#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2011 22:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θέλουν να μας πουν οι Γερμανοί μέσω του Spiegel;



Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει ανάλυση του «Der Spiegel» για τον κίνδυνο να καταρρεύσει η Ευρωζώνη. Επειδή σε αντίθεση λχ με το Economist που εκφράζει ένα τμήμα της βρετανικής ελίτ το Spiegelεκφράζει την γερμανική ελίτ και μας λέει τώρα ότι το ευρώ πέθανε και φταίει η Ελλάδα γι αυτό.

Στην πρώτη του σελίδα το περιοδικό έχει ένα φέρετρο με ελληνική σημαία και πάνω σ' αυτό μια κορνίζα με το ευρώ και τίτλο: Ξαφνικά κι αναμενόμενα και υπότιτλο: Ο επικήδειος ενός κοινού νομίσματος. Στο δημοσίευμα γίνεται λόγος για τα προβλήματα που υπάρχουν στην ευρωζώνη και εκτιμά ότι "η Ευρώπη κλυδωνίζεται οικονομικοτεχνικά και ως ιστορικό εγχείρημα έχει ήδη χρεοκοπήσει", ενώ προειδοποιεί ότι "οι πολίτες, ιδιαίτερα οι νέοι, δεν ξέρουν πια τι να κάνουν με την ΕΕ, είναι ανάστατοι με το τι κάνουν οι κυβερνήσεις με τα χρήματά τους και βγαίνουν κατά εκατομμύρια στους δρόμους".

Το δημοσίευμα του Spiegel

Όλα τα στοιχεία πλέον κατατείνουν στην σταδιακά επερχόμενη απόλυτη ανυποληψία της ΕΕ, και πιο ειδικά του πειράματός της με το ευρώ.

‘Άλλες φορές, οι επιθέσεις εναντίον του πηγάζουν από τις ΗΠΑ, με το ανταγωνιστικό τους δολάριο, και άλλες πάλι από τη Βρετανία, που από την αρχή αρνήθηκε να συμμετάσχει στην ΟΝΕ.

Ο σκληρός πυρήνας, τόσο της ΕΕ όσο και της νομισματικής της ένωσης, που ήταν και είναι κυρίως η Γερμανία, φάνηκε πως θα στήριζαν το πείραμα της ευρωζώνης.

Όπως όμως όλα δείχνουν, οι Γερμανοί, αναγνωρίζοντας την ισχυρή τους οικονομική θέση, φαίνεται πως αρχίζουν και αμφισβητούν πλέον την ανάγκη ύπαρξης της ευρωζώνης, αναπολώντας τις παλιές καλές εποχές του ανεξάρτητου μάρκου, στο οποίο μάλλον σχεδιάζουν να επιστρέψουν.

Αλλιώς δεν εξηγούνται ούτε οι περίεργες αμφιταλαντεύσεις και κωλυσιεργίες της Μέρκελ σε σχέση με τη κρίση χρέους, αλλά ούτε και το αυριανό εξώφυλλο της γερμανικής έγκυρης πολιτικής επιθεώρησης Der Spiegel.

Το περιοδικό θα κυκλοφορήσει με ένα εξώφυλλο αφιερωμένο στον θάνατο του ευρώ! Θα έχει μάλιστα φωτογραφία, όπου το ευρώ, πλαισιωμένο με μαύρη ταινία, αναπαύεται επάνω σε ένα σκεπασμένο με την ελληνική σημαία φέρετρο!

Σύμφωνα με το άρθρο που θα συνοδέψει τη παραπάνω πένθιμη εικόνα, η ΟΝΕ αποτελεί πλέον τον μεγαλύτερο κίνδυνο για το μέλλον της Ευρώπης. «Πρόκειται για ένα νόμισμα που αλυσοδένει αταίριαστες μεταξύ τους  οικονομίες… πρόκειται για έναν λάθος δρόμο».

«Η Ευρωπαϊκή Ένωση…», συνεχίζει το άρθρο, «έχει πεθάνει σαν εγχείρημα…».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/06/2011 18:59:51

    Και σ`άλλα με υγεία!

    • madprof avatar
      madprof @ Strange Attractor 20/06/2011 11:55:59

      Άρα Ζήτω Η Ευρωπαϊκή Ένωση, Ζήτω το ευρώ !, τόσο απλά !.
      Όλα αυτά είναι παραφιλολογία !. Δίχως ευρώ και ΕΕ οι "πολιτείες" της Ευρώπης πλην των ισχυρών οικονομικά θα οδηγηθούν στον αφανισμό στο παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον του 21ου αιώνα. Απλά θα υπάρχουν πολιτείες υποβαθμισμένες αρχής γενομένης από την δική μας.

  2. obama avatar
    obama 19/06/2011 19:01:28

    bravo giorgos ,τα καταφερες

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 19:13:28

    Σε 1-2 χρονια θα βγει η Γερμανια !... και τους ετοιμαζουν.

    ΠΠ

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/06/2011 20:02:48

    ΠΠ ++++++...ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 19/06/2011 20:13:52

    Τοσες φορες το φωναξα εδω μεσα.....
    ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΠΛΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ...
    Ουτε μια ουτε δυο ουτε τρεις..... ΑΛΛΑ 27 διαφορετικες οικονομιες, "να τις ενωσεις" να γινουν μια ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΕ 5000 χρονια.... ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΥΤΟΠΙΑ..!!!!! Παντα ελεγα οτι το ευρω ειναι ενα ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ...
    Κι αν θυμαστε η οικονομικη κριση, ΚΥΟΦΟΡΟΥΝΤΑΝ ΗΔΗ απο τις αρχες του 2000, οταν ολο και περισσοτερες χωρες εμπαιναν στην ευρωζωνη...και η Ελλαδα το Μαρτιο του 2002..... ΚΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΓΕΝΙΚΑ ΛΕΓΑΜΕ....."Αχ τωρα με το ευρω...δυσκολα..." Λοιπον τα εθνικα μας νομισματα ηταν δοκιμασμενα απο το μεσσαιωνα σε κρισεις πολεμους κτλ.... Η ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΛΥΘΕΙ Η ΕΥΡΩΖΩΝΗ!!!!!! ΜΕΤΑ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ, θα ειναι δυσκολα τα πραγματα τα πρωτα χρονια.... ΑΛΛΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ θα βελτιωθουν ολα.....μεχρι να ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ ακομα και η λεξη "κριση".....στην οικονομια..!! ΧΑΣΑΜΕ ΜΙΑ 10ετια που ΟΔΗΓΗΣΕ αλυσιδωτα στην οικονομικη κριση, απο το ΓΕΛΟΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ....."Ευρω".....!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ....και οσοι συμφωνειτε αλλα και οσοι θα διαφωνησετε μαζι μου.... ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ!!

    • αStelari avatar
      αStelari @ Kostas D 19/06/2011 20:59:09

      Τα λεγες. Κώστα και εμείς δεν σε ακούγαμε. Τέλος πάντων, τώρα δικαιώνεσαι.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ αStelari 19/06/2011 21:24:10

        χαχχαχααα

    • tpe avatar
      tpe @ Kostas D 19/06/2011 23:27:38

      Ναι, βολικότατο αυτό που λες... Από το μεσαίωνα. Χμμμμ
      Βέβαια, η Ελλάδα χρεοκόπησε 4 φορές σε 100 χρόνια, αλλά λεπτομέρεια. Λεπτομέρεια φυσικά που το 70% της τροφής μας είναι εισαγόμενο. Λεπτομέρεια επίσης πως επί της... τιμημένης δρχ κάθε μέρα η ΤτΕ ξόδευε όσο συνάλλαγμα μάζευε το καλοκαίρι από τους τουρίστες για να μη χαντακωθεί το εθνικό κουρελόχαρτο, συγνώμη, νόμισμα ήθελα να πω.

      Το πρόβλημα είναι η μη κοινή οικονομική πολιτική. Αν εγώ βλέπω κάτι πίσω από το δημοσίευμα είναι η προετοιμασία της Ευρώπης και της Γερμανίας για τον Ευρωπαίο Υπουργό Οικονομικών. Οτιδήποτε άλλο, απλά θα τινάξει στον αέρα 26 οικονομίες.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ tpe 19/06/2011 23:50:10

        Και η Ισπανια και η Πορτογαλια και η Ιταλια και τοσες αλλες χωρες χρεωκοπησαν καποτε αν ανατρεξεις και δεις....

        Βεβαια διαφωνω με το σκεπτικο σου....δεν εχει υποννουμενα...
        ΟΤΙ και να γινει το ευρω σε 1-2 χρονια ΔΕ θα υπαρχει κι ευτυχως...!!!! Αρκετα με τα πειραματα προκειμενου να το κρατησουν.. ταλαιπωρησαν τους λαους της Ευρωπης με γελοιοτητες.!! ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ!!!!! Υστερα το νομισμα ειναι ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ της καθε χωρας....!!

        • Kostas D avatar
          Kostas D @ Kostas D 19/06/2011 23:57:53

          Με το ευρω η ζωη ολων μας χειροτερεψε....!!!!!!
          Κατι ηξεραν οι Αγγλοι, Σουηδοι, Ουγγροι ακομα και Πολωνοι που ΔΕΝ το θελουν με τιποτα....
          Οπως και οι Ελληνες ΑΛΛΑ μας εβαλε με ΤΟ ΖΟΡΙ ο σημιτης, και αρχισε να λεει τις γνωστες μπουρδες προκειμενου να πεισει τους οπαδους του να το δεχτουν..... ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΟΛΥ..... ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩ, θα τελειωσει σταδιακα και η οικονομικη κριση.... ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ!!!!!

    • KORNELIUS avatar
      KORNELIUS @ Kostas D 20/06/2011 01:15:03

      MΠΡΑΒΟ ΚΩΣΤΑ !

    • madprof avatar
      madprof @ Kostas D 20/06/2011 12:19:07

      Πολύ απλοϊκός συλλογισμός. Ξεχνάς ότι σαν χώρα και πολίτες είχαμε εκλεγμένους (τρομάρα μας) "ηγέτες" (τρόπος του λέγειν βέβαια) που μας οδήγησαν σ' αυτό το υπαρξιακό αδιέξοδο και άρα φέρουν τεράστιες ευθύνες.
      Εδώ που μας φτάσαν είναι δική τους ευθύνη αποκλειστικά και να μην ψάχνουμε αποδιπομπαίους τράγους, ως είθισται λόγω ακατοίκητου !.

  6. anonymous avatar
    anonymous 19/06/2011 20:22:55

    Το ευρώ πέθανε από το 2009 όταν επιτέθηκαν αναίτια, με σφοδρότητα και εξαιρετικά δηλητηριώδη τρόπο κατά της Ελλάδας.

  7. A.M. avatar
    A.M. 19/06/2011 20:39:43

    Αφού οι Γερμανοί άρμεξαν για τα καλά τα θύματα αλά Ελλάδα (βλέπε PIIGS) για μια ολόκληρη δεκαετία και βάλε, τώρα που ήρθε η ώρα να δώσουν και το κάτι τις απ αυτά που άρμεξαν την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.
    Αγόρασαν ένα κάρο βαρβάτες επιχειρήσεις κοψοχρονιά, πούλησαν ότι είχαν και δεν είχαν στους νότιους (και όχι μόνον), μέχρι και υποβρύχια που έγερναν :lol:, τα τσέπωσαν και ....άντε γειά!

    Και μην ξεχνάμε ε;;
    «Όταν θα μπούμε στη ΕΕ θα τρώμε με χρυσά κουτάλια!»
    Σε λίγο βέβαια μόνο τα κουτάλια θα μας έχουν μείνει και αυτά θα είναι .. τσίγγινα.
    Τα «χρυσά κουτάλια» και ότι άλλο «χρυσό» υπήρξε στην ΕΕ - δυστυχώς για μάς - θα το κρατήσουν οι γερμαναράδες για την πάρτη τους.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ A.M. 19/06/2011 20:46:35

      1) Ολα θα ηταν καλυτερα στην ΕΕ αν ΔΕΝ εκαναν καποιοι για αποκλειστικα ΔΙΚΟΥΣ τους λογους το ΓΕΛΟΙΟΤΑΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩ στην πλατη μας.....
      2) Κι ο Γιουνκερ παραδεχτηκε οτι γνωριζαμε τα προβληματα στην οικονομια της Ελλαδος, οπως και σε καθε χωρα της ΕΕ, αλλα μπηκε η Ελλαδα στο ευρω για να κερδισει ουσιαστικα η Γερμανια και η Γαλλια.... το παραδεχτηκε ο Γιουνκερ

      ΕΥΤΥΧΩΣ ομως που θα καταργηθει τελικα το ευρω πολυ συντομα......!!

      • A.M. avatar
        A.M. @ Kostas D 19/06/2011 21:18:10

        «...μπηκε η Ελλαδα στο ευρω για να κερδισει ουσιαστικα η Γερμανια και η Γαλλια….»

        Μπήκε;
        Το σωστό είναι ότι ΤΗΝ ΕΒΑΛΑΝ οι Γερμανοί και οι Γάλλοι, επειδή απ την αρχή ήξεραν πως θα κονόμαγαν!
        Και αφού κονόμησαν - για να κυριολεκτούμε μας ρήμαξαν - μας την λένε και από πάνω!

        Βέβαια εμείς οι Έλληνες πολίτες φταίμε που ακόμα δεν έχουμε κρεμάσει τον κινέζο πρώτον επειδή μας έβαλε στην νομισματική ένωση με το έτσι γουστάρω και δεύτερον για το χρηματιστήριο που ήταν και η αρχή της μεγάλης αρπαχτής σε βάρος του - πλήρους βλακείας και απληστίας βέβαια μιάς και τσίμπησε τόσο εύκολα στις υποσχέσεις του κινέζου - νεοέλληνα.

        • Kostas D avatar
          Kostas D @ A.M. 19/06/2011 21:29:21

          ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ φιλε μου....... τα ξερεις δε χρειαζεται να πω αλλα..... ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.....
          Ποιος με ρωτησε εμενα αν θελω Ευρω.... ετσι παιρνεις τα λεφτα του κοσμακη και τα κανεις ...''Ευρω".... δολλαριο...γιεν με το ετσι θελω και παντα για το "καλο μας" τοσο μας αγαπησε ο κινεζος,
          που οταν ο κοσμακης αυτοκτονουσε κι εχανε το σπιτι του εξαιτιας του χρηματιστηριου ειπε..... "Ας προσεχαν..."

  8. Posidonas avatar
    Posidonas 19/06/2011 21:19:52

    Αν η βουλιμια της Ευρωπης και ειδικα ορισμενων να χωσουν καθε "πικραμενο" στους κολπους της,τα πραγματα θα ηταν καλυτερα,αλλα το εκαναν αυτο για να αρπαξουν ο,τι υπηρχε στις πρωην σοβιετιες για ενα πιατο φακι.
    Τωρα,αν το δημοσιευμα εχει βαση, η Ευρωπη κινδυνευει και πολιτικα.
    Αφησαν οι υποπτες ηγεσιες της να κυριαρχισει καθε τυχαρπαστος τραπεζητης ή συστημα οικονομικων ιδρυματων και να την αλωνιζει. Εκτιμω,πως οι οικονομιες των 15 κρατων της Ενωσης ειχαν τη δυνατοτητα να βρουν λυσεις μεσα απο το συνολο του συνολικου ΑΕΠ.
    Οι γνωσεις μου πανω στην οικονομια ειναι τοσες,οσο να μη με κλεβει ο φουρναρης. Υπαρχουν ορισμενα πραγματα που χρειαζεται απλη λογικη. Κοινος νους.

  9. σταμ avatar
    σταμ 19/06/2011 21:48:07

    ...βουλιαζεις το πλοιο(,,τιτανικος) με τον καταλληλο καπετανιο...εισπρατει ο μεγαλομετοχος τα ασφαλιστρα,,,και μεγαλουργει η αντιπαλος πλοιοκτητρια εταιρεια

  10. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 19/06/2011 23:10:36

    Νομίζω ότι, μετά το συγκεκριμένο άρθρο, είναι καιρός να επαναλάβω τα καίρια ερωτήματα προς Ευρωλάγνους, που έχω υποβάλλει ως σχολιαστής εδώ, πολλάκις και απάντηση δεν πήρα:
    1. Γνωρίζουν κανέναν σημαντικό θεωρητικό της Οικονομίας, που να συνιστά σε οικονομίες με το δικό μας χάλι να διατηρούν "ακριβό και άκαμπτο" νόμισμα; ( Όλα τα 'χε η Μαριορή...)
    2. Γνωρίζουν χώρα, όχι μόνον κακής, αλλά και μέτριας, οικονομικής δυναμικής, που να μπήκε στο Ευρώ και να μην έχει επιτακτικό, πλέον, πρόβλημα; (Που πάς βρε Καραμήτρο!..;)
    3. Αντιστρόφως: Γνωρίζουν χώρα, που να ΜΗΝ μπήκε στο Ευρώ και να το μετάνοιωσε; (Των φρονίμων τα παιδιά...)
    4. Πιστεύει κανείς ότι, οι Ισχυροί "Βόρειοι" θα βοηθήσουν τους Λούμπεν "Νότιους" να βελτιώσουν την απαραίτητη για την έξοδό τους από την κρίση ανταγωνιστικότητά τους και να "χτυπήσουν" τα προϊόντα τους στις αγορές εντός και εκτός ΕΕ, τώρα, που κατάφεραν να εδραιωθούν; (Δρυός πεσούσης...) Κλειδί για την απάντηση, η απάντηση των Ισχυρών στην Ιρλανδία, όταν ζήτησε μείωση επιτοκίου δανεισμού: "Ναι, αλλά μόνο αν αυξήσετε την φορολογία των επιχειρήσεων κατά 5%"!

    Κατ' εμέ, το μόνο που μένει να συζητήσουμε, είναι το αν υπήρξε εγκληματική δολιότης ή εγκληματική αμέλεια στους δράστες της προσχωρήσεώς μας στο Ευρώ. Και να τιμωρηθούν αναλόγως.

    • tpe avatar
      tpe @ ΠΗΛΕΑΣ 19/06/2011 23:40:33

      Θα σου απαντήσω εγώ που είμαι ΥΠΕΡ του Ευρώ:
      1. Όχι.
      2. Όχι
      3. Όχι
      4. Όχι.

      Αλλά το ερώτημα είναι λάθος. Αφού μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε. Δεν φταίνε οι Γερμανοί που ο ΟΤΕ αντί να έχει αγοράσει όλα τα Βαλκάνια και βάλε, αγοράστηκε από τους Γερμανούς. Τι έχει κάνει πχ η Telefonica?
      Δεν φταίει η Γερμανία που τα ΕΛΤΑ είναι μίζερα (να υπενθυμίσω πως η DHL είναι υποκατάστημα των D.P.;)
      Δεν φταίνε οι Φιλανδοί, πχ, που έχει γεμίσει ο πλανήτης με Nokia...
      Φταίμε εμείς, που σύνθημά μας είναι το "Τσοβόλα δώσε 'τα όλα", "λίγο κρασί λίγο θάλασσα και τ' αγόρι μου", rooms to let κι όχι 5* ξενοδοχεία, το όνειρό μας είναι να αγοράσουμε μερσεντέ κι όχι να τη φτιάξουμε, το όνειρό μας είναι να πιάσουμε "κορόϊδο" τον δίπλα για να μη μας πιάσει αυτός, που θεωρούμε πως το κέρδος είναι κακό κοκ.
      Δεν φταίει ο Ευρώ για αυτά τα χάλια. Και με Δρχ χειρότερα θα ήμασταν. Αλήθεια, πόσο είπαμε πως κάνει ένα κινητό τηλέφωνο (μέτριο) σήμερα;
      Να υποθέσουμε, έτσι για ευκολία, πως κάνει 50€; Δηλαδή, 1/14 ενός βασικού μισθού. Το €, άραγε, θα είχε 340,75 δρχ σήμερα ή κοντά στις 1000; (απλή αναγωγή έκανα, πόσες φορές υποτιμήθηκε και πόσο η δρχ σε σχέση με δολάριο/ECU 10 χρόνια πριν την είσοδό μας στο €)...

      ΠΛΕΟΝ, είναι αργά. Πρέπει να μάθουμε να δουλεύουμε σκληρά κι αποτελεσματικά. Στη ΝΕΤ είδα τη "Μηχανή του χρόνου" με το αφιέρωμα για τον Παρθενώνα. Ε, ο μαρμαράς το είπε ξεκάθαρα. Ακόμα κι αν όλα ήταν τέλεια, δεν θα μπορούσαμε ΣΗΜΕΡΑ να φτιάξουμε τον Παρθενώνα σε 8 χρόνια, γιατί δεν έχουμε την οργάνωση των αρχαίων...
      Αφού την είχαμε τότε, ας την αποκτήσουμε και σήμερα για να ξαναγίνουμε πρωτοπόροι κι όχι ουραγοί. Μόνο αυτό μας λείπει, ξέρετε...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ tpe 20/06/2011 00:09:27

        Έχεις δίκιο, το έβλεπα και επίσης το συγκράτησα:
        το 440 π.Χ. είχαν τεχνογνωσία αλλά κυρίως ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ τέτοια που δεν υπάρχει σήμερα, κατ' αντιστοιχία.
        Και o ταλαίπωρος Έλληνας πατέρας χρεώνεται για να στείλει το γιο στην Εσπερία να σπουδάσει κάτι που όπως (ο γιος) του λέει θα αποτελέσει μεγάλο εφόδιο και επαγγελματική προοπτική :
        project management

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Προφήτης 20/06/2011 00:10:02

          για tpe

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ tpe 20/06/2011 00:12:40

        Ξέχασα την βασική απάντηση: Αν ανακαλύψαμε ότι ο χορός αυτός είναι για δυνατούς χορευτές, καλύτερα να βγούμε, πριν χάσουμε και τα πόδια μας. Όσο για την πεποίθησή σου ότι δεν φταίει το Ευρώ, τότε δεν κατάλαβες τίποτα, απαντώντας τέσσερα όχι. Ξαναπάντησε, δικαιολογώντας, μία-μία τις απαντήσεις σου!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΠΗΛΕΑΣ 20/06/2011 00:06:51

      ΠΗΛΕΑ
      ο'τι και να συμβει στο Ευρο στο μελλον - η εισοδος τηε Ελλαδας στο Ευρω ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη στη δεδομενη χρονικη στιγμη και διεθνη συγκυρια (περα απο τα αμιγως οικονομικα επιχειρηματα αν συνεκτιμησεις και τους γεωπολιτικους λογους - δεν υπαρχουν περιθωρια αμφησβητησης).
      Ολα τα υπολοιπα ειναι θεματα διαχειρησης και τα αναλυει ο tpe πιο πανω.
      Διολιοτητα η/και εγκληματικη αμελεια μονο στην ομαδα ΓΑΠ που κυβερνησε τη χωρα. Καθαρες κουβεντες απο τη ΝΔ και οχι κατι ψελισσαμε καποτε για εξεταστικη και αυτο ηταν ολο.
      Θα το γραφω μεχρι να λιωσει το πληκτρολογιο - το θεμα δεν ηταν οι οικονομικες συνταγες τυπου Ζαππειο 2 αλλα η ανευ ορων παραδοση της χωρας και η εκχωρηση εθνικης κυριαρχιας- αυτο επρεπε να ειναι η σημαια του Α.Σ

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ rally monkey 20/06/2011 01:05:31

        1. Οι γεωπολιτικές μας επιδιώξεις δεν θα στηριζόντουσαν λιγότερο από την ΕΕ αν δεν επιμέναμε ψευδόμενοι ότι πληρούσαμε τα κριτήρια εισόδου. Να, τώρα γίναμε το μαύρο πρόβατο ΟΛΗΣ της Ευρώπης και, πιθανόν, κάποιοι να απεργάζονται τον συνολικό μας εκμηδενισμό -έτσι κι αλλοιώς, με την σημερινή πορεία, σε είκοσι χρόνια η σωτηρία της Ελλάδος δεν θα έχει νόημα για κανέναν: Θα ανήκει, ήδη, σε άλλους. Γνωρίζετε ότι, ο Κοτς ισχυρίζεται ότι, θα αγοράσει ΟΛΗ την Εθνική ΚΑΙ την Finanzbank με τα ίδια λεφτά, που η Εθνική έδωσε ΜΟΝΟΝ για την Finanzbank;
        2. Το ότι, η Ελλάδα θα ναυαγούσε οικονομικά, μπαίνοντας στο Ευρώ, προκύπτει από απλούς οικονομολογικούς υπολογισμούς, εκτός αν άλλαζαν συμπεριφορές οι Έλληνες και οι δομές τους (=εις άτοπον απαγωγή). Οι οποίοι, ήδη, επιβεβαιώθηκαν, και όχι μόνο από την Ελλάδα. Οι αιτιάσεις μου για πιθανή δολιότητα, αν μη ανοησία μένουν!

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ ΠΗΛΕΑΣ 20/06/2011 01:42:26

          1) τα κριτηρια εισοδου ηταν λογιστικα 'fungible' (που λενε και αυτοι που σπουδασαν προτζεκτ μανατζμεντ στην εσπερια) ολοι θα συμφωνησουν σ'αυτο - και η Ελλαδα δεν εκανε κατι διαφορετικο απο'τι η Ιταλια λ.χ. - απλα εγινε στοχος μιας πρωτοφανους επιθεσης λασπης - που την ξεκινησε ισως για πρωτη φορα στα ιστορικα χρονικα η ιδια η κυβερνηση του κρατους
          Οσο για τον Κοτσ- ΟΚ θα την αγορασει αλλα για να συμβει αυτο καποιοι αλλοι θα πρεπει να του την πουλησουν - ειπαμε ελευθερες οι αγορες αλλα υπαρχουν στεγανα (τουλαχιστον οσο υπηρχε κυβερνηση - με τουτους μπορει να δουμε τον Κοτς και υπουργο μελος 'κυβεν/σης τεχνοκρατων' )
          2. συμφωνω - ηταν επιταγη και στοιχημα να αλλαξουν δομες και συμπεριφορες στη χωρα.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ ΠΗΛΕΑΣ 20/06/2011 01:51:28

          (.. με κινδυνο να με πεις οπαδο του Σημιτη και δεν ειμαι)..αλλα στα περι εισοδου στο Ευρο γιατι να λεμε δολιοτητα και ανοησια τον σχεδιασμο με προοπτικη να γινουμε καλυτεροι

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ rally monkey 20/06/2011 02:52:35

            1. Το έγραψα και παραπάνω: Θεωρώ τα καμώματα ΓΑΠ ξεκάθαρη υπηρεσία αλλοτρίων συμφερόντων. Και μου την δίνει να τον ακούω να επαναλαμβάνει την λέξη "πατρίδα" (χωρίς το κτητικό και συνάμα τρυφερό "μου", που, κι από λάθος της γλώσσας, θα ξέφευγε σ' εμάς, το δίχως άλλο). Το ότι αυτός θα την πουλήσει, αλλάζει τα δικά μου αισθήματα; Αλλάζει τίποτα, οτιδήποτε;
            2. Αλλά, όταν είσαι στο τιμόνι (rally monkey) και επενδύεις στην εις άτοπον απαγωγή της ιδεοληψίας σου, ρίχνεις το αμάξι έξω και υπόκεισαι στις προβλεπόμενες ποινές. Έφταιγε το αμάξι, που η βελτίωση στο κράτημά του δεν ακολούθησε, τα τελευταία χρόνια, την βελτίωση στις ταπετσαρίες του, ή εσύ, που του ζήτησες να αψηφήσει τους νόμους της Φυσικής; Ηγέτης (λέμε τώρα...) που αποτυγχάνει, έστω και από κακή εκτίμηση, δεν μας κάνει. Να πληρώσει για την ζημιά, ηθικά, ή και υλικά, και ας έλθει ο επόμενος -εν γνώσει των ευθυνών για την περίπτωση κακής υλοποιήσεως των "οραμάτων" του. Τα "οράματα" των πολιτικών μας, μέχρι τώρα, σημαίνουν πειραματισμό με έξοδα δικά μας και σίγουρα κέρδη μόνο για τους "ημετέρους", που αναλαμβάνουν την υλοποίηση. Γέμισαν οι πλατείες με Καγιέν των κατ' ανάθεσιν "υλοποιητών οραμάτων".
            Να ήταν, εν προκειμένω, ο Βενιζέλος, ο Υπουργός Άνευ Οικονομικών, και να το παίζει, ευφραδώς, "έτσι μου 'παν έτσι έκανα", θα το καταλάβαινα. Όμως, ένας πραγματικός "Γιαπωνέζος" οικονομολόγος καθηγητής θα είχε ανοίξει, ήσυχα-ήσυχα, στο πίσω δωμάτιο, την κοιλιά του, μετά την τόσο τραγική κατάληξη ενός τόσο ανορθόδοξου, τόσο αντεπιστημονικού, εγχειρήματος. Τι του φταίγαμε, όλοι μας; Ακόμα και αν πολλοί ανόητοι -όχι εγώ- τον προέτρεπαν προς αυτό. ώφειλε να επιβάλλει την πραγματικότητα, όχι να συναινέσει σε αυτοκτονία.

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 20/06/2011 00:05:35

    Και εγώ είμαι υπέρ της ΕΕ και μπορεί η επιχείρησή μου να απέδειξε ότι ήταν έτοιμη για το Ευρώ, αλλά δεν είναι έτσι για τον μέσο Έλληνα, σαν στατιστικό πρόσωπο. Οι κυβερνήσεις οφείλουν να λογαριάζουν "με τον ξενοδόχο", δηλαδή να συνυπολογίζουν τις δυνατότητες του συγκεκριμένου λαού στον συγκεκριμένο χρόνο και, βέβαια, με το συγκεκριμένο πολιτικό σύστημα. Για την παράλειψη αυτή, πιθανολογώ δολιότητα, ή, τουλάχιστον, ελαφρότητα, στον κο Σημίτη και την Κυβέρνησή του.
    Σωστά τα λες, αλλά προσπάθησε να καταλάβεις ότι, το ότι φταίξαμε ή και φταίμε ακόμα, δεν σημαίνει ότι η Κυβέρνηση δεν υποχρεούται να μας βγάλει από την κρίση με την βέλτιστη για ΕΜΑΣ διαδρομή, αδιαφορώντας για το δίκαιο των άλλων. Το διεθνές δίκαιο είναι, έτσι κι αλλοιώς, μια συμβατική έννοια. Άλλωστε, από την δικιά μας ανοησία ωφελήθηκαν ήδη τόσοι πολλοί, με τους Γερμανούς πρώτους-πρώτους. Αυτό έλειπε, να καταδικάσουμε τα παιδιά μας, για τις αμαρτίες μας! Εδώ, οι Γερμανοί δεν μας έδωσαν φράγκο ακόμα, για τα γνωστά τους κατορθώματα του Β'ΠΠ ! Και ούτε πρόκειται. Αν η ζημιά των άλλων πρέπει να υπολογιστεί, θα είναι γιατί ο αντίκτυπος σ'εμάς από τις αντιδράσεις τους θα ήταν πιό επιζήμιος από το όφελος, που θα αποκομίζαμε αγνώντας τους.
    Και, να ξέρεις ότι, αν μας πήρε 30 χρόνια για να σαπίσουμε, θα χρειαστούν άλλα τόσα για να διορθωθούμε. ΑΝ διορθωθούμε. ΑΝ υπάρχει ειλικρινής πρόθεση να διορθωθούμε, από ένα πολιτικό σύστημα, που περιμένει να βάλει στο χέρι ότι του αφήσουμε να διαφαντέψει.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΠΗΛΕΑΣ 20/06/2011 00:13:11

      υποτιμας τον μεσο Ελληνα εστω και σαν 'στατιστικο προσωπο' οπως λες - τουλαχιστον εντοπισαμε τη βασικη διαφωνια απο πλευρας φιλοσοφιας

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ rally monkey 20/06/2011 00:51:27

        1. Αφού, λοιπόν, τον υποτιμώ, γιατί δεν πέτυχε παρά να είναι ο πρώτος, που απέτυχε; Θυμίζω ότι, είναι υπόλογος ΚΑΙ για το πολιτικό του σκηνικό. Που δεν αλλάζει με ευχολόγια, όπως και οι νοοτροπίες του, άλλωστε.
        2. Η στατιστική δεν αφήνει περιθώρια για υπερτιμήσεις και υποτιμήσεις. Δίνει ξερά νούμερα και "περιθώρια στατιστικού λάθους". Που, σε μεγάλα δείγματα, πρακτικά, μηδενίζεται. Αντιθέτως, η φιλοσοφία... Γι αυτό έθεσα τα τέσσερα ερωτήματα, για να αποφύγουμε τις φιλοσοφίες. Και δεν είδα να τα απαντάς.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ ΠΗΛΕΑΣ 20/06/2011 01:20:16

          Το πρωτο σου ερωτημα (που εχει να κανει με αποφασεις του παρελθοντος) ειναι διατυπωμενο ετσι ωστε να εμπεριεχει απο μονο του την απαντηση οποτε τι να απαντησω.

          Οικονομιες οπως η ελληνικη επρεπε (παρελθον) να προσαρμοστουν/μεταμορφωθουν αν θες και οχι να παραμεινουν στην μορφη που ειχαν οταν μπηκαν στην νομισματικη ενωση - υπηρξε 10-ετια χαμηλων επιτοκιων, εξαλειψη νομισματικων κινδυνων, φιλικο περιβαλλον για επιχειρηματικοτητα, επιδοτησεις κλπ και απο την αλλη σκληροτερο ανταγωνισμο (επρεπε να εισαι καλυτερος και οχι φτηνοτερος..) επομενως ιδου η ροδος..

          Οσον αφορα αυτο που λες παραπανω, για το ο'τι 'αποτυχαμε πρωτοι' και βρεθηκαμε στη θεση που ειμαστε σημερα - κατα τη γνωμη μου εχει ελαχιστα να κανει με τα θεμελιωδη μεγεθη της οικονομιας μας οσο και αν εχουν ξεσκιστει να μας το πλασαρουν ωσ τετοιο.. αυτα ηταν γνωστα και απαραλλαχτα για χρονια
          ο λογος ηταν ο'τι μια νεοεκλεγμενη κυβ/νση (για ανεξακριβοτους μεχρις στιγμης λογους) δημιουργησε απο το πουθενα μια κριση δανεισου και την διαχειριστηκε κατα τον χειροτερο δυνατο τροπο οσον αφορα την εξυπηρετηση του εθνικου συμφεροντος.
          Στιγμα σου δινω και επιφυλασσομαι για περισσοτερα.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ rally monkey 20/06/2011 01:41:06

            1. Τελικά, όπως ακριβώς θα προέβλεπε και ένας πρωτοετής φοιτητής Οικονομικών, χάσαμε την Ρόδο, όχι όμως και το πήδημα.
            2. Για τις ευθύνες του ΓΑΠ και του ΠΑΣΟΚ του, συμφωνώ και υπερθεματίζω. Αλλά, επιμένω να μην ξεχάσουμε και τις ευθύνες του Σημίτη και των δικών του. Όσο και αν, το Ευρώ κολάκευσε τις νεοελληνικές μας αδυναμίες -και γι αυτό βουλιάξαμε από το βάρος του.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ ΠΗΛΕΑΣ 20/06/2011 01:31:25

          στο 4) η ιδεα ηταν τα κρατη (η περιφερεια τουλαχιστον) να μπορουν να ειναι ανταγωνιστικα σε τομεις που εχουν συγκριτικα πλεονεκτηματα (δεν λεω αν ειναι καλο ή κακο - συνταγη της 'παγκοσμιοποιησης' ) απλα ο'τι στην περιπωση της Ελλαδας δεν θα μας απασχολουσε και πολυ μιας και δραστηριοποιουμαστε ως επι το πλειστον σε τομεις (οικονομιας και γεωγραφιας αγορων) που δεν ειναι απευθειας ανταγωνιστικοι με τους Βοριεους.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ rally monkey 20/06/2011 02:08:32

            Λοιπόν, για να καταλάβεις πόσο ανάποδα είναι τα πράγματα:
            Τον Ιαν.'11 το Ευρώ=1,25 δολλάρια.
            Τον Ιουν.'11 το Ευρώ=1,45 δολλάρια.
            Συνεπώς, το Ελληνικό φυστίκι κοστίζει, μέσα σε 4-5 μήνες, για κάθε ξένο (εντός και εκτός ΕΕ) καταναλωτή 15% περισσότερο, ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ Ο ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩ ΣΚΛΗΡΟΣ ΠΥΡΗΝΑΣ ΤΟΥ: ΟΙ ΒΟΡΕΙΟΙ. Ας μην αναλύσουμε εδώ το γιατί. Εν τω μεταξύ, οι ίδιοι έχουν φροντίσει τα δικά μας προϊόντα να μην προστατεύονται τόσο όσο τα δικά τους, από εισαγωγές από χώρες εκτός ΕΕ. Έτσι, δίνουν στο λαό τους ΚΑΙ φτηνό φυστίκι ΚΑΙ γερές πωλήσεις.
            Γενικά, αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα, που αντιμετωπίζει ένας μικρομέτοχος μιας ΑΕ σε σχέση με τον μεγαλομέτοχο: Άυτός καθορίζει το πως, το πότε και το πόσα θα κερδίσουν, κατά τα δικά του συμφέροντα. Και, αν η είσοδος στην ΕΕ ήταν επιβεβλημένη (κάτι, που υποστηρίζω), σαν επένδυση υπολογισμένου κινδύνου, η είσοδος στο Ευρώ ήταν θανάσιμη επιλογή. Δεν είναι έξυπνο να σε καλεί ο Καμπαφλής σε μπρα ντε φερ με αληθινά λεφτά και εσύ να πηγαίνεις, επειδή σου υποσχέθηκε να σε δανείσει αυτά, που, αναπόφευκτα, θα χάσεις.
            Βέβαια, όλα θα άλλαζαν, αν η ΕΕ γίνει Ομοσπονδία, σαν τις ΗΠΑ. Που είναι και η ΜΟΝΗ τελική λύση. Ως τότε δεν βλέπω άλλη από την δραχμή, αν θέλουμε να πονέσουμε πολύ για λίγο, ή Ευρώ, αν θέλουμε να πονέσουμε κάπως λιγότερο, για πολύ περισσότερο.

  12. pepito avatar
    pepito 20/06/2011 00:20:46

    επςιδη δεν εχω καταλαβει τι σημαινει κριση χρεους. ποιος κυκλοφορει το χρημα, πως κυκλοφορει? μπορει καποιος να το εξηγησει? πχ ενα κρατος δινει ομολογα αξιας χχχ και πρεπει να επιστρεψει χχχ + τοκους , τα λεφτα για τους τοκους που θα τα βρει οταν στην αγορα κυκλοφορουν χχχ χρηματα. μηπως με νεο δανεισμο?

  13. ΚΔ avatar
    ΚΔ 20/06/2011 00:24:02

    Μπράβο στον tpe. Αυτή είναι η αλήθεια. Επιτέλους πρέπει να καταλάβουμε ότι εμείς δώσαμε το δικαίωμα στους Γερμανούς, Γάλλους, Άγγλους κλπ. να μας φέρονται έτσι. Εμείς και μόνο εμείς. Οι καπιταλιστές κάνουν τη δουλειά τους και όπως φαίνεται την κάνουν πολύ καλά. Τα περισσότερα Cayenne ανάλογα με τον πληθυσμό της τα έχει η Ελλάδα. Που τα βρήκαν τα λεφτά; Πιος ψήφισε όλους αυτούς;

  14. ΚΔ avatar
    ΚΔ 20/06/2011 00:44:22

    Συμφωνώ απόλυτα με τον tpe. Εμείς είμαστε αυτοί που δώσαμε το δικαίωμα στους Γάλλους, Γερμανούς, Άγγλους κλπ. να μας φέρονται έτσι. Εμείς και μόνο εμείς. Οι καπιταλιστές κάνουν τη δουλειά τους και την κάνουν πολύ καλά. Η Ελλάδα έχει τα περισσότερα Cayenne ανάλογα με τον πληθυσμότης από όλες τις άλλες χώρες της Ευρώπης. Που τα βρήκαν ταλεφτά αυτοί που τα αγόρασαν;
    Αν φύγουμε από το Ευρώ χαθήκαμε. Ας προσέξουμε τι ψηφίζουμε στο μέλλον.

  15. Θετταλός avatar
    Θετταλός 20/06/2011 01:24:55

    Κάποτε ο λήσταρχος Νταβέλης είπε το εξής προφητικό : "θα έρθει μια μέρα που οι κλέφτες θα αφήσουν τα βουνά και θα πάνε στις πόλεις".
    Τα πακέτα Ντελλόρς τα θυμάστε; Πέρασε πολύ χρήμα από τη χώρα μας. Και ενώ έπρεπε να είμαστε καλύτεροι και από Ελβετία τώρα μας έχουν πίσω και από τη ζιμπάμπουε. Μια του κλέφτη δυο του κλέφτη τρεις και ....εεεε..πόσο να τους κοροϊδεύεις τους εταίρους μας;;;
    Είναι θέμα παιδείας, πνευματικής καλλιέργειας και αυτογνωσίας, αρετές που δεν τις έχουμε και για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

  16. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 20/06/2011 01:54:11

    Τι να την κάνουν την ΕΕ όταν θα μας ελέγχουν μέσω τρόικας. Και εμάς, και την Ιταλία-Ισπανία-Πορτογαλία-Βαλκάνιους. Drang nach Osten και πάλι. Δεν μαθαίνουνε. Όπως σταμάτησαν 2 φορές προηγουμένως ΕΔΩ, έτσι θα σταματήσουν και την 3η

  17. βοιωτός avatar
    βοιωτός 20/06/2011 02:37:32

    "Η πτώχευση του ελληνικού κράτους το 1932 επέτρεψε την απελευθέρωση πόρων οι οποίοι μέχρι τότε εξυπηρετούσαν το δημόσιο χρέος και από κοινού με την εκ των πραγμάτων αναγκαστική στροφή της ελληνικής οικονομίας προς την αυτάρκεια διευκόλυναν σημαντικά την ανακάμψη της χώρας από τη βαθιά οικονομική κρίση που είχε προηγηθεί. Προς την ίδια κατεύθυνση έδρασε και η εγκατάλειψη της περιοριστικής οικονομικής πολιτικής που εφαρμόστηκε κατά τη διάρκεια της κρίσης και είχε οδηγήσει σε ασφυξία την ελληνική οικονομία. Στα χρόνια που ακολούθησαν η Ελλάδα πραγματοποίησε οικονομικές επιδόσεις που σε πρώτη ματιά τουλάχιστον θα μπορούσαν να θεωρηθούν αξιοσημείωτες[...]"

    Ετσι ξεκινά άρθρο με τίτλο Η Οικονομία 1932-1940 ο Κώστας Κωστής, καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών (από την ιστορική σειρά Εξι Στιγμές του 20ού Αιώνα-ΤΑ ΝΕΑ 2011). Νομίζω ότι απαντά σαφώς για την πολιτική ανακάμψης της οικονομίας.
    Απαραίτητη προϋπόθεση στις μέρες μας η επιστροφή στο εθνικό νόμισμα, όπως ακριβώς υποστηρίζει ο Πηλέας και όλοι όσοι έχουν ελάχιστη γνώση οικονομικών. Το ευρώ (ή το ισχυρό νόμισμα γενικά) για φτωχά κράτη είναι ό,τι το Cayen για ένα μικροεπιχειρηματία: μπορεί να το αποκτήσει ίσως, αλλά δεν μπορεί να το συντηρήσει, πολύ περισσότερο σε περιόδους κρίσης.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ βοιωτός 20/06/2011 07:28:50

      Τα χρεη του 1893 και του 1932 παροτι ειχαμε κηρυξει πτωχευση λεγεται οτι αναγνωρισθηκαν στο ακεραιο και με προσαρμογη σε τιμες του 1964 (με τοκους υπερημεριας καθως και ποσο ψυχικη οδυνη των δανειστων χωρις παραλληλα να ληφθουν υποψη τα ποσα που ειχαν καταβληθει ηδη προς εξωφληση των δανειων" κατα τα παλαιοτερα ετη) απο τον "κ...γερο της δημοκρατιας" Γ.Παπανδρεου και υπουργο τον Μητσοτακη (το γνωστο κ.....α του 1965).
      Δηλαδη ενω εγιναν πτωχευσεις εξακολουθουμε να τα πληρωνουμε.
      Γιατι δεν μιλαει κανενας για αυτο ?
      Κατα τα αλλα ο Καζακης ειναι γραφικος και ιδεοληπτικος αριστερος.

  18. xreos avatar
    xreos 20/06/2011 05:46:47

    Δεν το διαβασα το αρθρο ,αλλα πιστευω οτι εκφραζει ηττοπαθεια...οτι δηλαδη το παιγνιδι κριθηκε...και οι αγγλοαμερικανοι, θα πετυχουν να διαλυσουν την Ευρωπη..με την βοηθεια του Παπανδρεου...και των οικων αξιολογησης που ελεγχονται απο την Αμερικη.
    Το μονο λαθος του σπιγκελ ειναι οτι δεν τολμησε στα ισια να βαλει την φωτο του παπανδρεου,αλλα εβαλε την Ελληνικη σημαια.
    Οι Γερμανοι καταλαβαν τον ρολο του πασοκ και των αμερικανων σε αυτη την κριση..Ο Γαπ με την αδρανεια του και τα παιγνιδια του..πανικοβαλει συνεχεια τις αγορες για να μας κτυπανε...την Ελλαδα και ολη την Ευρωπη.
    Απλα τωρα καταλαβαινουν οι Γερμανοι οτι ειναι αδυνατον να νικησουν τους αγγλοσαξωνες..οταν εχουν τον δουρειο ιππο μεσα στο καστρο της ευρωπης.

  19. anetos avatar
    anetos 20/06/2011 08:52:02

    " θα τελειωσει σταδιακα και η οικονομικη κριση…. ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ!!!!!" ..... με τον οικονομικο θανατο άσχετε !!!!

    .....

    • Άρης avatar
      Άρης @ anetos 20/06/2011 09:51:22

      Πραγματικά άσχετος και ημιμαθής που τον καθιστά και επικύνδινο....Έχουν γίνει όλοι ειδικοί και οικονομολόγοι. Χαρά οι Αμερικάνοι με τις μπαρούφες του Κωστάκη!!!!!

      • fitsulas avatar
        fitsulas @ Άρης 20/06/2011 15:01:13

        Και ποιοι είναι οι σχετικοί;
        Ο Μάνος, ο Ανδριανόπουλος και ο Παπακωνσταντίνου;
        Ο Ζίκος χίλιες φορές καλλίτερος...

  20. stefanos avatar
    stefanos 20/06/2011 10:56:50

    Γεροντας Παϊσιος, 1987 : "Η ΕΟΚ χωριό δεν κάνει".

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ stefanos 20/06/2011 13:57:33

      Υπάρχει και ο Νοστράδαμος, παλιότερος και πιό αυθεντικός μάντης.

  21. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 20/06/2011 11:22:49

    Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι σε τι νόμισμα θα πρέπει να πληρώσουν οι Γερμαναράδες τις αποζημιώσεις του 2ου ΠΠ προς την Ελλάδα! Τα 160 δισ. ΕΥΡΩ θα μας τα δώσουν σε μάρκα ή σε δραχμές;

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/06/2011 13:55:09

    Αυτό που ισχυρίζομαι εδώ και καιρό και επιμένω, είναι ότι το πρόβλημα με την Ευρώπη και το ευρώ (και κατ' επέκταση με την κρίση της Ευρωπαικής περιφέρειας), κατά κύριο λόγο δεν είναι οικονομικό-τεχνικό αλλά πολιτικό, πολιτικού ελέγχου των κοινωνικών ισορροπιών. Πολιτικής με Π κεφαλαίο, πολιτικής στη βαθύτερη ουσία της, όπως περιγράφηκε στα κλασικά πολιτικά συγγράμματα ήδη από την εποχή του Αριστοτέλη.
    1. Ο καπιταλισμός δεν είναι φυσική αναγκαιότητα αλλά ιστορικό φανόμενο με αρχή μέση και τέλος. Οι κρίσεις, η ανισόμερη ανάπτυξη και οι ενδοσυστημικές συγκρούσεις είναι από τα χαρακτηριστικά του γνωρίσματα. Ως σύστημα, όπως κάποτε επικράτησε, έτσι κάποτε θα τελειώσει. Αλλά ελλείψει νέου, δεν φαίνεται ακόμα στον ορίζοντα το πλήρωμα του χρόνου.
    2. Ακόμη και εντός του κεφαλαιοκρατικού τρόπου παραγωγής, η διαχείριση των κρίσεων είναι δουλειά της πολιτικής και όχι των "αγορών". Οι περίοδοι απορρύθμισης, απόσυρσης της πολιτικής και φονταμενταλισμού των "αγορών" (π.χ. Μεσοπόλεμος που οδήγησε στην κρίση του 1929 και η φάση τους νεοφιλελευθερισμού, 1980- 2008) είναι πάντοτε περίοδοι αυτοεξάντλησης τους συστήματος και προάγγελοι βαθειών κρίσεων με αμφίβολη έξοδο.
    3. Η σημερινή κρίση είναι πολλές κρίσεις. Σαν τις ρωσικές κούκλες: Παγκόσμια έξαρση χρέους (στης ΗΠΑ οι εκεί φονταμενταλιστές των "αγορών" συζητούν ακόμη και για για στάση πληρωμών των Αύγουστο). Μέσα της κρύβει μια σφαιρική κρίση κατεύθυνσης και οικονομικό-πολιτικής διεύθυνσης της Ευρωζώνης, με ισχυρή συνιστώσα πανευρωπαικής τραπεζικής κρίσης. Που με τη σειρά της κρύβει μέσα της την κρίση των "PIIGS" (δημοσιοοικονομική + φούσκες τραπεζών, ακινήτων κτλ). Η οποία τέλος, έχει μέσα της την " ιδιόμορφη Ελληνική κρίση" - που έχει στον πυρήνα της μια σαπισμένη ενδογενή αστική τάξη και μια πολιτική τάξη με τερατώδη ανευθυνότητα.
    Κοινό χρακτηριστικό σε όλα τα "επίπεδα" της κρίσης είναι το τερατώδες έλλειμμα πολιτικής διεύθυνσης, που κορυφώθηκε στο annus mirabilis 2008 και ακόμη δεν έχει ξεπεραστεί.
    Το Ευρώ και η η Ευρωζώνη, είτε θα "γιατρευτεί" με ισχυρή δόση πολιτικής διεύθυνσης και ανακατάληψη της πρωτοβουλίας από την πολιτική, είτε θα μπεί σε φάση κατάρρευσης. Το ίδιο, σε μικρογραφία, ισχύει και για τα "Γουρουνάκια".
    Όπως και στην προηγούμενη μεγάλη κρίση του 1929, "πολιτική διεύθυνση και ανακατάληψη της πρωτοβουλίας από την πολιτική" σημαίνει κυρίως παρέμβαση της πολιτικής για νέες κοινωνικές ισορροπίες και συμμαχίες: New Deal. Ζητούνται νέες ηγεμονικές πολιτικές και ηγεμονίες, νέοι ηθικο-πολιτικοί συνασπισμοί. Αντί οικονομολόγων, ζητούνται κυρίως νέοι "Μακιαβέλι" (με τη Γκραμσιανή έννοια), νέοι Ντε Γκώλ και Αντενάουερ, προπάντων νέοι Roosevelt.
    Άν όχι, η κατάρρευση του Ευρώ και της Ευρωζώνης θα σημάνει πιθανότατα και την κατάρρευση όλου του συστήματος της Δυτικής ηγεμονίας μέσα στον παγκόσμιο καπιταλισμό (ΗΠΑ + Ευρώπη), και την εγκαθίδρυση μιάς νέας περιόδου. Με καπιταλισμό πολύ πιό "Ανατολικ0-Ασιατικό", ασταθή και ανισόμερο: Από την συγκαλυμμένη βαρβαρότητα της καταναλωτικής κοινωνίας, πίσω στον κόσμο του αναδυόμενου καπιταλισμού, στον Χομπσιανό "πόλεμο όλων εναντίον όλων".

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 20/06/2011 16:30:38

      Επίσης, μη έχοντας νόμισμα και οικονομικά σύνορα, ελάχιστα και άν, είναι τα διαθέσιμα εργαλεία για την άσκηση εθνικής οικονομικής πολιτικής. Άρα, οι ελπίδες μας βρίσκονται και θα μείνουν στην ΕΕ στο ορατό μέλλον.

  23. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 20/06/2011 16:25:40

    Θέλω να πιστεύω ότι, πολύ πριν εγκαταλείψουν οι "μεγάλοι" το Ευρώ, θα αναλογισθούν ότι χάνουν ένα πολύτιμο, γι αυτούς, εργαλείο και θα το στηρίξουν, επαναφέροντας σε ισορροπία τα ασταθή piigs (ή να πω pifigs;) και δίνοντας την απαραίτητη μορφή ομοσπονδίας στην ΕΕ (αλληλένδετες δράσεις: Αν έβλεπε Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία, ο μέσος Έλληνας δεν θα δίσταζε να καλοδεχτεί "Γερμανούς" μάνατζερ των υποδομών μας, στη θέση των σημερινών λαμογιών και των νονών τους πολιτικών, η σημασία της Βουλής θα υποβαθμιζόταν και ο καθένας θα χαιρόταν να δουλεύει σωστά, ξέροντας ότι η δουλειά του πιάνει τόπο και κάθε κατεργάρης πάει στον πάγκο του. Δεν είναι ο Έλληνας σκάρτος, είναι το μίγμα του χαρακτήρα μας και του πολιτικού μας συστήματος, που μας καταδικάζει.

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/06/2011 11:12:06

    Το μεγάλο ερώτημα παραμένει πάντως. Και δεν αφορά μόνο την Ευρώπη.
    Είναι άν εξαντλήθηκε ή όχι η κοινωνική-οικονομική και προπαντός η πολιτική δυναμική του "καπιταλισμού αλά Δυτικά", είτε με τη παραλλαγή του "καπιταλισμού του Ρήνου" είτε με την παραλλαγή του "καπιταλισμού του City και της Wall" (διότι η ιδρυτική παραλλαγή "καπιταλισμού του Μάντσεστερ και του Σικάγο" έχει πεθάνει εδώ και δεκαετίες).
    Άν εξαντλήθηκε, μακροπρόθεσμα τίποτε δεν μπορέσει να θα σώσει ούτε το ευρώ ούτε το δολλάριο. H Δύση, Ευρωπαική και Αμερικανική - και ίσως ακόμη και η Ιαπωνία - θα μετατραπεί σε δορυφορικό εξάρτημα γύρω από ένα κεντρικό ισχυρό "καπιταλισμό της Σαγκάης και της Βομβάης", με χαρακτηριστικά που μάλλον εμείς εδώ δεν θα θέλαμε να σκεφτόμαστε.

  25. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 21/06/2011 11:29:45

    Σε απάντηση του ερωτήματος, καλό και σκόπιμο ήταν θα αναδράμουμε στην γερμανική ιστορία από το 1871 και εντεύθεν όταν δηλαδή οι Πρώσσοι μπήκαν θριαμβευτές στο Παρίσι και όταν ενοποιήθηκε το κράτος υπό τον Μπίσμαρκ.Ιδια κι΄απαράλλαχτη η γερμανική πολιτική, είτε με δυναστεία, είτε με δημοκρατία Βαϊμάρης, είτε με εθνικοσοσιαλισμό, είτε μεταπολεμικά.Η χώρα αυτή έχοντας αυτεπίγνωση της δύναμής της (παραγωγικής, πληθυσμιακής, πολιτιστικής) αποζητά εναγώνια "ζωτικό χώρο".Το "ευρώ" ενώ στην αρχή προβλημάτισε τον μέσο γερμανό, ο οποίος έπρεπε να θυσιάσει ένα πανίσχυρο εθνικό νόμισμα, έγινε τελικά το πολύτιμο εργαλείο διείσδυσης σε εθνικές οικονομίες των οποίων τα εθνικά νομίσματα ήταν από ασθενικά έως ανύπαρκτα (βλ.δραχμή, πεσσέτα, λιρέττα κλπ).Ετσι, η Ομοσπονδιακή Γερμανία πρωτοστάτησε στην θέσπισή του ως ενιαίου νομίσματος αλλά παράλληλα τορπίλισε συστηματικά και με πάθος κάθε προσπάθεια πολιτικής ενοποίησης της ενωμένης Ευρώπης. Ηθελε, και θέλει την Ε.Ε. πολιτικά κατακερματισμένη, χωρίς ενιαία φωνή, χωρίς ενιαία πολιτική άμυνας προκειμένου να την ελέγχει οικονομικά. Μιλάνε σήμερα όλοι για το "δεύτερο γερμανικό θαύμα" χωρίς να λένε ότι οι γερμανοί εργαζόμενοι έχουν να δούν αύξηση εδώ και 8 χρόνια, με διαρκείς απομειώσεις των κοινωνικών παροχών και ύπουλες έμμεσες φορολογήσεις.Αφού λοιπόν καθήμαξαν οικονομικά την Ευρώπη, δεν έχουν οι ίδιοι κανένα απολύτως πρόβλημα αύριο κιόλας να επιστρέψουν στο μάρκο το οποίο αφού υποτιμήσουν εξ απαλών ονύχων θα το καταστήσουν και αυτό κυρίαρχο διαλύοντας τις παραγωγές και εξαγωγές των υπολοίπων Ευρωπαίων (ρωτήστε γάλλους, ισπανούς και ιταλούς επ΄αυτού)...Βλέπετε τα ισοζύγιά τους (καθαρή διεθνής επενδυτική θέση) το επιτρέπουν αυτό.
    Στα καθ΄υμάς τώρα.Οι Γερμανοί θέλουν να αγοράσουν φτηνά.Το έκαναν ήδη σε Πολωνία,Ουγγαρία,Τσεχία,Σλοβενία εξαγοράζοντας το σύνολο σχεδόν του παραγωγικού ιστού (βιομηχανικού) ενώ προέβησαν και σε "αγροτικές" επενδύσεις στη γειτονιά μας (βλ.Βουλγαρία,Ρουμανία).Η ελληνική "κρίση" είναι η πρόφαση.Θυμίζω ότι το δικό μας Α.Ε.Π. είναι μόνο το 2,75% του συνολικού Α.Ε.Π. της Ευρωζώνης, δηλαδή αμελητέα ποσότητα.

  26. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 21/06/2011 14:53:30

    Να γιατί μπορεί και να μας αγαπούν οι Γερμανοί, όταν δε μας δέρνουν,
    h__p://www.econews.gr/2011/06/21/ape-germania-soible/

    Αρχαίε, τα βλέπεις;