#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/02/2013 19:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΤΑΙΠΕΔ ενέκρινε την ιδιωτικοποίηση της ΕΥΑΘ



Την έναρξη της διαδικασίας ιδιωτικοποίησης της Εταιρείας Ύδρευσης και Αποχέτευσης Θεσσαλονίκης (ΕΥΑΘ) ενέκρινε το Διοικητικό Συμβούλιο του Ταμείου Αξιοποίησης της Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου (ΤΑΙΠΕΔ).

Σύμφωνα με το ΤΑΙΠΕΔ, το μοντέλο προβλέπει την πώληση του 51% επί του συνόλου των μετοχών και τη μεταβίβαση του ελέγχου της εταιρείας σε επενδυτή που θα επιλεγεί μέσω διεθνούς πλειοδοτικού διαγωνισμού.

 

Η διαγωνιστική διαδικασία αναμένεται να ξεκινήσει με τη δημοσίευση της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος εντός του τρέχοντος μήνα και να ολοκληρωθεί εντός του τελευταίου τριμήνου του 2013.

Η ΕΥΑΘ κατέχει το αποκλειστικό δικαίωμα για την παροχή υπηρεσιών ύδρευσης και αποχέτευσης στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης. Το σύνολο των μετοχών της εταιρείας είναι υπό διαπραγμάτευση στην αγορά του Χρηματιστηρίου Αθηνών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dimx avatar
    dimx 13/02/2013 19:45:12

    Τελευταιο τριμηνο του 2013 !!! πολυ αισοδοξους σας βλεπω , εχετε ακουσει καποιες εκτιμησεις για τα ποσοστα ανεργιας στο τελευταιο τριμηνο του 2013 ?
    Οι θεσεις εργασιας μετα τις αποκρατικοποιησεις που εγιναν ως τωρα αυξηθηκαν η μειωθηκαν(COSCO) ?
    Εως το τελος του ετους οι περισσοτεροι ανεργοι μενουν χωρις επιδομα ανεργειας καθως μεταπιπτουν στην κατηγορια των μακροχρονια ανεργων .

  2. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 14/02/2013 07:40:45

    Κακώς.

  3. euagelos avatar
    euagelos 14/02/2013 08:20:39

    Δεν τους ενδιαφέρουν πλέον οι άνθρωποι. Και αυτό αποδεικνύεται πολύ εύκολα. Μέχρι πριν λίγο καιρό, και για πολλά χρόνια στο παρελθόν, υπήρχε το "αφορολόγητο".
    Κάθε πράγμα έχει τη σημειολογία του σε αυτή τη ζωή. Το σύστημα θεωρούσε πως η ανθρώπινη ζωή έχει κάποια στοιχειώδη αξία, άρα και κάποιες στοιχειώδεις ανάγκες. Κάτω από ένα εισοδηματικό όριο θεωρούνταν κακό να επιβάλλονται φόροι με το σκεπτικό ότι τίθεται πλέον ζήτημα επιβίωσης. Τώρα πλέον γίνεται κραυγαλέα η αδιαφορία για την επιβίωση των αποκάτω, καθώς επιβάλλονται φόροι και τεκμήρια διαβίωσης σε όσους απλώς υπάρχουν/ζουν. Αυτό σημαίνει ο φόρος από το πρώτο ευρώ και το τεκμήριο... ύπαρξης στους άνω των 18 ετών. "Κύριε, εφόσον ζεις, θα μου δίνεις το 26% ή όσο τελοσπάντων θελήσω, για να συντηρώ τις αποδοχές των κ. Μέργων μου. Το πως θα τα βρεις ή πως θα επιβιώσεις ΔΕΝ με ενδιαφέρει πλέον. Εν τω μεταξύ θα πουλήσω ότιδήποτε σου ανήκει ή σου είναι αναγκαίο χωρίς να σε ρωτήσω για να περνάω εγώ καλά".

  4. Γεωργία avatar
    Γεωργία 14/02/2013 11:53:48

    Όπου το νερό ιδιωτικοποιήθηκε, είχαμε ως αποτέλεσμα την χειροτέρεψη της ποιότητάς του και αύξηση τιμών. Τα αποτελέσματα των ιδιωτικοποιήσεων ήσαν καταστροφικά σε όλες τις χώρες που εφαρμόστηκαν για τις κοινωνίες και τις οικονομίες τους.
    Και το ξεπούλημα επιχείρησης κοινωνικής ωφέλειας δεν κοινωνικός φιλελευθερισμός, αλλά αποικιοκρατικός μερκαντιλισμός.

  5. Γεωργία avatar
    Γεωργία 14/02/2013 11:59:01

    Και συμπληρώνω: Στo HB οι ιδιωτικοποιήσεις του νερού έγιναν μεταξύ 1989 και 1993. Η τιμή του νερού αυξήθηκε κατά 50% αρχικά και μέχρι το 2006 η αύξηση είχε ανέλθει στο 245%. Η αύξηση της τιμής δεν συνοδεύτηκε από καλύτερες υπηρεσίες αφού οι εταιρείες, στην προσπάθειά τους να αυξήσουν την κερδοφορία τους, δεν επένδυαν σε έργα υποδομής. Τα προβλήματα που ανέκυψαν υποχρέωσαν τις αρχές να θεσπίσουν μια αρχή που θα προσπαθούσε να βάλει φρένο στην ανεξέλεγκτη αύξηση των τιμών και στην υποβάθμιση των υποδομών.
    Η Βρεταννική Ρυθμιστική Αρχή Υδάτων(σας θυμίζει κάτι;) οι ενέργειες της οποίας δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα. Όταν οι υποδομές άρχισαν να παρουσιάζουν σημαντικά προβλήματα τα χρήματα για τη συντήρηση τους και τις επενδύσεις σε αυτές δόθηκαν από τον κρατικό προϋπολογισμό.

  6. dimx avatar
    dimx 14/02/2013 12:56:21

    Μια απλη υποθεση εργασιας : Αν ενας ιδιωτης ελεγχει το νερο σε δυο πολεις που αφορουν το 60% του πληθυσμου μιας χωρας τοτε τον συμφερει να ξοδευει σε εξοπλισμο και ανθρωπινο δυναμικο ωστε να εχει αριστης ποιοτητας νερο που θα το πουλαει προς 0,4 ευρω το κυβικο (1000 λιτρα) η μηπως τον συμφερει να επενδυσει παραλληλα σε εταιριες πωλησης εμφιαλομενου νερου με τιμη 0,5 ευρω το μπουκαλι του μισου λιτρου ( ΝΑΙ ! το εμφιαλομενο ειναι δυο χιλιαδες φορες ακριβοτερο).

  7. Superfrog avatar
    Superfrog 14/02/2013 14:32:15

    Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτή την ιδιωτικοποίηση. Δεν είναι δυνατόν να πουλάς εταιρία που είναι από τη φύση της μονοπώλιο. Ο πολίτης δε πρόκειται να πάρει ούτε καλύτερες υπηρεσίες και φυσικά ούτε τιμές. Και τα όποια κέρδη που παράγει η εταιρία αντί να πηγαίνουν στο κράτος θα πηγαίνουν στις τσέπες των μετόχων.
    Και είναι πραγματικά αστείο, γιατί κάποιοι μας φοβέριζαν ότι θα γίνουμε τριτοκοσμική χώρα (εκεί έχουν ιδιωτικές εταιρίες νερού) και ότι θα χάσουμε τα σπίτια μας.

    • MCA. avatar
      MCA. @ Superfrog 14/02/2013 19:44:57

      ........''Δεν είναι δυνατόν να πουλάς εταιρία που είναι από τη φύση της μονοπώλιο''.......+++!!!!