Σόιμπλε: Δεν θα εμπλακούμε σε παιχνίδι επίρριψης ευθυνών με το ΣΥΡΙΖΑ
09/06/2015 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σόιμπλε: Δεν θα εμπλακούμε σε παιχνίδι επίρριψης ευθυνών με το ΣΥΡΙΖΑ

Ο αριστερός συνασπισμός ΣΥΡΙΖΑ του Πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα προσπάθησε ήδη κατά την προεκλογική περίοδο στην Ελλάδα να παίξει παιχνίδι επίρριψης ευθυνών (blame game) με την Γερμανία, δήλωσε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε και τόνισε: "Θα ήμασταν ανόητοι αν εμπλεκόμασταν σε αυτό".

"Είναι στο χέρι της Ελλάδας, αν θέλει να αναλάβει τα δύσκολα βάρη της προσαρμογής ή όχι", δήλωσε ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών σε κομματική εκδήλωση και απέρριψε τις εικασίες περί διάστασης απόψεων με την Καγκελάριο Μέρκελ στο θέμα της Ελλάδας. "Έχουμε μια ξεκάθαρη κοινή στάση", τόνισε.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Να΄χαμε να λέγαμε avatar
    Να΄χαμε να λέγαμε 09/06/2015 19:30:35

    Μα δεν χρειάζεται να κάνετε και κάτι περισσότερο. Έτσι κι αλλιώς, εμπλεκόμενοι και υπεύθυνοι απόλυτα για οτιδήποτε συμβεί θα είσαστε. Το απύθμενο Γερμανοθράσος πια....

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/06/2015 20:39:53

    "Είναι στο χέρι της Ελλάδας, αν θέλει να αναλάβει τα δύσκολα βάρη της προσαρμογής ή όχι" Έξι χρόνια προσαρμοζόμαστε χερ Σόϊμπλε,μη το ξεφτιλίζουμε το πράγμα επειδή μας επιβάλλατε την ''για πρώτη φορά αριστερά''...

    • Βασπ avatar
      Βασπ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/06/2015 20:49:36

      Να "αγιάσει" το στόμα σας...

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/06/2015 21:25:39

      Κυθηριε.... Δικιο εχεις αλλα ο Σοιμπλε....ψηφαει στην Γερμανια...αν δεν κανω λαθος.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Vassilis 09/06/2015 21:44:01

        Καταλαβαίνεις τι εννοώ Vassillis...

        • Tζανής avatar
          Tζανής @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/06/2015 00:38:21

          Δεν μας επέβαλε κανείς τίποτα. Μόνοι μας βγάλαμε τα ματάκια μας. Υπάρχει και ένα γνωμικό: Οι γυναίκες και τα έθνη δεν πρέπει να εκτίθενται.

          • Νορμανδός avatar
            Νορμανδός @ Tζανής 10/06/2015 03:09:39

            Μια ιδέα πιο υποχωρητικός αν ήταν με τον Σαμαρά, δεν θα έπεφτε η κυβέρνηση. Κάθε φορά που ο Σαμαράς έσωζε την κατάσταση, ο Σόιμπλε έβαζε εμπόδια σαν τον διάβολο και τον ανάγκαζε να παίρνει σκληρότερα μέτρα. Το ίδιο βιολί συνεχίζει και σήμερα. Και όσοι πιστεύετε πως δεν υπάρχει χειρότερη καταστροφή από κυβέρνηση Σύριζα κάνετε λάθος. Να υπογράψουμε μια συμφωνία με βάθος χρόνου, να ησυχάσουμε λίγο από το μαρτύριο της σταγόνας. Εξάλλου δε θα κυβερνά ο Τσίπρας , όπως δεν κυβερνούσε ο Σαμαράς ή ο Παπαδήμος, έχουμε χάσει αυτό το προνόμιο. Κάτι ήξερε η Ψαρούδα Μπενάκη όταν ήταν πρόεδρος της Βουλής.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Νορμανδός 10/06/2015 13:40:59

            Έτσι ακριβώς.Είπατε με απλά λόγια αυτά που θα έπρεπε να πώ κι εγώ για να γίνω κατανοητός...

    • Νορμανδός avatar