#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2012 15:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο 23,1% η ανεργία!



Στο 23,1% ανήλθε το ποσοστό ανεργίας τον Μάιο του 2012, έναντι 22,6% τον Απρίλιο του 2012 και 16,8% τον Μάιο του 2011, σύμφωνα με τα στοιχεία που δημοσιοποίησε η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ).

Το σύνολο των απασχολουμένων κατά τον Μάιο του 2012 εκτιμάται ότι ανήλθε σε 3.816.912 άτομα. Οι άνεργοι ανήλθαν σε 1.147.372 άτομα, ενώ ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός ανήλθε σε 3.361.131 άτομα.

Οι απασχολούμενοι μειώθηκαν κατά 320.540 άτομα σε σχέση με τον Μάιο του 2011 (μείωση 7,7%) και κατά 593 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2012 (μείωση 0,02%). Οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 311.041 άτομα σε σχέση με τον Μάιο του 2011 (αύξηση 37,2%) και κατά 34.141 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2012 (αύξηση 3,1%).

Οι οικονομικά μη ενεργοί, δηλαδή τα άτομα που δεν εργάζονται ούτε αναζητούν εργασία, αυξήθηκαν κατά 11.170 άτομα σε σχέση με τον Μάιο του 2011 (αύξηση 0,3%) και μειώθηκαν κατά 306 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2012 (μείωση 0,01%).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rollin avatar
    rollin 09/08/2012 15:58:38

    Αν δεν μειωθει η φορολογια κ το κρατος η ανεργια θα ανεβαινει. Μονο αυτο να πετυχει ο Σαμαρας κ θα γινει ο καλυτερος πρωθυπουργος της μεταπολιτευσης

  2. Enzo avatar
    Enzo 09/08/2012 16:04:02

    εχουμε περασει το point of no return.
    οσο και να θελει ο Σαμαρας και εμεις μαζι του ειμαστε βεβαια αλλα δυστυχως δεν θα υπαρξει ανακαμψη της οικονομιας και της κοινωνιας μας μεσα στο ευρω.

  3. armageddon avatar
    armageddon 09/08/2012 17:13:32

    ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΠΟΣΗ ΗΤΑΝ Η ΑΝΕΡΓΙΑ?

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ armageddon 09/08/2012 17:59:52

      Η ανεργία ήταν κάτω από 10% πριν το 2009. Πιθανόν, ακόμη και 7%

      • Enzo avatar
        Enzo @ Γιώργος Αχαιός 09/08/2012 18:02:32

        για πλακα την εκανε την ερωτηση, black χιουμορ.

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 09/08/2012 18:10:01

    Έχω πει πάρα πολλές φορές ότι η τεράστια ανεργία είναι μέρος της εφαρμοζόμενης συνταγής. Εσωτερική υποτίμηση είναι αυτό που κάνουμε κι όχι κάτι άλλο. Πως να προσδοκάμε πτώση της ανεργίας λοιπόν; Είναι παράλογο. Ίδια συνταγή, ίδια πορεία. Όταν βαράς το κεφάλι στον τοίχο, κάθε φορά που το κάνεις θα πονάς. Δεν υπάρχει περίπτωση μία στις τόσες να νιώσεις καλύτερα.

    Με προβλημάτισε το σχόλιο κάποιου πιο πάνω ότι έχουμε φτάσει στο σημείο δίχως επιστροφή. Είναι πολύ πιθανό να είναι έτσι. Με μη ενεργό πληθυσμό ισοπληθή σχεδόν με τον ενεργό και με μία υπερφορολόγιση πέρα και πάνω από κάθε επίπεδο ανοχής, προκειμένου να πληρώνουμε τα δάνεια, τα πάντα είναι πιθανά.

    Περισσότεροι άνεργοι = λιγότερη κατανάλωση = κλείσιμο κι άλλων επιχειρήσεων = ακόμη πιο πολλού άνεργοι = ακόμη περισσότεροι φόροι για να καλυφτούν οι τρύπες = ακόμη λιγότερα έσοδα από τους φόρους αφού η φορολογική βάση μικραίνει περαιτέρω = ακόμη περισσότερα μέτρα = ακόμη περισσότερη ύφεση = κι όλο πάλι από την αρχή δίχως τέλος!

  5. kotstak avatar
    kotstak 09/08/2012 20:02:01

    Πρόταση:
    Άμεση αντικατάσταση όλων των εργαζομένων στις ΔΕΚΟ που έχουν αμοιβές άνω των 2.000 ευρώ το μήνα, με ανέργους νέους ιδίων τουλάχιστον προσόντων. Οι αντικαταστάτες θα προκύψουν από κλήρωση.
    Η αντικατάσταση (προσωρινή παύση) θα διαρκέσει δυο χρόνια.
    Να δίνουμε 500 ευρώ το μήνα σε αυτούς που αντικαταστήσαμε και 500 ευρώ στους αντικαταστάτες τους.
    Έτσι:
    1. Έχουμε όφελος τουλάχιστον 1.000 ευρώ το μήνα για κάθε αντικατάσταση.
    2. Αποκτούν εμπειρία οι αντικαταστάτες και δεν πεθαίνουν από τη πείνα.
    3. Αυτοί τους οποίους αντικαταστήσαμε δεν θα πάθουν τίποτα (έχουν πολύ λίπος). Θα αποκτήσουν εμπειρία, θα δουν τι εστί “βερίκοκο”.
    4. Εάν και όταν επιστρέψουν θα έχουν συνετιστεί. Δεν θα τολμούν να ακουμπήσουν το διακόπτη.

    Είμαι περίεργος, στο πως θα αντιδρούσαν οι προστάτες των συντεχνιών στο άκουσμα μιας τέτοιας πρότασης.
    Τι θα έλεγαν οι υποστηρικτές των συντεχνιών αριστεροί;
    Τι θα έλεγαν όλοι αυτοί που κόπτονται, δήθεν, για τους ανέργους;
    Η Κουμουνδούρου, έχει υπόγειο για να κρυφτούν;

  6. Γιωργος avatar
    Γιωργος 09/08/2012 20:55:19

    Kotstak Εχει κανει και ο Μπογιοπουλος μερικες προτασεις και μαλιστα με συγκεκριμενα νουμερα.Αυτα βεβαια αφορουν κεφαλαιοκρατες,των οποιων το λιπος εσυ δεν το βλεπεις!!!Πολυ επιλεκτικα βλεπεις,γι'αυτο ασε τις κουτοπονηρουτσικες μπαρουφες και κοιτα λιγο προς τον δευτερο οροφο , εκει στη Συγγρου......

    • kotstak avatar
      kotstak @ Γιωργος 09/08/2012 22:54:03

      Προτάσεις, για το πώς θα γίνουμε Β. Κορέα, να μας λείπουν.

  7. Γιωργος avatar
    Γιωργος 10/08/2012 02:48:10

    Και ελεγα, θα το γραψεις δεν θα το γραψεις???Να γινουμε λοιπον Πακισταν και υποσαχαρια Αφρικη,για να αυγατιζουν τα κερδη τους τα κορακια!!!!!

  8. TheEvian100 avatar
    TheEvian100 10/08/2012 05:43:53

    Ανέκαθεν η χώρα μας απ΄τα τέλη της δεκαετία του '90 είχε ανεργία αρκετά άνω του 10%, απλώς οι διάφορες κυβερνήσεις με γνωστά τεχνάσματα έπαιζαν με τα νούμερα και έκρυβαν το ήδη τεράστιο πρόβλημα.

  9. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 10/08/2012 16:04:12

    Για την Τρόικα δεν υφίσταται θέμα αν η ανεργία πάει 25%, 30%, 40% κ.ο.κ. Όσο μεγαλύτερη η ανεργία τόσο επιτυγχάνονται οι στόχοι της. Τώρα αν οι στόχοι της, με αυτούς των πολιτικών μας, είναι ίδιοι ή όχι τότε θα πρέπει να ανατρέξουμε στην διορατικότητα και ευφυία τους.....

  10. papmaik avatar