02/10/2012 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υγραέριο κίνησης: Σκέφτονται να αυξήσουν την τιμή 164%!

Αύξηση κατά 164% στον Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης του Υγραερίου Κίνησης, εξετάζεται από το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, κάτι που αν ισχύσει, θα εκτοξεύσει την τιμή του λίτρου, από 0,45 περίπου που είναι σήμερα, στο 1,15, με 1,25 το λίτρο!

Πρόκειται για μία ακόμη “απατεωνιά” του ελληνικού δημοσίου: Αφήνω στην αρχή το υγραέριο ελεύθερο, σπεύδουν οι πολίτες-κορόιδα και τοποθετούν κιτ υγραεριοκίνησης, (από 500 έως και 2.500 ευρώ ανάλογα το αυτοκίνητο), και όταν αρχίσει το πράγμα να έχει φορολογικό ενδιαφέρον, αυξάνω τη φορολογία και τα κονομάω. Και εις υγείαν των κορόιδων.

Η υγραεριοκίνηση, είναι (ή ήταν) μια σχετικά φτηνή υποκάταστατη λύση, στην οποία κατέφυγαν πάνω από 60.000 Έλληνες ως τώρα κάτοχοι κυρίως, παλιών και μεγάλου κυβισμού αυτοκινήτων, προκειμένου να κάνουν τα αυτοκίνητά τους, πιο οικονομικά.

Αν σου έχει μείνει, από τις …καλές εποχές, ένα τζιπ, ή ένα δίλιτρο και πάνω επιβατικό, -που έτσι κι αλλιώς δεν πιάνει μία στην αγορά των μεταχειρισμένων, δύο λύσει έχεις: ή το δίνεις για απόσυρση, ή το μετατρέπεις σε υγραεριοκίνητο και συνεχίζεις να το κινείς, πληρώνοντας και τα τέλη και τα ασφάλιστρα. Το λεγόμενο running cost που λένε και οι ειδικοί.

Η υγραεριοκίνηση όμως, συμφέρει μόνο, αν η τιμή στο πρατήριο, είναι πολύ χαμηλή συγκριτικά με την αμόλυβδη καθώς το υγραέριο, "καίγεται" πιο γρήγορα από τη βενζίνη, και επιπλέον υπό προϋποθέσεις, στέλνει έναν παλιό κινητήρα με πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη του, πιο γρήγορα στο συνεργείο.

Υποψιαζόμαστε δε, ότι αν στην κυβέρνηση, ενδώσουν και αυξήσουν  το φόρο στο υγραέριο, δεν αποκλείεται, το επόμενο θύμα, να είναι όσοι έχουν ήδη αγοράσει, πετρελαιοκίνητα, αυτοκίνητα, αντί για βενζινοκίνητα.

Τα φωτεινά μυαλά, όλο και κάποια καλή δικαιολογία θα σκεφθούν...

 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 02/10/2012 10:25:36

    Τα diesel πάντα θα είναι πιο οικονομικά με ναυτιλιακό πετρέλαιο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Δεν έχει σημασία 02/10/2012 10:28:13

      Τι "ναυτιλιακό" εννοείς φίλε μου; Μαζούτ;

    • MM avatar
      MM @ Δεν έχει σημασία 02/10/2012 11:28:28

      Το ναυτιλιακό έχει άλλη περιεκτικότητα σε θείο (πολύ μεγαλύτερη) με αποτέλεσμα να μην είναι κατάλληλο για τους νέους ντιζελοκινητήρες. Στο Ελλαδιστάν της ρεμούλας και του λαθρεμπόριου έχει να γίνει το έλα να δεις... θα σου πουλάνε ναυτιλιακό για κίνησης ή θέρμανσης και θα τσεπώνουν την μεγάλη διαφορά του φόρου. Για τους λέβητες η ποιότητα του ντίζελ δεν παίζει ρόλο (ούτως η άλλως και το θέρμανσης έχει υψηλά ποσοστά θείου) αλλά για τους καταλύτες των αυτοκινήτων είναι μια άλλη ιστορία...

      • anonymous avatar
        anonymous @ MM 02/10/2012 11:52:59

        πας σε εταιρικά πρατήρια στα καλυψώ ή στης Shell κι εκεί δεν έχει νοθεία.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/10/2012 10:27:06

    Το ότι η πετρελαιοκίνηση έχει σειρά, είναι το μόνο βέβαιο. Απλώς δεν έχει ακόμα προλάβει να αποκτήσει ευρεία βάση η αγορά -μόλις πριν ένα χρόνο επιτράπηκε η πετρελαιοκίνηση σε Αττική και Θεσσαλονίκη- ώστε να ανεβεί ο ΕΦΚ στα επίπεδα του ΕΦΚ της βενζίνης. Άλλωστε, οι φορομπήχτες που διαφεντεύουν τις τύχες μας έχουν έτοιμη και τη "δικαιολογία": σε όλες τις χώρες της "πολιτισμένης" Ευρώπης, σ' αυτή δηλαδή που οι ονειρώξεις κάποιων θέλουν να μας τοποθετούν με το ζόρι, οι τιμές του ντίζελ στο πρατήριο είναι πάντα 3-5 λεπτά υψηλότερες από αυτές της βενζίνης. Σύγκλιση, λοιπόν, κι εκεί (ως προς τις τιμές). Και απόκλιση, φυσικά, ως προς τους μισθούς και τους φόρους...

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/10/2012 10:37:05

    Μόνο 0,45 εὐρώ τό λίτρο ἔχει τῶρα τό ὑγραέριο;Εἴχα τήν ἐντύπωση ὅτι ἔχει 0,80 καί πάνω.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/10/2012 11:22:14

      Τόσο έχει το φυσικό αέριο (για θέρμανση).

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Θησειώτης 02/10/2012 11:48:28

        Eὐχαριστῶ.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Θησειώτης 02/10/2012 12:01:35

        Κυθήριε δίκαιο έχεις, το υγραέριο έχει 0.80-0.85 όχι 0.45.

    • Alex_A avatar
      Alex_A @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/10/2012 11:31:06

      Η τιμή του χθες ήταν 0.85

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/10/2012 15:00:51

      0.87

  4. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 02/10/2012 10:38:19

    Οι ανθρωποι ειναι κατσαπλιαδες και δεν αξιζουν ουτε το σαλιο μας.Δυστυχως ομως η ''δημοκρατια''τους παντα καποιον απ'αυτους θα φερνει στην εξουσια.

    • TasosC avatar
      TasosC @ Φιλιππος 02/10/2012 10:47:50

      Θα έγραφα πολλά, αλλά με αποστόμωσες. Βρήκες την σωστή λέξη που τα λέει όλα. Κατσαπλιάδες !!! Τίποτα άλλο.

      • tak avatar
        tak @ TasosC 02/10/2012 18:51:56

        Κατσιαπλιάδες!!!!!!!!!!!!! Πω, πω!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/10/2012 10:39:14

    Χέχ-χέχ ,ομολογώ πως γελάω με ένα φίλο μου, περιβόητο τσιγκούνη, που καμάρωνε πρίν λίγα χρόνια επειδή μετέτρεψε και τα 2 του αυτοκίνητα σε υγραέριο!

    Τού έλεγα τότε, στην Ελλάδα ζείς , μόλις βάλουν αρκετοί υγραεριο, θα διπλασιάσουν την τιμή!!

    Οταν το κράτος είναι ο πρώτος και μεγαλύτερος απατεώνας ,περιμένουμε απο τους πολίτες να αποκτήσουν...φορολογική συνείδηση???

    • sawas avatar
      sawas @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/10/2012 11:28:51

      παράδειγμα: μέση κυκλοφορία 20.000χλ/έτος
      μέση κατανάλωση 10λ/100χλ
      μέση κατανάλωση 2000λ/έτος
      Τιμή υγραερίου 80λ
      Τιμή βενζίνης 150λ
      2000*0,8=1600 ευροπουλα/έτος
      2000*1,5=3000 ευροπουλα/έτος
      κόστος εγκατάστασης 1000ευρω.
      ο φίλος σου είχε κέρδος 400ευρω/το πρώτο χρόνο
      ο φίλος σου είχε κέρδος 1400ευρω/το επόμενο χρόνο

      πόσα χρονια είπες πριν έκανε τη μετατροπή?
      κανε και έναν πολλαπλασιασμό επί 2.

      με το συμπαθειο αλλά ο φίλος σου γελάει ακόμα με σένα !

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ sawas 02/10/2012 12:12:54

        Μάλλον έχεις βάλει κι'εσύ υγραέριο, έτσι??

        • sawas avatar
          sawas @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/10/2012 17:32:39

          έχει σημασία?
          βγαίνουν τα νούμερα?

          • Μαρκος avatar
            Μαρκος @ sawas 02/10/2012 18:30:31

            μην λες οτι θες το αεριο εχει 30% μικροτερη αποδοση

          • sawas avatar
            sawas @ Μαρκος 02/10/2012 22:55:32

            Πάλι βγαίνουν τα νούμερα!!!
            1600*1.3=2080

          • Θησειώτης avatar
            Θησειώτης @ sawas 03/10/2012 15:57:42

            Πολύ ταλιμπάν είστε όσοι βάλατε αέριο. Μην το παρεξηγείς, το λέω για καλαμπούρι. Συγγενικό μου πρόσωπο, έβαλε υγραέριο και έχουμε τις "αψιμαχίες" μας συχνά. Πάντως η απόδοση είναι αρκετά μικρότερη και οι φθορές στη μηχανή πιο γρήγορες.

  6. NAF avatar
    NAF 02/10/2012 10:45:06

    Αν δεν κάνω λάθος η σημερινή τιμή είναι περίπου 0,90 €/λίτρο. Το 0,45 είναι τυπογραφικό λάθος ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ NAF 02/10/2012 11:10:21

      Οι αριθμοί είναι το θέμα, ή η κλεφτοκοτάδικη νοοτροπία του "κράτους"-ληστή, που έχει μάλιστα και την απαίτηση να είμαστε φοροδοτικά συνειδητοποιημένοι;

      • NAF avatar
        NAF @ Αυριανιστής 02/10/2012 11:40:38

        Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου με την περιγραφή που κάνεις για το κράτος που ζούμε, και θα συμπλήρωνα ότι εκτός από κλεφτοκοτάδικη νοοτροπία, έχει και συμπεριφορά αιμοδιψούς βαμπίρ, απλά μέσα σ΄αυτό τον ορυμαγδό των μέτρων, που καθημερινά μας αναγγέλλουν μέσω διαρροών, δεν ξέρω αν κάποια πράγματα που γράφονται, είναι αληθινά ή μούφα.

    • Bohemian avatar
      Bohemian @ NAF 02/10/2012 12:11:48

      σωστά, 0,85 με 0,90 είναι η τιμή του
      το 0,45 δεν ανταποκρίνεται καθόλου στην πραγματικότητα
      γιατί τόση προχειρότητα στα στοιχεία;

  7. avanti avatar
    avanti 02/10/2012 11:41:33

    Ε, και τι έγινε αν το αυξήσουν, έτσι και αλλιώς σε λίγο δεν θα κυκλοφορούν αυτοκίνητα γενικώς, ήδη η κυκλοφορία μοιάζει να έχει μειωθεί περίπου 50%, με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια, έλυσαν το κυκλοφοριακό, μαζεύουν και λεφτά (λέμε τώρα)...

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 02/10/2012 12:22:37

    ΕΞΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΦΩΝΑΖΕ Ο ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ- ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΛΕΦΤΕΣ-

  9. Scarface avatar
    Scarface 02/10/2012 12:47:06

    Σε προσφατη εκθεση εναλλακτικων πηγων θερμανσης οπου παραβρεθηκε φιλος μου, το κυριο αντικειμενο συζητησης ηταν το ποτε θα ανεβει η φορολογια στα πελετ και στα καυσοξυλα!!!

    • Aλχημιστής avatar
      Aλχημιστής @ Scarface 02/10/2012 12:51:23

      Τότε είναι που δε θα μείνει ούτε μαιντανός που δε θα κοπεί για κάψιμο.
      Όπως στο Β π.π

  10. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 02/10/2012 15:05:08

    Αξίζει να σημειωθεί πως στην υγραεριοκίνηση κατέφυγαν και πολλοί με επαγγελματική δράση (παραγγελιοδόχοι, πλασιέ, διανομείς). Και μια τέτοια αύξηση έχει επίπτωση και στο κόστος πολλών προιόντων.

  11. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 02/10/2012 16:58:12

    Το οικονομικοτερο ολων ηταν ο ντιζελοκινητηρας της δεκαετιας του '90. Εκαιγε οτι του εριχνες. Θυμαμαι με Οπελ Αστρα 1.7 lt φορτηγακι ειχαμε κανει αποσταση γυρω στα 300 χιλιομετρα με δυο μπουκαλια σπορελαιο. Ε, ρε και στις προσπερασεις μας ανοιγε η ορεξη... Σαν σουβλατζιδικο μυριζε η καμπινα... Με το που εφτασα σπιτι, πηγα κατευθειαν κι εκανα μια τηγανια πατατες! Ωραιες μερες... Μετα ομως που αρχισαν να βαζουν αισθητηρες, κλπ., κοπηκαν τα προνομια για μερικους...

    • Μαρκος avatar