27/10/2010 19:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στραβώνει το κλήμα για την Αθήνα, στα ύψη τα spreads

"Στραβώνει το κλήμα" για την Αθήνα σε Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, Βρυξέλλες και αγορές μετά το δίλημμα που έθεσε ο έλληνας πρωθυπουργός για πρόωρες εθνικές εκλογές στην Ελλάδα.

Το spread του ελληνικού δεκαετούς ομολόγου έναντι του αντίστοιχου γερμανικού έχει εκτοξευτεί την Τετάρτη στις 801 μονάδες, από 685 τη Δευτέρα, στα υψηλότερα επίπεδα των τελευταίων δύο εβδομάδων.

Σε ανεπίσημες συνομιλίες, μεσαία και ανώτερα στελέχη του ΔΝΤ επισημαίνουν ότι μια τέτοια συζήτηση, ακόμα και σε θεωρητικό επίπεδο, βλάπτει την ελληνική οικονομία.

Στέλεχος του ΔΝΤ που θέλει να διατηρήσει την ανωνυμία του δήλωσε στον ανταποκριτή του ΣΚΑΪ στην Ουάσιγκτον "δείτε τα spreads τα τελευταία 24ωρα και βγάλτε τα συμπεράσματά σας."

Σε προφορική και ηλεκτρονική επικοινωνία του ΣΚΑΪ με την εκπρόσωπο του ΔΝΤ, τόνισε ότι το Ταμείο δεν σχολιάζει επισήμως τις πολιτικές εξελίξεις στην Ελλάδα.

Σημειώνεται ότι η προγραμματισμένη επίσκεψη του επικεφαλής του ΔΝΤ Ντομινίκ Στρος Καν είναι προγραμματισμένη για έναν ακριβώς μήνα μετά τις αυτοδιοικητικές εκλογές, στις 7 Δεκεμβρίου, αλλά σε περίπτωση πρόωρων εκλογών δεν πρόκειται να έρθει.

Δυσαρέσκεια για τη στάση του πρωθυπουργού παρασκηνιακά επικρατεί και στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή αλλά και σε εταίρους μας στην ΕΕ.

Επισήμως δεν υπάρχει σχόλιο για το δίλημμα Παπανδρέου, αλλά η διάσωση της Ελλάδας από τη χρεοκοπία είναι το μεγάλο στοίχημα της Κομισιόν, και δεν επιθυμεί την διακύβευσή του.

Ο κ. Παπανδρέου, θα συμμετάσχει την Πέμπτη και την Παρασκευή στη Συνάντηση των Ηγετών του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος και στη Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, στις Βρυξέλλες.

www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/10/2010 20:05:31

    Υπαίτιος αυτός που εκβίαζε Δευτεριάτικα τους Έλληνες.

  2. Orestios avatar
    Orestios 27/10/2010 20:06:56

    Μάλλον το μνημόνιο και όλο το εγχείρημα του ΔΝΤ αποδεικνύονται φιάσκο πρώτου μεγέθους. Εύγε φωστήρες της κυβέρνησης! Τα κάνατε σαλάτα. Είστε οι πλέον ανίκανοι και επικίνδυνοι.

  3. kiki avatar
    kiki 27/10/2010 20:30:55

    Αντιστοιχο με το πιστολι στο τραπεζι.
    Γιατι δεν το βαζει επιτελους εκει που ξερει να τελειωνουμε.

    • anonymos avatar
      anonymos @ kiki 28/10/2010 11:36:23

      Συμφωνώ αρκει και κάποιος να τραβήξει την σκανδάλη

  4. pikras57 avatar
    pikras57 27/10/2010 20:36:06

    Eαν αντίστοιχο ψευτοδίλημμα έθετε η ΝΔ τότε το Σύστημα ΜΜΕ_ΠΑΣΟΚ_ΤΡΟΙΚΑ δεν θα τηρούσε σιγήν ιχθύος, θα την είχαν ξεσκίσει!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/10/2010 21:01:35

    Οι παμπόνηροι πασόκοι, είδαν 1) το αδιέξοδο στην οικονομία, 2) το επερχόμενο μήνυμα από τις εκλογές.

    Δημιούρηγσαν πριν 1-2 μήνες κλίμα ευφορίας ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ των Γερμανών, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε. Έπεσαν τα επιτόκια, στοιχηματίζω το πληκτρολόγιό μου ότι ταχτοποιήθηκαν ορισμένα χαρτοφυλάκια.

    Τώρα βλέπουν τα δύο αγγούρια, δημιούργησαν την κρίση με την διακαναλική (δεν είναι τόοοοσο βλάκας ο ΓΑΠ, ο ΓΑΠ είναι ΓΑΠ, και περιτριγυρίζεται από πανούργους νεοπασόκους) και προσπαθούν απεγνωσμένα να φορτώσουν και το αδιέξοδο και την αποτυχία τους και την τυπική χρεοκοπία στον Σαμαρά.

    Αυτό γίνεται, νομίζω. Όλα για την μάχη των εντυπώσεων τα κ_λόπαιδα, και ούτε στου Γουδή δεν καθαρίζουν.

    Να μην σας πω ότι και οι ιθαγένειες και όλες οι παραριές τους ήταν όλα στο παιχνίδι με το καλειδοσκόπιο

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 27/10/2010 21:26:47

      Η τροπή αυτή είναι αποκλειστική ευθύνη του GAP και οι ευθύνες θα ζητήθούν τον κατάλληλο χρόνο. Τότε θα αποδωθούν και οι τιμωρίες, όπως αξίζουν σε "σωτήρες".

    • man8os avatar
      man8os @ archaeopteryx 27/10/2010 21:34:24

      Tωρα τι γινετε? Πως θα αντιδρασουμε σε αυτον τον εκβιασμο?
      Λετε να πετυχει τιποτα ο Σαμαρας εκει στις Βρυξελλες?
      Μηπως γινετε να αποκαθηλωθει ο ΓΑΠ πριν μας καταστρεψει?
      Και εφοσον δεν γινετε να κανουμε εκλογες γιατι θα χρεοκοπισει η χωρα, τι ενναλακτηκες υπαρχουν?

  6. hope avatar
    hope 27/10/2010 21:13:29

    Anyway, φανταστείτε ΚΑΜΙΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ!!

  7. loretta avatar
    loretta 27/10/2010 21:40:20

    να βγει ο επιτιμος να πει κιαλλα...να ξαναστηριξει το ΓΚΑΠ ....μπας και τον γκρεμισει μια ωρα αρχιτερα...ο γκαντεμης.!!!

    • hope avatar
      hope @ loretta 27/10/2010 21:48:08

      Έχει δουλειά τώρα. Η κόρη του κάνει νέο κόμμα, θα είναι το event του κολωνακίου. Θα είναι όλοι εκει: σχεδιαστές μόδας, editors, gala party όλος ο καλός κόσμος.

    • hope avatar
      hope @ loretta 27/10/2010 21:51:04

      Δύσκολο loretta. Kάνουν ετοιμασίες...

      • loretta avatar
        loretta @ hope 27/10/2010 21:54:05

        hope

        το μονο που θα ετοιμασουν ειναι τις κασες τους να πεσουν μεσα....τελειωσαμε με ολους αυτους...

      • hope avatar
        hope @ hope 27/10/2010 21:57:05

        Όχι καλέ αυτές. Ετοιμάζονται για το νέο κόμμα καλέ της Κόρης.
        Gala party, editors, σχεδιαστές μόδας και χαλιών!!! χααχ

      • hope avatar
        hope @ hope 27/10/2010 21:58:51

        Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί μου πετάει τα μηνύματα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 27/10/2010 22:08:54

      Ναι, ναι, ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Βγάλτε το Δράκουλα σε διακαναλική!!!!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ loretta 27/10/2010 22:36:21

      το φοβερό αλαφουζοκάναλο εγκαινίασε σήμερα άλλη τακτική: ενώ η Χούκλη στον ΑΝΤ1 έδωσε την είδηση της παρουσίας Σαμαρά στις Βρυξέλλες δεύτερη, και η ΝΕΤ στις 9 τρίτο ή τέταρτο θέμα αλλά με καλή ανταπόκριση και σχολιασμό για το καλό κλίμα που επικράτησε, ο Σκάι τήρησε... σιγήν ιχθύος, τουλάχιστον μέχρι τις 9.30' που έκανε διάλειμμμα. Προκρίνουν λοιπόν πλέον να τον αγνοήσουν, ενόψει και των συζητήσεων της Κόρης με τους εφοπλιστές στο Λονδίνο, υποθέτω! Άξιος ο μισθός τους, αλλά η ιστορία έχει πλέον αλλάξει ροή!

  8. A.M. avatar
    A.M. 27/10/2010 21:45:52

    Ρε δεν μας παρατάνε όλοι τους λέω 'γώ!

    Δεν παρατάμε ευρώ, δντ, εε, νατο και να δούμε μόνοι μας τι θα κάνουμε;
    200 χρόνια πορευτήκαμε εύκολα ή δύσκολα με την δραχμούλα μας και την σαρδέλα του αμβρακικού τις ελίτσες μας και τα πορτοκάλια μας.
    Ε τι χειρότερο μπορεί να μας συμβεί δλδ απ' ότι συμβαίνει σήμερα;
    Τουλάχιστον θάχουμε κούτελο καθαρό και περήφανο και όχι σαν τα σκυλάκια να γλείφουμε τον κάθε στρός κάν και την κάθε ένωση.

  9. ellinas avatar
    ellinas 28/10/2010 11:45:36

    Εμεις πειναμε και σεις παιζεται βαρεθήκαμε πια με τις κοκορομαχίες