08/11/2011 21:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόιμπλε: «Δεν συμφέρει η χρεοκοπία της Ελλάδας»

Μια ενδεχόμενη χρεοκοπία της Ελλάδας θα επιβαρύνει επιπλέον τους πιστωτές της χώρας, πρωτίστως όμως απειλεί να «τινάξει στον αέρα» τον προϋπολογισμό της γερμανικής κυβέρνησης καθώς η Γερμανία θα υποχρεωθεί να «βρει» κονδύλια εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ για να ενισχύσει τις τράπεζες που θα εξαναγκασθούν σε διαγραφές των ελληνικών ομολόγων που κατέχουν.

Αυτό επισημαίνει ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε σε επιστολή του προς τον εκπρόσωπο για θέματα προϋπολογισμού του Σοσιαλδημοκρατικού Κόμματος Κάρστεν Σνάιντερ, μια επιστολή που δημοσιεύει η εφημερίδα Leipsiger Volkszeitung.

 

Το εξαιρετικά ενδιαφέρον στην όλη υπόθεση δεν είναι το γεγονός ότι ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών ενημερώνει λεπτομερώς και εγγράφως έναν πολιτικό του αντίπαλο για τις επιλογές και την πολιτική που ασκεί η κυβέρνηση στο θέμα της διαχείρισης της ελληνικής κρίσης, αλλά το ότι αυτά που αναγράφονται στην επιστολή έρχονται σε ευθεία αντίθεση με όσα διαρρέονται εδώ και μήνες από στελέχη της γερμανικής καγκελαρίας ότι το κόστος διάσωσης της Ελλάδας είναι ανάλογο με το κόστος κατάρρευσης της χώρας.

protothema.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. drider avatar
    drider 08/11/2011 21:55:42

    Σιγά μη τιναχθεί ο προϋπολογισμός της Γερμανικής κυβέρνησης για μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ (ΑΕΠ ~2,5 τρις ευρώ).

    Αστεία πράγματα... το θέμα είναι γιατί δημοσιεύτηκε αυτή η επιστολή;

  2. Barbie avatar
    Barbie 08/11/2011 22:08:32

    Αυτό πότε θα μας το πουν, αν ποτέ το πουν τα μέσα μισής ενημέρωσης (ΜΜΕ) ??? Αυτά θα τιμωρηθούν ποτέ???? Οι πολιτικοί ίσως. Οι δημοσιογραφίσκοι ποτέ!!! Είδατε κάποιον δημοσιογράφο να τον γιαουρτώνουν? Να τον γιουχάρουν?? Σήμερα το βράδυ στο Star αν ακούγατε τον Παπαχρήστο πώς επιχειρηματολογούσε απέναντι στον Φαήλο Κρανιδιώτη για την.... ανευθυνότητα του Σαμαρά που δεν υπογράφει,,,,,,, Και στο Mega τα ίδια...

  3. enterprize avatar
    enterprize 08/11/2011 22:11:54

    Είναι καιρός να πιέσουμε ανοιχτά σε διαπραγμάτευση με την απειλή οτι θα χρεωκοπήσουμε. Μέρα με τη μέρα οι ξένοι μας δείχνουν οτι δεν θα μπορέσουν να αντέξουν μια ενδεχόμενη ελληνική χρεοκοπία και εμείς αντί να εκμεταλευτούμε την κατάσταση τους ζητάμε να μας βάλουν τόκο στον τόκο σε λεφτά τα οποία αυτοί μας έχουν υπαγορέψει οτι χρωστάμε και κανείς δεν έχει καν ελλέγξει αν τα χρέη αυτά ευσταθούν.

  4. Maria-Maria avatar
    Maria-Maria 08/11/2011 22:32:57

    τα λεει για να κανει τον Σαμαρα να υπογραψει ο εξυπνουλης

  5. κώστας avatar
    κώστας 08/11/2011 23:27:07

    Ενδεχόμενη πτώχευση της Ελλάδας θα φέρει πιο κοντά την πτώχευση της Ιταλίας και θα πιέσει τη Γαλλία. Τα "εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ" του Σόιμπλε αν είναι πάνω από 10 τότε μιλάμε για χιλιάδες εκατομμύρια ευρώ δηλαδή για δις ευρώ. Χωρίς να υπολογίζεται η μόχλευση που έχει γίνει σ' αυτά, η οποία δεν είναι δυνατόν να υπολογιστεί και η οποία πολλαπλασιάζει το αναγκαίο ποσό επί 10; επί 40; επί 100; Έτσι είναι κοινό μυστικό ότι το κόστος διάσωσης της Ελλάδας είναι πολύ μικρότερο του κόστους κατάρρευσης της χώρας. Αλλά το θέμα είναι να μην μας εξωθούν στα άκρα ώστε να αναγκαζόμαστε να πάμε και εμείς στα άκρα.

    • drider avatar
      drider @ κώστας 08/11/2011 23:45:47

      Οι Γερμανοί δεν έχουν πρόβλημα να υποστηρίξουν την ανακεφαλαίωση των τραπεζών τους που είναι εκτεθειμένες σε ελληνικό χρέος.

      Τα υπόλοιπα που γράφεις για Ιταλία, Γαλλία ... και τη θεωρία του χάους (πέταγμα της πεταλούδας πάνω από την Αθήνα - λειτουργία των αγορών κτλ.) κατά βάσει σωστά είναι.

  6. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 08/11/2011 23:29:17

    Πριν από δύο ώρες σε γερμανικό τηλεοπτικό κανάλι ο Γιόζεφ Άκερμαν διοικητής της Μπούντεσμπανκ δήλωσε ότι "πρέπει να κρατήσουμε με κάθε τίμημα την Ελλάδα στην ευρωζώνη"!!!

  7. man8os avatar
    man8os 08/11/2011 23:55:57

    Για αυτο καλουμε τους Ευρωπαιους φιλος μας να μαζεψουν αυτο το @ρχ!^! τον Ολι Ρεν που με τις δηλωσεις του μονο κακο κανει, και να συνεργαστουν για την αποκατασταση της νομιμοτητας σε μια χωρα που εξαπατηθηκε και εξουσιαστηκε αδιστακτα και απολυταρχικα απο εξωευρωπαικα συμφεροντα τα τελευταια 2 ετη.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2011 00:40:28

    να πάρουν μία συμβατική λογιστική εταιρία, να γράψουν τις ζημιές στις εμπορικές συναλλαγές από όπου πρόκυψαν τα δάνεια που πήραμε για να ψωνίζουμε και τέλος.

    Οι πιστωτική κάρτα έχουν πλαφόν $50 εάν στην βουτήξουν. Τέλος.