01/02/2011 16:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πρόγραμμα διάσωσης της ελληνικής οικονομίας δεν δουλεύει

Το πρόγραμμα διάσωσης της ελληνικής οικονομίας είναι μη διατηρήσιμο και δεν δουλεύει, προειδοποιεί η Teodora Cardoso, μέλος του δ.σ. της Τράπεζας της Πορτογαλίας.

«Το ελληνικό σχέδιο δεν δουλεύει. Δεν υπάρχουν συνθήκες για να μπορέσει να διατηρηθεί. Οι συνθήκες που επιβλήθηκαν, οι εκτιμήσεις που έγιναν δεν ήταν καθόλου ρεαλιστικές και οι αγορές το αντιλαμβάνονται αυτό», είπε σε συνέδριο, σύμφωνα με το Reuters.

Μάλιστα, τόνισε ότι η ελληνική διάσωση είναι ένα παράδειγμα το οποίο η Πορτογαλία δεν θα πρέπει να ακολουθήσει. «Ήταν εμφανές ότι το πρόγραμμα δεν θα δούλευε και ότι είχε πολύ υψηλό κόστος χρηματοδότησης», είπε.

«Αντιμετωπίζοντας τις δικές μας σημερινές συνθήκες, εάν δεν θέλουμε να ακολουθήσουμε το δρόμο της Ελλάδας, πρέπει να καταλάβουμε και να αντιληφθούμε ότι θα πρέπει να προτείνουμε τις δικές μας λύσεις», πρόσθεσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2011 16:19:18

    Και τί δουλεύει με το GAP?
    Μόνο οι μασέλες τους

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/02/2011 16:22:07

    Το γράφουμε από τον περασμένο Μαϊο, αλλα ποιός ακούει...
    Μας έλεγαν...γραφικούς

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/02/2011 16:32:42

    Θοδωρα κ αυτη... παει, θα τη διαγραψει το ΓΑΠ...!!! μα τετοια αμφισβητηση των φωστηροσωτηρων μας??? ουτε Ψηλός στον κορφο της.

    ΠΠ

  4. STATHIS avatar
    STATHIS 01/02/2011 16:34:53

    Εγώ πάλι , πιστεύω ότι δουλεύει μιά χαρά ..... απλά προς την αντίθετη κατεύθυνση , αλλά με απόλυτη επιτυχία του ΆΔΗΛΟΥ "εκσυγχρονηστικού" εκχωρητικού του στόχου (που χρειαζόταν αιτιολογία για να δρομολογηθεί).

    ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑ ΤΗΣ ΕΚΧΩΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ (του ΠΟΛΙΤΗ συμπεριλαμβανομένου) με πακέτα διάσωσης και άλλα κόλπα Δ.Ν.Τ.ικά .!


    *Μιά άποψη.-

  5. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 01/02/2011 16:40:30

    Αν δεν φύγει το ΔΝΤ, κανένα πρόγραμμα δεν θα δουλέψει.

  6. Misha avatar
    Misha 01/02/2011 16:45:05

    Ως γνωστόν το ΔΝΤ « έσωσε» και την Αιγυπτο όπου το 40% του πληθυσμού ζει με λιγότερα από 2 δολλάρια τη μέρα.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Misha 01/02/2011 18:29:47

      Πότε έγινε αυτό ; το ΔΝΤ στην Αίγυπτο ;
      γράφουμε έτσι ότι μας κατεβαίνει ;

  7. thanasis avatar
    thanasis 01/02/2011 21:02:03

    αν δεν ληφθουν μετρα τονωσης της επιχειρηματικοτητος
    αλλα και αν σταματηση να πληρωνει ο μικρομεσαιος
    τοτε θα δουμε ασπρη μερα.

  8. JOHN avatar
    JOHN 01/02/2011 22:11:29

    Το μνημονιο εγινε για να παρουν οι πιστωτες μας τα λεφτα τους,αποκλειστικα προς αυτη τη κατευθυση κινειται.Το τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο για τη χωρα δεν τους ιδρωνει το αυτι.Και φυσικα ειναι παραδειγμα προς αποφυγη,γιατι τετοιες θεραπειες σοκ του ΔΝΤ και των λοιπων τοκογλυφων οπου εφαρμοστικαν μονο καταστροφη εφεραν!