#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2011 14:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τεκμήριο εισοδήματος και τα ...παιδιά !!!



Όταν ο λαός λέει ότι τα παιδιά είναι πλούτος η κυβέρνηση του Παπανδρέου και του Βενιζέλου παραφράζοντας την λαϊκή σοφή έκφραση, φορολογεί σκληρά τις πολυμελείς οικογένειες.

Δηλαδή, ο Βενιζέλος μεταχειρίζεται τα παιδιά ως τεκμήριο εισοδήματος, σε μια χώρα που αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υπογεννητικότητας.

Με βάση τα εισοδήματα του 2010, οι πολύτεκνοι είχαν αφορολόγητο όριο τα 27.000 ευρώ. Αρχικά η κυβέρνηση μείωσε το όριο στα 23.000 ευρώ με βάση τον εφαρμοστικό νόμο του μεσοπροθέσμου. Τώρα το μειώνει ακόμα περισσότερο το όριο στα 15.000 ευρώ.

Αυτό σημαίνει ότι ένας πολύτεκνος με τέσσερα παιδιά και με οικογενειακό εισόδημα 27.000 ευρώ το 2010 δεν πλήρωνε φόρο, ενώ τώρα ο ίδιος άνθρωπος με τα ίδια εισοδήματα θα πληρώσει 3.030 ευρώ.

Με βάση τα στοιχεία του 2009, ο φόρος που καταβάλλουν στο κράτος οι πολύτεκνες οικογένειες, ανέρχεται συνολικά στα 54 εκ. ευρώ.

Με βάση το νέο αφορολόγητο όριο που επιβάλλεται από την κυβέρνηση, οι πολύτεκνοι θα κληθούν να καταβάλουν 153 εκ. ευρώ.

Δηλαδή, τριπλασιάζεται το φορολογικό βάρος σε αυτούς τους ανθρώπους που έχουν να ταΐσουν τέσσερα και πέντε παιδιά.

Αntiκοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/10/2011 14:25:01

    Αυτή είναι μία αισχρότατη ρύθμιση και περιμένουμε έντονη αντίδραση από τη ΝΔ.
    Λυπούμαι βαθύτατα και για λογαριασμό του αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου, που τηρεί σιγήν ιχθύος, τη στιγμή που ειναι πασίγνωστο ότι η πλειοψηφία των πολυτέκνων είναι άνθρωποι κοντά στην Εκκλησία.

  2. manos avatar
    manos 20/10/2011 14:29:57

    Σε λίγο θα βάλουν τεκμήριο σε όσους έχουν σεξουαλική δραστηριότητα.
    Αλλά έτσι που πάει με την κατάθλιψη, δεν βλέπω να πετύχουν και πολλά.
    Μόνο τα σκυλιά και οι γάτες το κάνουν ακόμα. :-)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ manos 20/10/2011 15:01:58

      Μην το λες. Το κάνει και κάποιος ωραίος της Κυβέρνησης, νεαρός και ξανθός, εκ βορείου Ελλάδος, όχι πολύ γνωστός (προς το παρόν). Αλλά κάτι κακά στόματα εμπλέκουν μέσα και άλλον υπουργό, και μάλιστα μεγαλο-υπουργό, και αυτόν εκ βορείου Ελλάδος, όχι όμως χοντρό. Άρα, μην λέμε μόνο για σκυλιά και γατιά.

      • manos avatar
        manos @ ΒΙΣ 20/10/2011 15:15:15

        Μήπως έχει να κάνει με κάτι υπονοούμενα που άφηνε ο Μάκαρος?

        • Παυλος Βαφειάδης avatar
          Παυλος Βαφειάδης @ manos 20/10/2011 15:53:25

          Εχει φωτογραφιες ο Μακαρος, γι αυτο και ολοι κανουν το παπί!!!

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ manos 21/10/2011 06:58:20

          Ο Μάκαρος δεν είναι τυχαία έξω. Θέλεις δηλαδή να κλονιστεί...νευρικά το πολιτικό σύστημα και να καταρρεύσει; Γι' αυτό, άσε τον άνθρωπο να "κρύβεται" στην ησυχία του.

  3. anonymous avatar
    anonymous 20/10/2011 14:48:22

    Θα τα κρύβουμε στα βουνά σαν τους κινέζους.

  4. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 20/10/2011 15:37:49

    OI aνθρωποι μισουν τους πολυτεκνους.ειναι η ατεκνοι πχ Βασω Παπανδρεου Β.εχουν ενα τεκνον πχ Βενιζελος Γ, Παπανδρεου. Εξαιρειται ο υποψηφιος περιφερειαρχης βορειου Ελλαδος που εχει πεντε.Λησμονουν οτι Ισχυρη Ελλαδα σημαινει πολυτεκνη Ελλαδα.

    • The Saint avatar
      The Saint @ αν.βορινος 20/10/2011 16:09:50

      Λησμονείτε κε Βορινέ, ότι ισχυρή παγκόσμια διακυβέρνηση (το πουλέν του ΓΑΠ) σημαίνει ΜΕΙΩΣΗ του πληθυσμού (παγκοσμίως βέβαια όχι μόνο στην Ελλάδα) και ότι ο ΓΑΠ κάνει ότι μπορεί γιά να μειώσει στο ελάχιστο δυνατό την ύπαρξη Ελλήνων σε αυτόν εδώ τον τόπο. Ανεβάζοντας τον αριθμό των (λάθρο)μεταναστών, και παίρνοντας μέτρα που απαγορεύουν στην ουσία την τεκνοποίηση, αφού λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν γιά να συντηρήσει κανείς παιδιά...
      Οπως καταλαβαίνετε κε Βορινέ, αυτοί που αναφέρετε ΔΕΝ λησμούν τίποτα! Ξέρουν πολυ καλά τι κάνουν...

  5. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 20/10/2011 16:07:57

    Ατζέντα 21 λέγεται. Δεν νομίζω, ότι θα προλάβουν να το εφαρμόσουν!

    • tweety avatar
      tweety @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 21/10/2011 15:54:24

      Τα ειπες ολα. !!!!!

  6. JOHN avatar
    JOHN 20/10/2011 18:00:16

    Η γεννοκτονια και ο αφελληνισμος σε ολο του το μεγαλειο!Σ εξεληξη το σατανικο σχεδιο διαλυσης της χωρας.Εκτελεστες συσωμη η μοιοδοτικη και θλυβερη κυβερνηση του ΓΑΠ που εκτελουν συμβολαιο θανατου εναντιον του λαου που εκανε το μεγαλυτερο λαθος της ιστοριας του,ν αναδειξει κυβερνηση του τους δημιους του!

  7. tpe avatar
    tpe 20/10/2011 20:26:56

    Σχέδιο ξε-σχέδιο, η ουσία είναι πως εγώ θα μείνω με ένα παιδί. Δυστυχώς για το κορίτσι μου, αλλά έτσι είναι. Δεν νομίζω πως θα πάρει η σύζυγος κι εγώ ρίσκο τεκνοποίησης μετά τα 40... Και δεν έχουμε πολλά χρόνια μέχρι τότε, δυστυχώς.
    Οπότε, ναι, η όποια φάση καλά τους βγαίνει... Αλλά είπαμε, Γουδή.

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/10/2011 08:30:27

    Καλά όσοι υποστηρίζουμε ότι αυτή η κυβέρνηση είναι για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των μονοπωλίων νομίζετε ότι έτσι το λέμε? Για την εξυπηρέτηση λοιπόν των πολυεθνικών που δραστηροποιούνται στον χώρο προφυλακτικών και λοιπών ειδών αντισύλληψης θα παρθούν και τέτοια μέτρα. Δεν μπορεί εσύ κύριε με εισοδήματα 300 - 400 € να κάνεις και παιδί ...Η κόψτο το ρημάδι το ....σπορ ή να παίρνεις προφυλάξεις.. 5,0 € κάνει ένα κουτάκι στο μάρκετ...