#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/12/2010 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα λεφτά της Τρόικας αρκούν μόνο για τα παλιά δάνεια!



Ο χρόνος  μετράει πλέον αντίστροφα αλλά όχι υπέρ της χώρας μας. Το δάνειο της Τρόικας που για το 2011 μεταφράζεται σε 46,5 δισ. ευρώ, μικρή μόνο ανάσα δίνει στην κυβέρνηση αφού θα καλύψει μόνο τις τρέχουσες λήξεις ομολόγων και έντοκων γραμματίων της χρονιάς, που ανέρχονται σε 46,1 δισ. (από αυτά τα 18 δισ. θα είναι με έντοκα γραμμάτια).

Για να λειτουργήσει στοιχειωδώς το Κράτος, παρά τις περικοπές και την άγρια λιτότητα, το 2011 θα πρέπει να δανειστεί άλλα 23 δισ. ευρώ, εξ ολοκλήρου από την αγορά.

Η κυβέρνηση ποντάρει πολλά στο δάνειο της Ομογένειας, ώστε να εξομαλύνει την είσοδό της στις αγορές. Ωστόσο η αφετηρία της νέας χρονιάς είναι διπλά αρνητική. Σαν να μην έφταναν το πανάκριβο spread και τα θηριώδη ασφάλιστρα κινδύνου των ελληνικών ομολόγων (ξεπερνούν τις 930 και 1000 μονάδες αντίστοιχα), άρχισε και η Γερμανία ακόμα (που αποτελεί τη βάση αναφοράς για ολόκληρη την ευρωζώνη) να δανείζεται ακριβότερα. Έτσι το επιτόκιο, αν δανειζόταν σήμερα η Ελλάδα, υπολογίζεται σε 12,4% (!), όταν η Γερμανία δανειζόταν μέχρι προ μηνός με 2,7% και πλέον με πάνω από 3%!

Τον Ιανουάριο του 2011 η Ελλάδα πρέπει να ανανεώσει περίπου 3 δισ. ευρώ βραχυπρόθεσμων τίτλων, με νέες μηνιαίες δημοπρασίες εντόκων γραμματίων, αφού από το Σεπτέμβριο ήδη επέλεξε να διεξάγει ανά μήνα δημοπρασίες εντόκων αντί  τριμηνιαίες.

Δύσκολος μήνας θεωρείται ο Μάρτιος, οπότε λήγουν πολλά παλαιά ομόλογα, ενώ ιδιαίτερο βάρος πέφτει στον Μάιο και τον Αύγουστο.

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=97325

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BABIS avatar
    BABIS 29/12/2010 13:24:12

    Όταν ο αείμνηστος ΑΝΔΡΕΑΣ άνοιξε τις πύλες του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ως μεγάλος ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ με περγαμηνές αμερικάνικες ήξερε πολύ καλά, ότι όλα αυτά θα ήταν με ΔΑΝΕΙΚΑ ΛΕΦΤΑ. Δεν τον ενδιέφερε ότι τα ΔΑΝΕΙΚΑ μια μέρα θα πρέπει να τα επιστρέψεις πίσω. Ελα όμως που ήρθε αυτή η ώρα της επιστροφής. Θυμάστε την ΑΤΑ, τις αυξήσεις στους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων , τον φορέα των προβληματικών επιχειρήσεων, την αγορά του αιώνα.
    Εάν ναι , τώρα ήρθε η ώρα της πληρωμής. Πληρώστε κύριοι.

    • Enzo avatar
      Enzo @ BABIS 29/12/2010 15:03:34

      ενταξει τωρα μην τα λες αυτα, δεν θυμουνται οι Ελληνες ετσι και αλλιως. Εδω ο Αντριου ειχε πει τοτε οτι η Αλβανια ειναι οικονομικο μοντελο Θαυμα αναπτυξης προς μιμηση και δεν ειχε βγει κανεις τοτε να τον αρχισει στις φαπες και οι υπολοιποι τον ψηφιζαν και συνεχιζουν και σημερα να ψηφιζουν τους ιδιους.
      δεν τον λυπαμαι τον Ελληνα καθολου. καλα να παθει.

  2. Misha avatar
    Misha 29/12/2010 13:40:47

    Πώς γινεται χώρες με θηριώδεις αμυντικές δαπάνες και τεράστια οπλοστάσια να εξαρτούν την επιβίωση των λαών τους από μερικές χιλιάδες χαρτογιακάδες των διεθνών αγορών και των τριων οίκων αξιολογησης ;

    Τι παιχνίδι παιζεται στην πλατη μας;

    Γιατί δεν στέλνεται μια αερομεταφερομενη ταξιαρχία να καθαρίσει μια κι εξω με αυτά τα καθάρματα; Ποιος τους παρεχει ασυλία; Ποιος τους νομιμοποιεί να εγκληματούν σε βάρος της ανθρωπότητας;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Misha 30/12/2010 02:17:51

      ο καιροc γαρ εγγυc

  3. tiramola avatar
    tiramola 29/12/2010 13:43:46

    Ένα μικρό μέρος από το χάλι που άφησαν οι Νδκράτες μπρούκληδες, 'οχι για κανένα άλλο λόγο αλλά επειδή φταίνε οι συνομώτες....

    Μυθικά ποσά για αγορά έργων τέχνης, υπολογιστών, επίπλων και άλλων περιττών ειδών πολυτελείας , περιείχε ο προϋπολογισμός της Βουλής των Ελλήνων ο οποίος είχε καταρτιστεί επί προεδρίας Δημήτρη Σιούφα το 2009. Ο κ. Πετσάλνικος δεν είχε...
    προλάβει να αλλάξει για καθαρά τεχνικούς λόγους.
    Όμως δεν άφησε την υπόθεση στην τύχη της. Όπως αναφέρουν καλά πληροφορημένες πηγές, προσκείμενες στο περιβάλλον του προέδρου, ο κ. Πετσάλνικος διερεύνησε σε βάθος κάθε λεπτομέρεια του προϋπολογισμού και ο νέος προϋπολογισμός για το 2010 είναι απαλλαγμένος από τα πολυτελή βάρη του κ. Δημήτρη Σιούφα τα οποία άγγιζαν τα 20 εκατομμύρια ευρώ τα οποία και θα επιστραφούν στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους.
    Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του «newpost.gr» τον τελευταίο προϋπολογισμό της βουλής που είχε υπογράψει ο κ. Σιούφας, ύψος 200 εκατομμυρίων ευρώ, προβλεπόταν :
    200 χιλιάδες ευρώ για έξοδα αγοράς έργων τέχνης ιστορικών κειμηλίων και αρχαιοτήτων. Σήμερα ο κ. Πετσάλνικος το σχετικό κονδύλι το έκοψε.
    Κονδύλι για προμήθεια Η/Υ 750 χιλιάδες ευρώ. Μειώθηκε για το 2011 στο νέο προϋπολογισμό της βουλής κατά 51%
    Κονδύλι για προμήθεια χαρτιού 350 χιλιάδες ευρώ μειωμένο τώρα κατά 10%
    Κονδύλι για προμήθεια επίπλων 300 χιλιάδες ευρώ. 40% κάτω στον προϋπολογισμό του 2011.
    Προμήθεια πετρελαίου θέρμανσης 200 χιλιάδες ευρώ. Το κονδύλι στο νέο προϋπολογισμό μειώθηκε κατά 41%
    Κονδύλι για προμήθεια ειδών καθαριότητας 100 χιλιάδες ευρώ, σήμερα μειώθηκε κατά 79%
    Κονδύλι για διαφημίσεις και δημοσιεύσεις 160 χιλιάδες ευρώ μειωμένο για το 2011 κατά 99%
    Κονδύλι για συντήρηση και προμήθεια επισκευών 80 χιλιάδες ευρώ κατά 65 % μειωμένο σήμερα.
    Επίσης ο κ. Πετσάλνικος μείωσε τα κονδύλια κατά 14 εκατομμύρια ευρώ από περικοπές σε αποζημιώσεις βουλευτών και υπαλλήλων από 7 εκατομμύρια αντίστοιχα .
    Ακόμη από τον προϋπολογισμό του κ. Σιούφα έκοψε ο κ. Πετσάλνικος 45% από τα έξοδα για τις μετακινήσεις των υπαλλήλων στο εσωτερικό και 31% από το εσωτερικό στο εξωτερικό.
    90% έκοψε τις πιστώσεις για εκδόσεις και εκτυπώσεις βιβλίων και κατά 94% το κονδύλι για εκθέσεις και συνέδρια.
    Αποτέλεσμα του περιορισμού των δαπανών που εξοικονόμησε ο πρόεδρος της Βουλής για το νέο έτος είναι περίπου 20 εκατομμύρια 200 χιλιάδες ευρώ τα οποία και επέστρεψε πίσω στον υφυπουργό Φ. Σαχινίδη ως αρμόδιο του γενικού λογιστηρίου του κράτους.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ tiramola 29/12/2010 14:08:49

      Ρε Τιρ,
      θα κρυώσουν και θα βρωμίσουν οι εθνοπατέρες με τις περικοπές...Κονδύλι για φάρμακα δεν βλέπω...τόκοψε και αυτό ή θα τό περάσει νύχτα σε νομοσχέδιο με τήν διαδικασία κατεπείγοντος;;;;

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ tiramola 29/12/2010 15:14:24

      Συγκλονίστηκα με τις θυσίες των εθνοπατέρων! Καλά που αναφέρθηκες σε νούμερα για να δείξω το μέγεθος της υποκρισίας.

      Λοιπόν, προϋπολογισμός 2011. Βουλή. Αποδοχές και συντάξεις, κονδύλι μειωμένο κατά περίπου 9% σε σχέση με το 2010.

      Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, Υπηρεσία Πολεμικής Αεροπορίας, Αποδοχές και Συντάξεις: Κονδύλι μειωμένο κατά 19% σε σχέση με το 2010.

      Περικοπές 9% στην μισθοδοσία της Βουλής, περικοπές 19% στην μισθοδοσία της Πολεμικής Αεροπορίας. Προφανώς γιατί στην βουλή είναι παραγωγικοί ενώ στην πολεμική αεροπορία "αντιπαραγωγικοί".

      Το λάθος σας είναι ότι νομίζετε ότι όλοι οι άλλοι έχουν την πράσινη νοημοσύνη των οπαδών σας και αντιγράφετε όπου νάναι τις προπαγανδιστικές σας πατσαβούρες που θυμίζουν σοσιαλιστικό σουρεαλισμό.

    • anonymous avatar
      anonymous @ tiramola 29/12/2010 16:30:02

      Δηλ. το πρόβλημα είναι τα 20 εκ Ευρώ της βουλής που στην τελική αν ξαναπουλήσουν τα έργα τέχνης θα τα πάρουν και όχι τα λεφτά που έκλεψαν και κλέβουν οι δικοί σου.

    • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
      ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ tiramola 30/12/2010 12:43:10

      ΚΑΛΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΤΙΣ ΜΑ.. ΕΣ ΤΙΣ ΠΑΣΟΚΙΚΕΣ ? ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ Η ΝΑ ΣΑΙ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΚΑΝΡΝΑΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ?

  4. tiramola avatar
    tiramola 29/12/2010 14:17:57

    Όχι μωρέ, το αναφέρω απλώς επειδή η προσφυγή στον μηχανισμό στήριξης ήταν σχέδιο της Νέας Τάξης και ο Παπανδρέου ο πράκτοράς τους...

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ tiramola 29/12/2010 15:07:46

      E! βέβαια....δεν πρέπει να περισέψουν λεφτά,μην και εκετεθούμε όταν έρθει ή ώρα της δόσης και δεν φτάνουν για να πληρώσουμε;;

  5. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 29/12/2010 14:45:53

    ΠΑΣΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο!

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/12/2010 14:49:24

    *Το ποσό των 4 δισ. ευρώ αναμένεται να ζητήσει το ελληνικό Δημόσιο από τις δύο εκδόσεις εντόκων γραμματίων στις οποίες θα προχωρήσει. Μέσα στο επόμενο μήνα λήγουν εκδόσεις ύψους 4,48 δισ. ευρώ, τα οποία θα πρέπει να ανανεωθούν. Όπως δήλωσε χθες ο επικεφαλής του ΟΔΔΗΧ Πέτρος Χριστοδούλου, από τον Ιανουάριο θα ξεκινήσουν και πάλι οι μηνιαίες δημοπρασίες ελληνικών εντόκων γραμματίων.

    Γυρω γυρω ολοι στη μεση το ΓΑΠ..

    ΠΠ

  7. anonymous avatar
    anonymous 29/12/2010 15:03:28

    Ο χρόνος μετράει πλέον αντίστροφα αλλά όχι υπέρ της χώρας μας. Το δάνειο της Τρόικας που για το 2011 μεταφράζεται σε 46,5 δισ. ευρώ, μικρή μόνο ανάσα δίνει στην κυβέρνηση αφού θα καλύψει μόνο τις τρέχουσες λήξεις ομολόγων και έντοκων γραμματίων της χρονιάς, που ανέρχονται σε 46,1 δισ. (από αυτά τα 18 δισ. θα είναι με έντοκα γραμμάτια).

    και που είναι το νέο εδώ; Τα έχετε γράψει κατ επανάληψιν τα έχουμε πει κατ επανάληψιν. Τα λεφτά της τρόικας θα πάνε για να εξοφληθούν τα παλιά ομόλογα που λήγουν. Όλα τα άλλα δεν τους ενδιαφέρουν. Να πάρουν τα λεφτά οι τράπεζες θέλουν, να αντικαταστήσουν τα ομόλογα με ενυπόθηκα δάνεια και να θέσουν το θέμα σε διακρατική βάση. Έτσι θα είμαστε δεμένοι χειροπόδαρα. Και ο βλάκας ο ΓΑΠ συναίνεσε.
    Το πρόβλημα είναι ακόμη μεγαλύτερο διότι τα ομόλογα παίζουν είδη στο -30% της ονομαστικής τους. Αντί να βρει τρόπο να τα μαζέψει και να μειώσει το χρέος κατά 30% παίρνει δάνεια και τα πληρώνει στην ονομαστική τους.

  8. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 29/12/2010 22:00:01

    Δεν μπορω να μην το πω...να μην παρουμε την 4η δοση δεν μας υποχρεωνει κανεις...αλλα εσεις οι πατριωτες βγεστε κ πεστε στο ελληνικο λαο τα εξης...1.οτι η συνταξη κ οι μισθοι θα ειναι 300-500ε 2.η βενζινη και το ρευμα με δελτιο γιατι κανεις δεν διδει χρηματα 3. τροφιμα,κρεατα κλπ,με δελτιο γιατι τα περισσοτερα ειναι εισαγωγης τιποτε δεν παραγουμε 4.δημευση καταθεσεων στις τραπεζες για να πληρωνουμε τις αμυντικες υποχρεωσεις 5.η αξια των ακινητων θα μειωθει στο ελαχιστο...κ αλλα πολλα,αντε τωρα ετσι που φθασαμε να βγουμε απο το μνημονιο...θα μου πειτε εμεις δεν φταιμε ?εγω τη πρεπει να απαντησω τωρα...μονο θα προτεινω αυτοκριτικη,υπομονη κ περισσοτερο ελεγχο των οικονομικων μας να βγαζουμε 10 κ να χαλαμε 10 κ οχι χρηματα που δεν εχουμε...αποψε ακουσα ειδησεις κ εκνευριστηκα γιατι ταξεις ολοκληρες δηλωναν εως 12000ε,δλδ αφορολογητα κ αυτοι κανουνε κριτικη κ δειχνουν τους αλλους δλδ κανεναν...με τετοια λογικη, ο ΓΑΠ ειναι προδοτης... η αντιπολιτευση ανευθυνη στο κοσμο της λες κ δεν υπαρχει κριση, θα μου πει καποιος ποιος φταιει, ο συνταξιουχος των 600ε,γιατι θα το ακουσουμε κ αυτο...ο ΓΑΠ δεν ξερω ποσο προδοτης ειναι αλλα βλεπω οτι προσπαθει,εργαζεται,δεν κλεβει επι του παροντος,συγκρουεται με κατεστημενες νοοτροπιες κλπ,κλπ...θα μου πεις εργαζεται για να ξεπληρωσει τους δανειστες μας...απαντω, ειναι κακο αυτο μηπως ξερετε κανεναν να διδει χρηματα... ας κανουμε κ διαφορετικα κ να δουμε ποιος θα μας δανειζει,θα παθουμε οτι επαθε η αργεντινη,με την διαφορα οτι η αργεντινη παρηγαγε κ κατι κ ξεφυγε μετα απο χρονια...γιαυτο οχι κριτικη ανευθυνη κ εκ του ασφαλους κ ανευ ατομικου κοστους...καποτε πρεπει να το αναλαβουμε τις ευθυνες μας κ να σκεπτομαστε ποιον ψηφιζουμε...χρονια πολλα...