24/01/2014 11:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στουρνάρας: σκληρή και συνεχής η διαπραγμάτευση με την Τρόϊκα

Ο υπουργός Οικονομικών κ. Ιωάννης Στουρνάρας, εξερχόμενος του Μεγάρου Μαξίμου, απάντησε σε ερωτήσεις δημοσιογράφων:

 Δημοσιογράφος: Βλέπουμε πάλι καθυστέρηση στην άφιξη της τρόικας. Βλέπουμε ότι ζητούν πάλι μέτρα. Διαβάζουμε διάφορα δημοσιεύματα. Τι λέτε εσείς;

Ι. Στουρνάρας: Κοιτάξτε, είναι μία συνεχής και σκληρή διαπραγμάτευση και είναι αναμενόμενο, διότι βρισκόμαστε προς το τέλος του προγράμματος. Δεν υπάρχει κανείς λόγος ανησυχίας.

Δημοσιογράφος: Δεν ζητούν ξανά μέτρα, Υπουργέ;

Ι. Στουρνάρας: Δεν ζητούν μέτρα. Όχι. Διαπραγματευόμαστε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Α avatar
    Α 24/01/2014 11:28:00

    Τι είδους διαπραγμάτευση κάνει ο κρατικοδίαιτος Στουρνάρας;
    Εργάστηκε έξω στην αγορά; Ή πάντα καταλάμβανε ζεστές θεσούλες του κράτους - καλά αμοιβόμενες;
    Έχει καμμιά ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκεται η Ελληνική μεσαία τάξη;
    Σε τι κατάσταση βρίσκονται όσες επιχειρήσεις έχουν απομείνει;
    Γνωρίζει τον σφυγμό της αγοράς, χωρίς τραπεζικό σύστημα;
    Ξέρει τίποτ΄άλλο εκτός από το να επιβάλλει δυσβάχτακτους φόρους, χαράτσια και πρόστιμα;
    Αυτοί είναι οι σύγχρονοι οικονομολόγοι - τεχνοκράτες - πολιτικοί;
    Δυστυχώς ούτε καλοί τεχνοκράτες είναι , ούτε καλοι πολιτικοί.

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 24/01/2014 11:51:09

    Προσωπικά τον πάω τον Στουρνάρα, βλέπει μόνο ΝΟΥΜΕΡΑ.

  3. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 24/01/2014 12:49:25

    Γιατί να διαπραγματευόμαστε, το πρωτογενές πλεόνασμα επετεύχθη όπως μας είχαν ζητήσει αν και δεν το πίστευαν, η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών έγινε ομαλά, οι Ελληνες θα πληρώσουν πάνω από το 50% των εισοδημάτων τους σε φόρους το 2014, τι άλλο θέλουν, γιατί δεν μας αφήνουν στην ησυχία μας. Οι άνθρωποι είναι εκτελεστές και πρώτη και καλύτερη έχουν βάλει στον τοίχο την κυβέρνηση και την χτυπάνε αλύπητα, με τα γνωστά αποτελέσματα αποδιοργάνωσης & αποσταθεροποίησης. Γιατί διαρρέουν ότι θα μας επιβάλλουν και τρίτο πακέτο και νέο μνημόνιο? Μόνο αθώα και τυχαία δεν είναι όλα αυτά.
    Μήπως περιμένουμε τα αποτελέσματα των ερευνών στο Ιόνιο και στην Κρήτη και παίρνουν θέση μάχης? Ρωτάω δεν έχω τι άλλο να σκεφτώ.

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Μωρίας εγκώμιον 24/01/2014 14:27:40

      +1,000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. θηραία avatar
    θηραία 24/01/2014 12:54:03

    Βonus όταν υπερβούν τον εισπρακτικό στόχο,
    λαμβάνει κι ο Στουρνάρας ή μόνο ο Θεοχάρης;;;
    .......κοκακόλα αε την καταντήσανε την δημόσια διοίκηση της χώρας !!!!
    πριμ παραγωγηκότητας στον ιδιωτικό τομέα ... πριμ και στο δημόσιο που το πληρώνουν τα κορόιδα που φορολογούνται με χαράτσια!

    • Yiannis avatar
      Yiannis @ θηραία 24/01/2014 12:58:15

      Το θέμα του bonus του Θεοχάρη, το έχω θίξει σε ένα-δύο σχόλιά μου. Νομίζω ότι θα έπρεπε να αναδειχτεί περισσότερο, γιατί ο πολύς κόσμος δεν το γνωρίζει.

      • foros1 avatar
        foros1 @ Yiannis 24/01/2014 14:03:02

        φυσικα και δεν το γνωριζουμε.
        για ποιο bonus μιλαμε;
        μηπως "καποιος" πρεπει να επεμβει, για κερδοσκοπια απο την υπερφορολογηση και την δυστυχια των αλλων;

        • Yiannis avatar
          Yiannis @ foros1 24/01/2014 14:23:34

          Το Antinews έχει τον λόγο. Ας το αναδείξει.

        • el eternauta avatar
          el eternauta @ foros1 24/01/2014 14:28:40

          το ειπα και χτες, εχουν αγνοια κινδύνου.
          στο μελλον μπορει να πανε φυλακη και κανουν οτι δεν καταλαβαινουν. τοσο χαζοι. υπονομευση λαου και κρατους.

  5. Οι αστεφάνωτοι avatar
    Οι αστεφάνωτοι 24/01/2014 14:50:41

    Τι θα κάνει ακριβώς ο φοργκέτ ιτ Γιάννις;

  6. Οι αστεφάνωτοι avatar