30/08/2012 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πολύ, ως 2.000 ευρώ, έχει στο λογαριασμό του, το 81,5% των καταθετών

Την 30η Ιουνίου 2012, το 93% των φυσικών προσώπων-καταθετών των τραπεζών διέθεταν καταθέσεις συνολικού ύψους έως 10.000 ευρώ, ενώ μόλις το 0,4% αυτών είχαν καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ, ποσό που συνιστά και το ανώτατο όριο αποζημίωσης ανά καταθέτη από το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ). Αντίστοιχα ποσοστά παρατηρούνται και στα λοιπά βασικά διεθνή νομίσματα, σύμφωνα με στοιχεία της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών (ΕΕΤ).

Πιο αναλυτικά,  το 81,5% των φυσικών προσώπων-καταθετών των τραπεζών διέθεταν καταθέσεις από 0-2.000 ευρώ, το 11,3% καταθέσεις από 2.001 μέχρι 10.000 ευρώ, το 5,9% καταθέσεις από 10.001 ευρώ μέχρι 50.000 ευρώ, το 0,9% καταθέσεις από 50.001 μέχρι 100.000 και μόλις το 0,4% από 100.001 ευρώ και άνω.

Τα τρώμε, σιγά-σιγά, όλοι μαζί.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zouzous avatar
    zouzous 30/08/2012 22:39:14

    ε οποτε η λυση ειναι απλα.φορολογουμε το υπολοιπο 18,5% και τελειωσαμε

    • ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΕΓΑΡΙΤΗΣ avatar
      ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΕΓΑΡΙΤΗΣ @ zouzous 31/08/2012 00:26:54

      ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΘΕΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ;ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗ ΠΟΥ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ;ΑΠΛΑ ΕΙΣΑΙ ΖΗΛΙΑΡΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ...ΠΟΥ ΖΟΥΣΕΣ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΘΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΔΕΣ.ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ 18.5% ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΔΕΣ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΣ/ΡΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΗΔΗ ΕΞΩ.

      • kitsos avatar
        kitsos @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΕΓΑΡΙΤΗΣ 31/08/2012 08:06:48

        Αλεξανδρε χαλαρα, πλακα κανει.

    • je te connais par la folie terrible du peuple avatar
      je te connais par la folie terrible du peuple @ zouzous 31/08/2012 01:03:01

      'σσσσσσσσσσ'ωραίος λέμε.

  2. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 30/08/2012 22:45:03

    και θα τα έχει εκει μεχρι στο αμπε μπα μπλομ βγει τι θα τα κάνει
    1 Θα πληρώσει την εφορία?
    2.θα πληρωσει την τράπεζα για να καθυστερήσει την κατάσχεση?
    3.Θα πληρώσει την ΔΕΗ ή ειναι προτιμότερο να γίνει ρομαντικος και να ζει υπο το φως των κεριων?
    4. Θα τα κρατήσει για γιατρους και φάρμακα?
    5. θα τα διαθέσει για να μπορέσει να σπουδάσει το παιδι του που εκανε το λαθος και πετυχε σε αλλη πόλη?
    6.Θα τα δωσει για θερμανση ή ειναι προτιμότερο να ανταλλαξει το σπιτι του με μια καλυβα στην Τανζανια που εχει ο τυπος που κατι πουλαει καθημερινα πανω σε ενα κιλιμι στο απενταντι πεζοδρομιο!!!
    θα θα θα θα θα θα θα αμετρητα θα

  3. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 30/08/2012 22:45:49

    Δεν διευκρινίζεται, ωστόσο, αν το ποσοστό αναφέρεται σε μοναδικούς λογαρισμούς ή σε πολλαπλούς (ποιος έχει μόνο ένα λογαριασμό σήμερα;)

  4. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 30/08/2012 22:47:02

    Τα λεφτα απλα αλλαζουν χερια. Απο τα φυσικα προσωπα μικροκαταθετες πανε στους μεγαλοκαταθετες, αφου πρωτα περασουν απο τις καταθεσεις νομικων προσωπων ιδιοκτησιας των μεγαλοκαταθετων. Αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης των τραπεζων.

    Αληθεια, για 2.000 ευρω μας σωζει η ανακεφαλαιοποιηση που θα την πληρωσουμε 50δις;

    Απο πολιτικης χροιας, ειλικρινα πιστεψε ο κοσμος οτι δεν θα φαει στα επομενα 4 χρονια τα 2.000 ευρω του στην τραπεζα και φοβηθηκε μην του τα φαει ο Τσιπρας και ψηφισε απο φοβο και ενστικτο Σαμαρα; Ετσι δεν ακουγοταν εδω μεσα;

  5. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 30/08/2012 23:08:08

    ...Και απο το 81,5%, οι περισσότεροι δέν έχουν μία. Για την ακρίβεια, κάθε πρώτη του μηνός το πρωί, έχουν μέσα το ποσό που μπήκε για τον μισθό, ή την σύνταξη. Μετά μία ώρα δέν υπάρχει, γιατί "ανελήφθη" όχι στους ουρανούς, αλλά για την πληρωμή των χαρατσιών και των εξόδων διαβίωσης.
    Πού φτάσαμε....!

  6. llila avatar
    llila 31/08/2012 00:00:17

    Αλλά είμαστε στο ευρώ, αυτό έχει σημασία και θα κάνουμε τα πάντα για να παραμείνουμε έτσι δεν είναι αντώνη;

  7. FINANCIAL MANAGEMENT avatar
    FINANCIAL MANAGEMENT 31/08/2012 01:42:55

    Τι θελει να πει το αρθρο; οτι υπαρχει πλεον μικροτερη ανισοκατανομη του πλουτου ή κατι τετοιο;

  8. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 31/08/2012 07:27:50

    Σε έξι μήνες από τώρα το πολύ αυτό το 81,4% πουέχει ως 2000 ευρώ καταθέσεις δε θα υπάρχει γιατί θα έχει φαγωθεί. Και τότε θα αρχίσει το μεγάλο δράμα, γιατί ο μισθός και η σύνταξη δε θα φτάνουν σε όλους-μερικοί βέβαια είναι τυχεροί με σχετικά υψηλούς μισθούς-και η κοινωνική εξέγερση θα είναι πολύ κοντά!

  9. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 31/08/2012 08:44:02

    Κατά Καζάκη, 75 δίς ευρώ έφυγαν τό πρώτο εξάμηνο φέτος από τίς 'ελληνικές' τράπεζες καί επενδύθηκαν σέ ξένα ομόλογα.

  10. abc avatar
    abc 31/08/2012 08:59:58

    E, αφού τα πήραν όλα δεν αποκλείεται να φύγουν γιθα αλλού τώρα...

  11. Ο Θείος avatar