22/01/2012 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην δημοσιότητα ο κατάλογος 4.151 οφειλετών του δημοσίου

Παιχνίδια εντυπώσεων από τον Ευ. Βενιζέλο ο οποίος αποφάσισε να δημοσιεύσει τα ονόματα 4.151 οφειλετών του δημοσίου την ίδια στιγμή που ο ίδιος, με δική του ρύθμιση, προωθεί πληρωμή ληξιπρόθεσμων με 100 ευρώ ελάχιστη δόση.

Αν δηλαδή κάποιος από τους οφειλέτες ήθελε ή εντάχθηκε ήδη στη ρύθμιση βρίσκεται αντιμέτωπος με τον διασυρμό επειδή ο υπουργός Οικονομικών θέλει να το παίξει τώρα εγγυητής της διαφάνειας. Μην περιμένετε μεγάλα και γνωστά ονόματα στη λίστα. Αυτοί συνήθως ξεφεύγουν με άλλους τρόπους. Ωστόσο, όλοι αυτοί χρωστάνε 14,8 δις ευρώ. Πόσα θα εισπράξει το κράτος, δύσκολο να το πούμε. Αν όμως εισέπραττε το 10% αυτών, δηλαδή 1,4 δις δε θα χρειαζόταν να κοπούν μισθοί και συντάξεις.

Σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου οι οφειλέτες χωρίζονται ως εξής:

Ο συνοπτικός πίνακας είναι αποκαλυπτικός:

 

Οφειλή                           Αριθμός οφειλετών         Οφειλόμενο ποσό

Πάνω από 100 εκατ.              15                                3,201,397,668.49

Από 50 έως 100 εκατ             15                                916,231,918.57

Από 25 έως 50 εκατ.              64                                2,224,511,144.96

Από 10 έως 25 εκατ.              182                              2,889,366,318.84

Από 1 έως 10 εκατ.                1,467                           4,466,163,823.16

Κάτω από ένα εκατ.                2,408                           1,180,136,690.08

Σύνολο                                  4151                            14,877,807,564.10

Τι αναφέρει το σημείωμα του υπουργείου Οικονομικών;

«Σε εφαρμογή της ΠΟΛ 1185/2011 δημοσιοποιείται κατάσταση φυσικών προσώπων με βασική οφειλή προς το Δημόσιο άνω των 150.000 € και διευκρινίζουμε τα εξής:

•    Στην κατωτέρω κατάσταση η βασική οφειλή εμφανίζεται σε δύο στήλες σύμφωνα με την πηγή προέλευσής της (Δ.Ο.Υ. / Τελωνείο).

•    Τα στοιχεία της κατάστασης αντλήθηκαν με βάση τα οριζόμενα στο αρθρ. 2 ΠΟΛ 1185/2011 με ημερομηνία εξαγωγής 25/11/2011, αφορούν σε ληξιπρόθεσμες δόσεις οφειλών με ημερομηνία λήξης έως 25/11/2010 και με προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής έως την ημερομηνία άντλησης 25/11/2011.

•    Στην κατωτέρω κατάσταση δεν περιλαμβάνονται οφειλές οι οποίες έχουν υπαχθεί σε διευκόλυνση τμηματικής καταβολής ή σε νομοθετική ρύθμιση τμηματικής καταβολής, οι οφειλές για την καταβολή των οποίων έχει διαταχθεί αναστολή με δικαστική απόφαση σύμφωνα με τα οριζόμενα στο αρθ.3 ΠΟΛ 1185/2011, οι οφειλές υπό δικαστική αμφισβήτηση καθώς και οι οφειλές ανηλίκων, αποβιωσάντων και πτωχών.

•    Συμπεριλήφθηκαν όμως πλέον των οφειλών που αφορούν σε Κ.Α.Ε. προϋπολογισμού και οφειλές που έχουν βεβαιωθεί στους κωδικούς αριθμούς εσόδων που αφορούν στα Κεφάλαια Ασφαλίσεως Χρηματοδοτήσεων εκ Κεφαλαίων ή εγγυήσει του Ελληνικού Δημοσίου (ΚΑΧ-ΚΕΕΔ) και σε καταργούμενους ειδικούς λογαριασμούς οι οποίοι βάσει αποφάσεων υπάγονται στα έσοδα προϋπολογισμού.

•    Η άντληση των στοιχείων, πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με τα στοιχεία των βάσεων δεδομένων των Πληροφοριακών Συστημάτων TAXIS/ICIS όπως αυτά ενημερώνονται και συντηρούνται από τις Δ.Ο.Υ./ Τελωνεία σύμφωνα με τα οριζόμενα στη σχετική ΠΟΛ 1185/2011.

•    Σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο η ενημέρωση των βάσεων δεδομένων των Πληροφοριακών Συστημάτων TAXIS/ICIS από τις ΔΟΥ/Τελωνεία κατά την ημέρα άντλησης δεν ταυτίζεται με τα διαθέσιμα στις υπηρεσίες αυτές στοιχεία, τότε ενδεχομένως να μην υπάρχει ορθή αποτύπωση των ανά οφειλέτη αντλούμενων στοιχείων ληξιπρόθεσμων οφειλών.

•    Η αποκατάσταση των περιπτώσεων αυτών θα γίνεται μετά την δημοσιοποίηση σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 7 της ΠΟΛ 1185/2011 σχετικά με τη διαδικασία άρσης/διόρθωσης δημοσιοποίησης εγγραφής.

Ολόκληρος ο κατάλογος δημοσιεύεται στην  ακόλουθη διεύθυνση: http://www.gsis.gr/debtors/fp.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LambrosG avatar
    LambrosG 22/01/2012 14:34:42

    ...(?)...(?)... πως είναι δυνατόν ΕΝΑ φυσικό πρόσωπο... ένα (...!!!)... να χρωστά στο Δημόσιο εννιακόσια πενήντα δύο εκατομμύρια ευρώ...??? Σύμφωνα με την εν λόγω λίστα, ο κ. ΚΑΣΙΜΑΤΗΣ ΝΙΚΟΛ ΠΕΤ χρωστά € 952.087.781,55.
    Δεν ξέρω από που προέρχονται αυτές οι οφειλές, αλλά σίγουρα δεν δημιουργήθηκαν μέσα σε ένα ή δύο ή δέκα χρόνια. Αλλά ανεξάρτητα από το πως και σε πόσο χρονικό διάστημα δημιουργήθηκαν αυτές οι οφειλές, μέχρι τώρα κανείς εφοριακός δεν ασχολήθηκε με αυτόν τον άνθρωπο...?
    Μόνο μία παρατήρηση... δουλευόμαστε μεταξύ μας...

    • knight rider avatar
      knight rider @ LambrosG 22/01/2012 21:37:07

      Αμα πάρουν το 0,1% θα είναι μεγάλη επιτυχία. Είναι σαν τις καταδίκες στην Αμερική 1.753 χρόνια φυλακή!

  2. Αναρχοφιλελεύθερος avatar
    Αναρχοφιλελεύθερος 22/01/2012 16:00:12

    Ας μην παίξουμε το παιχνίδι που έστησε το ζουμπουρλούδικο.

    Ο Παπαχατζής προφυλακίστηκε.

  3. road runner avatar
    road runner 22/01/2012 16:05:07

    Μα καλά τι είναι αυτο που μπορείς αν κάνεις στην Ελλάδα ώστε να καταφέρεις να χρωστας 952εκ? Προφανώς πρόκειται για προστιμα και προσαυξήσεις. Και όταν φτάνουμε σε τέτοια επίπεδα, κατά τα άλλα θα γίνουν επενδύσεις κτλ σε αυτό το κράτος με αυτό το φορολογικό σύστημα. Λοιπόν για να μην κοροϊδευόμαστε. Όποιος έχει ζήσει από κοντά το τι θα πει επιχείρηση στην Ελλάδα, και όποιος έχει την παραμικρη επαφή με αυτούς πυ τα έζησαν τα τελεταία 30 χρόνια δεν θα βάλει ούτε καρφί στην Ελλάδα. Να δώσουν ότι κίνητρα θέλουν να κάνουν ότι θέλουν, τους επιχειρηματίες που θα κάνουν σοβαρή δραστηριότητα, να τους ξεχάσουν για τα επόμενα 50 χρόνια.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ road runner 22/01/2012 16:31:27

      ...άλλο... κάνουμε επενδύσεις,
      σύμφωνα με τους εξ αρχής γνωστούς κανόνες του παιχνιδιού
      και τα κέρδη είναι όσα.... αφαιρουμένων των φόρων...

      ...κι άλλο φοροδιαφεύγουμε κι ότι εισπράττουμε είναι δικά μας προς ελβετία....

      • road runner avatar
        road runner @ νεφέλη 22/01/2012 17:02:10

        Ποίοι είανι οι κανόνες του παιχνιδιού στο Ελλάντα? Πόσες φορές έχει αλλάξει το φορολογικό σύστημα? Κια που αλλού γινεται αυτό με τις ένκτακτες εισφορές και τους αναδρομικούς φόρους? Ο μεγαλύτερος απατεώνας στην Ελλάδα είναι το κράτος.

  4. Δ.Τ. avatar
    Δ.Τ. 22/01/2012 16:47:12

    Αυτά τα βαρύγδουπα περί μεγαλοφειλετών που χρωστούν κοντά στα 15 δις ευρώ και αν τα πληρώνανε δεν θα χρειαζόμασταν τα δάνεια κλπ κλπ , αποδεικνύονται για ακόμα μία φορά εντελώς γελοία. Το πιο γελοίο θα είναι αν αυτά τα 15 δις , τα υπολογίζουν τόσα χρόνια στον κρατικό προϋπολογισμό ως απαιτήσεις του κράτους και τα θεωρούν εισπράξιμα θέλωντας με αυτά να καλύψουν τις τρύπες!
    Πως γίνεται ένας να χρωστάει 900 εκ. Ευρώ. ! Εκτός αν είναι πρόστιμα !! Κάποια από αυτά τα ποσά αφορούν πιθανών πρόστιμα από απάτη με εικονικά τιμολόγια ή πολύ σοβαρές παραβάσεις του Κ.Β.Σ. και λιγότερα από αυτά τα αφορούν ΦΠΑ που δεν αποδόθηκε στο κράτος ή φόρο εισοδήματος που δεν πληρώθηκε. Έτσι δεν έχει νόημα το τι χρωστάνε στο κράτος από πρόστιμα Χ200% και προσαυξήσεις τύπου 200% το χρόνο , αλλά τι ποσό από αυτά μπορεί να εισπραξει το κράτος ! Ακόμα και αυτός με τα 900 εκ. Ευρώ όλη του τη ζωή να εργάζεται 18 ώρες την ημέρα για το κράτος, ποτέ δεν προκείτε να ξεχρεώσει ! Είναι γελοίο το επίσημο Ελληνικό Κράτος να ανακοινώνει ότι του χρωστάει ένα φυσικό πρόσωπο 900 εκ. ευρώ και αν τα είχε θα κάλυπτε την τρύπα των συντάξεων !!!
    Μερικές φορές νομίζω, ότι ο Βενιζέλος είναι εκνευρισμένος με τους Έλληνες. Εκτέθηκε που πιάσανε τον Θεσσαλονικιό διευθυντή του ΣΔΟΕ και για εκδίκηση και πυγμή ξεμπρόστιασε τους Έλληνες πολίτες ότι είναι φοροφυγάδες με λίστες φοροδιαφυγής. Αλλά για ακόμα μία φορά έγινε πατάτα απο το υπ. οικονομικών.

  5. Inno avatar
    Inno 22/01/2012 16:54:05

    τους λάθρους τους είδατε στη λίστα? πάνω από 100 μύρια η "συνεισφορά τους". ..

  6. Γιάννης Μανιατάκος avatar
    Γιάννης Μανιατάκος 22/01/2012 18:25:48

    Οφειλές και οφειλέτες που δόθηκαν στην δημοσιότητα «πληρούν» τα κριτήρια της Αρχής, που σημαίνει ότι παρόλο που οι υπόχρεοι έχουν ειδοποιηθεί δεν έδειξαν ενδιαφέρον για εξυπηρέτηση ή ρύθμιση της οφειλής. Ή με απλά λόγια, τα σχετικά ποσά, στο σύνολο ή κατά το μεγαλύτερο τμήμα τους, δεν συγκεντρώνουν τις προϋποθέσεις να εισπραχθούν. Ήτοι είναι Ε-Π-Ι-Σ-Φ-Α-Λ-Η! Ο χαρακτηρισμός αυτός έχει γίνει από τις αρμόδιες Δ.Ο.Υ. και έχει προωθηθεί στο Υπουργείο (υφίσταται σχετική κατ’ έτος, διαδικασία) χωρίς το τελευταίο να ακολουθεί τα προβλεπόμενα, κάτι που και η κάθε εταιρεία εφαρμόζει. Έχοντας μάλιστα ο giorgos, όπως φαίνεται πλήρη γνώση του θέματος, άσκησε προεκλογικά την μαύρη εκείνη προπαγάνδα που ακόμα ηχεί στα αυτιά μας «ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ». Η συζήτηση ήταν ότι οφείλονται 32δις και δεν υπάρχει η ικανότητα να εισπραχθεί τίποτα. «…έ λοιπόν εμείς θα εισπράξουμε τα 7δις…, έστω», έτσι δεν έλεγε; Ναι ήταν τα ποσά ακριβώς που είχαν υπαχθεί σε ρυθμίσεις και εισπράττονταν. Για τα υπόλοιπα που βλέπουν το φως της δημοσιότητας, κανείς ούτε παλιότερα, ούτε σήμερα μιλά. Γιατί; Γιατί στο καφενείο πρέπει η συζήτηση να συνεχίζεται…

  7. El Tim avatar
    El Tim 22/01/2012 19:51:13

    http://www.makthes.gr/news/politics/40772/

    Διαβάστε το άρθρο και θα καταλάβετε τι εστί Κασιμάτης.

  8. Λάμπρος χ avatar
    Λάμπρος χ 22/01/2012 21:09:22

    Σύντομα θά αποδειχθεί ότι η δημοσίευση τής λίστας έγινε γιά επικοινωνιακούς
    λόγους.

  9. Δικερως avatar
    Δικερως 22/01/2012 21:28:26

    Περιλαμβανονται προσαυξησεις και προστιμα.
    Τα ποσα ειναι,ως ενα σημειο,μη εισπραξιμες φουσκοειδεις παπαροτητες.
    Χρειαζεται ρεαλιστικο ξεκαθαρισμα που απαιτει χρονο,αντικειμενικοτητα και
    ειλικρινεια.

  10. Geros avatar
    Geros 22/01/2012 23:21:36

    Με μια ανάγνωση που έκανα είναι μια λίστα ατόμων από το κοινό ποινικό δίκαιο. Λαθρεμπόριο , εικονικά τιμολόγια , παραδικαστικό κύκλωμα ... όλα τα έχει ο μπαχτσές.
    Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά , συντηρούν τόσο καιρό τον μύθο ότι οι μεγαλοοφειλέτες φταίνε για όλα , βγάλαν πρώτα την λίστα των εταιρειών , με την Πειραϊκή Πατραϊκή και την Άκρον Ίλιον Κρυστάλ και τώρα βγάζουν αυτό το αίσχος στην φόρα.
    Τα λεφτά αυτά που αναγράφονται στην λίστα είναι 10% η ζημιά του δημοσιου από την απάτη, 50% πρόστιμο και 40% προσαύξηση.
    Δηλαδή περιμένουν να εισπράξουν τρελά και πέρα από κάθε λογική πρόστιμα από τροφίμους των φυλακών , φυγάδες και νεκρούς? Όχι φυσικά , απλά ταΐζουν τον λαό με το κουτόχορτο ότι όλα θα ήταν μια χαρά αν δεν ήταν κάποιοι μεγαλοοφειλέτες που φάγανε το καταπέτασμα. Έτσι ο λαός νιώθει εξαγνισμένος ,αθώος και αμέτοχος για την κατάσταση της χώρας. Μετά φυσικά ο καθένας που κάνει την μικροαπάτη του , δεν κόβει απόδειξη , δεν τα δηλώνει όλα στην εφορία , χρησιμοποιεί μαύρη εργασία , μπαίνει σε μια ευεργετική διάταξη του νόμου που δεν δικαιούται , έρχεται και σου λέει ότι δεν φταίει αυτός , ας πιάσουν τους μεγαλοοφειλέτες πρώτα.
    Αυτό που σοκάρει πάντως από την ανάγνωση της λίστας είναι η ανικανότητα του Ελληνικού δημοσίου. Υπάρχει καμια ανάλυση πίσω από την κάθε οφειλή ? Ενέργειες που έχουν γίνει για την είσπραξη? Εκτίμηση για το αν όλο ή μέρος του ποσού του κάθε οφειλέτη μπορεί να εισπραχθεί? Τι λέμε τώρα ? Εγώ βάζω στοίχημα ότι ούτε τον τόπο κατοικίας των οφειλετών δεν ξέρουν.