23/12/2010 23:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υποβάθμιση της Πορτογαλίας από Fitch

Στην υποβάθμιση της πιστοληπτικής αξιολόγησης της Πορτογαλίας σε «Α+» από «ΑΑ-» προχώρησε ο διεθνής οίκος αξιολόγησης Fitch Ratings.

Όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Fitch, η υποβάθμιση της Πορτογαλίας οφείλεται στην επιβράδυνση του ρυθμού με τον οποίον συρρικνώνεται το έλλειμμα τρεχουσών συναλλαγών της χώρας καθώς και τις συνεχώς επιδεινούμενες συνθήκες για τη χρηματοδότηση της χώρας και των τραπεζών της.

Νωρίτερα ο οίκος είχε υποβαθμίσει και τη μακροπρόθεσμη πιστοληπτική αξιολόγηση της Ουγγαρίας σε «ΒΒΒ-» από «ΒΒΒ», διατηρώντας τις προοπτικές αρνητικές.

«Η υποβάθμιση της αξιολόγησης της Ουγγαρίας αντανακλά μια ουσιαστική επιδείνωση στην υφιστάμενη μεσοπρόθεσμη δημοσιονομική θέση», δήλωσε ο Εντ Πάρκερ, επικεφαλής της ομάδας εθνικών πιστοληπτικών αξιολογήσεων της Fitch για την Αναδυόμενη Ευρώπη.

«To σχετικά υψηλό επίπεδο του δημόσιου, εξωτερικού και εγχώριου τραπεζικού χρέους σε ξένο συνάλλαγμα καθιστούν τη χώρα ευάλωτη σε αρνητικά σοκ», σημείωσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ierofantis avatar
    ierofantis 23/12/2010 23:52:29

    «Η υποβάθμιση της αξιολόγησης της Ουγγαρίας αντανακλά μια ουσιαστική επιδείνωση στην υφιστάμενη μεσοπρόθεσμη δημοσιονομική θέση»....
    Τελικά το πρόβλημα όλα αυτά τα καμμένα μυαλά, το εντοπίζουν στην υφιστάμενη ή στην μεσοπρόθεσμη (που για να είναι μεσοπρόθεσμη δεν είναι υφιστάμενη) δημοσιονομική θέση;
    Και καθόμαστε και τους ακούμε ακόμα;

  2. sawas avatar
    sawas 24/12/2010 00:03:15

    "....καθιστούν τη χώρα ευάλωτη σε αρνητικά σοκ"

    Η δικαιολογία του τίποτα. Το τίποτα θα προκαλέσει την καταστροφή. Η αβεβαιότητα θα ρίξει την οικονομία....Το πέταγμα της πεταλούδας θα ξεκινήσει την συμφορά.

    Ομολογώ οι δικαιολογίες τους είναι απαράδεκτες.

    Τους βαθμολογώ με το επίπεδο ΠΑΠΑΡ+

  3. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 24/12/2010 00:25:06

    Αυτούς τους "Οίκους Αξιολόγησης" (οι οποίοι είναι ιδιωτικές εταιρείες) κάποιος δεν τους πληρώνει για να κάνουν μια μέλετη για μια χώρα???

    Δεν μπορώ να φανταστώ οτι κάθονται και κάνουν μελέτες για τις χώρες τζάμπα...

    Κάποιος πληρώνει και παραγγέλνει μιαμελέτη...

    Όπως στις δημοσκοπικές εταιρείες που κάποιος πληρώνει και παραγγέλνει μια Δημοσκόπηση...

    Πώς θα γίνει κάπως να μαθαίναμε ποιος "παράγγειλε" τις υποβαθμίσεις της Χώρας μας???

    Η ΕΥΠ τί κάνει???

    Μόνο για να βάζει κοριούς στις φυλακές είναι???

    • sawas avatar
      sawas @ oxi ki etsi 24/12/2010 00:29:36

      Δεν χρειαζεσαι κοριους................ο εχθρος ειναι κοντα

      ειναι............ΕΣΥ..............και ΕΓΩ!!!!!

      h**p://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=374181&dt=22/12/2010

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ oxi ki etsi 24/12/2010 00:30:09

      οι θεσμικοί επενδυτές τους πληρώνουν. ΑΕΔΑΚ, ασφαλιστικές εταιρίες, συνταξιοδοτικά ταμεία, τράπεζες.

      Μην βλέπετε εδώ φαντάσματα... Είναι σαν να κατηγορείς τον λογιστή σου που δεν έχει λεφτά. Αλλού είναι τα φαντάσματα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ oxi ki etsi 24/12/2010 00:30:52

      Οι οίκοι αυτοί πάνε χέρι χέρι με τις μεγάλες επενδυτικές Τράπεζες, και συνήθως πληρώνονται σε ποσοστά από τα κέρδη των επενδυτικών ή των πελατών αυτών, που τοποθετούνται μεσο - μακροπρόθεσμα σε ομόλογα κρατών. Τα κέρδη προέρχονται από τις διαφορές στις αποδόσεις που οι επενδυτικές τράπεζες μπορούν να γνωρίζουν εκ των προτέρων τη διακύμανσή τους, αφού μεταξύ οίκων και τραπεζών υπάρχει συγκοινωνούν δοχείο...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ierofantis 24/12/2010 00:40:33

        όχι φίλε μου όχι, αλλά δεν αντέχω μαθήματα νυχτιάτικα. Στον λόγο μου, όχι.

        Και δεν πληρώνονται ποσοστά (εκτός εάν ο αναλυτής κάνει insider trading και σε πληροφορώ χέστηκε για τα Ελληνικά ομόλογα. Nαι έχει insiders αλλά είναι πολύ κοντά σε εμάς και μιλάνε ελληνικά, γαλλικά και γερμανικά. Θες και ονόματα; Δεν κάνει, θα πάθει ζημια ο factorx.

        Κανένα συγκοινωνούν δοχείο πέραν της κλίκας. Ο βήχας (γκουχ γκουχ), η ιποοδύναμη(βρουμ βρουμ), και το rating δεν κρύβονται.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ archaeopteryx 24/12/2010 00:43:46

          Ότι πεις...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ierofantis 24/12/2010 00:48:34

            και φυσικά γίνονται λάθη, και φυσικα υπάρχουν πονηροί σε όλες τις δουλειές.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ archaeopteryx 24/12/2010 00:56:52

            Σε άλλα πόστ βομβαρδιζόμαστε από είδήσεις για συνεχείς υποβαθμίσεις χωρών από τους οίκους.
            Είμαι αδαής αλλά αυτές οι υποβαθμίσεις είναι προϊόν πίεσης από την πχ pimco και άλλα ταμεία και funds προς τις επενδυτικές Τράπεζες (στις οποίες είναι πελάτες) γιατί θέλουν να επενδύσουν σε ομόλογα κρατών και θέλουν up to date πληροφόρηση ή είναι προϊόν inside trading με υπουργούς και αξιωματούχους κυβερνήσεων σε ρόλο πλασιέ πληροφοριών σε οίκους, οι οποίοι, μέσω των επενδυτικών Τραπεζών, πουλάνε μετά το ρίσκο σε αυτά τα ταμεία, με υπερκέρδος για τις επενδυτικές τράπεζες, καθώς αυτές γνωρίζουν εκ των προτέρων από τους οίκους τις διακυμάνσεις και τοποθετούνται σε θέσεις hedging;

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ ierofantis 24/12/2010 01:06:02

            Both. It is a scary world out there.But a real one...
            Aλλά δεν αλλάζει το principal με το οποίο λειτουργουν οι οίκοι όπως σου είπε ό Αρχαίος..

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ ierofantis 24/12/2010 01:52:51

            Kαι φίλε ierofantis υπάρχουν 72 οικοι αξιολόγησης στον πλανήτη.Υπάρχει και Κινέζικος ..μεγάλος.
            Είχα ποστάρει σε ένα άλλο αρθρο για κάτι παραπλήσιο.Διαλέγεις και παίρνεις.
            Η Κινα και οι υπόλοιπες αναπτυσσόμενες Ασιατικές οικονομίες χρησιμοποιούν τόν συγκεκριμμένο οικο κυρίως.Αν έβλεπες τα ratings πού είχε για τήν Ευρώπη και τίς ΗΠΑ θα καταλάβαινες!!

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ierofantis 24/12/2010 01:53:18

            κοίτα...εκεί που πήγαινα για μπύρες... Το όχι, όχι είναι στοπως νομίζουμε ότι βγαζουν λεφτά οι μέν και οι δε. Οι επενδυτικές τράπεζες ΔΕΝ βγάζουν περισσότερα λεφτά από το χαμηλό ή το ψηλό ρέητινγκ. Βγάζουν λεφτά από το volatility του χαρτιού, εάν το διαπραγματεύονται, και ΧΑΝΟΥΝ λεφτά εάν του μείνει θου κύριε απόυλητο.

            Η ρέητινγκ έητζενσυ πληρώνεται με το κομμάτι, γι από συνδρομητές (και ανήκει μετοχικλα σε όλες τις τράπεζες, όπως το ΧΑ (κακώς) ανήκει εδώ στις τράπεζες. Εάν βγάλει κάτι Α και αποδειχθεί ΒΒ, γίνεται ρεζίλι, πιθανώς εάν οτ κάνει συχνά να πάψει να υπάρχει. Εάν βγάλει κάτι ΒΒ και αποδειχθεί Α πάλι γίνεται ρεζίλι.

            Το να το βγάλει Α για τους πολλούς και να βγάλει λεφτα΄κάποιος δικός της επειδή είναι ΑΑΑ, παλι δεν παίζει, θα τον εκτελέσουν τον δικό της δημόσια.

            Εάν θες, και εάν έχει όρεξει ο φιλόξενος φάκτορ εξ, να κάνουμε μια ανάρτηση για το θέμα, να έχει και χώρο και ησυχία (μόνο που αυτή την εποχή τα επενεδυτικά είναι μίζερα)

            ΠΟΤΕ hard feelings ιδίως με ιερείς των Μυστηρίων.

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ ierofantis 24/12/2010 01:59:08

            Aν είναι να τό συζητήσουμε με μπυρες ...μέσα!!!
            Ακου... μπύρες στίς 2 am!!!!!

          • sawas avatar
            sawas @ archaeopteryx 24/12/2010 01:37:33

            Ωχ!! και εδω μοντελες!!!!!!

            Απο μοντελα και αδυναμιες κατι κατεχεις........ετσι?

            h**p://www.fitchratings.com/jsp/corporate/ProductsAndServices.faces;jsessionid=B05638C40200CBE00D36891FA3B859A0?context=2&detail=117

            Οποτε και positive & negative feedback υπαρχει

            Αλλιως: αυτοεκπληρουμενη προφητεία

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ sawas 24/12/2010 01:49:46

            Ωχ!! και εδω μοντελες!!!!!!

            Απο μοντελα και αδυναμιες κατι κατεχεις……..ετσι?

            Σε ποιον αναφέρεσαι αγαπητέ;

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ sawas 24/12/2010 01:56:40

            σε μένα μην ανησυχείς... με τρώνε τα κλιματολογικά μοντέλα σε άλλο ανέκδοτο. ΌΠοτε έχεις αϋπνίες, με μισή ανάρτηση είσαι τέζα. Εγγυημένο.

            savvas, έχουν γίνει φτηνά τα κομπιούτερ και έχει πολύ garbage in garbage out. Ανκαι αυτό με το χαρτοφυλάκιο παλιά υόθεση είναι, αλλλά το παρουσιάζουν μαρκετινίστικα.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ archaeopteryx 24/12/2010 01:57:09

            Όντως, μια άλλη φορά, σε ευθετότερο χρόνο αγαπητέ. Τα σημεία που ανέπτυξες είναι ενδιαφέροντα και θα τα μελετήσω. Αφού σου ευχηθώ καλή ξεκούραση και καλή απόλαυση στη μπύρα σου, να ανανεώσω και εγώ το ραντεβού μου μαζί σας κάποια άλλη στιγμή. Καλή συνέχεια από τον ierofantis...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/12/2010 00:36:31

    Να το πω αλλιώς. ΠΟΣΕΣ φορές δεν έχουμε πει εδώ, ότι θα μας γονατίσει η φορολογία, ότι θα βουλιάξει το εμπόριο και η μεσαία τάξη με άγνωστες συνέπειες. Ο άγνωστος χ είναι πόσα λεφτά έχει ο καθένα στην πάντα. Μπορεί να μην ξέρουμε (ή να ξέρουνε) σε ατομικό επίπεδο αλλά η ΤτΕ κάτι καταλαβαίνει. Δεν έχει φιλοσοφία. Τεφτέρια. Η ιδέα ότι τα ratings agencies κάνουν πολιτική είναι αστεία. ΔΕΝ είναι υπόλογοι σε εμάς, είναι υπολογοι στην γιαγια στο Κάνσας (ή την χήρα στην Σκωτία). ΕΜΕΙΣ ζητάμε ratings για να μπορεί το ταμείο τους να αγοράσει. Αν δεν έχουμε, δεν ΤΟΥΣ πείράζει, ΕΜΑΣ πειράζει. Απο που δανείζεσαι 30 δις. Από πολύ κόσμο που έχει λεφτά. Όχι από ένα σκοτεινο πλούσιο (εβραίο, άντε να σας φτιάξω) από πολλούς. DIVERSIFICATION (διασπορά -- χρηματοοικονομικού ρίσκου, όχι η άλλη)

    • kapios avatar
      kapios @ archaeopteryx 24/12/2010 02:55:54

      THANX ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΣ. ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ.

      ΓΙΑΤΙ Η ΑΓΝΟΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΥΝΟΜΩΣΙΕΣ.

  5. ierofantis avatar
    ierofantis 24/12/2010 01:20:26

    Αφού ισχύουν και τα δύο, προς τι η αρχική άρνηση του αρχαίου στο ποστ μου με ένα παρατεταμένο όχι, όχι και επίκληση μαθήματος; Αυτός μάλλον εστίασε στο σύνηθες, εγώ στο ασύνηθες και ίσως πιο κερδοφόρο...
    Εν πάσει περιπτώσει κουβέντα να γίνεται, ε;
    αρχαίε, no hard feelings