Σόιμπλε: δεν βοηθάμε ... με το ζόρι
12/03/2014 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόιμπλε: δεν βοηθάμε ... με το ζόρι

Ασφυκτικές γίνονται πλέον οι πιέσεις πρός την Ελλάδα να τα βρεί με την τρόικα. Ο γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφανγκ Σόιμπλε σε δηλώσεις στο Mega τόνισε:

-"Η Ελλάδα μας απασχόλησε πάρα πολύ στο τελευταίο Eurogroup. Μελετήσαμε την ενδιάμεση έκθεση της Τρόικας και διαπιστώσαμε ότι η Ελλάδα δεν έχει εκπληρώσει όσα έχουν συμφωνηθεί. Γνωρίζω οτι δεν είναι απλά τα πράγματα στην Ελλάδα. Αλλά η Ελλάδα πρέπει να εκπληρώσει όσα συμφωνήθηκαν, αλλιώς δεν θα εκταμιευθεί η δόση".

Από τη δήλωση του δεν απουσίαζε και η ειρωνεία. Ο Γερμανός υπουργός είπε καταλήγοντας:

-"Επίσης, μην ανησυχείτε, δεν πρόκειται να δώσουμε οικονομική βοήθεια με το ζόρι, εάν κάποιος δεν την θέλει".

http://www.tovima.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΜ avatar
    ΚΜ 12/03/2014 21:46:39

    Σώημπλε, ανάπηρε στην ψυχή, να πουλήσουν αλλού το γάλα τους οι κτηνοτρόφοι σου. Δεν θα εκτελέσουμε τους δικούς μας κτηνοτρόφους.

  2. Γιώργης avatar
    Γιώργης 12/03/2014 22:04:02

    Για να δούμε θα του απαντήσει σαν Ελληνας έστω και τώρα ο Σαμαράς, που θέλει να τον ξαναψηφίσουμε? Αν το κάνει, εγώ θα τον ξαναψηφίσω, αλλοιώς Τσίπρας...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιώργης 12/03/2014 22:12:12

      Τσίπρας;! Το μηρμύγκι, όταν θέλει να χαθεί, βγάζει φτερά...

  3. Βαγγελης avatar
    Βαγγελης 12/03/2014 22:50:00

    Σημερα μπηκε το καρφι στο φερετρο της συγκυβερνησης ή μου φανηκε;

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 13/03/2014 01:06:48

    κ. Σόϊμπλε, άσε τις λεκτικές ταρζανιές και φέρε πίσω τα Ελληνικά κλεμμένα, όσο κι αν σε ζορίζει η πικρή αλήθεια. κ. Σόϊμπλε, μάς χρωστάς! ΔΕΝ σου χρωστάμε ούτε σέσκουλο τσακιστό.

  5. Jimakos avatar
    Jimakos 13/03/2014 11:05:21

    Ασε ρε Σοιμπλε τις εξυπνάδες, εδώ είναι Ελλάδα, στείλε τα λεφτά να εξυπηρετηθούν τα δάνεια που μας δίνατε με το ζόρι κι εμείς δεν ξέραμε οτι τα θέλετε και πίσω. Άντε μπράβο και γρήγορα, γιατί έτοιμοι είμαστε να σου βγάλουμε τον Τσίπρα, να στα διαγράψει όλα και μετά να κλαίς!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Jimakos 13/03/2014 20:48:46

      Τζιμάκο, άν τον ενδιέφερε πρωτίστως η αποπληρωμή, δεν θα επέμενε στις συγκεκριμένες αξιώσεις που υπονομεύουν την δυνατότητα της χώρας να ξεπληρώσει τα δάνεια. Άσε τις εξυπνάδες λοιπόν.

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ ΚΜ 13/03/2014 21:49:56

        Σωστά, είναι δυνατόν με μεταρυθμίσεις να αποπληρώσουμε ποτέ το χρέος; Άμα μοιράσεις όμως από ένα δεκάευρο σε μερικούς συνταξιούχους κάτι γίνεται.

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/03/2014 13:00:00

    Καταλαβαίνετε ότι,η γεμάτη χολή απάντηση αυτή του Σόϊμπλε,δόθηκε επειδή ο ερωτών δημοσιογράφος ήταν Έλληνας. Και επειδή,μια συνέντευξη με τους εκπροσώπους των ΜΜΕ θεωρείται ως μια πιό άμεση επαφή με τον απλό κόσμο,φανταστείτε πόσο απαξιωμένη είναι στα μάτια του η δυστυχία των Ελλήνων,που καταδέχτηκε να απαντήσει έτσι και να μη χαριστεί καθόλου... Εχω την εντύπωση ότι από το δηλητήριο που στάζει,θα τον σιχαθούν και τα σκουλήκια που θα τον πλησιάσουν μέσα στον τάφο...

  7. Aegean times avatar
    Aegean times 13/03/2014 13:12:07

    Γιατί πιστεύω ότι πίσω από τις πολύ σκληρές απαντήσεις του κυρίου Σόϊμπλε κρύβεται μεγάλη ανησυχία και ταραχή? Ισως γιατί η Ελλάδα τα κατάφερε να βάλει σε τάξη τα δημοσιονομικά της και να έχει πλεόνασμα, δεν το ήθελαν, δεν το περίμεναν. Θέλουν να μας κρατήσουν για πάντα κάτω από την μπότα τους, γη της επαγγελίας η Ελλάδα βλέπεις, ήλιος, θάλασσα, ζέστη και τόσα άλλα μοναδικά.... Ας του σφυρίξει κάποιος ότι οι Ελληνες την προηγούμενη φορά κατάφεραν να τους πετάξουν έξω, το ίδιο θα κάνουν και τώρα.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Aegean times 14/03/2014 18:24:19

      Συμφωνώ. Σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει. Όταν δει τελικά ότι το πρόβλημα είναι και δικό του, ή κυρίως δικό του, θα κάνει απότομες υποχωρήσεις που ούτε ο ίδιος θα διανοούνταν ποτέ.

  8. EVA avatar
    EVA 13/03/2014 14:10:59

    Γαβγίζει μόνο για τα αυτιά των Γερμανών -ψηφοφόρων-πελατών του άραγε, ή μήπως και γιατί αισθάνεται οτι μπορεί να του ξεφύγει ο απόλυτος έλεγχος; Ας ευχηθούμε το δεύτερο .....

  9. η Dimi avatar