07/07/2011 13:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι είναι τα CDS σε πέντε λεπτά



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 14:04:28

    Σημερα
    CDS .. > 1360μβ
    Spreads .. > 1410μβ

    ΓΙΑΤΙ δε βλεπω καμια συναινεση με τον ΕΕ και το ΓΑΠ στα παραπανω??

    ΠΠ

  2. Ν Ζουλης avatar
    Ν Ζουλης 07/07/2011 15:10:50

    Ιδεα

    Να τα βολεψουμε λιγο, να πεσουν τα CDS μας, μετα ν'αγορασουμε ολοι οσο πιο πολλα γινεται (πανω απο 350 δισ παντως) και μετα να τα κανουμε μανταρα.

    Θα χρεοκοπησουμε, δε θα χρωσταμε και θα βαλουμε και στη τσεπη 350 δις.

  3. Δήμος avatar
    Δήμος 07/07/2011 15:10:52

    Αύξηση 12% στα 10ετή, 13% στα 5ετή.

    http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=CGGB1U10:IND

    http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=CGGB1U5:IND

  4. Δήμος avatar
    Δήμος 07/07/2011 15:13:26

    Δείτε επίσης αυτό από το Daily Show. Μέσα σε 2 λεπτά εξηγεί τι έγινε επί Σημίτη.

    http://www.thedailyshow.com/watch/wed-june-22-2011/grecian-burn---credit-default-swaps

  5. Απορία avatar
    Απορία 07/07/2011 17:17:24

    Καλύτερα βιντεάκια:
    h--p://www.youtube.com/watch?v=a1lVOO9Y080&feature=player_embedded#at=14
    και
    h--p://www.youtube.com/watch?v=neAFEvNsiqw&feature=fvwrel

  6. zame avatar
    zame 07/07/2011 18:00:10

    ΓΙΑΤΙ Δεν ρωτατε καλυτερα τις 5 επενδυτικες τραπεζες
    GOLDMAN SACHS-
    MORGAN STANLEY-
    LEHMAN BROTHERS-
    MERRILL LYNCH-
    BEAR STEARNS
    που μαζι με τους 2 οικονομικους κολοσους
    CITI GROUP & JP MORGAN
    τις 3 ασφαλιστικες εταιριες
    AIG-
    AMBAC-
    MBIA
    συνεπικουρουμενες απο τους περιφημους οικους αξιολογησης
    MOODY"S
    FITCH
    STANDARD & POOR"S
    και με το προσχημα οτι τα παραγωγα ενοποιουν τις αγορες & μειωνουν την αναγκη ελεγχου..! το 2000 ζητησαν και πηραν απο το Κογκρεσο της κυβερνησης Κλιντον με νομοθετικη πραξη ΕΚΣΥΧΡΟΝΙΣΜΟΥ CTFC (βλπ.ΙΝSIDE JOB ) την απαγορευση του ελεγχου των παραγωγων.!!! & ετσι μετα αρχισε να παιρνει δραματικες διαστασεις & υπο τον πληρη ελεγχο των παραπανω το ξεφτενο παρτι..αφου οσο ποιο πολλα CDO (δομημενα χρεωστικα ομολογα) μοχλευμενα & με αλλα δανεια..τοσο ποιο πολλα κερδιζαν...ετσι φτασαμε και στην εντολη εκδοσης ολο και περισσοτέρων δανειων ...φτασαμε στην ΕΚΡΗΞΗ των ΠΟΛΥΠΛΟΚΩΝ οικονομικων προιοντων..
    ΤΑ-κατα τα αλλα- ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΒΛΑΨΑΝ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.
    και ΑΝΤΙ να ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ για την βλαβη που προκαλεσαν...
    μαζι με τους εμπλεκομενους..
    καλα θα κανουν να ΕΞΑΓΟΡΑΣΟΥΝ -κατα μια εννοια-την ποινη τους ΕΠΑΝΟΡΘΩΝΟΝΤΑΣ και ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΙΝΟΝΤΑΣ την ελκυστικοτητα του πλούτου ακυρωνοντας ολα τα χρέη και να τους γίνει ΜΑΘΗΜΑ το ΠΑΘΗΜΑ..οχι βεβαια με το ΤΖΑΜΠΑ φροντιστηριο στα διδακτρα..στην πλατη του ανυποψιαστου κοσμάκη...ασε που τους προκυπτει και ενα μεγαλο ΑΛΜΑ στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ του ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ.
    τι δειχνουν τα συμπερασματα του πειραματος ?
    αυτο δεν περιμενουν και οι αλλες χωρες απο εμας ?
    αυτο δεν εδειξε η νεκροψια ?
    αυτο δεν επιτασει η κοινωνικη οργη & κατακραυγη ?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ zame 08/07/2011 10:42:55

      Καλημερα
      ειναι το The Commodity Futures Modernization Act - 2000
      στη σελ 262 ( τελευταια ! )

      262

      1 of an exemption or exclusion from any provision of the
      2 Commodity Exchange Act or any regulation of the Com
      3 modity Futures Trading Commission.
      4 (c) PREEMPTION.ÐThis title shall supersede and pre
      5 empt the application of any State or local law that pro
      6 hibits or regulates gaming or the operation of bucket
      7 shops (other than antifraud provisions of general applica
      8 bility) in the case ofÐ
      9 (1) a hybrid instrument that is predominantly
      10 a banking product; or
      11 (2) a covered swap agreement.

      ΠΠ

  7. mayrh_trypa avatar
    mayrh_trypa 07/07/2011 20:47:05

    Brian Caplen Editor : The banker λέει στο βίντεο
    on the other angle according to the Anglo Saxon system of law it is not illigal, its aloud...

    Ακριβώς κάτω από αυτό το πνεύμα του νόμου έβαλε η κυβέρνηση Παπανδρέου το κεφάλι της Ελλάδας να πελεκισθεί με το υπογραφέν μνημόνιο.. το πνεύμα ενός νόμου που δικαιώνει το κέρδος ακόμα και με τον πιο διαστροφικό τρόπο: Να στοιχηματίσω πως το σπίτι σου (εσένα που δε σε ξέρω προσωπικά και δεν έχουμε απολυτως καμιά σχέση και ζεις στην άλλη άκρη του κόσμου) θα καεί και αντί να με συλλάβουν που το έχω περιλούσει με το μπετόνι της βενζίνης για να στο καρβουνιάσω (την ίδια στιγμή που το περιλούζω το στοίχημα μου σε αξία πώλησης απογειώνεται) με επιβραβεύει και μου λέει "Μια χαρά φίλε, είσαι νόμιμος¨

  8. zame avatar
    zame 07/07/2011 20:56:05

    ..και μετα γιατι & πως να μην ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ η γνωστη σχεση ΝΟΜΙΜΟΥ & ΗΘΙΚΟΥ...που καταντησε τους πολιτικους υπαλληλους της αγορας..& τους βουλευταδες παραπαιδια των Μανατζαρεων..οπως ορθα ειπε ο Κοτακης στον Χατζηνικολαου.

  9. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 08/07/2011 10:46:32

    Ένα εκλαικευμένο και υπεραπλουστευμένο παράδειγμα για το τί είναι τα cds: Έρχομαι στο σπίτι σου και σου κάνω μια ασφάλεια πυρός, που την πληρώνω εγώ και είμαι ο μοναδικός δικαιούχος αποζημίωσης, σε περίπτωση πυρκαγιάς. Ύστερα, σου μπουρλοτιάζω το σπίτι και τσεπώνω το παραδάκι της αποζημίωσης...