#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/08/2011 19:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεχίζει να βυθίζεται το χρηματιστήριο



Η Αθήνα συνεχίζει να «βουλιάζει» εξαιτίας των τραπεζικών μετοχών, που εκπέμπουν πλέον ανησυχητικά μηνύματα. Οι αποτιμήσεις των τραπεζών δείχνουν ότι προεξοφλούν την είσοδο στο Ταμείο Επείγουσας Ρευστότητας, όπως αναφέρει έγκυρος χρηματιστής.

Από την άλλη πλευρά, εν όψει των απαντήσεων για τη διαδικασία ανταλλαγής ομολόγων, έχουν αρχίσει να έχουν σημασία και οι επισφάλειες -οι οποίες για πολλούς ίσως είναι μεγαλύτερες από τις ζημιές των ομολόγων, που είναι και διαχειρίσιμες, έως ένα βαθμό.

Οι ζημιές αναμένεται να είναι μεγάλες και αυτό θα διακριβωθεί από την Blackrock, η οποία θα ξεκινήσει τους ελέγχους στα ελληνικά τραπεζικά δάνεια.

Επιπρόσθετα, το νομοσχέδιο που παρουσιάστηκε σήμερα στο υπουργικό ενδέχεται να περιλαμβάνει διάταξη, σύμφωνα με την οποία, όποια τράπεζα λάβει χρήματα από το Ταμείο Στήριξης, τότε το τελευταίο θα μπορεί να αποκτά κοινές μετοχές. Εφόσον επιβεβαιωθεί αυτή η διάταξη, τότε όλα αλλάζουν άρδην στον τραπεζικό τομέα, διότι πρόκειται περί άμεσης κρατικοποίησης.

Την Τετάρτη λοιπόν, σε μια συνεδρίαση θετική σε όλα τα διεθνή χρηματιστήρια, η Αθήνα έδειξε να είναι αποκομμένη -όπως συμβαίνει ήδη στην αγορά ομολόγων. Το spread έχει ξεπεράσει  τις 1.500 μονάδες λόγω και των ανακοινώσεων της S&P, η οποία προεξόφλησε πτώχευση της Ελλάδος.

Μετά λοιπόν από μια ανοδική πρωινή κίνησ,  η Αθήνα επέτρεψε στις γνωστές βασανιστικές πιέσεις. Ο Γενικός Δείκτης έκλεισε στις 892,96 μονάδες, σημειώνοντας πτώση 1,99%, ενώ ενδοσυνεδριακά έφτασε και έως τις 881 μονάδες.
Στα 3,16 ευρώ η Εθνική, έχασε 2,17%, διακινώντας 5,1 εκατ. ευρώ.

Κακή ήταν η εικόνα στις τράπεζες, με εξαίρεση κάποια προσπάθεια ανοδικής κίνησης στις ελληνοκυπριακές τράπεζες.

Ρευστοποιήσεις 7,17% για την Αlpha Bank, 9,7% για το Ταχυδρομικό, 3,94% για την Eurobank και 1,64% για την Eurobank.

Πτώση 1,18% για την ΟΠΑΠ, 1,94%  για τη Μυτιληναίος, 2,5% για τον ΟΤΕ και 2,4% για την Coca-Cola.

Θετικά αντίβαρα στην πτώση ήταν η άνοδος της Folli-Follie με 5,7%, της Marfin Popular με 3,5% της Τράπεζας Κύπρου με 2,68% και της Jumbo με 1,07%.

Στα 64,5 εκατ. ευρώ ανήλθαν οι συνολικές συναλλαγές, οι οποίες, τηρουμένων των αναλογιώνείναι πολλές για το χρονικό διάστημα.

Την ίδια ώρα, η Ευρώπη ανέβαινε, ενώ στη Wall Street επικρατούσαν μεικτές τάσεις.

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=141309

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 24/08/2011 14:17:13

    Ισως και εδω να φταίει το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ!!!

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ εναςάσχετος 24/08/2011 15:00:50

      ΟΧΙ φταίει ο Τσίπρας.

    • madprof avatar
      madprof @ εναςάσχετος 24/08/2011 18:45:26

      Το κραχ της οικονομίας και της κοινωνίας των πολιτών είναι η επώδυνη συνέπεια διακυβέρνησης της χώρας από τις κυβερνήσεις του '96 έως Σήμερα.
      Δεν νομιμοποιούνται να κυβερνούν οι υπάνθρωποι του χείριστου ΧουντοΦασιστοκαθεστώτος που βίωσαν ποτέ οι Έλληνες πολίτες. Απαιτείται Κάθαρση.

  2. daffy avatar
    daffy 24/08/2011 15:35:27

    Ο Σταλιν φταιει !!! :)))))))))

  3. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 24/08/2011 17:45:06

    ΠΑΙΔΙΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΑΝΕΤΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ, ΑΝ ΔΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΜΕΣΑ ΧΑΘΗΚΑΜΕ
    ΠΡΟΕΔΡΕ ΑΚΟΥς ? ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ

  4. Grigoris avatar
    Grigoris 24/08/2011 17:55:22

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΩΔΕΥΕΙ ΣΥΝΤΟΜΩΣ ΠΡΟΣ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ! ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΥΠΑΡΤΚΟΙΤ ΝΟΥΔΙΤΕΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ!...

  5. zap-zap avatar
    zap-zap 24/08/2011 18:12:43

    peste ta...

  6. manos avatar
    manos 24/08/2011 18:47:25

    Πιστεύεις ότι τον ενδιαφέρει ?
    Ρώτησέ τον για κανένα κανό ή για κανένα ποδήλατο, να δεις πως θα σου απαντήσει.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ manos 24/08/2011 18:56:34

      Toν άλλο πρόεδρο εννοεί,από την άλλη πλευρά του νομίσματος.....

      • εξυπνάκιας avatar
        εξυπνάκιας @ Dee Jay Stelios 24/08/2011 19:04:54

        ....της δραχμής εννοείς?

        • φωνη avatar
          φωνη @ εξυπνάκιας 24/08/2011 19:32:41

          της Ελλάδας εννοεί και όχι των δανειστών.

  7. East avatar
    East 24/08/2011 19:01:30

    Η Δύση έχει πρόβλημα διότι δεν παράγει. Και ούτε έχει πλέον την ισχύ να τυπώνει χρήμα απεριόριστα.

    Το πρόβλημα αυτό διογκώθηκε από τις αντιμεταναστευτικές πολιτικές των συντηρητικών(μείωση του φθηνού εργατικού δυναμικού=μείωση ανταγωνιστικότητας) και από την "πράσινη ανάπτυξη"(ξοδεύουν πολλαπλά για ενέργεια), και της αύξηση της γραφειοκρατίας και των απαγορεύσεων.

    Πέρα από αυτά, υπάρχει και θέμα εμπιστοσύνης: Τα κράτη της Δύσης δεν ελέγχουν τον χρηματοπιστωτικό τους τομέα. Αυτό το πρόβλημα θα σταματήσει αν κρατικοποιηθούν τράπεζες και ασφαλιστικές εταιρίες, και αν κυκλοφορήσει και χρυσό νόμισμα.

  8. stefanos avatar
    stefanos 24/08/2011 19:10:43

    Αφήστε τις κουταμάρες, για όλα φταίει ο Καραμανλής!!

  9. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 19:38:06

    Δεν βουλιαζουμε....
    Είναι που ανεβαίνει η στάθμη λόγω global warming.
    Χρειαζόμαστε περισσότερη πράσινη ανάπτυξη.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 24/08/2011 20:14:17

      καναβουριές; φωτοβολταϊκά βαμμένα πράσινα; πράσινα άλογα;

  10. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 24/08/2011 20:39:51

    Ληστέψανε τη τράπεζα και τι με νοιάζει εμένα
    δεν είμαι με κανένα.
    Σου λεω καλά της κάνανε γιατί μας προκαλούσε
    γεμάτη εκατομμύρια ενώ και ο θεός πεινούσε


    h__p://www.youtube.com/watch?v=myfetwoS910&feature=related