27/04/2011 14:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τη Δευτέρα τελικά θα ανακοινωθούν τα μέτρα για τη φοροδιαφυγή

Τη Δευτέρα αναμένεται να ανακοινωθεί τελικά το εθνικό επιχειρησιακό πρόγραμμα για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής.

Το πρόγραμμα εξετάστηκε σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο υπουργείο Οικονομικών μεταξύ των τεσσάρων συναρμόδιων υπουργών, Οικονομικών κ.Γ.Παπακωνσταντίνου, Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας Μ.Χρυσοχοΐδη, Δικαιοσύνης, διαφάνειας και Ανθρώπινων Δικαιωμάτων Χ.Καστανίδη, και Προστασίας του Πολίτη Χ.Παπουτσή.

Σημειώνεται ότι το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει μέτρα και στόχους για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής, με ορίζοντα τριετίας, δηλαδή θα έχει διάρκεια από το 2011 έως και το 2013 στο πλαίσιο της προσπάθειας της κυβέρνησης να περιορίσει τη φοροδιαφυγή και να αυξηθούν τα έσοδα του προϋπολογισμού.

Τρεις θα είναι οι βασικοί άξονες των μέτρων του προγράμματος.

Ειδικότερα θα στοχεύουν στον έλεγχο φυσικών προσώπων που δηλώνουν πολύ χαμηλά εισοδήματα στην εφορία σε αντίθεση με την περιουσιακή κατάστασή τους και το επίπεδο διαβίωσης, σε ελέγχους για την απόδοση του ΦΠΑ καθώς και για τον περιορισμό του λαθρεμπορίου από το οποίο το δημόσιο χάνει κάθε χρόνο σημαντικά ποσά εσόδων.

Σημειώνεται ότι, βάσει του αρχικού σχεδιασμού τα παραπάνω μέτρα επρόκειτο να δοθούν στη δημοσιότητα αύριο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 14:59:06

    Tα μετρα θα πιανουν και το Μαντελη, Τσουκρατο, Ακη????
    Τα μετρα κ ΠΑΠΑΚ θα πιανουν και το ταμειο του ΠΑΣΟΚ που ξεπλυνε μαυρο χρημα-Μιζενς και δεν εδωσε λογαριασμο σε κανεναν??
    Τα μετρα θα πιανουν και τα ΜΜΕ που χρωστουν της μιχαλους και τα κανετε αβαβαα για να περασετε το ξεπουλημα??

    Ποιον θα πιανουν τα μετρα?? τη μανα και τον πατερα μου?? Μολων Λαβε. και στειλτε με στα δικαστηρια να τα πουμε εκει ενα χερακι... με τους ματσουκοφορους σε εγρηγορση..

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 17:30:52

      +100000000000000000000000000000000

  2. manos avatar
    manos 27/04/2011 15:43:28

    Π.Π.

    Ξέχασες τις διάφορες ΠΑΕ που χρωστάγανε και στην Barbie.
    Ολα αυτά τα χρέη διαγράφονταν ως δια μαγείας από διάφορες κυβερνήσεις.
    Αλλά ότι και να γίνει τώρα πιά, κάθε μέτρο φέρνει μιά βόλτα προς τα κάτω την σπείρα (downward spiral).
    Κατά το υπουργείο οικονομικών, για την έλλειψη στα έσοδα ευθύνεται η βαριά ύφεση.
    Λες και η ύφεση είναι κάτι σαν μάγισσα που μπαίνει από το παράθυρο ξαφνικά.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 27/04/2011 15:46:17

      Μανο,
      την υφεση την εφεραν οι ΠΑΣΟΚΟΙ μονοι τους.. με τα μετρα και τις δηλωσεις τους τιτανικους και διαφθαρμενους Ελληνες !!!
      η υφεση θα φτασει στον πατο του spiral !!!
      ΠΑΣΟΚ-Φουκουσιμα = 1-0

      ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 15:44:28

    Επαναλαμβανω οτι το ελλειμμα δεν ειναι 10.5% αλλα.....11-12.5% !!! θα με θυμηθειτε..... θα γινει αναθεωρηση του ελλειμματος 2010 !!!

    Ξεχασατε οτι bάσει των στοιχείων των ιδιων των ΠΑΣΟΚΩΝ !!!!, τον Δεκεμβριο 2010 δεν ειχαν οικονομικα στοιχεια απο 1200++ φορεις ????
    Πηραν στοιχεια απο 405/1600 !!! λειπει πραμα...
    εχω εχω πατατε εχω και κασετε εχω εχω εχω

    ΠΠ

    • manos avatar
      manos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 17:19:36

      Γιατί, πιστεύει κανείς μας ότι η ανεργία είναι 15,1%?
      Ενας από δαύτους δεν βγήκε πριν κάποιους μήνες και είπε ότι το σύστημα αντέχει ανεργία μέχρι 15%?
      Αυτή είναι η στατιστική των πασόκων. Κατά τα λοιπά, τα πέντε χρόνια του Καραμανλή καταστρέψανε την Ελλάδα.

  4. tamam_87 avatar
    tamam_87 27/04/2011 16:36:54

    Με τετοια νομοθεσια και ΚΒΣ, οτι και να κανουν.................
    Τζαμπα παιδευομαστε.
    Καλα κρασια..............

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tamam_87 27/04/2011 20:17:25

      ελα ντε!

      ΠΠ

  5. δημης avatar
    δημης 27/04/2011 21:17:37

    ΗΡΕΜΗΣΤΕ....ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟΥΣ....ΓΝΩΣΤΟΥΣ... ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΔΕΣ- ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ...ΚΑΤΩ.... (ΑΦΟΥ ΤΟ...ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ ΜΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ )... (ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΛΗ ΚΟΜΜΕΝΟ...)

  6. aris avatar
    aris 28/04/2011 00:53:40

    παλι θα κλείσουν σπίτια και θα καταστρέψουν οικογένειες ενώ ταυτόχρονα όποιος είναι αντίθετος και έχει διαφορετική άποψη η φοροτρομοκρατία θα του κλείνει το στόμα
    Α ρε παπαδόπουλε που νάξερες πως εφαρμόζονται οι μορφωμενες χούντες. Με ΣΔΟΕ όχι με ΤΑΝΚΣ

    • JOHN avatar
      JOHN @ aris 30/04/2011 12:14:39

      Σωστος οι οικονομικες χουντες αυτα τα μεσα χρησημοποιοουν!!!