10/11/2012 20:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στουρνάρας: Έτος καμπής το 2013

Το μεγάλο στοίχημα της κυβέρνησης είναι η ανταγωνιστικότητα και η ανάπτυξη, σημείωσε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας κατά την ομιλία του στην Ολομέλεια της Βουλής, όπου συνεχίζεται για τρίτη ημέρα η συζήτηση για τον προϋπολογισμό και η οποία θα ολοκληρωθεί με ονομαστική ψηφοφορία τα μεσάνυχτα της Κυριακής.

«Θα ήταν κρίμα να μετατραπεί η Ελλάδα σε Ιφιγένεια για να παραδειγματιστούν οι υπόλοιποι άτακτοι της Ευρωζώνης», υπογράμμισε  ο κ.Στουρνάρας  προσθέτοντας ότι είναι προφανές πλέον ότι η Ευρωζώνη αρχίζει να αντιλαμβάνεται τα προβλήματα αρχιτεκτονικής του ευρώ και να προχωρά αργά μεν αλλά σταθερά, σε λύσεις ομοσπονδιακής μορφής τόσο στον οικονομικό όσο και στον χρηματοπιστωτικό τομέα.

Παράλληλα, υποστήριξε πως το 2013 θα είναι έτος καμπής για της επανεκκίνηση της ελληνικής οικονομίας καθώς η κυβέρνηση στοχεύει μετά από πολλά χρόνια να πετύχει πρωτογενές πλεόνασμα.

Όπως εξήγησε, τα μέτρα που ψηφίστηκαν την προηγούμενη εβδομάδα, μας επιτρέπουν να μειώσουμε το έλλειμμα της γενικής κυβέρνησης στα 9,4 δισ. ευρώ, περίπου στο 5,5% του ΑΕΠ και το πρωτογενές αποτέλεσμα αναμένεται να διαμορφωθεί σε πλεόνασμα ύψους περίπου 800 εκατ. ευρώ ή στο 0,5% του ΑΕΠ. Η επίδοση αυτή αναμένεται να είναι η καλύτερη στην Ευρωζώνη, πρόσθεσε.

Σύμφωνα με τον κ. Στουρνάρα, η μεγαλύτερη του αναμενόμενου ύφεση, οι καθυστερήσεις στην εφαρμογή των διαρθρωτικών αλλαγών και μεταρρυθμίσεων, η καθυστέρηση των αποκρατικοποιήσεων και η αβεβαιότητα λόγω της παρατεταμένης προεκλογικής περιόδου, είχαν φέρει το Πρόγραμμα εκτός πορείας.

Πηγή:ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgos avatar
    giorgos 10/11/2012 21:10:22

    Προπαρασκευαστικο ηθελε να πει.Θα μπουν οι βασεις ωστε το 2014 ν'αρχισει η μεγαλη παρασταση.Το 2013 θα εχουμε ιδιωτικοποιησεις ,μαζικεςαπολυσεις,μειωσεις μισθων για να εξαθλιωθει ο Ελληνας και να υποδεχθει σαν λυτρωτες τους δυναστες του,δηλαδη τους επενδυτες.Το 2014 θα εχουμε ελευθερες οικονομικες ζωνες,πληρη ιδιωτικοποιηση της αγορας και την εφαρμογη του νεοφιλελευθερου μοντελου σε πληρη εφαρμογη.

    • Aima avatar
      Aima @ giorgos 10/11/2012 22:23:30

      Μπορεί να είναι και έτσι όπως τα λες.
      Έχω όμως την εντύπωση ότι ο λαός περιμένει να δει που το πάνε...
      Όταν φανεί ο στόχος δεν ξέρω πως θα δεχθεί τους "σώτηρες" του...

  2. Άνεμος avatar
    Άνεμος 10/11/2012 21:40:34

    Ναι όπως ήταν και το 2011 για τον Παπακωνσταντινου

  3. Aima avatar
    Aima 10/11/2012 21:48:44

    "Σύμφωνα με τον κ. Στουρνάρα, η μεγαλύτερη του αναμενόμενου ύφεση, οι καθυστερήσεις στην εφαρμογή των διαρθρωτικών αλλαγών και μεταρρυθμίσεων, η καθυστέρηση των αποκρατικοποιήσεων και η αβεβαιότητα λόγω της παρατεταμένης προεκλογικής περιόδου, είχαν φέρει το Πρόγραμμα εκτός πορείας."

    Του χρόνου θα έχουμε ύφεση >5% (κανεις δεν ξερει ποσο)
    Αποκρατικοποιήσεις μέχρι τώρα 0
    Αβεβαιότητα λόγω της παρατεταμένης προεκλογικής περιόδου=αβεβαιοτητα του τρικομματικου θιασου

    Έχει γινει αφολπιστικα ευκολος ο αντιλογος στα επιχειρηματα των κυβερνητων μας...

  4. αβγό avatar
    αβγό 10/11/2012 22:34:18

    Το έχω ξαναπεί πολλές φορές . Η εξουσία είναι Κίρκη που μόλις την αγγίξουν οι πολιτικοί μετατρέπονται σε γουρούνια. Ο Στουρνάρας δεν αποτελεί εξαίρεση.
    Αν είναι δυνατόν καθηγητής οικονομίας και να μας λέι οτι η Ευρωζώνη έχει άτακτους γι αυτό περνάει κρίση.
    Και οι ΗΠΑ κύριε καθηγητά είχαν ατακτούλες τράπεζες? Και μόλις τιμωρηθούν επαρκώς οι άτακτοι ξαφνικά θα γίνουν ανταγωνιστικώτεροι των Γερμανών? Θα φτιάχνουν μερσεντές καλύτερες απ' τις Γερμανικές επειδή "έφαγαν ξύλο?"
    Αυτή είναι η "ομοσπονδιοποίηση" που ονειρεύεται ο Σοσιαλιστής καθηγητής του ΠΑΣΟΚ?
    Και διέλυσαν την Ελλάδα και όλο το Νότο επι τρία χρόνια για να αρχίσει η Ευρωζώνη να αντιλαμβάνεται τα προβλήματα αρχιτεκτονικής του ευρώ και να προχωρά αργά μεν (τι μας νοιάζει κι αν πεθάνουν δυο τρείς χώρες ακόμα) αλλά σταθερά, σε λύσεις ομοσπονδιακής μορφής? Μορφής που θα είναι ενιαία και Γερμανική? Σίγουρα θα την παρης την προαγωγή απ' τα αφεντικά κύριε Στουρνάρα. Γλείψε τους λίγο ακόμα και έρχεται...

  5. klik avatar
    klik 10/11/2012 23:30:32

    Ετσι πως πέφτει η οικονομία ξέρετε ποσα G θα δεχθεί αν γίνει ο απότομος ελιγμός προς τα πάνω?
    Μάλλον είναι προτιμότερη η συντριβή στο έδαφος.

  6. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 11/11/2012 07:22:50

    O 'ξερολισμός" πάντα ευδοκιμούσε στην Ελλάδα. Αυτή την στιγμή δεν έχουμε ανάγκη από εκτιμήσεις καφενείου. Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά και δεν επιδέχονται επιπόλαιες αναλύσεις

    • Lampros2 avatar
      Lampros2 @ Σωκράτης 11/11/2012 13:20:26

      O ‘ξερολισμός” πάντα ευδοκιμούσε στην Ελλάδα. Αυτή την στιγμή δεν έχουμε ανάγκη από εκτιμήσεις καφενείου. Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά και δεν επιδέχονται επιπόλαιες αναλύσεις

      Οι μόνες ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ επιπόλαιες αναλύσεις είναι των Υπουργών Οικονομικών μας, οι οποίες διαψεύονται εδώ και 3 (για την ακρίβεια, εδώ και 30) χρόνια από τα πράγματα.

      Και αυτή η πρόβλεψη του Στουρνάρα σαχλαμάρα θα αποδειχθεί, εδώ θα είσαι και εδώ θα είμαστε...