#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2011 17:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στουρνάρας: η κυβέρνηση επι δυο χρόνια δεν έκανε τίποτε



Χαστούκι στην κυβέρνηση για το γεγονός ότι επί δύο χρόνια δεν έκανε απολύτως τίποτε με αποτέλεσμα η χώρα να βρίσκεται στο χείλος της καταστροφής, δίνει ο γενικός διευθυντής του ΙΟΒΕ, Γιάννης Στουρνάρας

σε άρθρο του που δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα της ελληνικής έκδοσης του έγκυρου αμερικανικού περιοδικού ForeignAffairs

Ο κ. Στουρνάρας ασκεί κριτική για τις καθυστερήσεις μέσα στην τελευταία

διετία, τόσο σε επίπεδο μεταρρυθμίσεων όσο και για τις ιδιωτικοποιήσεις. Θεωρεί ότι οι θετικές προσδοκίες που δημιουργήθηκαν από τις αποφάσεις της 21ης Ιουλίου έχουν πλέον αποδυναμωθεί σοβαρά. Ωστόσο, εφόσον ακολουθηθούν πέντε άξονες πολιτικής που προτείνει, υπάρχει ακόμα

το περιθώριο να επιτευχθούν οι στόχοι του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος, κάτι που αποτελεί τον ασφαλέστερο δρόμο για

να απομακρυνθεί η Ελλάδα από τη ζώνη της χρεοκοπίας.

Το πλήρες άρθρο βρίσκεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

http://www.foreignaffairs.gr/articles/68482/giannis-stoyrnaras/ta-metra-poy-tha-sosoyn-tin-ellada

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/10/2011 17:42:22

    καλό παιδί, μήπως έχει σηκώσειτο χέρι για κυβέρνηση τεχνοκρατών (πάντα μνημονιακή);

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ archaeopteryx 19/10/2011 22:37:02

      Αυτο ειναι μονιμα σηκωμενο.

  2. avanti avatar
    avanti 19/10/2011 17:45:03

    Το ότι δεν έκανε τίποτα το ξέρουμε κύριε Στουρνάρα καθώς και για τα όσα έκανε και είναι τελείως λάθος, το θέμα που απασχολεί τους περισσότερους Ελληνες είναι το γιατί, που στόχευε, στην χρεοκοπία της χώρας, στην έξοδο της χώρας από το ευρώ, στην διάλυση του ευρώ αλλά και της ευρωζώνης? Είναι πολλά τα ερωτήματα κύριε Στουρνάρα μας...

  3. kakofonix avatar
    kakofonix 19/10/2011 17:48:16

    Ακόμα ένα πράσινο ποντίκι εγκαταλείπει το πλοίο. Τελικά είχε δίκιο ο ΓΑΠ, ή θα άλλαζαν ή θα βούλιαζαν.

  4. Πτερέλαος avatar
    Πτερέλαος 19/10/2011 17:53:15

    Τί μας λες; Άργησε το παιντί, ε; Ρε δεν έχεις καταλάβει ότι τα μυαλά σας δεν πουλάνε πια;;;;

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/10/2011 18:27:03

    Ο Στουρνάρας, βέβαια, είναι ΠΑΣΟΚ, αλλά τα μέτρα που προτείνει είναι αρκετά κοντά στο πνεύμα των προτάσεων της ΝΔ, ειδικά για την ακίνητη κρατική περιουσία, το ΕΣΠΑ και τις επενδύσεις.
    Από την άλλη, επαναλαμβάνει τα τετριμμένα περί "έλλειψης συναίνεσης στην πολιτική σκηνή" κλπ. Λες και είναι υποχρεωμένη οποιαδήποτε Αντιπολίτευση να προσυπογράφει μέτρα που είναι λανθασμένα στο όνομα της κοινής σωτηρίας.

  6. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 19/10/2011 18:58:37

    Σωστά οπως τα λέει ο καταπράσινος και πολυ-υπηρετήσας το πασοκ κος. Στουρνάρας.


    Εμ.... και πώς να ειχε γίνει "κάτι" μετά την 21η Ιουλίου αφου το παιδί ελειπε για διακοπές όλο το καλοκαίρι και το μαγαζί ειχε διαλύσει ;;;;;

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 19/10/2011 19:10:31

    Σώπα ρε Στουρνάρα, άλλα μας έλεγες εσύ και το άλλο παπαγαλάκι ο καθηγητής (τρομάρα του) Λιανός ότι αν δεν είχαμε ΓΑΠαπανδρέου έπρεπε να τον είχαμε εφεύρει. Βρε δεν ντέπεστε εσεις είστε οι εφευρέτες του "αν δεν πάρουμε την δόση δεν θα πληρωθούν μισθοί και συντάξεις " κάθε φορά τα ίδια και δεν βρέθηκε ένας να σας πει, μα καλά σε έξι δόσεις έξι φορές λέτε άν δεν πάρουμε τα χρήματα δεν θα πληρωθούν μισθοί και συντάξεις, τι γίνονται τα χρήματα ; αν σταματήσουν οι δόσεις τι θα γίνει δηλαδή; Βρε δεν πάτε στο διάολο όλοι μα όλοι που μας εξαπατήσατε με αυτόν τον ανίκανο με το κανό.

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ Ανώνυμος 19/10/2011 22:41:24

      Μπραβο, μπραβο, ουτε μια ασπρη τριχα, συγχαρητηρια.

  8. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 20/10/2011 00:05:45

    Ο στουρναρας ηταν στο επιτελειο σημιτη , χριστοδουλακη που μαγειρεψαν το ελλειμα για να μπουμε στην ευρωζωνη
    Το παιδι ξερει πολλα αλλα δεν μιλαει , ξερει επισης και για το swap της goldman sucks
    Οι αχρηστοι και τα λαμογια μας κανουν κηρυγμα σημερα
    ΚΡΕΜΑΛΑ

  9. Παυλος Βαφειάδης avatar
    Παυλος Βαφειάδης 20/10/2011 00:20:25

    Γιάννης Στουρνάρας: παρέλαβε την Εμπορική Τράπεζα αμέσως μετά την πώληση της Ιονικής στην Αλφα Τραπεζα Πιστεως. Όλο το τίμημα της πώλησης χάθηκε το στο χρηματιστηριο, η τραπεζα διαλύθηκε και κατεληξε στα χερια των Γαλλων, επί Προεδρίας του!!!!!
    Ε ,όχι και ο Στουρναρας να δίνει συμβουλες!! Υπάρχουν και όρια!!! Δεν ειμαστε χαχόλοι!!!

  10. zap-zap avatar
    zap-zap 20/10/2011 09:26:35

    μιλάει και ο συντάκτης του μνημονίου;

  11. GIANNHS avatar
    GIANNHS 20/10/2011 14:59:43

    Άσε μας ρε φύλε. Εσύ ήσουν την εποχή του χρηματιστηρίου ο πρόεδρος της εμπορικής χρηματιστηριακής ή όχι ;
    Διότι εάν ναι , τότε ψάξου έαν δεν ξέρεις πόσοι κωδικοί χρεωστικοί δεν πλήρωσαν τα χρεωστούμενα επειδή παραγράφηκαν οι αξιώσεις της χρηματιστηριακής από παραλλέιψεις των υπεύθυνων.
    Υπάρχει βάσιμη υποψία εξετάζοντας τα ονόματα ότι υπάρχει κομματική εύνοια.
    Τα χρέη αυτά , την ζημία μήπως την χρεώθηκε και πάλι ο λαός: