#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2011 21:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι χαράτσι θα πληρώσoυμε για ακίνητα



Επειδή όποιον Έλληνα κι αν ρωτήσεις ένα ακίνητο θα το έχει, είναι δεδομένο ότι το έκτακτο χαράτσι διετίας θα πλήξει πολύ κόσμο. Τα εμπράγματα δικαιώματα στην Ελλάδα υπολογίζονται σε 30 εκατ. ενώ η αντικειμενική αξία της ακίνητης περιουσίας στη χώρα είναι περίπου 400 δισ.

Όμως, οι αριθμοί αυτοί αφορούν τα πάντα, κτίσματα και οικόπεδα ενώ το τέλος θα επιβληθεί μόνο στα κτίρια που ηλεκτροδοτούνται, έχουν δηλαδή ρολόι από τη ΔΕΗ, ακόμη κι αν δεν χρησιμοποιούνται. Υπολογίζονται σε 7 εκατ. κτίσματα που μπορεί κάποια να ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη.

Υπολογίζεται ότι περίπου 5 εκατ. Έλληνες θα βάλουν το χέρι στην τσέπη για να πληρώσουν 4 δισ. ευρώ για φέτος και του χρόνου.

Η εξειδίκευση των μέτρων θα γίνει την Τρίτη, ωστόσο, το σίγουρο είναι ότι ο φόρος θα είναι 0,5 ευρώ έως 10 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο και θα επιβάλλεται ανάλογα με την τιμή ζώνης. Πιθανότατα, θα υπάρξουν και άλλα κριτήρια όπως η παλαιότητα του κτιρίου ή η χρήση του. Για την πρώτη κατοικία θα είναι μικρότερο το ποσό απ' ότι για ένα κατάστημα.

Η ουσία είναι ότι όλοι έχουν σπίτι, αποθήκη, κατάστημα, γραφείο ή... αχυρώνας με ρεύμα θα πληρώσουν μέσω της ΔΕΗ φέτος ολόκληρο το ποσό μέχρι το Φεβρουάριο και του χρόνου σε δόσεις.

Τώρα, η κλίμακα που θα υπολογίσετε το φόρο που θα πληρώσετε δεν έχει διευκρινιστεί. Ενα σενάριο που εξετάζεται είναι οι περιοχές με αντικειμενική έως 500 ευρώ να πληρώσουν 0,5 ευρώ το τ.μ. Από 500 έως 1.000 ευρώ, 1 ευρώ/τ.μ., από 1.000 έως 1.500,  2 ευρώ/τ.μ. από 1.500 έως 2.000, 3 ευρώ/τ.μ., από 2.000 έως 2.500, 4 ευρώ/τ.μ., από 2.500 έως 3.000, 5 ευρώ/τ.μ. και ούτω κάθε εξής. Για τις πολύ ακριβές περιοχές φυσικά θα είναι 10 ευρώ/τ.μ.

Για παράδειγμα, αν κάποιος έχει σπίτι 200 τ.μ. στη Φιλοθέη με τιμή ζώνης 10.000 ευρώ θα πληρώσει 200Χ10= 2.000 ευρώ, εκτός κι αν προκύψουν διάφορα κριτήρια. Και για τα δύο χρόνια το χαράτσι θα είναι 4.000 ευρώ.

Κάποιος με σπίτι 120 τ.μ. στην Αγία Παρασκευή με τιμή ζώνης 3.150 (ανώτερη τιμή ζώνης) θα πληρώσει πιθανότατα 120Χ6=720 ευρώ δηλαδή 1440 στη διετία.

Κάποιος με σπίτι 150 τ.μ. στου Ζωγράφου με ανώτατη τιμή ζώνης 1.750 ευρώ θα πληρώσει

150Χ2=300 ευρώ δηλαδή 600 στη διετία.

Το μεσοσταθμικό χαράτσι για τους Έλληνες ιδιοκτήτες είναι γύρω στα 300 με 400 ευρώ το χρόνο.

Το πρόβλημα που θέτουν όλοι πλέον είναι τι θα γίνει με τα ενοικιασμένα ακίνητα. Θα υπάρξει πόλεμος ιδιοκτήτη και μισθωτή για το ποιος θα το πληρώσει αν και είναι λογικό το χαράτσι να βαρύνει τον πρώτο.

Επίσης, τίθεται θέμα με τα λεγόμενα απρόσοδα ακίνητα, δηλαδή τα κλειστά σπίτια ή επαγγελματικούς χώρους που δεν αποδίδουν ούτε ένα ευρώ. Υπάρχουν σπίτια στο χωριό που χρησιμοποιούνται λίγες ημέρες το χρόνο ή ακόμη και αποθήκες που ενώ έχουν ρεύμα δε χρησιμοποιούνται ποτέ. Κι όμως, το χαράτσι θα πέσει στα κεφάλια όλων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mm avatar
    Mm 11/09/2011 22:00:53

    αφού οι περισσότεροι φοροδιαφεύγουν, χτυπάνε εκεί που μπορούν αυτό που δεν κρύβεται!!

    • A.M. avatar
      A.M. @ Mm 11/09/2011 22:05:15

      Όταν γνωρίζεις ότι οι φόροι που θα πληρώσεις θα πάνε στις τσέπες των ΤΟΚΟΓΛΎΦΩΝ εννοείται πως θα φοροδιαφύγεις!!!

      Πλάκα κάνουμε;

      Και να ξεμείνει και τίποτε απ τους τοκογλύφους
      θα πάει σε καταθέσεις στην Ελβετία.

      Έχει πολλά ελαττώματα ο Έλληνας
      βλάκας όμως ΔΕΝ είναι με την καμμία!

      • tzager avatar
        tzager @ A.M. 11/09/2011 22:14:16

        ΅Είσαι πολύ ξύπνιος Ελληνάρας!!!! Εύγε!!!

        • A.M. avatar
          A.M. @ tzager 11/09/2011 22:59:13

          Thks man!
          Είμαι πράγματι πολύ ΈΞΥΠΝΟΣ!
          Είμαι πράγματι και πολύ ΕΛΛΗΝΑΡΆΣ!

          Και μπράβο μου δλδ που είναι ΚΑΙ έξυπνος ΚΑΙ Ελληναράς!

          Α .. μην ξεχάσω και το μεγαλύτερό μου προτέρημα.

          Είμαι ΚΑΙ μετριόφρων!

          Τι έχω πάθει ο άνθρωπος;;;!!!
          Μα .. όλες οι αρετές του κόσμου πάνω μου μαζεύτηκαν;;
          Θάμαι φαίνεται ομορφόπαιδο και οι αρετές ως θηλυκού γένους ε .. ψιλοτσιμπιούνται με την πάρτη μου..

          • Ox avatar
            Ox @ A.M. 12/09/2011 07:35:02

            Καραγκιοζάκο, εσένα πληρώνουμε όλοι μας.

          • A.M. avatar
            A.M. @ Ox 12/09/2011 07:41:50

            Αφού σας δένει πανιβλακείς μέχρι αηδίας καλά να πάθετε!
            Δεν ξέρεις ότι όσοι στερούνται νοημοσύνης πληρώνουν τους έξυπνους;;
            Καιρός να το μάθεις.

            Και θα συνεχίσετε να με πληρώνετε!

            Και ξέρεις ο Καραγκιόζης ΔΕΝ ήταν βλάκας.
            Και ήταν και Επιστάτης.
            Και πάντα στο τέλος τα βόλευε.
            Εν αντιθέσει με τους βλάκες βέβαια που πάντα πληρώνουν.

          • A.M. avatar
            A.M. @ Ox 12/09/2011 07:49:43

            *σας δέρνει πανιβλακεία

            Άντε .. καλή σου μέρα «εσύ που με πληρώνεις».
            Πέρασε και η ώρα .. καιρός για .. μεροκάματο :lol:
            Πάω να χτυπήσω ζεστό καπουτσίνο με δυό τρία κρουασανάκια και ντόνατς.
            Με τα λεφτά σου εννοείται έτσι;;!!

            Σου είμαι ευγνώμων που με πληρώνεις. Ειλικρινά.
            Φρόντισε μόνον να είσαι συνεπής στις .. υποχρεώσεις σου απέναντί μου!
            Γιατί διαφορετικά θα .. αγριέψω και θα σου ζητήσω αύξηση :lol:

      • occultist avatar
        occultist @ A.M. 11/09/2011 22:46:17

        A.M. είπε:" Έχει πολλά ελαττώματα ο Έλληνας
        βλάκας όμως ΔΕΝ είναι με την καμμία! ""
        Το πιστε'υεις αυτό?? Τότε πως στην ευχή έχουμαι κυβέρνηση (;) ΠΑΣΟΚ ??

        • A.M. avatar
          A.M. @ occultist 11/09/2011 22:55:58

          Αφελής ερώτηση!

          Αλλά εντάξει..
          Ως έξυπνος Ελληναράς απαντώς και στις αφελείς ερωτήσεις :lol:

          Κατ' αρχήν ΔΕΝ έχουμε κυβέρνηση!
          Κατά δεύτερον όσοι ψήφισαν ΠΑΣΟΚ ή στηρίζουν ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ είναι Έλληνες!

          Απλό δεν ήταν;
          Αναρωτιέμαι πως και δεν το σκέφτηκες μόνος σου!

          • tzager avatar
            tzager @ A.M. 12/09/2011 00:10:52

            Κι εσυ μάλλον πρέπει να μεταστεύσεις φιλαράκο!!!

            Γιατί το Ελλαδιστάν που σου πάει γάντι... ξεχασέτο..

            Θα μας λείψεις πάντως...

          • A.M. avatar
            A.M. @ tzager 12/09/2011 07:31:16

            Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει!
            Και οι Ελληναράδες σαν και την πάρτη μου ακολουθούν το παράδειγμα της μητέρας πατρίδας.
            Είναι εσαεί .. αθάνατοι!

            Από αγάπη για την πατρίδα δλδ δεν πεθαίνουν ποτέ.
            Μη φανταστείς ότι το κάνουν από εγωϊσμό
            ή από τεμπελιά ακόμα και για να πεθάνουν! :lol:
            Γιατί και το να πεθαίνεις έχει τα ζόρια του έτσι;
            Μη νομίζεις ότι είναι και εύκολο!
            Και οι Ελληναράδες τα ζόρια δεν τα μπορούν.
            Αφήνουν τους ελληνόφωνους να ζορίζονται...

    • Απορία avatar
      Απορία @ Mm 11/09/2011 22:14:04

      Θα λαϊκίσω...

      Ρε ντου από παντού σε κόμματα, κλαδικές, συνδικάτα, δημαρχεία, κοινότητες, νομαρχίες, δεκο, δημόσιους φορείς.

      Πόθεν έσχες, άνοιγμα τραπεζικών λογαριασμών σε κομματόσκυλα, ταμείες, γενικούς γραμματείς, δημάρχους, κοινοτάρχες, εφοριακούς, τελωνειακούς, πολεοδόμους. Άμεσο μαμήσι και επιστροφή στη φύση στους παρανομούντες.

      Αυτή είναι η μόνη λύση για να μην πλήρωνουμε τα κερατιάτικά τους κάθε λίγο και λιγάκι.

      Αλλά ποιος θα τα κάνει αυτά; Το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ; Αφού θα μπούνε όλοι φυλακή.

      Ρε το σπίτι του δράκουλα θα γίνει και η Χαριλάου Τρικούπη και η Συγγρού. Ούτε εκπρόσωποι τύπου δεν θα μείνουνε να κάνουν μία δήλωση. Στο μπαλαούρο ρε όλοι θα πηγαίναν έτσι και γινόταν κάτι τέτοιο...

      • A.M. avatar
        A.M. @ Απορία 11/09/2011 23:13:59

        @Απορία έγραψε:
        «Θα λαϊκίσω…»

        Ε όχι!
        ΜΗΝ πρωτοτυπήσεις και πάλι!
        Με .. μέτρο οι πρωτοτυπίες για να μην τις βαρεθούμε :lol:

        • Απορία avatar
          Απορία @ A.M. 11/09/2011 23:33:54

          Α τώρα σε θυμήθηκα, είσαι ο νοσηλευτής από το Αρεταίειο που τον πήραν στο Τζον Χόπκινς στην αμερική. Σωστά!

          • A.M. avatar
            A.M. @ Απορία 12/09/2011 07:27:15

            @Aπορία
            Έγραψα κάπου ότι υπήρξα οποτεδήποτε ...νοσηλευτής;;;!!! :lol:
            Και μάλιστα στο .. Αρεταίειο;;;!!!
            Καμμία απολύτως σχέση δεν είχα με νοσηλευτική ή ιατρική.
            Ξέρεις .. το εργάζομαι στον δημόσιο ή ακόμα και σε δημόσιο νοσοκομείο ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα ότι είμαι γιατρός ή νοσηλευτής.
            Μπορεί να είμαι από προσωπικό καθαριότητας μέχρι.. manager καλοπληρωμένος.
            Αλλά τώρα που να τα καταλαβαίνεις εσύ αυτά..
            Απαιτούν υψηλό iq και όχι iq .. ραδικιού! :lol:

            Πάντως ΜΗΝ ξαναλαϊκίσεις και σήμερα!
            Δεν θα τον αντέξω τόσο λαϊκισμό μαζεμένον.

          • Απορία avatar
            Απορία @ Απορία 12/09/2011 10:40:39

            Κοίτα ελληνάρα,
            διατύπωσε την άποψη σου (εάν έχεις) κόσμια και όμορφα και άσε τους άλλους που σε διαβάζουν να σχηματίσουν αυτοί άποψη για το iq σου και το iq των άλλων.

            Γράψε σε δικό σου thread ότι γουστάρεις και σταμάτα να προσπαθείς να ενοχλείς τον υπόλοιπο κόσμο να εκφράζει τις απόψεις του.

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Mm 12/09/2011 00:00:08

      Κλέβουν ή φοροδιαφεύγουν; Τεράστια διαφορά εάν γνωρίζεις την μία ή την άλλη διαδικασία. Εντελώς διαφορετικό ''πράμα'' που ούτε το ΣΔΟΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΒΡΕΙ (όχι δεν θέλει δεν μπορεί ) , αφού οι περισσότεροι εκεί μέσα είναι εφοριακοί και τελωνειακοί. Πως θα βρούν για παράδειγμα πως κλέβουν οι τεχνικές εταιρείες ; λέω τώρα ένα παράδειγμα.

  2. ataktos avatar
    ataktos 11/09/2011 22:04:05

    μια τρύπα στο νερό !!!

  3. ataktos avatar
    ataktos 11/09/2011 22:24:42

    ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΗΤΤΑ ΤΟΥ ...ΠΑΠΑΤΖΗ ...........

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 11/09/2011 22:45:15

      +1000000000000000000000

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/09/2011 22:30:33

    To χαράτσι του ακινήτου δεν μπορεί να βαρύνει το μισθωτή.
    Το πολύ πολύ ο ιδιοκτήτης να θελήσει να το ενσωματώσει σε αύξηση που και αυτή θα είναι
    α. δώρο άδωρο διότι θα αυξηθεί η φορολογία επί του εισοδήματος και
    β. ο ενοικιαστής δεν πρόκειται να συναινέσει, αφού ούτε αυτός έχει

    Το χαράτσι είναι άλλο ένα αντισυνταγματικό μέτρο ανάμεσα στα τόσα που έχουν λάβει οι κρατιστές-σοσιαληστές.
    Το σύνταγμα προστατεύει ΑΚΟΜΑ την ατομική ιδιοκτησία, περιττό να πούμε όμως ότι το Σύνταγμα το έχουν κουρελιάσει.

    Σήμερα περνούν το χαράτσι στο λογαριασμο της ΔΕΗ και αύριο το ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.
    Και έτσι οδεύουμε προς το σοσιαληστικό όραμα του Τζέφρι της απαλλοτρίωσης της ιδιοκτησίας και της κατάργησης της ατομικής ιδιοκτησίας.

    Ο Τζέφρι δήλωσε σήμερα ότι είναι ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΜΑΧΕΤΑΙ ΤΗ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ.

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΝΕΠΗΣ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ.

    Με απλά λόγια "Πνίξτους όλους σε κατάσταση ασφυξίας πρώτα - ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΛΕΓΕΤΑΙ - και μετά άστους λίγο να ανέβουν τόσο, ώστε μόλις να αναπνέουν έξω από το νερό".

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 11/09/2011 22:46:45

      Συμφωνώ. Το λέω εδώ και καιρό ότι ο νεοφιλελευθερισμός είναι Σοσιαλισμός.
      Τα μέτρα του GAP είναι καθαρά σοσιαλιστικά και είναι μέτρα που τα δέχεται η τρόικα.

      Η ΕΕ είναι μια σοβιετία

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 11/09/2011 23:02:49

        η χώρα χρεώθηκε τεχνητά για να φτωχοποιηθούν οι γηγενείς με τη βία και να εξοντωθούν αργά και σταθερά

        χώρα που δέχεται κάθε χρόνο 17 εκ. τουρίστες δεν μπορεί να είναι φτωχή

        μπορούσαν να εξορθολογισουν το κράτος και τις δαπάνες, την είσπραξη φόρων χωρίς να ανοίξει ρουθούνι

        αλλά δεν το ήθελαν

        ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΧΥΘΕΙ ΑΙΜΑ

        ΚΑΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΣΚΥΛΙΑΖΟΥΝ

        ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ 11.000 ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΕΠΑΝΩ;

        Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΙ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΜΕ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ

        ΕΠΙΖΗΤΟΥΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ αλλενάκι 11/09/2011 23:40:44

          Καλά τα γράφεις.

  5. Twins avatar
    Twins 11/09/2011 22:38:28

    Κάτσε να μην την πατήσουν σαν τα τέλη κυκλοφόρία πους εδιναν της πινακίδες πίσω και πηραν λιγότερα....

    Βλέπω μαζίκα να κλέινουν τους λογαριασμούς της ΔΕΗ στα (δευτερα) σπίτια στο χωριά.... και μετά θα χάσουν και τα άλλα νταβατζιλίκια που εβαζαν (πχ. ΕΡΤ)

  6. m.s avatar
    m.s 11/09/2011 22:46:25

    όσο περνάει ο καιρός φαίνεται και η ορθότητα των μέτρων του Ζαππείου.
    πάνε 4 μήνες και σήμερα θα είχαμε τα πρώτα μετρήσιμα αποτελέσματα από τον ΦΠΑ, τη μείωση των εργοδοτικών εισφορών ,την επιδότηση επιτοκίου πρώτης κατοικίας, το ρίξιμο στην αγορά του 20-30% των εγγυήσεων που έπαιρναν οι τράπεζες,τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων ...
    Δεν ξέρω τώρα αν αγαπητέ Αντώνη μου προλαβαίνουμε.
    περιμένω με αγωνία το άλλο Σάββατο να σε ακούσω.

  7. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/09/2011 22:56:51

    Γρήγορα... να πουληθεί η ΔΕΗ!

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΝΙΚΟΛΑΣ 11/09/2011 23:16:54

      Γιατί;
      Για να μην προλάβουμε να την κόψουμε απ τα σπίτια μας;;; :lol:

  8. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/09/2011 23:04:06

    την έκτακτη εισφορά για την εθνική άμυνα θα την πληρώνουμε στα διόδια;
    και αυτήν υπερ απόρου λαθρομετανάστη μέσω του ΟΤΕ;
    Όσο για την αναγκαστική συνδρομή μας στη multi-culti, πενόμενη Παιδεία μας, αυτή θα γίνει μέσω των τελών κυκλοφορίας. Όσοι δεν έχουν αυτοκίνητο, θα αγοράζουν ένα mountain bike για κάποιο απομακρυσμένο χωριατόπουλο που δεν τον πηγαίνει το σχολικό στο σχολείο του καλλικρατικού δήμου του.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 12/09/2011 00:32:06

      !!!!!!!!!

  9. ο ξένος avatar
    ο ξένος 11/09/2011 23:40:04

    Βάζουν κάθε πιθανό και απίθανο φόρο, διαλύοντας την οικονομία και την κοινωνία, επειδή δεν θέλουν να κάνουν ουσιαστικές περικοπές στο Δημόσιο.
    Η "μεσαία τάξη", Δ.Υ. (γενικά όλοι όσοι αμοίβονται από τη δουλειά των φορολογουμένων, δηλ. και πολιτικοί, δικαστικοί -βλέπε διαβόητη ελληνική δικαιοσύνη, κ.α.), "κλειστά" επαγγέλματα-κάστες, έχουν κάτσει στο σβέρκο της ελληνικής κοινωνίας και δεν ξεγραπώνονται με τίποτα.
    Μόνο με συναίνεση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ μπορεί να επιτευχθεί η χειρουργική αφαίρεση της κακοήθειας, όπως συνέβη και με το άσυλο.

  10. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 11/09/2011 23:54:21

    Άραγε οι υπάλληλοι της ΔΕΗ και ιδίως οι "δημοκράτες" συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ που μάχονται για την "περιουσία του ελληνικού λαού" κατεβάζοντας τους διακόπτες και εκβιάζοντας τους τελούντες υπό καθεστώς ομηρείας συνανθρώπους τους, θα αντισταθούν απέναντι στο ελεεινό αυτό χαράτσι απεργώντας και, σε κάθε περίπτωση, αρνούμενοι να το εισπράξουν;

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ Bloody Mary 12/09/2011 12:36:04

      «Σε καμία περίπτωση η ΔΕΗ δεν θα χρησιμοποιηθεί ως φοροεισπρακτικός μηχανισμός, αφού χτίστηκε για να υπηρετεί τον ελληνικό λαό και όχι να τον εκβιάζει».
      Νίκος Φωτόπουλος, πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ.

      • Bloody Mary avatar
        Bloody Mary @ ο ξένος 13/09/2011 11:34:48

        Μακάρι να συνεχιστεί η αντίδραση μέχρι τέλους και να μην είναι απλώς για "ξεκάρφωμα"!
        Είναι καιρός να τεθούν όλοι προ των ευθυνών τους.

        Αλήθεια, όμως, γιατί η ΜΕΙΖΩΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ αντέδρασε στις ανακοινώσεις αυτές; Γιατί υπεραμύνεται της τήρησης του - συγκεκριμένου - νόμου;

        • Bloody Mary avatar
          Bloody Mary @ Bloody Mary 13/09/2011 11:39:04

          "Κανένας οργανισμός δεν είναι τσιφλίκι κανενός" αναφέρει σε δήλωσή του ο εκπρόσωπος Τύπου της Νέας Δημοκρατίας κ. Γιάννης Μιχελάκης, και καταγγέλλει την στάση του εκπροσώπου των εργαζομένων της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ κ. Φωτόπουλο.

          "Η θέση μας για το νέο χαράτσι στα ακίνητα είναι δεδομένη: Είμαστε κατηγορηματικά αντίθετοι. Όμως! Κανένας οργανισμός δεν είναι τσιφλίκι κανενός.
          Κανένας Φωτόπουλος δεν μπορεί να εμποδίζει την εφαρμογή των νόμων!", αναφέρει χαρακτηριστικά.

  11. Απορία avatar
    Απορία 12/09/2011 02:48:50

    Ανακοίνωση ΠΟΜΙΔΑ (από Ναυτεμπορική):
    «Τη στιγμή που οι φορολογούμενοι ιδιοκτήτες ακινήτων αδυνατούν πλήρως να καταβάλουν τα άμεσα επερχόμενα εκκαθαριστικά των υφιστάμενων φόρων και εκτάκτων εισφορών, οι ιθύνοντες του υπουργείου Οικονομικών εισηγούνται και επιβάλλουν και νέες στοχευμένες επιβαρύνσεις σε βάρος τους», αναφέρει σε ανακοίνωσή της η ΠΟΜΙΔΑ.
    Θεωρεί ότι η συγκεκριμένη εισφορά επί των ακινήτων θα μπορούσε να γίνει ανεκτή και να πληρωθεί από τους φορολογούμενους, εν όψει των σημερινών δραματικών συνθηκών της χώρας, μόνον αν ήταν χαμηλή και επίπεδη, και αν ήταν η μόνη. Ομως, «σε συνδυασμό με τις ισχύουσες δεκάδες άλλων φόρων, τελών και εισφορών, την κατεδάφιση της μισθωτικής αξίας των ακινήτων που μαρτυρούν τα χιλιάδες ξενοίκιαστα σε όλη τη χώρα και τις συνεχώς επαπειλούμενες αυξήσεις στις αντικειμενικές αξίες, καθιστά την ιδιωτική ακίνητη περιουσία στη χώρα μας μια ''τελειωμένη υπόθεση'', και το τέλος αυτό, το πραγματικό ''τέλος'' της ιδιωτικής ακίνητης περιουσίας, της οικοδομής και της οικονομίας μας...».
    Επισημαίνει επίσης ότι το μέτρο που ανακοινώθηκε αποτελεί απλώς την κορυφή της πυραμίδας των δημευτικού πλέον χαρακτήρα επιβαρύνσεων που έχουν επιβληθεί την τελευταία διετία στην ακίνητη ιδιοκτησία.

    ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΝΔ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ, ΑΝ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΥΣΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΜΙΔΑ...

  12. The Saint avatar
    The Saint 12/09/2011 03:14:43

    Προβλέπω, καταστάσεις μαζικής υστερίας και ουρές έξω απο τα γραφεία της ΔΕΗ, γιά κόψιμο ρεύματος σε εξοχικά που λειτουργούν μερικές μέρες το χρόνο, και σε όσα διαμερίσματα/μαγαζιά είναι είναι ξε-νοίκιαστα...
    Να μην πώ γιά το τί θα καταφέρουν να εισπράξουν πάλι...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ The Saint 13/09/2011 11:40:41

      Έλα όμως που, για την τυπική επιφάνεια ενός εξοχικού δεν θα το κάνει κανείς, αφού τα τέλη για τη μελλοντική (π.χ. την επόμενη άνοιξη) επανασύνδεση του ρεύματος θα είναι περισσότερα από το χαράτσι...

  13. petros avatar
    petros 12/09/2011 06:34:32

    εγω απο τωρα και στο εξεις ολους τους λογαριασμους της δεη μονο στο ταμειο παρακαταθηκων και δανειων θα πληρωνω και καντε ολοι το ιδιο. επισης ενα οργανωμενο συλογο που καθε λιγο να στελει το κρατος στο δικαστηριο για ολες του τις παρανομες εισφορες και οτι αλλο κανει.

  14. Παναγιώτα avatar
    Παναγιώτα 12/09/2011 09:35:18

    Δεν θα πάρουν τίποτα! ... Δεν έχουμε να τους δώσουμε
    Για πόσο χρόνο θα πρέπει να καλύπτουμε την ανικανότητά τους να διαχειριστούν καταστάσεις?
    ... Επιστροφή στην γκαζολάμπα παιδιά!

  15. JOHN avatar
    JOHN 12/09/2011 10:28:03

    Οποιος νομιζει οτι τα χαρατσια επι δικαιων και αδικων δημιουργει φορολογικη συνειδηση στους πολιτες,που ειναι και το ζητουμενο,ειναι βαθυα νυχτωμενος.Αντιθετα θα επιδεινωσει τις τασεις φοροδιαφυγης.Αυτοι που μας κυβερνουν αποδεικνυουν για αλλη μια φορα οτι ειναι θλιβεροι μισελληνες.

  16. stratos avatar
    stratos 12/09/2011 11:35:43

    Σορρυ κιόλας,δεν είμαι ειδικός,είμαι μόλις 29 ετών,αλλά ρε παιδιά δεν θα
    ήταν πιο φρόνιμο (έτσι σκέφτομαι) να μη μας ξαναδώσουν επιστροφή για μία 5ετία ??? Με εναν πρόχειρο υπολογισμό στην οικογένειά μου (3 οικογένειες πλέον) παίρνουμε μέσο όρο 500€ επιστροφή..
    Αν από 10.000.000 φορολογούμενους πχ. πάρουνε 500€ μιλάμε για 5 δις ευρώ..
    Σωστά ??
    Στα 5 χρόνια πάμε στα 25δις..
    Εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί να μη μου δίνουν επιστροφή..Δεν περιμένω αυτά για να πάρω φαγητό για το σπίτι μου..Τα βλέπω σαν εξτραδάκι του Αυγούστου για τις διακοπές..

    Από την αλλη εαν κοπούν και κάποια επιδόματα του δημόσιου τομέα όπως έχουν κοπεί (επίδομα μεταφοράς φακέλων,σωστού ωραρίου κτλ κτλ.. παράλογα επιδόματα..) θα έχει και από εκεί κάποια εκατομ. κέρδος τον χρόνο..

    Και πολλά άλλα που τώρα δε μου έρχονται..

    Δεν ξέρω εαν είναι σωστός ο συλλογισμός μου,αλλά αν με ρωτούσαν ποτέ
    αυτό θα τους έλεγα..