25/03/2010 18:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμφωνία Σαρκοζί – Μέρκελ (αλλά πάντα το ΔΝΤ στο φόντο)

Ο Γάλλος προεδρος Νικολά Σαρκοζί και η Γερμανίδα καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ κατέληξαν σήμερα στις Βρυξέλλες σε μία συμφωνία για την οικονομική βοήθεια στην Ελλάδα, η οποία θα υποβληθεί στον πρόεδρο της ΕΕ Χέρμαν Βαν Ρόμπεϊ, σύμφωνα με τη γαλλική προεδρία. Την πληροφορία επιβεβαίωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο αξιωματούχος της γερμανικής κυβέρνησης.

Νωρίτερα, προσερχόμενος πριν από λίγη ώρα στο χώρο της συνεδρίασης της Συνόδου Κορυφής της ΕΕ στις Βρυξέλλες, ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής  Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο, επανέλαβε την έκκλησή του να βρεθεί λύση σε σχέση με την ενδεχόμενη αρωγή προς την Ελλάδα,

Μέρκελ και Σαρκοζί συναντήθηκαν λίγο πριν από την επίσημη έναρξη της Συνόδου κορυφής, προκειμένου να καταλήξουν σε μία συμβιβαστική λύση. Στη συνάντηση μετείχε και ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Χέρμαν Βαν Ρομπάι.

Νωρίτερα η καγκελάριος της Γερμανίας είχε ταχθεί ανοιχτά υπέρ μίας μεικτής λύσης, η οποία θα προβλέπει διμερή δάνεια, από κράτη - μέλη της Ευρωζώνης προς την Ελλάδα, με τη συμμετοχή στον μηχανισμό και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου (βλ. προηγούμενη ανάρτηση).

Άλλες πληροφορίες αναφέρουν ότι στο  δείπνο των 27 ηγετών της ΕΕ θα συζητηθεί  το πλαίσιο παροχής βοήθειας προς την Ελλάδα με την άποψη της Μέρκελ μάλλον να επικρατεί. Πάμε δηλαδή αυτή την ώρα για συνδυασμένη δανειοδότηση μέσω ΔΝΤ και χωρών -μελών

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 25/03/2010 19:12:32

    Δεν είναι λύση αυτή. Βασικά θα μας τα δώσουν μόνο και μόνο για να αποφευχθεί μια χρεοκοπία και θα είναι μάλλον ακριβά.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/03/2010 19:17:01

    Καλά... θα μας δανείσουν οι Ευρωπαϊκές χώρες (με 6 ή 16%) αλλά με τους όρους και διαρθρωτικές αλλαγές που θα πει το ΔΝΤ. Έτσι θα φταίει το ΔΝΤ. Καλό. Ούτο στο Πασόκ δεν θα το είχαν σκεφτεί τόσο σοφά.

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ archaeopteryx 25/03/2010 20:59:54

      "Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους"......
      δεν το λέω εγώ ....ο Κωλοκοτρώνης το είπε...ε ..και λόγω εορτής....
      Χωρίς πλάκα ...μας χρειάζεται μιά τέτοια νίλα....τους άρπαγες και τους βολεμένους στις καρεκλίτσες τους ενοώ....ξεπάτωμα και ξαναχτίσιμο του ελληνικού κράτους....θα κάνουν έτσι πράξη καιτις εξαγγελίες του "πρώην"(Κ.Κ.) για επανίδρυση του κράτους...........
      και να μην ακούω για πρωτεκτοράτα κτλ.....ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΧΕΣΙΜΟ.......σοβαρά...........

  3. Hesiod avatar
    Hesiod 25/03/2010 19:19:41

    Γιωργακη.
    Παρε τη Tζουλια υπουργο να χεστουμε στο €ΥΡΩ!!!
    Ειναι καλυτερη απ'ολους σας.
    Ολους αυτους τους ανεπαγγελτους ψευτες και απατεωνες που σχηματιζανε "κυβερνησεις" τα 30 τελευταια χρονια.
    Ο λαουτζικος θα πληρωσει.
    Φυλακη θα παει κανεις?

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Hesiod 25/03/2010 20:27:54

      κατα τη προσωπικη μου γνωμη:
      Δυστηχως φιλε δεν ειναι καλο το συνθημα που διάλεξες.
      Υποβολιμιαίο, βρώμικο, ύπουλο ακριβώς σαν τις ψυχές αυτών που προωθούν την αποδοχή τέτοιων καταστάσεων και τέτοιων προτύπων στην Ελληνική κοινωνία. Για τους δε εξυπνόβλακες ψευτοεπαναστάτες που το διέδωσαν τάχα μου τυχαία, υποτίθεται λόγο τυχαίας εμπνεύσεως, υποτίθεται..δε θα πω τίποτα. Όμως καλύτερα να τη κάψω και τη Βουλή και τον ωφέλιμο ηλίθιο τον ψηφοφόρο μαζί όσο ανυποψίαστος κι αν είναι παρά να γίνω Σαντάνσκι και να το διαφημίζω κιόλας για να βγάλω έσοδα.

  4. Antilogos avatar
    Antilogos 25/03/2010 19:47:27

    Μα πίστευε κανείς ΣΟΒΑΡΟΣ άνθρωπος πώς θα εμπιστευόταν η Ε.Ε ΕΛΛΗΝΕΣ πολιτικούς για να γυρίσουν την κατάσταση;;;
    Φυσικά (επειδή ΘΕΛΟΥΝ την Ελλάδα στην Ε.Ε και στην Ο.Ν.Ε) θα κάνουν τις αναγκαίες κινήσεις για να σταματήσει η κατρακύλα και θα φροντίσουν να ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ αυτό για πολλά πολλά χρόνια ακόμα...
    Όσον αφορά το σχέδιο το Σημειώσαμε από τις 18.12 στο blog ...
    http://antilogos-gr.blogspot.com/2010/03/blog-post_7810.html

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ Antilogos 25/03/2010 19:56:38

      Ήδη τα πασοκοκάναλα πανηγυρίζουν τη μεγάλη διπλωματική επιτυχία του ΓΑΠ! Χωρίς να έχουν ξεκαθαριστεί οι όροι της συμφωνίας δημιουργούν κλίμα ανακούφισης στους πολίτες!

    • smoking area avatar
      smoking area @ Antilogos 25/03/2010 20:19:17

      Σοφια,
      γιατι νομιζω πως ευ(?)ελπιστουσες σε κατι ... χειροτερο?

  5. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 25/03/2010 20:10:35

    Ο κ. Παπανδρέου ξόδεψε τρεις μήνες καταγγέλοντας τη διαφθορά και την απάτη που μαστίζουν την Ελλάδα, παρουσίασε ένα υπέρογκο έλειμμα, είπε ότι είμαστε όλοι ψεύτες και τους υπόλοιπους τρεις μήνες προσπάθησε να αντιστρέψει την καχυποψία των αγορών ζητώντας ούτε λίγο ούτε πολύ τον οίκτο τους.
    Σήμερα είναι ικανοποιημένος. Η Ε.Ε. μας πήρε από τα χέρια το όπλο του ΔΝΤ, το όπλισε και το έστρεψε εναντίον μας. Πρέπει να χαιρόμαστε? Πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι? Θα συνεχίσουμε να δανειζόμαστε ακριβά. Και θα χαρούμε όταν έρθει και το ΔΝΤ μετά από δυο μήνες...

  6. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 25/03/2010 20:17:26

    Χαχαχα!

    Βαν Ρουμπόι!
    Πανηγυρίζουν τα Πασοκοκάναλα με Βαν Ρουμπόι?
    Άντε να δούμε πόσο ρόμπες θα γίνουν προσπαθώντας να κρύψουν την αποτυχία του προσφιλούς τους κόμματος, μόλις έρθει ο καιρός να απολογηθεί το Γκιώργκος γιατί δεν θα τραβάει η βάρκα.

    Γεύση απο Βαν Ρομπέι κατά Nigel Farage. Ο όψιμος Ρόμπεν εναντίων Ρομπέι.
    http://www.youtube.com/watch?v=GxXyJSPeOMw

  7. fatfat avatar
    fatfat 25/03/2010 20:30:37

    1)Ήταν αναμενόμενο ότι η Γερμανία και η Γαλλία θα κατέληγαν σε συμφωνία (προιόν συμβιβασμού και αμοιβαίων υποχωρήσεων) για το μηχανισμό οικονομικής στήριξης των χωρών-μελών της ευρωζώνης.
    Η συμφωνία φέρεται ως τώρα – επειδή είναι πολύ νωρίς για να εξαχθούν πιο ασφαλή συμπεράσματα - να είναι «πρωτίστως ευρωπαϊκή» με το μεγαλύτερο μέρος του πακέτου κεφαλαίων να προέρχονται από συντονισμένα διμερή δάνεια των χωρών της Ευρωζώνης και δευτερευόντως από το ΔΝΤ.
    Πρέπει να καταλάβουμε ότι ο μηχανισμός αυτός δεν θα αφορά μόνο την Ελλάδα, ούτε για αυτήν μόνο δημιουργήθηκε.Θα προσφεύγουν σε αυτόν τον μηχανισμό όσες χώρες-μέλη επιθυμούν εφόσον και αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα.
    Το πιθανότερο – για να μην μιλήσω με απόλυτη σιγουριά – το επιτόκιο αυτών των διμερών δανείων να είναι χαμηλότερο (δηλαδή πιο ευνοικό), από το επιτόκιο με το οποίο δανείζεται η Ελλάδα αυτή την στιγμή.
    Ο μηχανισμός αυτός προφανώς θα αποτελεί την έσχατη λύση στήριξης των οικονομιών που έχουν προβλήματα.
    2) Σημαντικότερο όμως γεγονός είναι ότι σήμερα η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα ανακοίνωσε μέσω του προέδρου της, ότι παρατείνει και μετά το τέλος του 2010 τα ήδη πιο ελαστικά μετά την κρίση, κριτήρια, τα οποία επιβάλλει στις τράπεζες για να τις δανείσει. Με αυτόν τον τρόπο :
    α)δίνεται μια σημαντική στήριξη στις τράπεζες που έχουν στο χαρτοφυλάκιό τους ελληνικά κρατικά ομόλογα – κυρίως οι ελληνικές τράπεζες -, διότι αυτές θα μπορούν να δίνουν και το 2011 ενέχυρα ελληνικά κρατικά ομόλογα και να παίρνουν απρόσκοπτα δάνεια – δηλαδή ρευστό.
    β)είναι εγγυημένη η ομαλή χρηματοδότηση της Ελλάδας και για το 2011, μέσω των κρατικών ομολόγων, η οποία και θα οδηγήσει τελικά σε μείωση επιτοκίων δανεισμού της χώρας μας (αφού είναι δεδομένη η πώληση κρατικών ομολόγων, δεν θα υπάρχει αβεβαιότητα, η οποία και συμβάλλει στην αύξηση των επιτοκίων).

  8. fatfat avatar
    fatfat 25/03/2010 20:33:52

    @ anonymous.....το "μάλλον ακριβά δάνεια" που γράφεις, είναι αυθαίρετο.....αποκλείεται αυτά τα δάνεια να έχουν μεγαλύτερο επιτόκιο από αυτό που δανείστηκε η Ελλάδα πρόσφατα (6%-6,5%)....μάλλον σε συμφέρει να είναι ακριβά, για να κατηγορήσεις την κυβέρνηση....

  9. fatfat avatar
    fatfat 25/03/2010 20:37:34

    @ archaeopteryx.....προτρέχεις...άσε να διευκρινιστούν πρώτα οι όροι των δανείων, και μετά να γίνεις πικρόχολος....σιγά μην μας δανείσουν και με 30%.....και σκέψου ότι με την σημερινή απόφαση της ΕΚΤ (που αποτελεί για την Ελλάδα δώρο θεόσταλτο),ίσως δεν χρειαστεί να προσφύγουμε τελικά σε αυτόν τον νεοσύστατο μηχανισμό και να πάρουμε από εκεί δάνεια....

  10. fatfat avatar
    fatfat 25/03/2010 20:45:52

    @ ΣΟΦΙΑ....η σημερινή συμφωνία δεν είναι διπλωματική νίκη της Ελλάδας, αλλά προιόν συμβιβασμού μεταξύ στην Γαλλία και την Γερμανία....και αυτό γιατί το πρόβλημα δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό.....μόνο εμείς - επειδή πιστεύουμε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου - είχαμε την ψευδαίσθηση ότι επρόκειτο περί "ελληνικού προβλήματος"....η συμφωνία - για εμένα - ήταν αναμενόμενη,όπως έχω εξηγήσει αναλυτικά σε προηγούμενα σχόλιά μου....η Γερμανία δεν θα επέμενε ποτέ σε θέσεις,που θα είχαν ως αποτέλεσμα να χάσει την πρωτοκαθεδρία της στην Ε.Ε, και που θα υπονόμευαν το ευρώ μεσομακροπρόθεσμα.

  11. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 25/03/2010 20:53:54

    Κάνεις λάθος, φίλε μου, smoking area! Δεν ευελπιστούσα σε τίποτε! Βαρέθηκα το ψέμα που ζούμε όλοι! Βαρέθηκα τον εμπαιγμό και την παραποίηση της αλήθειας! Θέλω επιτέλους κάποιος να προστατέψει τους πολίτες, να τους πείσει για την αλήθεια του! Θέλω να μπορώ να εμπιστευτώ για να μπορέσω να συνεχίσω! Κακό είναι;

  12. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 25/03/2010 21:02:37

    Κάνεις λάθος, φίλε μου, smoking area! Δεν ευελπιστώ σε τίποτε! Και αυτό είναι το κακό! Βαρέθηκα να ζω στο ψέμα και στην παραποίηση της αλήθειας. Έχω πάψει να εμπιστεύομαι και όμως έχω ανάγκη να πιστέψω, έχω ανάγκη να πεισθώ για να συνεχίσω! Θέλω να μπορώ να ονειρεύομαι, δε θέλω να φοβάμαι! Θέλω να πάψουν να κουνούν απειλητικά στη μούρη μου προγράμματα σταθερότητας, Δ.Ν.Τ., ευρωδραχμές και ό,τι κατασκευάζει ο διεστραμμένος νους τους και να μου δώσουν κίνητρα, όραμα να το παλέψω!

  13. Orestios avatar
    Orestios 25/03/2010 21:07:28

    ΜΕΓΑ ΦΙΑΣΚΟ η πολιτική του GAP.
    Που είναι το "ολοκληρωμένο σχέδιο", που είχε, για την οικονομία?
    Που είναι αυτό το σχέδιο, οέο?
    Πόσο ικανός μπορεί να είναι ένας πολιτικός όταν προσκαλεί το ΔΝΤ?
    Πόσο ανήθικη πολιτική θα εξασκήσει με τις ευλογίες αυτού του ληστρικού ταμείου?
    Πόσο πιστεύετε ότι θα παταχθεί η διαφθορά?
    Πάρτυ κάνουν τα λαμόγια γιατί εξασφάλισαν χρήμα αφ' ενός από το ΔΝΤ και αφ' ετ'ερου από τις τσέπες μας?