Στις 9 Μαΐου το επίδομα αλληλεγγύης σε 65.000 ένστολους
19/03/2014 20:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις 9 Μαΐου το επίδομα αλληλεγγύης σε 65.000 ένστολους

Άμεσα και χωρίς καμιά καθυστέρηση θα δοθεί σε περίπου 65 χιλιάδες ένστολους το εφάπαξ επίδομα αλληλεγγύης που ανακοίνωσε χθες ο πρωθυπουργός. Με εντολή του κ. Σαμαρά το οικονομικό επιτελείο θα δώσει στις 9 Μαΐου το έκτακτο αυτό επίδομα από το πρωτογενές πλεόνασμα που πέτυχε η Ελλάδα.

Σύμφωνα με άτυπη ενημέρωση, οι ένστολοι που θα λάβουν το εφάπαξ επίδομα αλληλεγγύης ανέρχονται σε 64.065 άτομα. Από αυτούς οι 26.525 είναι αστυνομικοί, 2.315 λιμενικοί, 1.480 από το Πυροσβεστικό Σώμα και 33.745 του υπουργείου Εθνικής Άμυνας.

Ως όριο καθορίζονται τα 1.500 ευρώ στις ακαθάριστες τακτικές αποδοχές, χωρίς νυχτερινά και πενθήμερα.

Το επίδομα θα δοθεί, εφάπαξ χωρίς κρατήσεις και φόρους, με βάσει το μηνιαίο εισόδημα που είχαν τον Ιανουάριο του 2014, ενώ η καταβολή του θα γίνει στις 9 Μαΐου του 2014.

Υπενθυμίζεται ότι, σε ό,τι αφορά τις ασφαλιστικές εισφορές αυτές μειώνονται κατά 3,9% φέτος, ενώ έχουν ήδη μειωθεί κατά 1,1% πέρσι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 19/03/2014 21:08:27

    Αρχίζει η διόρθωση των αδικιών όπως είχε υποσχεθεί ο Πρωθυπουργός. Είναι ο πιο αξιόπιστος πολιτικός των τελευταίων 10ετιων. Δουλεύει μέχρι τελικής πτώσεως και μιλάει ελάχιστα, επιτυγχάνει τους στόχους του και η χώρα αλλάζει πορεία. Σε λίγο θα επανέλθουμε σε κανονικούς οικονομικούς ρυθμούς και η ανάπτυξη θα γίνει αισθητή σε όλο το κοινωνικο φάσμα !

    • Φάνης avatar
      Φάνης @ JIM BEAM 19/03/2014 21:15:39

      Που ακριβώς θα επανέλθουμε;

    • Αποστολης Χ avatar
      Αποστολης Χ @ JIM BEAM 19/03/2014 21:42:23

      ο αξιοπιστος που εργαζεται μεχρι τελικης πτωσεως ξεκινησε να μας σωζει αδικωντας μας...η αδικια ειναι ευκολη η δικαιοσυνη ειναι δυσκολοτερη...

    • gikon avatar
      gikon @ JIM BEAM 19/03/2014 22:44:51

      Σε λίγο; Πώς ακριβώς μετράς τον χρόνο;

    • riot avatar
      riot @ JIM BEAM 20/03/2014 20:27:59

      Βεβαίως αρχίζει η διόρθωση των αδικιών! Για παράδειγμα μονιμοποιείται η εισφορά αλληλεγγύης. Και έτσι πληρώνουν οι Ιδιωτικοί Υπάλληλοι των 1000 ευρώ τους ένστολους των 1500.

  2. AnonymouS avatar
    AnonymouS 19/03/2014 21:22:50

    Αντε καλοφαγωτα οι τυχεροι,να παιρνουμε σειρα οι επομενοι.Τετοιες χαρες,ποιος να τις ανεμενε.

  3. panas avatar
    panas 20/03/2014 00:16:31

    Και μετά θα μπορούμε να πούμε πως όλοι οι ένστολοι το έχουν πάρει το εφάπαξ τους... :)

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/03/2014 00:19:15

    Ωραία δικαιοσύνη, όποιος λαμβανει 1499 ευρω διακαιούται το επιδομα, όποιος λαμβάνει 1501 όχι!!!!Σε όποιον τον πετσόκοψαν με μείωση μέχρι και χίλια ευρώ τον μήνα και τον έφεραν στα 1600 με παιδιά και ένα σωρό υποχρεώσεις δεν το δικαιούται!!!Αντίθετα ο πιτσιρικάς χθεσινός αστυφύλακας που πήρε μέχρι και αύξηση πέρυσι χωρίς καμία υποχρέωση παίρνει και το βοήθημα...συγχαρητήρια στα σαϊνια της κυβέρνησης τα έκαναν για μια ακόμα φορά σκ.......Ραντεβού στις κάλπες λοιπόν.....

    • Αντιγραικύλος avatar
      Αντιγραικύλος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 20/03/2014 00:43:03

      Αγαπητέ, δε ξέρω αν σε απασχολεί προσωπικά το ζήτημα αλλά σ' αυτές τις περιπτώσεις πάντα κάπου μπαίνει ένα όριο.. Αν αυτό αντί για 1500 ήταν 1600 ευρώ, θα έβγαινε κάποιος άλλος και θα έλεγε ''Ωραία δικαιοσύνη, όποιος λαμβανει 1599 ευρω διακαιούται το επιδομα, όποιος λαμβάνει 1601 όχι..''

  5. Hunter avatar
    Hunter 20/03/2014 04:29:19

    Με όλο το σεβασμό στα σώματα ασφαλείας αλλά πάλι οι δημόσιοι υπάλληλοι την "πίτα"... Αυτοί που παίρνουν βρέξει-χιονίσει 8-10 κατοστάρικα, θα πάρουν και βοήθημα. Αυτοί που δουλεύουν 8αωρο για 400 Ευρώ μηνιαίως, να τους φάνε τα σκυλιά...;;; Έτσι θα έρθει η ανάπτυξη βρε παιδιά;;;

  6. απ avatar
    απ 20/03/2014 08:30:19

    Καταπληκτική σύλληψη. Οι 50 χρονοι ελεύθεροι επαγγελματίες πληρωνουν τέλος επιτηδεύματος και εισφορά αλληλεγγύης, για να πληρωθούν οι 50 χρονοι συνταξιούχοι ενστολοι. Σύνταξη στα 50 για όλους!,

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 20/03/2014 11:25:29

    Επίδομα αλληλεγγύης στους ένστολους μόνο, κύριοι της κυβέρνησης ; Εγώ μετά 38χρόνια δουλείας δηλαδή που δεν μπορώ να βοήθησω τα παιδιά μου μετά τις αλλεπάλληλες περικοπές στην σύνταξη δεν δικαιούμαι να πάρω κάτι από το πλεόνασμά για το οποίο έχασα το 1/3 της σύνταξης μου ; Ψήφισα Σαμαρά και στις εσωκομματικές και στις εθνικές και μάλιστα με αγώνα για να εκλεγεί, τον πίστευα. Να πάρει τώρα την ψήφο των ενστόλων για την οποία κοπίασαμε όλοι μας μου φαίνεται, γιατί τον Μάϊο έρχαιτε τσουνάμι αγανακτισμενης ψήφου που δεν φαντάζονται, προς πάσα κατεύθυνση και ειδικά εκεί που μάλλον και "ευεργετιθέντες" ένστολοι των σώματων ασφαλείας προτιμούν παρά το 500άρι. Όυτε αυτόυς τελικά Αντώνη δεν θα πάρεις να το θυμάσε . Πρωην ΝΔκράτης, Σαμαρικός

    • Factorx avatar
      Factorx @ Νίκος 21/03/2014 08:14:55

      Σιγά μην ψήφισες Σαμαρά. Πες στους προποαγανδιστές του γκρουπούσκουλου που ανήκεις να αλλάξουν την γραμμή αντίδρασης στον πλεόνασμα γιατί ευτή είναι για ηλίθιους

  8. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 20/03/2014 11:46:36

    καλο ειναι να ενισχυεται το εισοδημα συμπολιτων μας που εχουν αναγκες κι εχουν αδικηθει ΄αυτο ειναι κατανοητο οτι δεν μπορει να γινει για ολους ομως η κυβερνηση θα πρεπει ν α προσπαθησει πολυ περισσοτερο νάποκαταστησει αδικιες στη κοινωνια οπως το οτι καποοι ειναι προνομιουχοι και παιρνουν συνταξη στα πενηντα ενω αλλοι οχι οτι οι μισθοι και οιπρονοιες στο δημοσιο και στις δεκο δεν εχουν καμμια σχεση με αυτες του ιδιωτικου τομεα

  9. Hans avatar
    Hans 20/03/2014 12:22:41

    Εφόσον κοπτόμεθα για ανάπτυξη της παραγωγής και αλλαγή του επιχειρηματικού πνεύματος στην Ελλάδα, ώστε επιτέλους να δημιουργηθούν δουλειές, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την παραγωγική διάσταση της διάθεσης του πλεονάσματος;

  10. android avatar
    android 20/03/2014 13:07:54

    Και ενώ 2 χρόνια τώρα πλήρωνα και συνεχίζω να πληρώνω εισφορές αλληλεγγύης που κρατούνται απο το μισθό μου κάθε μήνα στον ιδιοτικό τομέα, βλεπω σήμερα τη κυβέρνηση να τα δίνει σε σώματα ασφαλείας που κάθε 1η του μήνα συνεχίζουν να πληρώνονται κανονικά έστω και με μειώσεις. Βλέπω οτι δεν τα παίρνουν άλλοι που έχουν μείνει άνεργοι, ή δουλεύουν σε καθεστώς ομηρίας με ψίχουλα, ή έναντι, ή είναι απλήρωτοι. Πολύ ωραία πράγματα μπράβο!!!

  11. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/03/2014 14:48:47

    Ένστολος με 18ετή υπηρεσία, έγγαμος με παιδιά και ευθύνες δεν παίρνει τίποτα. Άγαμος πιτσιρικάς, με το εν τρίτο των ετών υπηρεσίας, χωρίς ευθύνες και παιδιά, θα πάρει, προφανώς για να αγοράσει το τελευταίο μοντέλο κινητού τηλεφώνου που κυκλοφορεί στην αγορά και να έλθει η ανάπτυξη. Ραντεβού στις κάλπες.

  12. Μεγάλες στιγμές. avatar
    Μεγάλες στιγμές. 20/03/2014 16:46:10

    Νομίζω πως κάνει λάθος η Κυβέρνηση.Το ίδιο λάθος που έκανε και ο Καραμανλής με το βοήθημα. Απο τη στιγμή που αποφασίστηκε να δοθούν χρήματα σε κάποιες κατηγορίες πολιτών,δίκαιη ή άδικη,σωστή ή λάθος η επιλογή ,δεν το αναλύω.Είχα πει ότι ολοι εχουν μια πρόταση για το πλεόνασμα Αφού λοιπόν καταλήξαμε,πρέπει τα κριτήρια να είναι όχι εισοδηματικά αλλά κοινωνικά.Ο Καραμανλής είχε δώσει 500 ευρώ σε άγαμους και τα λεφτά κατέληξαν σε κλαμπ και στριπτιτζάδικα ενώ οικογενειάρχες δεν πήραν φράγκο 100 ευρώ σε άγαμους,300 με ενα παιδί ,500 με δύο ή κάτι ανάλογο τέλος πάντων. Αυτή είναι κοινωνική πολιτική,αυτή είναι πολιτική δύο μήνες πριν τις εκλογές...!!Δεν μπορεί να αποκλείονται αυτοί που περιμένουν την επιστροφή για να πληρώσουν φόρους,φροντιστήρια,χαράτσια και να δίνουμε λεφτά σε 22χρονους ενστολους Νομίζω πως γίνεται ενα μεγάλο λάθος για δεύτερη φορά

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 20/03/2014 17:57:35

    Για τους μάχιμους της αστυνομίας, του λιμενικού, της πυροσβεστικής κατανοούμε ότι παίζουν τη ζωή τους, στο καθήκον καθημερινά και αξίζει να τονωθεί το ηθικό τους με κάθε τρόπο. Αλλά οι επιδοτούμενοι (!!) 33.745 του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, αδιακρίτως και χωρίς καμιά αξιολόγηση προσόντων ή καθηκόντων, αποτελούν πρόκληση για τους υπόλοιπους εργαζόμενους ή ανέργους, υπερφορολογημένους ή/και απολυμένους ή/και σε διαθεσιμότητα ή/και όλα τα προηγούμενα μαζί. Δεν βοηθά την κοινωνική συνοχή, να αντιλαμβάνονται εκατομμύρια πολιτών, ότι από την τσέπη τους, χιλιάδες ευρώ μέσω φόρων ή περικοπών, μεταβιβάστηκαν με το ζόρι , σε κατηγορίες εργαζομένων όπως οι 33.745 του ΥΕΘΑ. Άμεση προτεραιότητα οφείλει να αποδοθεί σε όσους εξαναγκάστηκαν σε απολύσεις-διαθεσιμότητες, αστέγους, ανέργους, σε όσους έμειναν "εντελώς ξεκρέμαστοι" λόγων Μνημονίων.

    • AnonymouS avatar
      AnonymouS @ roadrunner 21/03/2014 02:10:28

      Πολυ ωραια τα γραφεις.Να διεξαγουμε εναν επεκτατικο πολεμο,λοιπον,για να αποσβεσουμε την επενδυση στους υπαλληλους του ΥΕΘΑ.Διαλεξε χωρα και χρονο.

  14. αραχνούλα avatar
    αραχνούλα 20/03/2014 18:50:35

    Τρομερό λάθος κάνει η κυβέρνηση με τον τρόπο που διανέμει το "επίδομα". Υπάρχει φοβερή δυσαρέσκεια στις τάξεις των υπηρετούντων στα σ.α., καθώς τα 1500 μικτά είναι περίπου 900-1000 "καθαρά". Με λίγα λόγια θα πάρουν το επίδομα, οι "νέοι" των 2-3 χρόνων και όχι οι υπηρετούντες 10-20 χρόνια και όσοι έχουν πραγματική ανάγκη π.χ. λόγω παιδιών. Δυστυχώς οι σύμβουλοι του Μαξίμου δεν ξέρουν τι τους γίνεται και παρασύρουν τον Πρωθυπουργό.

  15. 33.745 του υπουργείου Εθνικής Άμυνας avatar
    33.745 του υπουργείου Εθνικής Άμυνας 20/03/2014 19:39:00

    Τη διαβαζω σε ολα τα σαιτς αυτη τη φραση και αναρωτιεμαι: αναφερεται στις καθαριστριες του υπουργειου αμυνας; roll eyes

  16. Hunter avatar
    Hunter 20/03/2014 20:00:48

    Από το 1981 και μετά κυβερνούνε τα συνδικάτα... Είπαμε μήπως ελέω Τρόικας και μεταρρυθμίσεων αλλάξει το πράγμα προς το καλύτερο αλλά εις μάτην... Σε λίγο θα επαναφέρουν και το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης...

  17. Apatsi avatar
    Apatsi 20/03/2014 20:36:06

    Θα μπορούσαν οι φίλοι της ιστοσελίδας να κόψουν αυτό το "ένστολοι"? Ένστολος είναι και ο υπάλληλος του ξενοδοχείου στην υποδοχή, ένστολη είναι και η καμαριέρα. Η μία όμως φέρει Εθνόσημο ενώ όλες οι άλλες είναι απλώς στολές που διευκολύνουν ή τονίζουν μια συγκεκριμένη εργασία. Για να θυμιθούμε και λίγο τον αείμνηστο Χτζηχρήστο στο έργο 'Ο κ. Πτέραρχος". Όσο για τα 50 χρόνια και συνταξιούχος, και αυτό είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά, καθώς αφορά ανθρώπους που δεν μπορούν πια να υποφέρουν το κάθε τρείς και λίγο την μετακόμιση της οικογένειας ή το χάσμα μεταξύ πατέρα κια παιδιών καθώς αυτός υπηρετεί κάπου και τα παιδιά του μεγαλώνουν εκεί όπου απόφάσισε ότι θα είναι η μόνιμη κατοικία της οικογένειας. Αν και ανήκω στους προνομιούχος από πλευράς μεταθέσεων, μετράω ήδη 17. Όταν βρίσκομαι με συμμαθητές μου από το λύκειο, τους "λυπάμαι" που το πιό μακρυνό σημείο που γνώρισαν στην Ελλάδα είναι η πρωτεύουσα. Το 99% των άλλων πόλεων μας τις έχουν απλώς ακούσει. Και φυσικά επιλογή τους ήταν και επιλογή δική μου, η ζωή στις ΕΔ. Ο καθένας με τα ρίσκα του και τις αντίστοιχες απολαβές του. Είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα. Δηλαδή τις καλές εποχές όταν οι του ιδιωτικού τομέα κέρδιζαν πολλαπλάσια από τα δικά μου ήταν όλα ωραία και καλά? Εν πάση περιπτώση σε ελεύθερη χώρα ζούμε και ο καθε ένας κάνει τις επιλογές του. Αρκεί να μην ισχύει η λογική "η κατσίκα του γείτονα". Τα 500, σίγουρα αφορούν ένα κομμάτι μόνο και φυσικά κανέναν όσων υπέσθησαν μειώσεις μέχρι σχεδόν το 52% των αποδοχών τους. Από τη μιά μου θυμίζει αντίστοιχες πρακτικές του πασόκ του ΄80, όταν με τέτοιες εκ του πονηρού επιλογές (λόγω του πλήθους των εν δυνάμει ψηφοφόρων του) φτάσαν οι διαφορές των αποδοχών μεταξύ Υπαξιωματικών και Αξιωματικών μέχρι και του επιπέδου Α/ΓΕΕΘΑ να είναι ουσιαστικά ανύπαρκτες, και απο την άλλη ότι στην κατάσταση που φτάσαμε , ότι μοίρασμα και να επιχειρήσει η κυβέρνηση το νούμερο είναι πολύ μικρό για να μας χωρέσει όλους χωρίς να μας θυμίσει εκείνες τις γελοίες αυξήσεις (πάλι του πασόκ του ΄80) που μεταφραζόταν σε κάποια γιαουρτάκια. Άς φροντίσει να αλλάξει το επενδυτικό κλίμα για να ξαναβρεί δουλειά ο κόσμος και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Apatsi 21/03/2014 08:12:52

      Ο διϋλίζων τον κώνωπα

  18. Tsol avatar
    Tsol 20/03/2014 22:55:09

    Είμαι ένστολος με 18 χρόνια υπηρεσίας και ένα παιδί. Δεν θέλω ούτε επίδομα από το πλεόνασμα, δεν θέλω ούτε τα αναδρομικά που επιδκάστηκαν από το ΣΤΕ, θέλω απλώς να επιστρέψει ο μισθός μου στα προ του 2012 επίπεδα, δηλαδή να ισχύσουν μόνο οι δύο μειώσεις και όχι η τρίτη που κρίθηκε αντισυνταγματική. Μόνο αξιοπρέπεια ζητάμε.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Tsol 21/03/2014 08:12:19

      Δηλαδή ή όλα ή τίποτα; Απο που εκπορεύεται αυτή η ηλίθια γραμμή και την αναπαράγεται μαζικά εδω; Τόση μιζέρια πια; Τόσο σας πείραξε που για πρώτη φορά δεν πληρώνει ο κόσμος φόρους, αλλά εισπράττει;