04/11/2011 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΥΠΕΞ: «Η Ελλάδα δεν τυπώνει δραχμές πουθενά στον κόσμο»!!!;;;

Το έχουν χάσει τελείως. Από την κυβέρνηση απαντούν τώρα και σε ξένα μπλόγκ και διαψεύδουν ότι τυπώνουν δραχμές !!!. Ιδού τι διαβάσαμε στο Πρώτο Θέμα:

«Η Ελλάδα δεν τυπώνει δραχμές πουθενά στον κόσμο. Η Ελλάδα είναι μέλος της ευρωζώνης και θα συνεχίσει να είναι».

Αυτή είναι, όπως πληροφορείται το protothema.gr ,η απάντηση του Υπουργείου Εξωτερικών στο blog της νεαρής αμερικανίδας δημοσιογράφου του CNN, Nina dos Santos, η οποία… παρερμηνεύοντας τη συνέντευξη του Υπουργού Εξωτερικών Σταύρου Λαμπρίνιδη στο CNN, αφήνει υπονοούμενα για εκτύπωση δραχμών στην Ελλάδα.

«Ο Έλληνας υπουργός εξωτερικών δεν αρνήθηκε κατηγορηματικά ότι σε αυτό το στάδιο η χώρα τυπώνει δραχμές», αναφέρει στο blog της η δημοσιογράφος.

Το υπουργείο Εξωτερικών μάλιστα, ζήτησε από την Nina dos Santos να διαγράψει τα σχόλια της ξεκαθαρίζοντας ότι η χώρα δεν τυπώνει δραχμές.

Πάντως, στο δημοσίευμα, ένας αναλυτής και ένας ειδικός επί νομικών θεμάτων απαντάει αρνητικά στο ερώτημα αν η Ελλάδα μπορεί να εγκαταλείψει το ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 04/11/2011 20:05:10

    xixxi

  2. vasilis avatar
    vasilis 04/11/2011 20:16:45

    ε ενταξει αφου αρχιζουν τετοιου ειδους αναφορες μιλαμε πλεον για βεβαιοτητα / θυμηθειται τα δεν μπαινουμε ΔΝΤ, δεν εκχωρουμε εθνικη κυριαρχια, θα παμε στις αγορες το 2012 και λοιπα.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/11/2011 20:35:58

    Τελικά, είτε τα βρουν είτε όχι, το εν εξελίξει σταδιακό bank run το βλέπω να μην έχει σταματημό.

  4. mx avatar
    mx 04/11/2011 20:37:33

    ......den allazei kati apla tha ayxithei o ekbiasmos gia ekxwrisi twn petrelewn ws "polemikes apozimiwseis" ......mperdeytika........gia to biwsimo xreos ennoousa

  5. dsv avatar
    dsv 04/11/2011 20:43:31

    Τι να τις κανει τις δραχμες αφου παμε σε ανταλλακτικη οικονομια?

  6. mx avatar
    mx 04/11/2011 20:46:09

    Market Watch:Η Ελλάδα είναι καταδικασμένη- Αγοράστε την λοιπόν


    Στις επενδυτικές ευκαιρίες στην Ελλάδα εν μέσω κρίσης εστιάζει ο εκκεντρικός αρθρογράφος, Brett Arends, του Market Watch. Με μεγάλη δόση μαύρου και όχι πάντα επιτυχημένου χιούμορ, επισημαίνει ότι το Χρηματιστήριο Αθηνών αυτή τη στιγμή είναι ιδιαίτερα «φθηνό», καθώς πολλές μετοχές διαπραγματεύονται σε τιμές χαμηλότερες της λογιστικής αξίας.

    Παράλληλα, διακρίνει την επισφαλή αγορά κρατικών ομολόγων από το χρηματιστήριο, υπογραμμίζοντας πως ακόμα και στην περίπτωση που η Ελλάδα βγει από το ευρώ, το χρηματιστήριο θα εξακολουθήσει να λειτουργεί και πιθανώς να ωφεληθεί.

    Μάλιστα κατευθύνει τους επενδυτές σε ναυτιλιακές, εταιρείες λιανικής και εμφιάλωσης αναψυκτικών, ασφαλιστικές καθώς και σε πετρελαϊκούς ομίλους.

  7. mx avatar
    mx 04/11/2011 21:07:30

    //www.youtube.com/watch?v=h0jhzv1ocRc

  8. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 06/11/2011 16:52:45

    Να δω δραχμή
    Made in China
    και να πάω Δαφνί με τη μίααααααααααααααα!!!!!