#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2011 18:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣτΕ: Η ΔΕΗ δεν μπορεί να κόψει το ρεύμα

 

(Ανανεωμένο). Η ΔΕΗ και οι ιδιωτικοί πάροχοι ενέργειας δεν δικαιούνται να εισπράξουν φόρους και να διακόψουν την παροχή ρεύματος, σύμφωνα με το Συμβούλιο της Επικρατείας. Αυτό σημαίνει ότι η ΔΕΗ δεν θα κόψει το ρεύμα σε όσους δεν πληρώσουν το χαράτσι που βάζει η κυβέρνηση Παπανδρέου.

Η ολομέλεια του ανώτατου δικαστηρίου το 1998 με την υπ’ αριθμ. 1934 απόφασή του ορίζει ότι οι εταιρείες ιδιωτικού δικαίου δεν μπορούν να ασκούν αστυνομική εξουσία. Αυτή ασκείται αποκλειστικά από το κράτος και τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου.

Η 1934 αφορούσε τις ιδιωτικές εταιρείες που ήλεγχαν την στάθμευση στο Δήμο Αθηναίων και επέβαλαν πρόστιμα στους ιδιώτες κατόχους ΙΧ. Το ΣτΕ νομολογεί ότι αντίκειται στις διατάξεις των άρθρων 1 παρ. 3 και 26 παρ. 2 του Συντάγματος η οποιαδήποτε ανάθεση άσκησης δημόσιας εξουσίας σε ΝΠΙΔ και ότι η είσπραξη φόρων και η επιβολή διοικητικών κυρώσεων λόγω άρνησης πληρωμής φόρων, αποτελούν στοιχεία άσκησης δημόσιας εξουσίας.

Η απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ αναφέρει ότι «επειδή οι μνημονευόμενες διατάξεις του άρθ. 36 του δημοτικού και κοινοτικού κώδικα και του άρθρου 45 του νόμου 2218/1994, κατά το μέρος που προβλέπουν ευθέως ή επιτρέπουν την ανάθεση αστυνομικής φύσεως αρμοδιοτήτων (βεβαίωση της παράβασης, ακινητοποίηση οχημάτων, επιβολή προστίμων) σε ΝΠΙΔ αντίκειται στις θεμελιώδεις διατάξεις του αρθ. 1 παρ. 3 και 26 παρ. 2 του Συντάγματος, κατά την έννοια των οποίων, αστυνομική εξουσία, ως η κατεξοχήν δημόσια εξουσία και έκφραση κυριαρχίας, ασκείται, διά αστυνομικής αρχής, μόνο από το κράτος (και ΝΠΔΔ που και αυτά είναι αποκεντρωμένες καθ’ ύλην κρατικές υπηρεσίες)».

Διαβάστε περισσότερα εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. JOHN avatar
    JOHN 21/09/2011 20:13:41

    Το συνταγμα δυστυχως το εχουν γραψει στα παλια τους τα παπουτσια ετσι που πανε καποια στιγμη θα το καταργησουν και αυτο για να μη τους δημιουργει προβληματα στο μακαβριο εργο που ανελαβαν να εκτελεσουν που δεν ειναι αλλο απο την εξαθλιωση την ισοπεδωση και το ξεπουλημα του Ελληνικου λαου.

  2. Αθηναίος avatar
    Αθηναίος 21/09/2011 20:13:51

    Για να δούμε τώρα: μήπως έγινε "ξαφνικά" συνταγματική η ανάθεση;

  3. kp8 avatar
    kp8 21/09/2011 20:17:14

    Για να δούμε τώρα, αν το ειδικό τέλος ακινήτων αμφισβητηθεί δικαστικά ενώπιον του ΣτΕ, όπως σχεδιάζεται να γίνει από διάφορους φορείς, το ΣτΕ που τώρα τελευταία καλά και άγια τα βρίσκει όλα σε κάθε προσφυγή κατά των μέτρων της τελευταίας 2ετίας, θα συνεχίσει την ίδια τακτική της νομιμοποίησης καταφανών ανομιών και θα πάει κόντρα στην ίδια του τη νομολογία ?

  4. tpe avatar
    tpe 21/09/2011 20:25:02

    Αν θέλει να πάει κόντρα θα πάει. Αλλά έτσι θα ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου. Θέλει να κάνει κάτι τέτοιο; Φοβάμαι πως δεν έχουμε και πολλές ελπίδες. Αν δεν πιάσει κι αυτό, το μόνο που μένει είναι τα όπλα.

  5. ataktos avatar
    ataktos 21/09/2011 20:26:09

    ο Αρθούρος της ΔΕΗ πρώτιστος ... να σταματήσει την απαξίωση της περιούσιας που διαχειρίζεται π.χ.Ραουλα , ιμάντες , λιγνίτες , νερά κλπ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 21/09/2011 21:46:15

      Εκείνος ο τύπος με τα φορτηγά, που μεταφέρουν από τα ορυχεία υλικό, πως τον λένε????
      χι χι χι

  6. nospam avatar
    nospam 21/09/2011 20:54:18

    Ίσως αυτός να είναι ο λόγος που δεν υπήρχε καν το μέτρο στο δ. τύπου της κυβέρνησης...

  7. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 21/09/2011 21:29:29

    Κι όμως! Υπάρχει πονηριά στη μέση, καθώς δε θεωρείται φόρος αλλά "τέλος".
    Όντας μη νομικός, περιορίζομαι να αναφέρω το σχετικό άρθρο που αναλύει αυτήν την παγαποντιά του Βενιζέλου
    h__p://xasodikis.blogspot.com/2011/09/blog-post.html

    Και πάλι όμως ίσως δε δικαιολογείται σαν τέλος!

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/09/2011 22:08:52

      Πολύ σωστά. Και σαν τέλος θα υπολογιστεί σαν άθροισμα, μαζί με την αξία του ρεύματος και τα δημοτικά τέλη και θα μπει στο άθροισμα ένα ωραιότατο ΦΠΑ 23%

      Ή αλλιώς φόρος στο φόρο.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Balafara Hunter 21/09/2011 22:27:58

        Ε, αυτό πια...

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/09/2011 23:19:36

      Το τέλος δεν πρέπει να είναι ανταποδοτικό;! Ισως γι' αυτό ο χοντρός είπε ότι με ένα 2 τοις χιλίοις διασφαλίζουμε την περιουσία μας!

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ σιδεράκιας 21/09/2011 23:21:24

        Πρέπει, βέβαια! Τους ανταποδίδεις ότι σε.. κυβερνάνε (δηλαδή σου κάνουν και χάρη).

  8. Ariadne avatar
    Ariadne 21/09/2011 22:46:04

    Βρήκα τί πρέπει να κάνουμε για να μήν πληρώσουμε το χαράτσι μέσω ΔΕΗ! Δέν είπαν οτι εξαιρούνται οι λατρευτικοί ναοί; Ε! λοιπόν ναφτιάξουμε όλοι μας έναν τρούλο πάνω απο τα σπίτια μας και να πούμε οτι είνα εκκλησία!
    (Γελαστε! Τί να κάνουμε; κάπως πρέπει να διασκεδάσουμε την μαυρίλα μας).

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ariadne 21/09/2011 22:49:01

      Χμ.....

  9. παναγιωτης avatar
    παναγιωτης 21/09/2011 22:47:32

    ektos του οτι το χαρατσι τις ΔΕΗ ειναι παρανομο.οσοι εχουν παρει σπιτια με δανεια και τα χρωστανε ,και οσοτου τα ξεχρεωσουν το ακινητο .ανηκει στην τραπεζα αρα την οφειλη πρεπει να την πληρωσει η τραπεζα σαν κυριος ιδιοκτητης.
    εχω αδικο??

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ παναγιωτης 21/09/2011 23:13:47

      Ρε μεγάλε, καλό αυτό. Ίσως πολύ καλό για να είναι αληθινό, ξέρει κανείς να πεί;

  10. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 21/09/2011 22:48:55

    Κανενας να μην δωσει ουτε ενα ευρω.!!!!!!
    Να δουμε σε ποιους θα κοψουν το ηλεκτρικο και ποιος θα παει φυλακη;;;;;
    Μηπως θα πανε αυτοι που ξεφτελισαν την ΕΛΛΑΔΑ και κατεστρεψαν την οικονομια της και το καλαθι της νοικοκυρας.!!!!!

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 21/09/2011 23:01:21

    Εἶστε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ποὺ ὑπονοεῖτε νὰ μὴν πληρωθοῦν οἱ νέοι ἔκτακτοι φόροι. Φυσικὰ καὶ πρέπει νὰ πληρωθοῦν. Προτείνω τοὺς ἀκόλουθους τρόπους:

    α) Νὰ πληρώσουμε οἱ πολίτες τὴν ἐφορία μὲ κρατικὰ ὁμόλογα ἴσης ἀξίας,

    β) νὰ ἀκολουθήσουμε τὴν μέθοδο Διαμαντοπούλου, ὅπως προτείνει τὸ antistachef: κατ' ἀρχὰς στέλνουμε στὴν Ἐφορία φωτοτυπίες τῶν χαρτονομισμάτων, μέχρι νὰ ἔρθουν τὰ κανονικά.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/09/2011 11:54:12

      Ἀστυάναξ καταπλητικό το β σκέλος.

      χαχαχα φωτοτυπίες χρημάτων έτσι πρέπει να γίνει!

    • factorx avatar
      factorx @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/09/2011 12:02:12

      Μπράβο Αστυάνακτα

    • Θετταλός avatar