03/08/2012 16:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στέλεχος της Αγροτικής έβγαλε 10.000.000 ευρώ στο εξωτερικό!

Υψηλό στέλεχος της ΑΤΕ έβγαλε χρήματα στο εξωτερικό την ώρα που η τότε κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ζητούσε από τους καταθέτες να επιστρέψουν τα δικά τους στις Ελληνικές Τράπεζες. Απίστευτο, αλλά πέρα για πέρα αληθινό και το επιβεβαίωσε πριν από λίγο στη Βουλή ο Πρόεδρος της Τράπεζας της Ελλάδος κ. Προβόπουλος.

Άναυδοι έμειναν οι βουλευτές μέλη της επιτροπής οικονομικών υποθέσεων της Βουλής από την αποκάλυψη ότι ανώτατο στέλεχος της Αγροτικής Τράπεζας έβγαλε στο εξωτερικό σε περίοδο κρίσης περίπου 10 εκατομμύρια ευρώ από προσωπικό του λογαριασμό!. Αν και οι υποψίες πέφτουν σε συγκεκριμένο πρόσωπο, ο κ. Προβόπουλος που ενημέρωσε σχετικά με την Αγροτική Τράπεζα δεν αποκάλυψε το όνομά του, αλλά διαβεβαίωσε πως η υπόθεση έχει πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης καθώς προφανώς πέρα από το ηθικό υπάρχει και θέμα νομιμότητας. «Η ΤτΕ δέχθηκε καταγγελία, που ανέφερε ότι υψηλόβαθμο στέλεχος της Αγροτικής Τράπεζας, πολύ υψηλόβαθμο, έβγαλε τους περασμένους μήνες δέκα εκατ. ευρώ. Αμέσως προχωρήσαμε στους σχετικούς ελέγχους. Δεν μπορώ να πω τα ευρήματα της έρευνας, αλλά σας διαβεβαιώνω ότι έχουν σταλεί στις αρμόδιες αρχές, για να ελεγχθεί η νομιμότητα των κινήσεων» είπε ο κ. Προβόπουλος.

Περισσότερα εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/08/2012 16:34:03

    Χρειαζόταν καταγγελία;
    Για τέτοιο ποσό μεταβίβασης, δεν "ανάβει κόκκινο" απευθείας στο σύστημα της ΤτΕ ;
    Ή μήπως η στελεχάρα τα εξήγαγε συσκευασμένα σε κουτιά πάμπερς ;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 03/08/2012 16:35:05

      Κε Σάλλα, έμπαινε: Διαφυγόντα κέρδη απο την συγχώνευση !!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 03/08/2012 17:56:02

        Άδικα το είπα...
        Τι τον νοιάζει τώρα τον κ. Σάλλα; Άλλος είναι πιά ο κύριος μέτοχος...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 03/08/2012 17:57:50

          Κοι Στουρνάρα και Προβόπουλε, όποιος έχει τώρα το "φορτίο", άς βρεί και το "γαδούρι" για να το κουβαλήσει...

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Ο Θείος 03/08/2012 18:23:22

            Θεῖε,λές νά 'ναι ὁ μόνος;

  2. Heaven avatar
    Heaven 03/08/2012 17:20:20

    "Άναυδοι έμειναν οι βουλευτές μέλη της επιτροπής οικονομικών υποθέσεων της Βουλής από την αποκάλυψη ότι ανώτατο στέλεχος της Αγροτικής Τράπεζας έβγαλε στο εξωτερικό σε περίοδο κρίσης περίπου 10 εκατομμύρια ευρώ από προσωπικό του λογαριασμό!"

    ...εμειναν αναυδοι! οι μισοι απο αυτους εχουν βγαλει, και βγαλει, και βγαλει...
    ακου αναυδοι!!!

  3. Tassos avatar
    Tassos 03/08/2012 17:24:46

    Σύριζα ο κύριος από πράσινος προκειμένου να διατηρήσει την Διοικητική θεσούλα του...Το Δ με κεφαλαίο.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Tassos 03/08/2012 17:44:23

      Άν αυτός που υπονοεί είναι εκείνος που φαντάζομαι, αρχίζει να γίνεται κάτι σαν "βεντέτα" μεταξύ ΑΤΕ και ΤτΕ για την τύχη της ΑΤΕ.

      • Heaven avatar
        Heaven @ Ο Θείος 03/08/2012 19:12:47

        Θειε, αυτο ειδες;
        h--p://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=17293

  4. Κλέων avatar
    Κλέων 03/08/2012 17:38:08

    Ο άνθρωπος έβλεπε εμπρός.
    "Απορρόφησε" ένα μέρος του υγιούς κομματιού της ΑΤΕ, πριν προλάβουν οι άλλοι.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Κλέων 03/08/2012 18:25:01

      Σωστός!!!

  5. Enzo avatar
    Enzo 03/08/2012 23:18:16

    Οι πολιτικοι θα ξεπεραστούν επαναλαμβάνω .
    Και αυτη την φορα κανένας λοχαγός θα είναι , ούτε καν συνταγματάρχης .

  6. ΕΜΡΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΡΙΣ ΜΟΝΟΙ 04/08/2012 13:07:34

    Μπα για λοχία το βλέπω.