. tpe avatar
    tpe 24/06/2011 21:08:56

    Το σύνταγμα δεν ορίζει ΡΗΤΑ πως δεν μπορεί να υπάρχει αναδρομικός φόρος; Ε, ας τους κυνηγήσουμε δικαστικά. Να πάρουν τα απ' αυτά μας.
    Αν μαζευτούμε 500 άνθρωποι ανά δικηγόρο, θα του δώσουμε από 10€ (ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ), θα πάρει 5.000€ ο άνθρωπος και θα το παλέψουμε. Κι αν χρειαστούν κι άλλα χρήματα, θα βάλουμε όλοι από λίγα πάλι.
    Εγώ μέσα είμαι. Το email το έχει το site, ας ξεκινήσουμε. Μιλάω πολύ σοβαρά.

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/06/2011 21:27:03

    Δεν κατάλαβα τι έγινε με το σχόλιο μου οπότε το ξαναγράφω:
    Το ΠΑΣΟΚ θα σταματήσει να παίρνει μέτρα όταν στην Ελλάδα μείνουν μόνο λαμόγια, φτωχοί και λαθρομετανάστες.

  7. Θανος Κ. avatar
    Θανος Κ. 24/06/2011 21:28:10

    Ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να ξεφτιλιζεις τον Ελληνικο Λαο " Βενιζελε"; Απο που κραταει η σκουφια σου; Ο πατερας του πατερα μου ματωσε στην Μικρα Ασια, για την Ελλαδα, οχι για τους Πολεμικους Σταυρους και τα Αριστεια Ανδρειας που του αμονεμηθηκαν. Με την Κατοχη βγηκε στα βουνα. Για την Ελλαδα και την Ελευθερια. Ο πατερας μου Αξιωματικος του Ελληνικου Στρατου ,παραλιγο ν'αφησει τα κοκκαλα του στην Κυπρο,για την Ελευθερια. Τετοιας Γενιας καυχιεμαι πως ειμαι. Εσυ ποιος εισαι;Εννοια σου και σας ξερουμε καλα . Αλλα δεν θα προκαμετε.... Για την Ελλαδα και την Ελευθερια!

  8. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 24/06/2011 21:46:57

    Το πήραν πίσω στον αέρα του Αλτερ !!!!!! Είναι αλήθεια ? Εχει γίνει κι' αυτό ; Αυτοί είναι ικανοί να το ξανασκεφτούνε το βράδυ και να το θέσουν και πάλι σε ισχύ από αύριο μέχρι να τους ξανακράξει ο Χ' Νικολάου.

    Πάντως για να σκοτώσουν τις αποδείξεις είναι σε σωστό δρόμο. Σε περίπτωση που τελικά ισχύσει κάτι τέτοιο δεν υπάρχει άνθρωπος που θα ζητήσει ποτέ απόδειξη.

    • tpe avatar
      tpe @ Βούρδουλας 24/06/2011 22:04:11

      ΛΑΘΟΣ. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.
      Γιατί ρε παιδιά; Οι μισθωτοί με ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΟΡΟ προκαταβολικά.
      Ας πάμε τώρα σε ένα έμπορο.
      Δεν πληρώνει φόρο σε όλο το έτος.
      Από την άλλη πλευρά, το κράτος (η ΕΕ για την ακρίβεια) τον υποχρεώνει να καταβάλει το ΦΠΑ κάθε μήνα/δίμηνο/τρίμηνο.
      Το ΦΠΑ (καθότι Ευρωπαϊκός φόρος) είναι σχετικά απλό:
      Έδωσα-Πήρα=Φόρος για το κράτος.
      ΟΚ? Αν ΔΕΝ σου κόψει απόδειξη, εσύ θα έχεις συμβάλει ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ στη φοροδιαφυγή. Γιατί ο έμπορος, θα έχει ΘΕΤΙΚΗ διαφορά στην παραπάνω εξίσωση. Άρα, το κράτος, δηλαδή εσύ κι εγώ, του ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!

      Έτσι για μία αγορά πχ 50€ με 23% ΦΠΑ, ο έμπορος σου χρεώνει το προϊόν 62,5€. Σου λέει: Χωρίς απόδειξη 55. Το δέχεσαι.
      Στην πράξη σε έχει χρεώσει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 5€ στο ταμείο.
      Αν υποθέσουμε πως το προϊόν το αγόρασε 30€. Το ΦΠΑ είναι 6,9€. Δηλαδή, το κράτος, άρα εσύ κι εγώ, του χρωστάει 6,9€.
      Άρα, 5€ που σου πήρε επιπλέον γιατί σε έπιασε κορόιδο + το ποσοστό που σου αναλογεί στα 6,9€ είναι ΚΕΡΔΟΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ για τον έμπορο. Κι αυτός κυκλοφορεί με BMW, Lexus καπνίζοντας πούρα κι εσύ ψάχνεις να βρεις που θα μείνεις το καλοκαίρι γιατί δεν μπορείς να πληρώσεις ούτε root to let να βάλεις την οικογένειά σου.

      Ελπίζω να το καταλάβατε...
      Ακόμα και 0 να είναι το κέρδος μας από τους φόρους με τις αποδείξεις, πρέπει ΠΑΝΤΑ να ζητάμε. Για το καλό μας.

  9. BlueSky avatar
    BlueSky 24/06/2011 22:07:48

    Ρε παλιοκλεφταράδες πασοκοτόμαρα, μας έχετε ξεζουμίξει, παλιοαπατεώνες, λαμόγια.
    Στον αγύριστο να πάτε λαμόγια!

  10. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 24/06/2011 22:17:28

    Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν! Πρώτα κάνουν την μ... με τις αποδείξεις, δίνουν τα χρήματα και μετά σου λένε "φέρτα πίσω"! Εγώ είχα επιστροφή φόρου φέτος 703€, τα 580 από αποδείξεις! Πρέπει δηλαδή να τους επιστρέψω τα 280! Τι μου τα δίνετε ρε αρχιμ.... αφού θα μου τα πάρετε πίσω; Για να κυκλοφορεί το χρήμα; ΑΡΧΙΛΑΜΟΓΙΑ!!! Μια ζωή έτσι ήσασταν!

    Πρέπει να πάνε στο διάολο επειγόντως γιατί μας βλέπω στα φανάρια να τσακωνόμαστε με τους λάθρο για το ποιός θα πλύνει το παμπρίζ!

  11. Orestios avatar
    Orestios 24/06/2011 22:30:12

    Ανήθικοι άνθρωποι.
    Αξίζουν κάθε προσβολή.

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 24/06/2011 22:35:28

    Όλη αυτή η ιστορία με την αναδρομική αναίρεση του πολυδιαφημισμένου πέρυσι "κινήματος των αποδείξεων" (όπως το έλεγε το διοπτροφόρο γιουσουφάκι), πολύ απλά θα δημιουργήσει οριστική και μόνιμη κρίση αξιοπιστίας του κράτους. Προσωπικά, από αύριο κιόλας σταματώ να ζητώ αποδείξεις και επιδίδομαι σε ανελέητο παζάρι από κοινού φοροδοτικής αντίστασης με τον εκάστοτε έμπορο. Θα προτιμώ μάλιστα και μικρά μαγαζιά, που μπορούν να το κάνουν, και όχι μεγάλες αλυσίδες που δεν μπορούν, τονώνοντας έτσι τη μικρομεσαία επιχείρηση. Κρατά με να σε κρατώ, ν' ανεβούμε το βουνό (της φοροκαταιγίδας).

  13. tpe avatar
    tpe 24/06/2011 22:52:20

    @Αυριανιστής και λοιπούς αντι-αποδειξάκειδες:
    Έτσι θα αλλαξουμε νοοτροπία; Με αντίσταση της πλάκας; Αντίσταση είναι να φοροδιαφεύγεις; Ή να το κυνηγάς όσο μπορείς;
    Οι Διστομίτες τα κατάφεραν; Ναι. "Εμείς" γιατί δεν μπορούμε;

    • JOHN avatar
      JOHN @ tpe 25/06/2011 09:45:01

      @tpe Σωστος επι της αρχης,αλλα φορολογικη συνειδηση και αλλαγη νοοτροπιας που ειναι και το ζητουμενο δεν δημιουργεις με αρπαχτες,το αντιθετο πετυχαινεις.Με τα νεα μετρα εστω και να μη θελεις σε αναγγαζουν να φοροδιαφευγεις!

  14. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 24/06/2011 23:22:06

    ΤΟ κράτος θέλει να μαζέψει φόρους. Καλα μεχρις εδώ. Κι εμείς πρέπει λέει να βοηθάμε σε αυτό. Εντάξει.
    Το θέμα είναι, τι τους θέλει τους φόρους;
    Για να φτάξει δρόμους, σχολεία, νοσοκομεία, ή για να τρώνε δέκα άτομα με χρυσά κουτάλια;
    Απλά πράγματα. Αμα θέλουν να ζητάμε αποδείξεις, ας τα δίνουν εκεί που πρέπει.

  15. Sceptic avatar
    Sceptic 25/06/2011 00:27:15

    Μιλάμε για κανονική απάτη....

  16. Kostas avatar
    Kostas 25/06/2011 12:22:13

    Πέρσι κάποιοι πρωτομίλησαν για Τσολάκογλου. Μάλιστα: Εποχή Τσολάκογλου είναι να κάνεις μια πράξη σύννομη (=συλλογή αποδείξεων) που συμβάλλει στη φορολογική συνείδηση και αφού έχεις ξοδέψει ή επενδύσει τα χρήματα της επιστροφής πχ για τα έξοδα εγκυμοσύνης να σου τα ζητάει πίσω αναδρομικά η Κυβέρνηση δίνοντας το ηθικό μήνυμα ότι "κακώς ζήτησες αποδείξεις, όλοι πια μαυραγορίτες". Αυτοί οι Νεο-Τσολάκογλου που ξέσκισαν τα ήθη του σύννομου πολίτη όχι απλά εξαπατώντας τον αλλά κυρίως σπρώχνοντάς τον σε έξοδα με την επιστροφή που τώρα του ζητάνε, θα γιορτάσουν το ΟΧΙ την 28η Οκτωβρίου 2011???? Τι κοινό έχουν??? Σε τι έχουν πει όχι??

    Μην μπερδεύεστε: Γράφει ΚΑΘΑΡΑ το Μεσοπρόθεσμο ότι είναι αναδρομικά. Μπορεί ο Βενιζέλος να το πήρε προφορικά πίσω αλλά πρέπει να γίνει τροποποιητική για να μην ισχύει η αναδρομικότητα.

  17. vaggelis avatar
    vaggelis 25/06/2011 23:03:20

    το ΠΑΣΟΚ ειναι εδω να ληστευει το λαο ................. ουτε τι ωρα ειναι δεν πρεπει να εμπστευαισε ΑΥΤΟΥΣ

  18. panos avatar
    panos 26/06/2011 01:09:27

    ΑΙΣΧΟΣ!!!!

  19. tron avatar
    tron 26/06/2011 03:09:52

    προς tpe: είμαι και εγώ μέσα για δικηγόρο.
    Αρκετά πια με τους σοσια-ληστές. ΓΑΠ, Βενιζέλος-Τουρκοτζόγλου όνομα και πράμα δηλαδή-και Πανελλήνιο

    Σοσιαληστρικό Κίνημα... Μεγαλύτερα καθάρματα δεν έχουν ξανακυβερνήσει. Όχι ότι οι άλλοι ήταν καλοί αλλα

    αυτοί τους ξεπερνάνε όλους!
    Πόσο θα μας κλέβουν και ιδιαίτερα τους μισθωτούς; Σίγουρα θέλουν να καταστρέψουν την μεσαία τάξη! Και να

    τους κυνηγήσουμε και για το 5%. Γιατί ξανά φόρο όσοι έντιμοι δηλώνουν και πληρώνουν ότι τους αναλογεί;
    Το email μου υπάρχει στο site και παρακαλώ να δοθεί στον tpe και σε όσους ενδιαφέρονται. Καιρός και για

    μια ομάδα αγανακτισμένων που θα τους κοινηγάει δικαστικά σε πολλά θέματα!