15/11/2011 18:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνελήφθη ο επιχειρηματίας Γ.Πετζετάκις !

 

Συνελήφθη από την Οικονομική Αστυνομία, ο Γεώργιος Α. Πετζετάκις της Ελληνικής Βιομηχανίας Πλαστικών και Ελαστικών για χρέη προς το Δημόσιο ύψους άνω των 2.000.000 ευρώ. Ο 47χρονος πρόεδρος εταιρείας με την επωνυμία Πετζετάκις Αριστόβουλος Α.Ε, συνελήφθη σήμερα το πρωί στην περιοχή της Βουλιαγμένης γιατί σε βάρος του εκκρεμούσαν  χρέη προς το Δημόσιο που ανέρχονταν στο χρηματικό ποσό των 2.093.979,75 ευρώ. Ο συλληφθείς επιχειρηματίας θα οδηγηθεί αύριο στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών.

Η σύλληψη του επιχειρηματία, έρχεται να προστεθεί στη μακριά λίστα της Οικονομικής Αστυνομίας που ξεκίνησε με τη σύλληψη του διευθύνοντος συμβούλου της εταιρείας ΑΤΤΙ-ΚΑΤ Παναγιώτη Πανούση και του κομμωτή των επωνύμων Nicolas - Νικολάου Παπακωνσταντίνου Τζιβανάκη.

Εμβρόντητοι έχουν μείνει οι συγγενείς του επιχειρηματία από τη σύλληψη, μη μπορώντας να πιστέψουν την εξέλιξη αυτή.  Δεν πίστευαν ποτέ, ότι ο δικός τους άνθρωπος θα βρισκόταν αντιμέτωπος με τη δικαιοσύνη και θα αντιμετωπιζόταν ως κοινός εγκληματίας, αναφέρουν αποκλειστικά στο protothema.gr.

Διαβάστε εδώ την ιστορία της οικογένειας Πετζετάκι. Πώς ο χημικός μηχανικός από την Αμοργό, ένας εφευρέτης πρώτης κλάσης, ίδρυσε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες κατασκευής πλαστικών στον κόσμο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BlueSky avatar
    BlueSky 15/11/2011 18:40:30

    Ήταν και αυτός στο κίνημα δεν πληρώνω;;;;
    ΩΩΩ!! Τι αγωνιστής θεέ μου!!!!!!!

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 15/11/2011 18:50:38

    Υπομονη, αλλες 11.000.000 συλληψεις εμειναν!

  3. AZ avatar
    AZ 15/11/2011 19:11:21

    Βοηθεια!!! Ηρθαν οι κομμουνιστες και μας τα παιρνουν!!!!

    ΑΖ

  4. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 15/11/2011 19:36:19

    "και θα αντιμετωπιζόταν ως κοινός εγκληματίας"
    λέξη κλειδί: "κοινός"
    (οι υπόλοιποι αντιμετωπίζονται αλλιώς)

  5. fantomas avatar
    fantomas 15/11/2011 21:32:06

    Μπορει ουσιαστικη κυβερνηση να μην εχουμε ........ αλλα τα επικοινωνιακά κολπα καλα κρατουν!!
    Εμαθε η νεα Οικονομική Αστυνομία του Σαμενα οτι χθες πρωι ο Γεώργιος Α. Πετζετάκις υπεβαλε αιτηση υπαγωγης στο αρθρο 99 ....... και ολος τυχαιως σημερα το πρωι ...... τρεξανε να τον συλλαβουν !!!
    Μεγα κατορθωμα ........ μετα απο 24 ωρες θα αφεθει ελευθερος με την βουλα του εισαγγελαια !!!

  6. Loretta avatar
    Loretta 15/11/2011 23:36:25

    και το δημοσιο που δεν πληρωνει ποιος θα το παει...."μεσα"????

  7. foxsat avatar
    foxsat 16/11/2011 14:15:55

    Ας δωσουν οι δικηγοροι του Πετζετακι στοιχεια για το ποσο ΦΠΑ,ποσους φορους,ποσοι δουλεψαν για την εταιρια,ποσα χιλιομετρα σωληνες σε ολο τον κοσμο πουλησε η εταιρια,ποσες περαιωσεις,ποσους εκβιασμους,ποσοι συνεργατες μαγαζια αντιπρόσωποι εφαγαν ψωμι απο τον Πετζετακι........και να τα συγκρίνουμε με την οποιαδιποτε κρατικη δημοσια επιχειρηση.Ετσι για να δουμε τι προσφερε ο ενας και μοσα μας χρεωσε ο αλλος.Αλλα ανταγωνισμος στην Ελλαδα ειναι μονο η ενοια αναμεσα στα κομματα για τις εκλογες.Πουν να καταλαβουν τι εστι μια ελληνικη εταιρια να εχει απεναντι τον κολλοσο Κινα.Αλλα τωρα που τον συνελαβαν θα ειναι πολυ ποιο ηρεμοι οι παντες.Θα αγοραζουμε λαστιχα απο το LiDl.

    • ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
      ΜΠΑΜΠΗΣ @ foxsat 16/11/2011 15:05:25

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ foxsat ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΕΡΙΣΕΥΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΣΑ ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥΧΕΙ ΠΑΡΕΙ Ο ΠΕΤΖΕΤΑΚΙΣ.
      ΜΑΚΑΡΙ ΝΑΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΗ Η ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΩΝΥΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΚΟΛΠΑ ΤΗΣ ΣΟΒΙΕΤΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΤΟΚΙΣΤΑΝ ΚΑΙ ΣΙΑ.