Συνελήφθη ο Γ. Σπανός πρόεδρος του ομίλου πετρελαιοειδών ΕΤΕΚΑ για λαθρεμπόριο πετρελαίου
19/02/2014 11:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνελήφθη ο Γ. Σπανός πρόεδρος του ομίλου πετρελαιοειδών ΕΤΕΚΑ για λαθρεμπόριο πετρελαίου

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα από την Ασφάλεια Αττικής μεγάλη επιχείρηση για την εξάρθρωση κυκλώματος λαθρεμπορίας καυσίμων στην οποία εμπλέκοντα εταιρίες και κρατικοί λειτουργοί.


Μέχρι στιγμής έχουν συλληφθεί 12 άτομα. Μεταξύ των συλληφθέντων είναι ο πρόεδρος του ομίλου πετρελαιοειδών ΕΤΕΚΑ και πρόεδρος της ΠΑΕ Ατρόμητος, Γιώργος Σπανός.

Οι συλληφθέντες κατηγορούνται για λαθρεμπόριο, κακουργηματική απάτη σε βάρος ναυτιλιακών εταιρειών, ξέπλυμα χρήματος, ενεργητική και παθητική δωροδοκία, κατάχρηση και κατάχρηση εξουσίας.

Μετά την ολοκλήρωση της έρευνας, αναμένεται ότι θα γίνουν ανακοινώσεις από την αστυνομία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 19/02/2014 13:40:30

    Άααααααλλος για τον Κορυδαλοοοοοοοοοό. Μην σπρώχνεσθε παιδιά. Όλοι θα πάρετε.

  2. Κόρη καραβοκύρη avatar
    Κόρη καραβοκύρη 19/02/2014 13:55:00

    Παραδοσιακός τύπος ο Ελληνας, τιμά με την συμπεριφορά του τις παροιμίες μας, ειδικώτερα αυτήν του " δούλεψε για να φας και ΚΛΕΨΕ νάχεις" την έχει κάνει εικόνισμα & την προσκυνά για να μην ξεφεύγει ....

  3. Κράντωρ avatar
    Κράντωρ 19/02/2014 15:51:33

    Όταν επληροφορήθην για σύλληψη εμπόρου πετρελαιοειδών και ιδιοκτήτη ποδοσφαιρικής εταιρίας, ο νους μου έτρεξε σε μεγαλύτερο ψάρι...

    • DIM.X avatar
      DIM.X @ Κράντωρ 19/02/2014 19:26:58

      Η φαλαινα δεν ειναι ψαρι , το λεει και η wikipedia : Η γαλάζια φάλαινα (επιστημονική ονομασία: Balaenoptera musculus) είναι ένα θαλάσσιο θηλαστικό που ανήκει στα κητώδη και πιο συγκεκριμένα στα μυστακοκητώδη

  4. m.s avatar
    m.s 19/02/2014 17:58:34

    παρακαλώ το κελί τους να είναι χωρίς θέρμανση.

  5. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 19/02/2014 20:45:45

    Είχα προείπει εδώ, ότι η αύξηση της τιμής του πετρελαίου θέρμανσης ήταν δώρο προς τους λαθρεμπόρους ναυτιλιακού πετρελαίου, των οποίων επεξέτεινε το τοπίο εφαρμογής των "εργασιών" τους μεγαλώνοντας την διαφορά τιμής τους. Και νάτο: 4,5 εκατομ.τόνους ναυτιλιακό πετρέλαιο (μόνον από το κύκλωμα Σπανού) βαφτίστηκαν "θερμάνσεως", σύμφωνα με την ΕΛΑΣ. Τώρα τι έχουν να πουν οι ΥΠΟΛΟΓΟΙ ΠΛΕΟΝ υπουργοί, για το κατόρθωμά τους;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 19/02/2014 20:49:33

      Συγνώμην, 4,5 εκατ. λίτρα.

  6. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 19/02/2014 21:27:32

    ...και έχει το θράσος να φωνάζει στις κάμερες: "Δεν θα με δικάσετε εσείς, αλλά η Ελληνική δικαιοσύνη!" Μιλάνε κιόλας τα παλιολαμόγια! Χώστε τους μέσα τους παλιο....!! Και όλα τα κλεμμένα πίσω, δήμευση περιουσιών και αυτών και των οικογενειών τους. Ή τώρα ή ποτέ!

  7. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 19/02/2014 22:35:32

    Τώρα πού πῆρε φόρα ὁ ΑΣ ποιός τόν σταματᾶ. ῾Ο ᾿Αντώνης πού ξέρομε!!!! Βρέχουν μέ τά σταμνιά οἱ ἀποκαλύψεις, τά οἰκονομικά ἐγκλήματα καί οἱ συλλήψεις. Next, please.