#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2011 11:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόρος: κερδισμένες οι τράπεζες από το "πακέτο βοηθείας" στην Ελλάδα



Όλος ο Τύπος και το Διαδίκτυο γράφουν σήμερα για τις απόψεις του Σόρος υπέρ του ευρωομολόγου. Κανείς όμως στην Ελλάδα δεν γράφει για το σημαντικότερο σημείο της συνέντευξής του στην Handelsblatt, ότι  δηλαδή από τις αποφάσεις της πρόσφατης Συνόδου Κορυφής βγήκαν κερδισμένες περισσότερο οι τράπεζες και λιγότερο η Ελλάδα. Με άλλα λόγια, ο Έλληνας πρωθυπουργός και ο αντικαταστάτης του κ. Βενιζέλος προσυπέγραψαν μια συμφωνία που διασφαλίζει κυρίως τα συμφέροντα των τραπεζών.

Δείτε πως παρουσιάζει την συνέντευξη του Σόρος η Deutsche Welle:

Σε άρθρο του στην οικονομική εφημερίδα Handelsblatt, ο Αμερικανός επενδυτής Τζορτζ Σόρος, παρατηρεί ότι «ήταν η γερμανική διστακτικότητα, που ενίσχυσε την άσχημη κατάσταση στην Ελλάδα και οδήγησε στην επέκταση της κρίσης, η οποία μεταβλήθηκε σε υπαρξιακή κρίση για την Ευρώπη».  Ο Σόρος επικρίνει ‘την πολιτική των μικρών βημάτων’ της Άγκελα Μέρκελ χαρακτηρίζοντάς την υπερβολικά αργή. Επισημαίνει επίσης ότι οι ηγέτες της ευρωζώνης έδωσαν στην Ελλάδα ένα πακέτο βοήθειας χωρίς να πείσουν για τη σωτηρία της, ενώ ταυτόχρονα επιθυμούν τη συμμετοχή ιδιωτών πιστωτών, όπου ο κερδισμένος είναι περισσότερο οι τράπεζες και λιγότερο η Ελλάδα.

Ο Τζορτζ Σόρος εκτιμά ότι μια ανεξέλεγκτη στάση πληρωμών της Ελλάδας ή ο αποκλεισμός της από την ευρωζώνη θα ήταν η απαρχή μιας τραπεζικής κρίσης παρόμοιας με το αμερικανικό κραχ του ΄28 - ΄30 και την περίοδο της «Μεγάλης Κατάθλιψης».

Ρόλος κλειδί για το ευρωομόλογο

Ο Τζορτζ Σόρος γράφει ότι ήταν λάθος η ανάληψη εγγυήσεων από μεμονωμένες χώρες για να αντιμετωπιστεί η αδυναμία κάποιων άλλων χωρών να εξυπηρετήσουν το χρέος τους. Κατά την άποψή του η ανάληψη εγγυήσεων είναι υπόθεση της ΕΕ.

Γι’ αυτό ο Σόρος τάσσεται υπέρ την έκδοση ευρωομολόγου. «Διαφορετικά το ευρώ θα καταρρεύσει», επισημαίνει ο Αμερικανός επενδυτής και ζητά από τη Γερμανία να στηρίξει εκείνη πρώτη το ευρωομόλογο. Σημειώνει μάλιστα ότι όσο το Βερολίνο δεν δίνει το πράσινο φως στο ευρωομόλογο θέτει σε κίνδυνο ακόμα και το επίπεδο ΑΑΑ της πιστοληπτικής της ικανότητας.

Τέλος ο Τζορτζ Σόρος θεωρεί προβληματική την χορήγηση πιστώσεων στην Ελλάδα από τον μηχανισμό στήριξης. Διότι η Ιταλία και Ισπανία δίνουν οι ίδιες υψηλότερο επιτόκιο για τα ομόλογά τους από τα επιτόκια που παίρνουν από την Ελλάδα για τις πιστώσεις.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. black sea avatar
    black sea 12/08/2011 11:40:54

    ΩΡΑΙΟΣ ΑΝΤΡΑΣ!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ black sea 12/08/2011 11:50:12

      Εξουσία με πλισέδες..αφροδισιακός συνδυασμός!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΕΥΑ 12/08/2011 12:55:11

        Ο "γέρος" αποσύρθηκε απο τη δουλειά.
        Συνταξιούχος και σχολιαστής ελευθέρου χρόνου.

    • φωνη avatar
      φωνη @ black sea 12/08/2011 13:06:37

      San papoulis tou kafeniou einai! Mporei na blepei kai Autia to proi

  2. Άνθρωπός τι avatar
    Άνθρωπός τι 12/08/2011 11:52:08

    Αν μου επιτρέπετε μια παρατήρηση, είναι λανθασμένη η μετάφραση του αγγλικού όρου "Great depression" ως "Μεγάλη Κατάθλιψη". Η λέξη depression σημαίνει κατάθλιψη στην ψυχιατρική ορολογία και στην καθομιλουμένη αγγλική, όμως στην οικονομική ορολογία σημαίνει ύφεση. Great depression λοιπόν αποκαλείται η μεγάλη και παγκόσμια οικονομική ύφεση κατά τη δεκαετία του 1930 (http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Depression), για την οποία όλοι γνωρίζουμε που κατέληξε.

    Φυσικά, η depression-ύφεση φέρνει σε πολλούς και depression-κατάθλιψη. Δεν είναι τυχαία η χρήση της ίδιας λέξης για να περιγράψει φαινόμενα διαφορετικής τάξης. Επίσης δεν είναι τυχαίο που αυτό συμβαίνει στη γλώσσα κοινωνιών όπου ο κυρίαρχος ανθρωπολογικός τύπος - και μάλιστα συντριπτικά κυρίαρχος - είναι ο homo oeconomicus.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Άνθρωπός τι 12/08/2011 12:08:29

      +1000

    • Chris Theocharis avatar
      Chris Theocharis @ Άνθρωπός τι 12/08/2011 16:55:36

      σωστός...

  3. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 12/08/2011 11:52:33

    Τόση συμπόνοια για την Ελλάδα και το ευρώ;
    Πως εξηγείται;

    • Άνθρωπός τι avatar
      Άνθρωπός τι @ Απλή σκέψη 12/08/2011 12:13:34

      Πώς το λέει η παρτενέρ του Γκουσγκούνη; "Αχχχχ έεερωτα!"

  4. Orestios avatar
    Orestios 12/08/2011 12:11:54

    -6,9% το ΑΕΠ.
    Τα συγχαρητήρια σε ποιόν θα τα δώσουμε?
    Στον Βενιζέλο ή στον Παπσκωνσταντινου?

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Orestios 12/08/2011 13:55:09

      To Both of them!!! Προσοχή ο Σώρος συμβουλεύει, κάτισ κέφτεται να κονομίσει...

    • JOHN avatar
      JOHN @ Orestios 12/08/2011 17:43:38

      Ορεστη στο ΓΑΠ!

  5. drider avatar
    drider 12/08/2011 12:35:35

    Δεν χρειάζεται να αναφέρω καν ότι όταν λέει "κερδισμένες" οι τράπεζες, αναφέρεται και στις ελληνικές τράπεζες. Σκεφτείτε τι θα γινόταν και στον εγχώριο τραπεζικό τομέα αν αποφασιζόταν η ελάφρυνση του ελληνικού δημόσιου χρέους να ήταν ουσιαστικότερη...

    Όταν τον Σεπτέμβριο μας έρθουν οι ειδοποιήσεις από την εφορία, να θυμάστε ότι ένα σημαντικό μέρος τους οφείλεται στο ότι οι τραπεζίτες μας δεν ήθελαν να συμβάλουν στην αύξηση κεφαλαίου των τραπεζών τους ή/και να συζητήσουν για συγχωνεύσεις.

    • juliet avatar
      juliet @ drider 12/08/2011 15:11:00

      Ηλθανε, αιτιολογία ;χρεωστικές δηλ. και το ποσόν εμας 418 ευρώ σε 2 δόσεις.
      Και το άλλο, αν σε γράψουνε για αδίκημα ΚΟΚ ,στα νησιά γράφουνε σαν τρελλοί,αν πληρώσεις το πρώτο 10ήμερο πληρώνεις το μισό.
      Σήμερα στο Ταχυδρομείο οι περισσότεροι ήτανε να πληρώσουνε κλήσεις απο τις διακοπές και μιλάμε 500,350 βέβαια στη μέση ένεκα 10ημέρου.

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/08/2011 12:43:24

    Και το Ιταλικό και το Ισπανικό 10ετές ομόλογο, έριξαν σήμερα το επιτόκιο στη δευτερογενή αγορά κάτω από το 5 %. Για πρώτη φορά εδώ και εβδομάδες.
    Είναι βέβαια ακόμα πολύ πάνω από το 3,5 % του Μηχανισμού Στήριξης - αλλά η πορεία είναι πτωτική.
    Το Γαλλικό και Γερμανικό αντίστοιχο επιτόκιο συγκλίνουν πρός το "υγιές 2,5" %.
    Η αγορά προς το παρόν προεξοφλεί σύγκλιση της Ευρωζώνης. Στο φακό έχουν μπεί ιδιαίτερα οι πολιτικές εξελίξεις, κυρίως Γερμανία και στη Γαλλία. Αλλά στη Γερμανία τα κόμματα έχουν πολύ διαφορετική στάση ως προς την Ευρώπη και την κρίση (όσο την έχουν αποσαφηνίσει), ενώ στη Γαλλία οι αντιλήψεις δεξιάς και αριστεράς δεν διαφέρουν (με εξαίρεση το FN των Le Pen).
    Αναδεικνύεται και η σταθερή πολιτική της ΕΚΤ, σε αντίθεση με το ζίγκ ζάγκ των εθνικών κυβερνήσεων.
    Κάτι άλλο, καθόλου παράδοξο: Στις δημοσκοπήσεις οι Γάλλοι εμπιστεύονται περισσότερο τη Μέρκελ παρά τον Σαρκοζύ για τη διαχείριση της κρίσης. Αντίθετα, οι Γερμανοί δεν εμπιστεύονται καθόλου την Μέρκελ. Προφανώς υπερισχύει η δυσαρέσκεια εντός της κάθε επιμέρους χώρας: Κυρίως επειδή η διογκούμενη ανισότητα μεταξύ των πολιτών, τόσο στη Γαλλία όσο και στη Γερμανία, εκλαμβάνεται από την πλειοψηφία ως κακή εθνική διακυβέρνηση.
    Το αποτέλεσμα θα είναι αρνητική ψήφος προς τους σημερινούς κυβερνώντες.

  7. θοδωρης avatar
    θοδωρης 12/08/2011 13:13:20

    περιμέναμε τον Σορος να μας το πει ?

    λυπάται που πούλησε νωρίς τα CDS ?

  8. zame avatar
    zame 12/08/2011 14:46:24

    Βρε τι μας λες..!!!
    η ανάληψη εγγυήσεων επρεπε να γινει απο τους ασυδοτους & απληστους .ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ..των "καινοτομων οικονομικων προιοντων" & των ΕΝΤΟΛΕΩΝ τους
    & οχι απο τα ΘΥΜΑΤΑ... με κινήσεις απελπισμένης καταστολής..μπας & διαμορφωθούν καποιες..συνθήκες πρόληψης

  9. Γερμανοτσολιάς avatar
    Γερμανοτσολιάς 12/08/2011 14:52:37

    Αφού επιβεβαιώνει και ο Σόρος ότι οι Γερμανοί είναι οι κακοί... πρέπει να τον πιστέψουμε! Μπράβο στο παλικάρι που θέλει το καλό της Ελλάδας και φτού στα μούτρα των Γερμανών που θέλουν το κακό της και τα σπίτια μας...

    • juliet avatar
      juliet @ Γερμανοτσολιάς 12/08/2011 15:13:36

      Και ξέχασες να φτύσεις και αυτόν που μας τον ''γνώρισε'',έτσι για να νοίωσεις την ευχαρίστηση του φτυσίματος και αν θες και εμείς εδώ είμαστε!