#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2013 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στουρνάρας: Καμία εξαίρεση στην εφαρμογή του νέου μισθολογίου



Ο υπουργός Οικονομικών Ι. Στουρνάρας εξερχόμενος από το Mέγαρο Μαξίμου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Ι. Στουρνάρας: Γενικά η οικονομική πολιτική. Ενημέρωσα για το Eurogroup και, επίσης, για τις προϋποθέσεις για τις επόμενες δόσεις.

Δημοσιογράφος: Εσείς υπογράψατε σήμερα μαζί με τον κ. Χατζηδάκη απόφαση επιστράτευσης αν δεν κάνω λάθος. Ποια είναι η διαδικασία; Το ΦΕΚ βγήκε;

Ι. Στουρνάρας: Δεν έχω εικόνα. Νομίζω ότι έχει κάνει δήλωση ο Πρωθυπουργός για αυτό.

Δημοσιογράφος: Οι απεργοί δηλώνουν πως θα συνεχίσουν την απεργία.

Ι. Στουρνάρας: Κοιτάξτε να δείτε. Νομίζω ότι έχει κάνει ο Πρωθυπουργός δήλωση κατάλληλη για την περίσταση αυτή.

Δημοσιογράφος: Κύριε υπουργέ, υπάρχουν περιθώρια από άλλες κοινωνικές ομάδες να εξαιρεθούν από αυτές τις διατάξεις του νέου μισθολογίου, αν προκύπτουν.

Ι. Στουρνάρας: Δεν υπάρχουν περιθώρια. Το νέο μισθολόγιο πρέπει να εφαρμοστεί. Είναι πάρα πολύ βασικό. Υπάρχουν μεγάλες ανισότητες σήμερα. Έχουμε καταστάσεις όπου απόφοιτοι στοιχειώδους εκπαίδευσης σε ορισμένες δημόσιες επιχειρήσεις μη εισηγμένες παίρνουν περισσότερα χρήματα από καθηγητή πρώτης βαθμίδας στο Πανεπιστήμιο. Είναι πράγματα που δεν τα θέλει κανένας αυτά.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vagelis2 avatar
    Vagelis2 24/01/2013 21:54:44

    Άκουσα ότι θα βάλει και τους βουλευτές στο ενιαίο.

  2. viva avatar
    viva 24/01/2013 22:11:04

    οι υπαλληλοι της βουλης,του ΥΠΟΙΚ,οι τελωνειακοι,κ δεν ξερω ποιοι αλλοι δεν ειναι εξαιρεση ?

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ viva 25/01/2013 09:16:02

      Αυτοί είναι τα δικά μας παιδιά.!!

  3. Vagelis2 avatar
    Vagelis2 24/01/2013 22:15:48

    Βρίζεις το στουρνάρα? Μη ξεχνάς ότι είναι επιλογή του ηγέτη μας, του Αντώνη Σαμαρά, μετά την άρνηση του κ. Ράπανου να αναλάβει τη σωτηρία μας.

    • fitsoulas avatar
      fitsoulas @ Vagelis2 24/01/2013 23:41:40

      Ο Ράπανος αρρώστησε, τι θέλετε δηλαδή, να τα βάλουμε και με τις αρρώστιες;

      • Vagelis2 avatar
        Vagelis2 @ fitsoulas 25/01/2013 07:58:24

        όχι φυσικά! αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω αγαπητέ. Ο κ.Σαμαράς παρά την ατυχία με τον κ.Ράπανο, βρήκε την αμέσως καλύτερη επιλογή για ΥΠΟΙΚ . Τον τεχνοκράτη κ. Στουρνάρα που έχει στο ενεργητικό του τις μεγάλες επιτυχίες κυρίως επί κυβερνήσεως Σημίτη, όπου μεγαλούργησαν σε συνεργασία με τον κ.Παπαδήμο -διοικητή τότε της Τραπέζης Ελλάδος. Θυμάστε? Παρά την μεγάλη ατυχία με το ΧΑΑ, κατάφεραν να εντάξουν τη χώρα στην ευρωζώνη και να εξασφαλίσουμε έτσι το ευρωπαϊκό κεκτημένο.

  4. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 24/01/2013 22:15:51

    πιπέρι! είπαμε! κάποιοι είναι πιό όσοι από τους ίσους!

  5. ApoTel avatar
    ApoTel 24/01/2013 22:53:43

    Σύμφωνοι! Ενιαίο Μισθολόγιο και στους Υπουργούς και στους βουλευτές

  6. viva avatar
    viva 25/01/2013 09:23:07

    apotel 100% για να δουμε θα τους αρεσει τοτε το ενιαιο ?

  7. tsol avatar
    tsol 25/01/2013 17:02:25

    Από την στιγμή που βουλευτές ψηφίζουν μέτρα και ζητάνε από συνταξιούχους να ζήσουνε με 600 ευρώ σύνταξη, από εργαζόμενους με 800 και 1000 ευρώ γιατί και γω σαν πολίτης να μην ζητήσω και η βουλευτική αποζημείωση να έρθει στις 2000 ευρώ?? Όπως προφανώς τα βολέυει κάποιος με 500 ευρώ να τα βολέψει και ο βουλευτής. Και αν δεν του αρέσει το μοναστηρι να είναι καλά. Είναι δικαιοσύνη αυτή?? Και ποιο το νόημα να έχουμε βουλή 300 βουλευτών. Τουλάχιστον οι μισοί θα πρέπει να μείνουν, μαζί βέβαια με τους μισούς συμβούλους που καθόλου βεβάιως δενν έχει ακουμπήσει η κρίση. Αυτές θα ήταν γενναιες αποφάσεις και θα έδινε στον λαό την εικόνα ότι όλοι πληρώνουμε την κρίση, διότι τώρα την πληρώνει μόνο ο απλός κοσμάκης που εκτός από το λίπος του σε λίγο θα αρχίσει να τρώει και τις σάρκες του.

    • αιρετικός avatar
      αιρετικός @ tsol 26/01/2013 12:55:57

      +1.000!!!

  8. kat avatar