01/02/2012 14:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τραγική η κατάσταση στα ασφαλιστικά ταμεία

Την κατάρρευση του ασφαλιστικού συστήματος με τη διάλυση των ασφαλιστικών Ταμείων προανήγγειλε εμμέσως πλην σαφώς από τη Βουλή ο Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Γ. Κουτρουμάνης. Περιγράφοντας με τα μελανότερα χρώματα την υπάρχουσα κατάσταση, άφησε άφωνους τους παριστάμενους βουλευτές, με εκείνους του ΠΑΣΟΚ να δέχονται επίθεση από τους συναδέλφους τους των άλλων κομμάτων, για το που κατάντησαν τη χώρα Παπανδρέου - Βενιζέλος.

Η αύξηση της ανεργίας και η μείωση των μισθών, έχουν ως συνέπεια τη μείωση των εσόδων για τα ταμεία, είπε ο Κουτρουμάνης καταθέτοντας στοιχεία, σύμφωνα με τα οποία αποδεικνύεται πως η απώλεια εσόδων του ΙΚΑ ξεπερνά τα 4,2 δις ευρώ.

Και το χειρότερο; Αναμένεται αύξηση των συνταξιούχων για τα επόμενα πέντε χρόνια με 60.000 έως 70.000 ανά έτος…!!!

Δηλαδή, ο υπουργός προανήγγειλε τον «ξαφνικό θάνατο» των ασφαλιστικών ταμείων που θα έχει ως αποτέλεσμα να βρεθούν χωρίς σύνταξη εκατοντάδες χιλιάδες συνταξιούχοι.

Στοιχεία – σοκ για την ανασφάλιστη εργασία, έδωσε στο μεταξύ, στη δημοσιότητα το ΙΚΑ δείχνοντας ότι τα ταμεία καταρρέουν από την εισφοροδιαφυγή αλλά παρ’ όλα αυτά η κυβέρνηση ετοιμάζεται για νέο γύρο αναπροσαρμογών στις εισφορές αλλά και απολύσεων.

Το 2011 ένας στους τρεις εργαζόμενους είναι ανασφάλιστος, η ανασφάλιστη εργασία ξεπέρασε το 30% έναντι 25% το 2010 ενώ μια στις δύο επιχειρήσεις απασχολεί ανασφάλιστο προσωπικό.

Δηλαδή οι επιχειρήσεις που θέλουν τώρα να κοπούν δώρα και επιδόματα «ξεχνάνε» να πληρώσουν τις εισφορές ή κάνει θραύση η «μαύρη» εργασία.

Η εισφοροδιαφυγή, η εισφοροαπαλλαγή και η εισφοροαποφυγή στο ΙΚΑ αγγίζουν τα 6 δις ευρώ το χρόνο.

Πέρυσι, ελέγχθηκαν συνολικά 21.063 επιχειρήσεις όλων των κατηγοριών από τις οποίες διαπιστώθηκε ότι 1.313 επιχειρήσεις αν και απασχολούσαν προσωπικό δεν τηρούσαν Μητρώο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ (αναπόγραφες - ποσοστό 6% ) ούτε είχαν ενημερώσει άλλες αρμόδιες Υπηρεσίες για το απασχολούμενο προσωπικό τους (Επιθεώρηση Εργασίας - ΟΑΕΔ).

Συνολικά διαπιστώθηκε η απασχόληση 20.567 ανασφάλιστων απασχολουμένων (8.225 αλλοδαποί - 12.342 ημεδαποί) σε σύνολο 68.345 απασχολουμένων που καταγράφηκαν στους επιτόπιους ελέγχους ( 30% ανασφάλιστοι απασχολούμενοι).

Διαπιστώθηκαν 9.216 παραβάσεις σε βάρος αντίστοιχα αριθμού επιχειρήσεων και συντάχθηκαν πρόστιμα ύψους 11.632.000. Από τους καταγεγραμμένους ανασφάλιστους από την Ε.ΥΠ.Ε.Α. ποσοστό 40% είναι αλλοδαποί που διαφεύγουν οποιασδήποτε επίσημης καταγραφής δικαιολογώντας τη δυσαναλογία μεταξύ αδειών εργασίας και αιτήσεων νομιμοποίησης του μεγάλου αριθμού μεταναστών που εξακολουθούν να διαμένουν και να εργάζονται παράνομα στη χώρα.

Πλέον το 50% των επιχειρήσεων που ελέγχθηκαν το 2011 από κλιμάκια ελέγχου της Ε.ΥΠ.Ε.Α. απασχολούν ανασφάλιστο προσωπικό.

Αυτά τα όμορφα συμβαίνουν στην αγορά εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, εκεί που η τρόικα και ο Παπαδήμος θέλουν να βάλουν χέρι προκειμένου να δημιουργήσουν εργαζόμενους Ουγκάντας για τους ξένους που θα έρθουν να αγοράσουν τα πάντα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/02/2012 14:33:09

    Στη Βουλή των Ελλήνων, λιοντάρι. Στις συσκέψεις με τους ευρωναζί, κοτούλα.

  2. Inno avatar
    Inno 01/02/2012 14:41:14

    9.000 παραβάσεις με πρόστιμα 11 εκατομμύρια!!!

    δλδ σε 2 μήνες κάνουν απόσβεση! με τέτοια πρόστιμα ΓΙΑΤΙ να μην εισφοροδιαφεύγουν?

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/02/2012 14:42:01

    Μιά ἀπορία,ἑάν πραγματικά οἱ μισθοί φθάσουν σέ ἐπίπεδα Οὐγκάντας καί ἐλθουν ἀθρόα οἱ ξένοι νά ἐπενδύσουν, ὃπως προσδοκᾶ ἡ τρόϊκα,μέ ποιό τρόπο τότε θά παταχθεῖ ἡ φοροδιαφυγή;

    • Ρομαντικος avatar
      Ρομαντικος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/02/2012 15:18:43

      Το ιδιο δεν ισχυει αν παμε στη δραχμη;

  4. The Saint avatar
    The Saint 01/02/2012 15:07:15

    Βυθιζόμαστε συνεχώς στην κινούμενη άμμο-παγίδα που μας έχουν στήσει.
    Και εμείς -ακόμη- αναποφάσιστοι, και ανήμποροι...
    Θεέ μου! Βοήθησέ μας!!!

  5. juliet avatar
    juliet 01/02/2012 15:17:55

    Τι κλάμα ,τι δάκρυα ,τι πόνος.....Ρεμάλια ,για το αίμα των εργαζομένων που παίχτηκε στο χρηματιστήριο ποιός θα πληρώσει; Τώρα που ο κόσμος πεινάει που δεν υπάρχουν δουλειές που τα μαγαζιά κλείνουν από τα δυσβάστακτα έξοδα έρχεστε και κάνετε αύξησεις στις εισφορές.Κανονικά στο σκαμνί έπρεπε να είστε!
    Που ήτανε ο Κουτρουμάνης τότε;Και μη μου πείτε ότι δεν υπήρχε ανασφάλιστη εργασία;Στα 20-25 χρόνια σύνταξη από το δημόσιο και μέτά ανασφάλιστοι.Ποιόν θα προτιμούσαν ;Στρουθοκαμηλισμός!

    • Χαζούλης avatar
      Χαζούλης @ juliet 01/02/2012 17:49:49

      για το αίμα των εργαζομένων που παίχτηκε στο χρηματιστήριο ποιός θα πληρώσει?

      Ας πρόσεχαν

      Φιλικά,
      Κωστ. Σημ.

      • juliet avatar
        juliet @ Χαζούλης 01/02/2012 18:05:20

        χαχαχαχα,καλό .........

  6. Fanis avatar
    Fanis 01/02/2012 15:44:04

    Νομιζω, οσα παιρνουν οι συνταξιουχοι σε ενα χρονο τα παιρνουν σε ενα μηνα κατι κουτρουμανηδες παγκαλοι παπουληδες και τα συναφη..

    Το λοιπον, λυση υπαρχει. Να την πω?
    Μαλλον δεν χρειαζεται . Την καταλαβαινετε φανταζομαι..

    Και φυσικα δεν ξεχναμε και τις .."αποθηκευσεις" των εν λογω σε τραπεζες..
    Που τα βρηκαν οι κουτρουμανηδες και σια??

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/02/2012 17:28:40

    Ποιος μιλαει ο Κουτρουμανης !Ο υπαλληλος της τροικας κατα τον συντροφο του Παναγιωτακοπουλο!Ο νεκροθαφτης των συνταξεων και του ασφαλιστικου μαζι με τον κλαυσιγελο Λοβερδο !Μια ωραια οικογενεια δοσιλογων ναινεκων Λοβερδος .Κουτρουμανης ,και η παντελως ασχετη Δρεττα ! Ντροπη για το επιπεδο που μας εφτασαν !Ντροπη για ολους αυτους τους μ@@@κες που τους ψηφισαν να γινουν κυβερνηση !

    • Χαζούλης avatar
      Χαζούλης @ Ραβινος 01/02/2012 18:00:42

      Ντροπη για ολους αυτους τους μ@@@κες που τους ψηφισαν να γινουν κυβερνηση !