#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2012 06:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ισοδύναμα για τους στρατιωτικούς δημιουργούν προστριβές



Αναλυτική κατάσταση ισοδυνάμων μέτρων, τα οποία επεξεργάστηκαν προηγουμένως οι Αρχηγοί των Ενόπλων Δυνάμεων και οι επιτελείς τους, έδωσε το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, σύμφωνα με πληροφορίες από το ΥΠΕΘΑ, με αφορμή δηλώσεις διευθυντού του υπουργείου Οικονομικών στον τηλεοπτικό σταθμό Σκάι περί του ακριβώς αντιθέτου.

Οι ίδιοι κύκλοι πρόσθεταν ότι στα μέτρα αυτά περιλαμβάνονται:

- δραστικές μειώσεις λειτουργικών εξόδων και

- μεγάλες μειώσεις εξοπλιστικών δαπανών, που αφορούν σε κατάργηση εξοπλιστικών προγραμμάτων και σε τροποποιήσεις, προς τα κάτω, του ύψους υφισταμένων συμβάσεων.

"Οι μεγάλες αυτές μειώσεις σε καμία περίπτωση δεν συνιστούν μετάθεση ή μετακύλιση του χρόνου πληρωμής των συγκεκριμένων ποσών, αλλά αποτελούν δραστικές και πραγματικές περικοπές", σχολίαζαν περαιτέρω οι ίδιοι κύκλοι του υπουργείου Εθνικής Άμυνας.

Για το συγκεκριμένο θέμα ανακοίνωση εξέδωσε το υπουργείο Οικονομικών, αναφέροντας: «Σχετικά με τις φήμες περί ύπαρξης ή μη ισοδύναμων μέτρων από το Υπουργείο Άμυνας, το Υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζει ότι δεν υπήρξε καμία ενημέρωση και κατά συνέπεια καμία αιχμή προς το Υπουργείο Άμυνας. Τα ισοδύναμα μέτρα μελετώνται».

Στο μεταξύ η μαζική παρουσία των εν ενεργεία στρατιωτικών που συγκεντρώθηκαν χθες στην πλατεία Κολοκοτρώνη διαμαρτυρόμενοι για τα σε βάρος τους οικονομικά μέτρα που προωθεί η κυβέρνηση προκαλεί προβληματισμό στη στρατιωτική και πολιτική ηγεσία του Πενταγώνου η οποία επιχειρεί να βρει νέα ισοδύναμα μέτρα για να «αναχαιτίσει» τη λαίλαπα των μέτρων και να κατευνάσει κάπως την κλιμακούμενη αντίδραση των ενστόλων.

Η Τρόικα απέρριψε και τα ισοδύναμα μέτρα ύψους 500 εκατ. ευρώ που πρότεινε μέσω του οικονομικού επιτελείου της κυβέρνησης το υπουργείο Εθνικής Αμυνας και τώρα αναζητεί νέα, με εφαρμογή άμεσα και σε μόνιμη βάση, προκειμένου να περισωθεί ό,τι είναι εφικτό από τους μισθούς των στρατιωτικών. Για το θέμα αυτό έγινε χθες στο Πεντάγωνο διευρυμένη σύσκεψη παρουσία και των επικεφαλής οικονομικών υπηρεσιών, χωρίς όμως να υπάρξει κάποια κατάληξη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Megarian avatar
    Megarian 13/09/2012 08:05:12

    Το ποταμι δεν γυριζει πισω ο Ελληνας αξιωματικος με αξιοπρεπεια εδωσε ισχυρη απαντηση στους φαυλους κυκλους που τον θελουν αφωνο και φοβισμενο ανθρωπακι μην τον στειλουν σε καποια δυσμενη μεταθεση.Και κατι αλλο που δεν αναφερεται πουθενα σε κανενα καναλι εφημεριδα η ιστοσελιδα.Οταν κατερευσε η Σοβιετικη ενωση οι μισθοι των Ρωσων αξιωματικων εφθασαν σε σημειο εξαθλιωσης οπως γινεται τωρα στην Ελλαδα.Τοτε αυτοι αρχισαν να πουλανε τα παντα γεμισε η αγορα με καλασνικωφ μεχρι και ελικοπτερα βγαλανε στο σφυρι οπως επισης φορτηγα τζιπ και ανταλακτικα υπαρχουν δε φημες οτι καποιος εκκεντρικος πλουσιος αγορασε ενα MIG -29 ! Και ομως απο τους Ελληνες αξιωματικους παρα τις αθλιες συνθηκες που επικρατουν δεν παρουσιαζονται τετοια φαινομενα γιατι εχουν μαθει απο τις οικογενειες τους να ειναι αξιοπρεπεις και να αγαπανε την πατριδα.

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ Megarian 13/09/2012 08:18:26

      ε όχι και οι έλληνες αξιωματικοί αδικημένοι.Παίρνετε αμοιβή από την ώρα που μπαίνετε στη σχολή και αποστρατεύεστε νέοι με πολύ καλές συντάξεις.Απολαμβάνετε αρκετά προνόμια όπως φθηνά σπίτια, φαγητό στις λέσχες, διακοπές στα ΚΑΟΑ κλπ. Μη ξεχνάτε ότι είστε αξιωματικοί της ελλάδας και η ελλάδα αντιμετωπίζει μεγάλες οικονομικές δυσκολίες.Πρέπει να καταλάβετε οτι όλοι οι έλληνες πρέπει να υποστούμε θυσίες αν θέλουμε να σωθούμε. Τα περί Σοβ. Ένωσης μην τα συζητάτε έξω από τους στρατώνες γιατί είναι αστεία.

      • kat avatar
        kat @ Μακεδόνας 13/09/2012 09:35:20

        Προφανώς δεν έχεις φίλο ή συγγενή στρατιωτικό για να ξέρεις τι συμβαίνει . Ψαξτο καλύτερα...

        • Μακεδόνας avatar
          Μακεδόνας @ kat 13/09/2012 11:27:42

          Προφανώς εσύ δεν έχεις φίλους του στενού δημόσιου τομέα ή ακόμα χειρότερα του ιδιωτικού τομέα.Άλλωστε ο όρος ειδικά μισθολόγια λέει πολλά και είναι κατάλοιπο άλλων εποχών.

          • kat avatar
            kat @ Μακεδόνας 13/09/2012 11:34:54

            Eγώ ανήκω στον στενό δημόσιο τομέα ,η μάνα και ο αδελφος μου στον ιδιωτικό.
            Μην παίζεις το παιχνίδι της διάσπασης των
            εργαζομένων .Ολοι ,με τις εξαιρέσεις των κομματόσκυλων,κακοπληρωμένοι ή και εξαθλιωμένοι είναι. Και μάλιστα αυτοί που αποτελούν τον κορμό του κράτους και έχουν προσόντα ειναι στην χειρότερη μοίρα.

          • jimmys31 avatar
            jimmys31 @ Μακεδόνας 14/09/2012 10:52:08

            εσυ ποτε εκανες για πρωτη φορα φορολογικη δυλωση ???????? ποτε επιασες δουλεια??????? ποσα χρηματα περνεις ??? τι ωρες εργαζεσαι και ποσες ????????????????????????????????????? κυριε ΜΑΚΕΔΟΝΑ???

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Megarian 13/09/2012 09:11:46

      Είναι ποτέ δυνατόν να περνάει από το μυαλό των Ελλήνων Αξιωματικών να πουλήσουν έστω και μία ξιφολόγχη; Ακόμη και αν πεθαίνουν της πείνας;
      Δε νομίζω να υπάρχει σύγγριση με τη Σοβιετική Ενωση, η οποία δεν ήταν και εθνικό κρατος , και από ένα σημείο και μετα διαμοιρασαν τα ιματια αυτής , οι χώρες μέλη. Ούτε οι μισθοί οι σημερινοί μοιάζουν με του Κοκκινου στρατού το 90.

    • kat avatar
      kat @ Megarian 13/09/2012 09:33:56

      Το πρόβλημα είναι οτι δεν βγήκαν να υπερασπιστούν την τιμή τους οταν
      κάποιοι τους έβριζαν ως αντιπαραγωγικούς και αυτιστικούς και τώρα φαίνεται οτι αντιδρούν μόνο για τα λεφτά. Και η τιμή όμως ,τιμή δεν εχει...

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Megarian 13/09/2012 10:12:07

      Megarian
      Ειναι χαρακτηριστικο,πως οι περισσοτεροι των φωνασκουντων
      επαγγελματιων στρατιωτικων,ειναι οι ευνοημενοι της ιεραρχιας
      και του εσωτερικου συστηματος αξιων του Ε.Σ.
      Ευτυχως,δεν βλεπω αναμεσα στα στελεχη που βγηκαν στο πεζοδρομιο
      σοβαρους επαγγελματιες.
      Κανεναν απο τις Μοναδες του 4ου Σωματος,κανεναν απο την Α.Σ.Δ.Ε.Ν,
      κανεναν μαχιμο Ο.Υ.Κ.α ή Αμφιβιο Καταδρομεα.
      Δοξα τω Θεω,μονον γιωταδες...

  2. Aris 014 avatar
    Aris 014 13/09/2012 09:13:31

    ΜΑΚΕΔΟΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ

  3. Louisa avatar
    Louisa 13/09/2012 10:25:38

    Δραστικές μειώσεις λειτουργικών εξόδων, μεγάλες μειώσεις εξοπλιστικών δαπανών, κατάργηση εξοπλιστικών προγραμμάτων...Τότε γιατί όχι πλήρης αφοπλισμός; Δεν είναι πιο αποτελεσματικό ισοδύναμο; Γιατί όχι κατάργηση των μαχητικών που είναι πανάκριβα και αντικατάστασή τους με χάρτινες σαΐτες για πόλεμο στα γραφεία; Συγγνώμη, δεν είμαι και ειδική, αλλά ένα εξοπλιστικό πρόγραμμα ή χρειάζεται ή δεν χρειάζεται. Αν δεν είναι απαραίτητο για το αξιόμαχο τότε κακώς υπάρχει, πρέπει να καταργηθεί με ή χωρίς οικονομική κρίση. Αν, όμως, το εξοπλιστικό πρόγραμμα είναι απαραίτητο για το αξιόμαχο, πώς είναι δυνατόν να μπαίνει σε ζυγαριά ισοδυνάμων και μάλιστα από τους Αρχηγούς των Ενόπλων Δυνάμεων;

  4. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/09/2012 11:34:49

    Κι η Τουρκία ετοιμάζεται να παραλάβει F 35.
    Αν συνεχίσουμε έτσι, τότε δεν θα έχουμε Στρατό σε λίγα χρόνια, απλά η Υψηλή Πύλη θα προσλαμβάνει Αρματωλούς.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/09/2012 11:35:24

      Και βλέπω ότι η αντιστρατιωτική βλακεία καλά κρατεί.

      • Μακεδόνας avatar
        Μακεδόνας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/09/2012 11:43:44

        Υπάρχει βέβαια και η φιλοστρατιωτική βλακεία.

  5. jimmys31 avatar
    jimmys31 14/09/2012 10:58:58

    Τα εχεται βαλει ολοι με τους στρατιωτικους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! βρηκατε εναν κλαδο που δεν εχει φωνη και χτυπατε ............ σαν δεν ντρεπομαστε ...........
    το ξερετε οτι η μειωση των 7% στους ενστολους ξεπερναει το 20%??????? μαζι με την μειωση αυτη υπαρχει και η ΠΕΡΙΚΟΠΗ του ειδικου φιλου πορειας η οδοιπορικων ,ποσο που ειναι απο 90 - 270 ευρο ... αυτα γιατι δεν αναφερονται ?????????? οταν υπαρχει ομως αναγκη ειναι υποχρεωση του στρατου να επεμβει σε φωτια -πλημμυρα- σεισμο -- απεργεια σκουπιδιαρικων((βλεπε πχ θεσ/κη)) εκει ειναι υποχρεωση τους .......... με τι ??

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ jimmys31 14/09/2012 12:23:04

      Κανένας δεν τα βάζει με τους στρατιωτικούς.Πρέπει όμως όλοι να καταλάβουμε ότι η πατρίδα μας βρίσκεται σε "πόλεμο"!Στον πόλεμο όλοι κάνουμε θυσίες.Οι στρατιωτικοί, και όχι μόνο, πρέπει να κάνουν και αυτοί θυσίες.Άλλωστε δεν ήταν αδικημένοι τα προηγούμενα χρόνια.

  6. jimmys31 avatar
    jimmys31 14/09/2012 13:36:42

    περιμενω μια απαντηση απο εσας κυριε ΜΑΚΕΔΩΝΑ για να μπορεσουμε να δουμε τα ισοδυναμα για να δουμε κανουν ολοι οι καλδοι θυσιες ?????? σας αρεσει ο κλητηρας στα Ελληνικα πετρελαια να περνει περισσοτερο απο τον υποστρατηγο
    που θα εχει και 38 χρονια υπηρεσιας και εχει στα χερια του την τυχη ολοκληρης της χωρας ????????????????????? αυτα ειναι τα ισοδυναμα ?????